REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie cywilne, Konsument

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy najemca może być konsumentem

Przy spełnieniu określonych warunków najemca może posiadać status konsumenta. Oznacza to, że może korzystać z praw, które przysługują konsumentowi.

Co daje status konsumenta

To, czy dokonując określonych czynności, posiadamy status konsumenta ma spore znaczenie odnośnie tego, jak kształtują się nasze prawa. W określonych przypadkach konsumentem może być także przedsiębiorca.

Zwrot kosztów przy odstąpieniu od umowy timesharingu

Zawarłem umowę timesharingu, jednak po namyśle postanowiłem z niej zrezygnować. Przedsiębiorca zażądał ode mnie kwoty, która była oznaczona w umowie, jako koszty poniesione przez niego w celu zawarcia naszej umowy. Czy taka klauzula jest dozwolona?

Ograniczanie właściwości sądów powszechnych w umowie jest niedozwolone


Przy zawarciu umowy konsumenci powinni pamiętać, że w przypadku sporów z przedsiębiorcą może ona powodować istotne utrudnienia w dochodzeniu roszczeń. Przedsiębiorcy w treści umów często starają się utrudnić ochronę praw konsumenta za pomocą umownej właściwości sądu.

REKLAMA

Zmiany w kredytach konsumenckich

Szykują się zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim. Zwiększenie maksymalnej kwoty kredytu oraz dłuższy termin na odstąpienie od umowy – takie zmiany zakłada rządowy projekt, który został przyjęty przez Radę Ministrów 5 stycznia 2010 r.

Poprawa systemu kontroli materiałów budowlanych

Dobra wiadomość dla konsumentów. Organy nadzoru mają efektywnie kontrolować jakość materiałów budowlanych. Te, które nie spełniają określonych parametrów mają być eliminowane z rynku.

Jakie opłaty ponosi się w postępowaniu uproszczonym

Wniesienie pozwu do sadu wiąże się co do zasady z koniecznością zapłaty pewnej sumy pieniędzy. Kwota ta, przez ustawę określana jako opłata od pozwu, może mieć charakter stały lub proporcjonalny. Wszystko zależy od rodzaju powództwa. Informację o wysokości opłaty odnajdziemy w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Sylwester - nieudaną imprezę można reklamować

Pamiętajmy, że zarówno źle wykonaną fryzurę, jak i niespełniającą deklarowanych atrakcji imprezę sylwestrową można reklamować jak wszystkie usługi. Eksperci z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypominają o podstawowych zasadach.

REKLAMA

Odpowiedzialność banku za niepotwierdzoną przez klienta wypłatę środków z konta

Podczas wakacji moja karta płatnicza została najprawdopodobniej zeskanowana. W wyniku tego z mojego konta wypłacono w Bułgarii kwotę 2000 złotych. Złożyłam reklamację w banku jednak została ona rozpatrzona negatywnie. Bank twierdzi, że nie ponosi w tej sytuacji odpowiedzialności. Jakie są moje prawa?

Mediacja ze sprzedawcą przy pomocy Inspekcji Handlowej

W przypadku sporu konsumenta ze sprzedawcą, czy usługodawcą warto spróbować mediacji prowadzonej przez Inspekcję Handlową. Ta forma rozstrzygania sporów jest dobrowolna - muszą się na nią zgodzić obie strony - ale z uwagi na wagę argumentów i sposób ich prezentowania przez mediatorów, bywa często skuteczna.

Co warto wiedzieć o sprawach z zakresu prawa pracy

Pracownik jest uprzywilejowany nie tylko w prawie pracy ale również w procedurze cywilnej. W sprawach pracowniczych może on liczyć na wiele udogodnień w sądzie.

Ugoda

Ugoda to jedna z umów przewidzianych w kodeksie cywilnym. Problematykę ugody regulują art. 917-918 k.c.

Z fachowcem podpisz umowę i korzystaj z gwarancji

Produkty wadliwe albo nie posiadające właściwości, o których zapewniał przedsiębiorca można reklamować. Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że może skorzystać z uprawnień przysługujących na podstawie gwarancji, wystawianej dobrowolnie przez producenta lub też z przepisów ustawy o sprzedaży konsumenckiej, określającej obowiązki sprzedawcy.

Wyrok zaoczny

W określonych przez kodeks wypadkach sąd może wydać wyrok zaoczny. Czym wyrok zaoczny różni się od zwykłego wyroku i jakie uprawnienia daje powodowi.

Ugoda sądowa zawarta w postępowaniu pojednawczym

Generalna zasada procesu cywilnego stanowi, iż sąd w każdym stanie postępowania powinien dążyć do ugodowego załatwienia sprawy. Zasada ta wiąże się z przekonaniem, iż ugodowe załatwienie sporu jest najlepsza formą załatwienia sprawy.

Kiedy sąd podejmie zawieszone postępowanie

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje szereg przesłanek na podstawie, którym może (bądź musi) nastąpić zawieszenie postępowania. Zawieszenie ze swej istoty ma charakter przejściowy to znaczy wcześniej czy później postępowanie zawieszone musi zostać podjęte. Warto wiedzieć kiedy to nastąpi.

Umorzenie postępowania

Generalna zasada postępowania cywilnego stanowi, iż postępowanie kończy się wraz z wydaniem przez sąd ostatecznego orzeczenia rozstrzygającego sprawę, co do istoty tj. wyroku w procesie i postanowienia rozstrzygającego sprawę co do istoty w postępowaniu nieprocesowym. Jednak w czasie trwania postępowania mogą wystąpić okoliczności, które spowodują, iż wydanie orzeczenia rozstrzygającego sprawę, co do istoty jest niemożliwie lub stało się nieaktualne.

Przywrócenie terminu

Strony w postępowaniu cywilnym muszą dokonywać czynności w terminach określonych przez sąd lub kodeks postępowania cywilnego. W niektórych jednak wypadkach można wnioskować o przywrócenie uchybionego terminu.

Jakie są przesłanki zawieszenia postępowania

Postępowanie w sprawach cywilnych często ulega zawieszeniu. Zawieszenie zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego może następować z urzędu lub na wniosek, może być obligatoryjne lub fakultatywne.

Kto jest konsumentem usług ubezpieczeniowych?

Konsument w szerokim - potocznym znaczeniu rozumiany jest jako osoba nabywająca od przedsiębiorcy towar lub usługę.

Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Specyfika sporów wynikających ze stosunku pracy spowodowała, iż ustawodawca postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy uregulował jako postępowanie odrębne. Oznacza to, iż w pierwszej kolejności zastosowanie mają przepisy regulujące odrębności postępowania z zakresu prawa pracy a następnie ogólne przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

Organizacja społeczna w postępowaniu cywilnym

W postępowaniu cywilnym obok stron, interwenientów i prokuratora w postępowaniu cywilnym może brać udział organizacja społeczna. Zasady jej udziału reguluje kodeks postępowania cywilnego w art. 61-63.

Skład sądu w sprawie cywilnej

Sprawy cywilne rozpatrywane są przez sądy powszechne. Warto jednak wiedzieć jaki musi być skład sądu w danej sprawie. Niewłaściwy skład sądu skutkuje nieważnością całego postępowania.

Jak długo przechowywać rachunki

W zeszłym tygodniu otrzymałam od pewnego wydawnictwa wysyłkowego wezwanie do zapłaty. W piśmie firma żąda ode mnie uregulowania płatności za książkę zakupioną przed 5 laty. Pamiętam, że zapłaciłam za książkę jednak nie posiadam już dowodu wpłaty. Jak długo mam obowiązek przechowywać rachunki?

Jak bronić się przed windykacją nieistniejącego długu

Obecnie na rynku aktywnie działa wiele firm windykacyjnych. Z ich usług chętnie korzystają przedsiębiorcy, którym nie udaje się skutecznie egzekwować od konsumentów zapłaty. W większości przypadków żądanie spłaty zadłużenia jest uzasadnione. Jednakże zdarzają się sytuacje windykowania nieistniejącego długu.

Jak mądrze kupować na wyprzedażach

Wystartowały w pełni letnie wyprzedaże. Patrząc na metki z cenami obniżonymi o 50% lub więcej łatwo poddać się zakupowej gorączce. Specjaliści z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpowiadają jak nie popełniać błędów i egzekwować prawa konsumenta.

Kiedy można wnieść powództwo wzajemne

Wynajmujący mi mieszkanie wniósł przeciwko mnie pozew do sądu. Chce ode mnie pieniędzy za czynsz. Tymczasem umówiliśmy się, że ja mam mu nie płacić czynszu za 20 miesięcy. Umówiliśmy się tak ponieważ sprzedałem wynajmującemu samochód i nie brałem za niego pieniędzy. Czy ten fakt mogę zgłosić w sądzie? I jak to zrobić?

Jakie podmioty mogą brać udział w postępowaniu cywilnym

Stronami postępowania cywilnego są powód i pozwany. Nikt inny nie może być stroną postępowania. Jednak w samym procesie może wziąć udział więcej podmiotów. Nie są one stronami ale mają część uprawnień jakie przysługują powodowi i pozwanemu.

Sprawy między rodzicami a dziećmi

Sprawy między rodzicami a dziećmi są odrębnie uregulowane w kodeksie postępowania cywilnego. Poświęcone są im art. 453-458 k.p.c. Z poznamy wszystkie odrębności.

Co to jest obrót konsumencki

Wiele instytucji prawa cywilnego związanych jest z tak zwanym obrotem konsumenckim. Chodzi w tym wypadku o sytuacje gdy konsument zawiera umowę z przedsiębiorcą. Zgodnie z ogólnymi założeniami prawo w takich relacjach powinno chronić konsumenta przed bezprawnym działaniem przedsiębiorcy.

Dziecko to też konsument

Apelacja w postępowaniu cywilnym

Apelacja jest zwyczajnym środkiem odwoławczym w postępowaniu cywilnym. Wnosi się ją od wyroków, nie zaś od postanowień. Termin na wniesienie apelacji wynosi 14 dni i jest liczony od dnia otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem

Wybieraj sprzęt oszczędzający energię

Kolorowa etykieta znakowania energetycznego, jaką znajdziemy na opakowaniu każdej nowej pralki, zmywarki, czy żarówki, stała się jednym z najbardziej skutecznych narzędzi poprawy efektywności urządzeń elektrycznych w Europie.

Terminy w postępowaniu cywilnym

W postępowaniu cywilnym mamy do czynienia z kilkoma rodzajami terminów. Są terminy ustawowe i sądowe. A według innego podziału zawite, instrukcyjne oraz prekluzyjne.

Umowa sprzedaży czy umowa kupna-sprzedaży

Umowę sprzedaży zawieramy praktycznie każdego dnia, od zakupu świeżego pieczywa po kupno lub sprzedaż nieruchomości. Nazwą „umowa sprzedaży” oraz „umowa kupna-sprzedaży” posługujemy się wymiennie często w sposób automatyczny. Jednak, która nazwa jest właściwa i czy ma jakieś znaczenie, którą nazwą się posługujemy?

Organizacje konsumenckie

Przesłuchanie świadka

Przesłuchanie świadka jest jednym z dowodów w postępowaniu cywilnym. Oprócz dowodu z dokumentów jest to jeden z najczęściej stosowanych środków dowodowych. Warto jednak pamiętać, że nie każdy może być słuchany jako świadek.

Pułapki w umowach

Sprawdź w jakich umowach można znaleźć najwięcej pułapek, niekorzystnych dla konsumentów zapisów. Zobacz na co należy zwracać uwagę podpisując umowę z przedsiębiorcą.

Co może rzecznik konsumentów?

Wielu z nas tak naprawdę nie wie do czego władny jest rzecznik konsumentów. Sprawdź jakie ma kompetencje i w jakich sprawach możesz się do niego zgłaszać.

Miejski rzecznik konsumentów

Miejski rzecznik konsumenta ma za zadanie stanie na straży naszych praw jako konsumentów na danym obszarze, a także udzielanie wszystkim zainteresowanym lub pokrzywdzonym bezpłatnych informacji. Jakie jeszcze ma uprawnienia?

Uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolone

Wzorce umowne, którymi posługują się przedsiębiorcy mogą zawierać postanowienia niezgodne z prawem. Jednakże konsument, który zawarł umowę z nieuczciwym przedsiębiorcą może się bronić. Służy temu m.in. pozew o uznanie postanowienia wzorca za niedozwolone.

Jak mądrze kupować na święta

Przed świętami często popadamy w szał „zakupowej gorączki”. Wówczas zdarza nam się nie przemyśleć niektórych decyzji albo podejmujemy jej zbyt pochopnie. Dlatego też radzimy na co zwracać uwagę i jak mądrze kupować.

Konkurs na najlepsze teksty o ochronie konkurencji i konsumentów

Prezes UOKiK wraz z Centrum im. Adama Smitha, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich oraz Instytutem Dziennikarstwa UW zaprasza przedstawicieli mediów do udziału w konkursie „Libertas et Auxilium”. Laureaci nagród otrzymają 10 tys. złotych brutto.

Światowy Dzień Konsumenta

Światowy Dzień Konsumenta obchodziliśmy po raz dwudziesty szósty 15 marca 2009 roku. "Konsument i jego rzecznik" - pod takim hasłem świętowaliśmy w Polsce. Była to okazja do przypomnienia sobie o tym, jakie my - konsumenci mamy prawa i kto nam może pomóc w ich egzekwowaniu.

Jak pozywać spółkę cywilną

Wbrew potocznemu znaczeniu – spółka cywilna … nie jest spółką w rozumieniu prawa handlowego. Nie posiada podmiotowości prawnej – tym samym nie może być stroną postępowania sądowego. Są nią zawsze wspólnicy.

Naruszasz prawa konsumentów – zostaniesz ukarany

Naruszanie zbiorowych praw konsumentów jest karalne. Przedsiębiorca, który nie przestrzega przepisów będzie mógł zapoznać się z wysokością i sposobem ustalania grożącej mu kary.

Co warto wiedzieć o postanowieniach

W postępowaniu cywilnym sąd wydaje nie tylko wyroki ale również postanowienia. Postanowienia również rozstrzygają sprawy i mają wpływ na prawa i obowiązki stron.  

Czy reklama w ulotce jest ofertą?

Każdego dnia stykamy się z reklamą, czy to w postaci ogromnego plakatu, wręczonej nam ulotki czy też w formie gazetki dostarczonej pocztą. Firmy prześcigają się w promocjach w celu zwabienia jak największej ilości klientów. Jednak czy na podstawie przeczytanej reklamy możemy domagać się sprzedaży określonego towaru w promocyjnej cenie?

Jakie wnioski można zgłosić w treści pozwu

Pozew czyli pismo zawierające żądanie rozpoznania przez sąd sprawy o charakterze cywilnoprawnym, oprócz elementów obligatoryjnych, charakterystycznych dla każdego pisma procesowego może zawierać również dodatkowe wnioski, wymienione w art. 187(2)kpc. 

Czy na podstawie wyblakłego paragonu można podbić kartę gwarancyjną?

W grudniu minionego roku kupiłem w jednym z dużych marketów telewizor i kino domowe. Jako dowód zakupu otrzymałem paragon, z którym miałem się zgłosić za jakiś czas, by podbić kartę gwarancyjną na kupiony towar. Gdy za jakiś czas wyjąłem z portfela paragon okazało się, że wyblakł tusz i zrobił się nieczytelny. Na paragonie widać jedynie pieczątkę ochrony (towar był sprawdzany przy wyjściu). Przy zakupie nie byłem sam, pamiętam też sprzedawcę. Czy mogę jeszcze podbić kartę gwarancyjną?

REKLAMA