REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Powrót do pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – czy pracodawca może zwolnić kobietę dzień po powrocie z urlopu macierzyńskiego i co można zrobić, żeby tego uniknąć?

Co do zasady – ochrona trwałości stosunku pracy pracownika przebywającego na urlopie związanym z rodzicielstwem (w tym m.in. na urlopie macierzyńskim), kończy się wraz z chwilą powrotu tego pracownika do pracy. Nie zawsze jednak wypowiedzenie pracodawcy, złożone pierwszego dnia po powrocie pracownika do pracy z urlopu macierzyńskiego, będzie uzasadnione. Istnieje również jeden skuteczny sposób na definitywne wyeliminowanie ryzyka zwolnienia z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego. 

Zatrudniasz rodziców? Zdroworozsądkowe postępowanie nie zawsze jest zgodne z prawem. Możesz zapłacić do 30.000 zł kary.

Katalog uprawnień rodzicielskich z roku na rok jest coraz większy. Coraz częściej też z urlopów związanych z rodzicielstwem korzystają nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Po powrocie do pracy trzeba pamiętać o tym, jakie mają prawa.

We Włoszech 44 tys. kobiet zrezygnowało w zeszłym roku z pracy po urodzeniu dziecka

Około 44 tys. kobiet we Włoszech zrezygnowało w 2022 roku z pracy w ciągu trzech lat od urodzenia dziecka - o tych danych krajowego Inspektoratu Pracy informuje środowa prasa. Podkreśla, że większość matek uzasadnia swoją decyzję brakiem wsparcia i miejsc w żłobkach i przedszkolach.

Jak pogodzić pracę z byciem matką? GALERIA

Macierzyństwo a praca. W jaki sposób to pogodzić? Czy mamy chcą wracać po macierzyńskim na rynek pracy? Zobacz GALERIĘ!

REKLAMA

Jak Polki łączą macierzyństwo z pracą?

Większość Polek i Polaków uważa, że kobieta powinna mieć stabilną sytuację zawodową przed zajściem w ciążę. Zdaniem połowy kariera jest równie ważna co rodzina. Nowy raport CVeasy.pl analizuje sytuację matek na rynku pracy.

„Powrót do zdrowia – powrót do pracy” po kryzysie psychicznym

Doświadczyłeś kryzysu psychicznego i nie możesz wrócić do dotychczasowej pracy? Praca, którą wykonywałeś jest dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem i zastanawiasz się jakie zawody możesz obecnie wykonywać? Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci się przekwalifikować i znaleźć nowe zatrudnienie.

Urlop wychowawczy 2023

Ile w 2023 r. trwa urlop wychowawczy i czy otrzymuje się go na wniosek? Czy pracownik może skorzystać z urlopu wychowawczego w sytuacji, gdy drugi rodzic dziecka nie pracuje? Co zawiera wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego? Czy w trakcie urlopu w wychowawczego można pracować?

Zasada „kija i marchewki” nie sprawdzi się przy zachęceniu pracowników do powrotu do biura

Liderzy technologiczni są bardzo świadomi oczekiwań pracowników, które ewoluowały przy pandemii. Po ponad dwóch latach mierzenia się z wyzwaniami logistycznymi i organizowania przestrzeni do pracy w domowych warunkach zatrudnieni oczekują znacznie więcej od firmy niż wrócenie do przestrzeni sprzed „nowej normalności” i pracy na „starych zasadach”.

REKLAMA

Wysokość wynagrodzenia wpływa na powrót z macierzyńskiego

Jak wysokość wynagrodzenia kobiety wpływa na powrót z macierzyńskiego do pracy? Argumentem przemawiającym za powrotem do pracy jest również elastyczna praca (np. możliwość pracy na część etatu, praca zdalna czy elastyczne godziny pracy). Co zachęca kobiety do powrotu? Sprawdź wyniki sondażu CBOS.

Home office albo rezygnacja z pracy - pracownicy stawiają warunek

Home office w pełnym wymiarze albo rezygnacja z pracy - taki warunek stawiają brytyjscy pracownicy. Nie chcą wracać do pracy stacjonarnej, gdy komunikacja wciąż odbywa się za pomocą komunikatorów i wideokonferencji.

Powrót pracowników do biur - wskazówki dla pracodawców

Powrót pracowników do biur planuje 70% firm. Pracodawcy powinni przygotować się na cofnięcie pracy zdalnej i zapewnienie zasad bezpieczeństwa w biurze. Oto kilka wskazówek.

Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Powrót do biur w wakacje planuje co czwarta firma

Powrót do biur w wakacje planuje co czwarta firma - tak wynika z badania "Powrót firm do biura a pandemia Covid-19".

Powrót do pracy po przebyciu COVID-19 - postawa pracodawcy

Powrót do pracy po przebyciu COVID-19 - jaka jest postawa pracodawcy względem pracownika będącego ozdrowieńcem? Sprawdź wyniki badania.

Hybrydowy model pracy planuje 77% pracodawców

Hybrydowy model pracy wybiera aż 77% pracodawców w Polsce. Ile dni pracy zdalnej w tygodniu planują wprowadzić?

Odmowa powrotu do pracy stacjonarnej z powodu COVID-19

Odmowa powrotu do pracy stacjonarnej z powodu obawy przed zakażeniem COVID-19 - czy może być uzasadniona? Czy pracownik może pozostać na pracy zdalnej, gdy boi się koronawirusa? Czy jest to zagrożenie dla życia i zdrowia pracownika?

9 praktycznych zaleceń dla pracodawców w sprawie powrotu pracowników do biur

Wyniki badania 4Business&People i Business Centre Club z lipca 2020 roku jasno wskazują, że co 4 pracownik nie chce wracać do biura. Jak zaplanować powrót z pracy zdalnej? Oto 9 praktycznych zaleceń dla pracodawców.

Czy można zwolnić pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne?

Pracownik przebywający na świadczeniu rehabilitacyjnym jest chroniony przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu długiej nieobecności w pracy tylko przez 3 miesiące. Czy można zwolnić pracownika pobierającego świadczenie w kolejnych miesiącach?

Mama w pracy – jakie masz prawa?  (wywiad cz. IV)

Kiedy w końcu mama decyduje się na powrót do pracy, ma wiele wątpliwości. Czy pracodawca powinien podnieść jej wynagrodzenie w celu wyrównania z innymi pracownikami? Czy może ją zwolnić? Co może zmienić się w uprawnieniach rodziców w pracy po dostosowaniu polskich przepisów do dyrektywy UE? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak.

Mama w pracy – jakie masz prawa?  (wywiad cz. III)

Będąc młodą mamą, nie musisz wracać do pracy. Możesz zdecydować się na urlop wychowawczy. Z czym wiąże się skorzystanie z tego urlopu? Jakie jeszcze uprawnienia przewiduje Kodeks pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak.

Zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy w kwestii powrotu do biur w ramach czerwcowego odmrażania

W ramach kolejnych etapów czerwcowego odmrażania gospodarki Państwowa Inspekcja Pracy wydała zalecenia, które mają pomóc firmom w bezpiecznym przywracaniu pracowników do biur. Procesowi towarzyszy wiele zmian związanych z reorganizacją przestrzeni pracowniczej i zasad pracy, których wdrożenie może powodować kłopoty.

HR w dobie koronawirusa - 7 kierunków wymienionych przez dyrektorów personalnych

O tym, jak wygląda HR w dobie koronawirusa i jakie zmiany będą zachodzić w najbliższym czasie opowiadają dyrektorzy personalni. Zwracają uwagę na 7 kierunków: zdrowie i bezpieczeństwo, obawy związane z powrotem do pracy, plusy i minusy pracy zdalnej, testy z przywództwa, komunikację wewnętrzną, zachowanie spójności w organizacji oraz elastyczność.

Jak w 4 krokach zapewnić pracownikom bezpieczny powrót do biura?

Mimo pozytywnej oceny pracy zdalnej wielu pracowników wykazuje chęć powrotu do pracy w biurze. Jak w 4 krokach zapewnić pracownikom bezpieczne powroty? Przede wszystkim należy ustalić kto powinien być w biurze, a kto może być w biurze. Co dalej?

Czy pracownik może odwołać urlop?

Pracownik, który rozpoczął korzystanie z urlopu wypoczynkowego, może z różnych powodów zmienić zdanie i chcieć wrócić do pracy. Czy może odwołać urlop w trakcie jego trwania? Czy Kodeks pracy tego zakazuje?

Powrót do pracy w dobie koronawirusa - zalecenia PIP

PIP wydał zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy w dobie koronawirusa. Kieruje je do pracodawców, przedsiębiorców i innych osób organizujących pracę. Pierwszym krokiem jest zapewnienie właściwych środków prewencyjnych oraz dokonanie aktualizacji oceny ryzyka. Następnie należy stworzyć plan działań przewidujący odpowiednie środki bezpieczeństwa i kontroli. Jak bezpiecznie pracować, aby jednocześnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa?

Wynagrodzenie pracowników wracających do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem

Po powrocie z urlopu związanego z rodzicielstwem pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, jakie by otrzymywał, gdyby nie wystąpiła przerwa urlopowa. Oznacza to, że jeśli podczas urlopu w zakładzie nastąpiły podwyżki wynagrodzenia, to należy uwzględnić ich wpływ na wysokość wynagrodzenia pracownika. Analogicznie będzie w przypadku obniżenia pensji - wynagrodzenie pracownika wracającego do pracy po przerwie urlopowej będzie niższe niż przed tą przerwą.

Na co zwrócić uwagę po zakończeniu przez pracownika urlopu bezpłatnego?

Pracownik może przejść na urlop bezpłatny po przychyleniu się do tej decyzji przez pracodawcę. Wspólnie uzgadniają czas trwania urlopu. Na co należy zwrócić uwagę w przypadku powrotu pracownika do pracy po zakończeniu urlopu bezpłatnego?

Czy pracownik może przerwać zwolnienie lekarskie i wrócić do pracy

Pracownik może szybciej odzyskać zdolność do pracy, niż wynika to z zaświadczenia lekarskiego, jednak nie może samowolnie przerwać zwolnienia lekarskiego.

Żądanie powrotu z urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę

Pracownik ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Kodeks pracy przewiduje jednak sytuację odwołania pracownika z urlopu. Kiedy pracodawca może żądać powrotu pracownika z urlopu?

Tata i mama w pracy - przykłady dobrych praktyk w firmach

Przedszkola firmowe, czytanie bajek podczas pracy, programy ułatwiające powroty mamy do pracy, dzień rodziny czyli sposoby na godzenia życia prywatnego z zawodowym. Poznaj różne praktyki na przykładzie firmy Future Processing.

Work-life balance w Polsce - różnica między matkami i ojcami

Work-life balance w Polsce wygląda różnie w zależności od tego, czy dotyczy sytuacji matek, czy ojców. Obecnie zdecydowana większość kobiet poświęca się wychowywaniu dzieci i rodzinie. Można jednak zauważyć, że mężczyźni stopniowo zwiększają swój udział w wychowywaniu dzieci. Co można zrobić, aby osiągnąć równowagę między życiem prywatnym i zawodowym?

Kontrolne badania lekarskie a urlop wypoczynkowy po długiej chorobie, urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim - GIP

Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Pracy kontrolne badania lekarskie nie muszą być wykonane przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego wykorzystywanego bezpośrednio po długiej chorobie. Analogiczna sytuacja dotyczy wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim lub rodzicielskim. Czy pracownik może pójść na badania kontrolne pierwszego dnia pracy po urlopie wypoczynkowym?

Umowa uaktywniająca dla niani i inne formy dofinansowania w 2019 r.

Umowa uaktywniająca dla niani pozwala na zatrudnienie opiekunki do dziecka przez rodziców powracających do pracy po urlopach związanych z urodzeniem dziecka. Jakie warunki należy spełnić, aby ZUS opłacił składki za nianię? Z jakich innych form dofinansowania mogą skorzystać rodzice?

Urlop wychowawczy 2019 – ZUS, wynagrodzenie, praca, ochrona zatrudnienia

Urlop wychowawczy w 2019 r. przysługuje w wymiarze do 36 miesięcy (3 lat) i należy go wykorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Można go łączyć z pracą, a pracodawca nie może zwolnić pracownika podczas trwania urlopu. Czy za czas urlopu wychowawczego pracodawca opłaca składki ZUS, a pracownik otrzymuje wynagrodzenie?

Rehabilitacja z ZUS przynosi efekty - połowa osób wraca do pracy

ZUS pokrywa koszty rehabilitacji leczniczej. W 2018 r. przeznaczył na ten cel 190 mln zł. Z rehabilitacji z ZUS w ubiegłym roku skorzystało 90,5 tys. osób, z czego około połowa wróciła do pracy.

Świadczenia dla młodych matek w państwach europejskich

Polska znajduje się w pierwszej czwórce państw z najlepszymi świadczeniami dla matek. Najlepsze warunki młodym matkom zapewnia Chorwacja.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego - wzór oświadczenia

Pracownik-rodzic, który jest w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego i chciałby wrócić do pracy, powinien złożyć pracodawcy stosowne oświadczenie. Przedstawiamy wzór oświadczenia o rezygnacji z urlopu wychowawczego.

Badania lekarskie po urlopach związanych z macierzyństwem

Pracownica pod koniec ciąży z powodu choroby przebywała na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni, w trakcie którego urodziła dziecko. Obecnie korzysta z urlopu macierzyńskiego. Termin badań okresowych upływa w czasie urlopu macierzyńskiego. Na jakie badania profilaktyczne (okresowe czy kontrolne) powinien ją skierować pracodawca po zakończeniu urlopów związanych z macierzyństwem? – pyta Czytelnik z Konina.

Kompleksowe wsparcie pracujących rodziców

Kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim mają trudniej znaleźć pracę. Ponadto częściej niż mężczyźni zagrożone są długotrwałym bezrobociem. Niezbędne wydaje się więc kompleksowe wsparcie pracujących rodziców.

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim

Urlop wypoczynkowy może być wykorzystany przez pracownika bezpośrednio po zakończonym urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim. Pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego zarówno pracownicy oraz pracownikowi jeśli zwrócą się do niego z odpowiednim wnioskiem.

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym został uregulowany przepisami Kodeksu pracy o charakterze ochronnym. Kobieta wracająca do pracy powinna zostać przyjęta na dotychczasowe stanowisko i otrzymać wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmowała przed urlopem.

REKLAMA