REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie gospodarcze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

E-sąd niezależnie od wartości przedmiotu sporu

Nowo wprowadzona procedura elektroniczna nie przewiduje limitu kwotowego – każda sprawa mieszcząca się w zakresie rozpoznania w postępowaniu upominawczym może być rozpoznana w e-sądzie, mimo że jest on de facto sądem rejonowym.

Dokumentów nie musisz poświadczać u notariusza

Po ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, reprezentujący stronę pełnomocnicy profesjonalni uzyskali szersze uprawnienia w zakresie poświadczania dokumentów.

Wezwanie do zapłaty- konieczne w postępowaniu gospodarczym

Po niedawnej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, niezałączenie do pozwu (w postępowaniu gospodarczym) jest błędem formalnym skutkującym zwrotem pozwu.

Mniej ograniczeń w sprawie wznowienia postępowania gospodarczego

Trybunał Konstytucyjny w dniu 20 października 2009 roku uznał, że ograniczenie przesłanek wznowienia postępowania w sprawach gospodarczych jest niezgodne z Konstytucja.

REKLAMA

Kiedy wnosi się apelację?

Jedną z konstytucyjnych zasad jest dwuinstancyjność postępowania. Inaczej mówiąc, każdy ma prawo odwołać się od orzeczenia sądowego.

Wniosek o sporządzenie uzasadnienia

Strona często zainteresowana jest motywami rozstrzygnięcia. Zastanawia się dlaczego sąd rozstrzygnął tak a nie inaczej. Uzyskanie uzasadnienia pomaga również w napisaniu apelacji.

Wyrok w postępowaniu gospodarczym

Wyrok to jeden z rodzajów orzeczeń sądowych. Jest to jednocześnie najpopularniejsze, bo najczęściej stosowane orzeczenie sądowe. Sprawy gospodarcze co do zasady kończą się wydaniem wyroku.

Co trzeba wiedzieć o postanowieniach?

Postanowienie to jedno z orzeczeń sądowych. Co do zasady wydanie postanowienia nie kończy postępowania w sprawie. Postanowienia można zaskarżać tylko wtedy gdy kodeks postępowania cywilnego tak stanowi.

REKLAMA

Co trzeba wiedzieć o postanowieniach?

Postanowienie to jedno z orzeczeń sądowych. Co do zasady wydanie postanowienia nie kończy postępowania w sprawie. Postanowienia można zaskarżać tylko wtedy gdy kodeks postępowania cywilnego tak stanowi.

Kiedy sąd wydaje wyrok zaoczny?

Wyrok zaoczny to specyficzna odmiana wyroku. Wydaje się go w sprawach, w których pozwany z własnej woli nie brał czynnego udziału w postępowaniu. Wyrok zaoczny ma taką samą moc prawną jak inne wyroki sądowe.

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Postępowanie nakazowe to szczególny rodzaj postępowania gospodarczego. Może być ono prowadzone tylko w kilku enumeratywnie wymienionych przypadkach. Postępowaniu nakazowemu kodeks postępowania cywilnego poświęca art. 484(1)- 497.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Postępowanie upominawcze przypomina nieco postępowanie nakazowe. Wydanie nakazu zapłaty również odbywa się na posiedzeniu niejawnym, natomiast pozwany o założeniu mu sprawy w sądzie dowiaduje się z chwilą doręczenia mu nakazu. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Nakaz wydany w postępowaniu upominawczym to zdecydowanie słabszy oręż w rękach powoda.

Jakie orzeczenia może wydać sąd?

Orzeczenia sądowe dzielimy na kończące postępowanie i na te które nie kończą postępowania. Większość orzeczeń sądowych podlega zaskarżeniu.

Co to jest prekluzja dowodowa?

Strony postępowania powinny zgłaszać wszystkie twierdzenia i dowody w pierwszym piśmie procesowym. Niezgłoszenie ich powoduje negatywne skutki dla strony. Strona nie może bowiem powoływać ich w dalszej części procesu.

Jakie są terminy załatwiania spraw w sądzie gospodarczym?

Każdemu kto wnosi sprawę do sądu zależy aby była ona rozpoznana jak najszybciej. Przepisy kodeksu cywilnego nie określają jednak terminów w jakich sprawy mają być załatwiane. W postępowaniu gospodarczym jest nie co inaczej.

Wnoszenie pism w postępowaniu gospodarczym

Kodeks postępowania cywilnego w specyficzny sposób reguluje kwestię doręczeń w postępowaniu gospodarczym. Dotyczy to jednak tylko sytuacji gdy stronę zastępuje profesjonalny pełnomocnik.

Jak napisać pismo do sądu?

Zarówno powód jak i pozwany komunikują się z sądem za pomocą pism procesowych. Pisma takie muszą zawierać ściśle określone elementy (wymogi formalne). Pisma nie posiadające tych cech nie wywołują skutków prawnych.

Kiedy należy wnieść odpowiedź na pozew?

Odpowiedź na pozew to jedno z pism procesowych. Dzięki niemu pozwany może ustosunkować się do twierdzeń powoda zawartych w pozwie. W postępowaniu gospodarczym strona musi wnieść odpowiedź na pozew.

Kiedy wzywa się stronę do próby ugodowej?

Postępowanie pojednawcze ma nie tylko przyśpieszyć rozwiązanie sporu, ma również zminimalizować koszty oraz nie dopuścić o zaognienia konfliktu między stronami.

Jakie są tryby postępowania przed sądem gospodarczym?

Pozew może być napisany w jednym z kilku trybów. Należy o tym wiedzieć zanim zacznie pisać się pozew. Do każdego z rodzajów postępowań zastosowanie mają inne przepisy prawa.

Jak napisać pozew?

Pozew to pismo wszczynające postępowanie. Osoba składająca pozew to powód. Natomiast osoba przeciwko, której skierowany jest pozew to pozwany. Pozew kieruje się do właściwego sądu.

Jak opłacić pozew?

Każdy wnoszony do sądu pozew należy opłacić. Wysokość opłat w procesie cywilnym reguluje ustawa o opłatach sądowych w sprawach cywilnych. Nieopłacony pozew nie wywołuje bowiem skutków prawnych.

Jak złożyć pozew?

Kiedy już napisze się pozew należy go złożyć w sądzie. W brew pozorom przy tej czynności należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Adwokat jako pełnomocnik przed sądem

Adwokat to zawód polegający na świadczeniu pomocy prawnej. Jednym z głównych zadań adwokatów jest zastępstwo procesowe w sprawach karnych i cywilnych.

Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Radca prawny to profesjonalny pełnomocnik. Jest to prawnik, który za wynagrodzeniem zastępuje strony toczących się postępowań. Radca prawny sporządza również pisma procesowe w tym pozew i apelację.

Pełnomocnicy przed sądem gospodarczym

Przedsiębiorca nie musi sam występować przed sądem. W celu dochodzenia swoich praw może ustanowić pełnomocnika. Nie każdy jednak może być pełnomocnikiem przed sądem cywilnym. Kwestię tę dosyć szczegółowo reguluje kodeks postępowania cywilnego.

Inne podmioty postępowania cywilnego

W postępowaniu cywilnym mogą występować oprócz stron, podmioty na prawach strony. Do takich podmiotów zaliczamy oprócz prokuratora- organizację społeczną, miejskiego rzecznika konsumenta oraz inspektora pracy.

Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?

Prokurator to funkcjonariusz publiczny którego zadaniem jest strzeżenie praworządności w naszym kraju. Większości osób prokurator kojarzy się z postępowaniem karnym tymczasem mało kto wie, że może on również brać udział w postępowaniu cywilnym.

Kto może być pozwanym?

Sprawy gospodarcze są sprawami toczącymi się między przedsiębiorcami. Powodem i pozwanym w takich sprawach muszą być podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Strony w postępowaniu gospodarczym mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Każdy pełnomocnik musi posiadać umocowanie do dokonywania czynności w procesie. Przed sądem musi legitymować się dokumentem pełnomocnictwa.

Jak wykorzystać fakturę przed sądem?

Faktura jest dokumentem księgowym, jednak bardzo często jest przydatnym dowodem w sprawach sądowych.

Czy zawsze należy załączać umowę do pozwu?

Przez zawarcie umowy rozumie się złożenie dwóch identycznych oświadczeń woli. Umowa najczęściej ma postać pisemną. Jest to również bardzo cenny dowód w procesie cywilnym.

Skład sądu w sprawach gospodarczych

Sprawy sądowe rozpatrywane są przez określone przepisami prawa składy orzekające. Ilość sędziów oraz udział ławników w sprawie określa kodeks postępowania cywilnego. Natomiast wydanie orzeczenia przez sąd w złym składzie powoduje nieważność postępowania.

Co to jest zapis na sąd polubowny?

Sądami właściwymi do rozpoznawania spraw gospodarczych są sądy powszechne i działające w ich strukturach wydziały gospodarcze. Coraz popularniejsze jednak jest rozstrzyganie spraw na drodze polubownej. Dlatego też strony zawierając umowę wpisują do niej zapis na sad polubowny.

Kiedy strony mogą wybrać prawo?

Strony podpisując umowę mogą się porozumieć co do tego przepisy jakiego prawa będzie się stosować do danego stosunku prawnego. Problem ten jest tym bardziej aktualny po wstąpieniu Polski do struktur Wspólnoty Europejskiej.

Co to jest właściwość umowna?

Umowa prorogacyjna to nic innego jak fachowa nazwa umowy o właściwość sądu. Strony w drodze umowy mogą same zdecydować o tym który sąd będzie rozpatrywał ich sprawę. Strony są jednak znacznie ograniczone co do wyboru sądu w drodze umowy.

Właściwość rzeczowa w sprawach gospodarczych

Sąd właściwy to ten sąd, który zgodnie z przepisami prawa musi rozpatrzyć dany spór. Kodeks postępowania cywilnego mówi o właściwości rzeczowej i miejscowej. Właściwość rzeczowa to nic innego jak odpowiedź na pytanie czy sądem właściwym do rozstrzygania spraw w pierwszej instancji jest sąd okręgowy czy rejonowy.

Właściwość miejscowa sądu gospodarczego

Sąd właściwy to ten sąd, który zgodnie z przepisami prawa musi rozpatrzyć dany spór. Właściwość może być rzeczowa i miejscowa. Na podstawie przepisów o właściwości rzeczowej określa się czy władnym do rozpatrzenia sprawy w pierwszej instancji jest sąd rejonowy czy okręgowy. Właściwość miejscowa odpowiada na pytanie gdzie położony jest sąd rozpatrujący daną sprawę.

Podstawowe informacje o postępowaniu gospodarczym

Przedsiębiorcy w postępowaniu cywilnym mają wyjątkową pozycję w kodeksie postępowania cywilnego. Konkretnie- wyjątkowo złą. Postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych najeżone jest pułapkami proceduralnymi.

REKLAMA