REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie administracyjne, Odszkodowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

Odszkodowanie za wywłaszczenie - planowane zmiany

Ministerstwo Infrastruktury chce zmian w odszkodowaniach za wywłaszczenie pod inwestycje publiczne.

Odszkodowania po wichurach w poradnikach Rzecznika Finansowego

Nowe poradniki Rzecznika Finansowego zawierają odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące odszkodowania po wichurach.

Realizacja zamierzenia budowlanego a naruszenie zasady udziału stron

Kiedy dochodzi do naruszenia zasady czynnego udziału stron w postępowaniu administracyjnym związanego z realizacją zamierzenia budowlanego?

REKLAMA

Nieważność decyzji administracyjnych - nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego

Nieważność decyzji administracyjnych - nowelizacja kpa. 24 czerwca 2021 r. Sejm przyjął zmianę przepisu Kodeksu postępowania administracyjnego nakazującego uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu "rażącego naruszenia prawa" - bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Według uchwalonej przez Sejm nowelizacji, jeśli upłynęło 30 lat, to nie będzie już możliwości postępowania ws. nieważności decyzji.

Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na basenie?

Czy i od kogo można żądać odszkodowania za wypadek na basenie? Kwestię odpowiedzialności należy wywodzić z Kodeksu cywilnego.

Dodatki do OC. Które warto wybrać?

Dodatki do OC to nie zawsze sposób na powiększenie kwoty składki. Czasami to metoda na wybór ciekawej polisy, która może realnie pomóc kierowcy.

Telefon na pasach. Odszkodowanie będzie mniejsze?

Telefon na pasach a odszkodowanie. Czyli dziś opowiemy o tym, co nowe przepisy obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku mogą oznaczać dla pieszych.

REKLAMA

Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem. Co warto wiedzieć?

Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem to coraz częściej stosowana forma rozliczenia szkody. Co warto wiedzieć o niej i co tak właściwie oznacza?

Odszkodowanie (rekompensata) za NOP

Odszkodowanie za NOP. Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny, według mojej wiedzy, ma zostać wniesiony na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu – powiedział 26 maja 2021 r. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Nowe przepisy przewidywałyby świadczenia kompensacyjne dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne - nie tylko po szczepionkach przeciw COVID-19 ale po wszystkich szczepieniach ochronnych.

Ustalenie obszaru oddziaływania inwestycji

Ustalenie obszaru oddziaływania obiektu to fundamentalny obowiązek organów administracji architektoniczno-budowlanej. Czynność ta następuje na początku postępowania o wydanie pozwolenia na budowę oraz w postępowaniu zgłoszeniowym.

Odszkodowanie po wypadku w pracy lub choroby: ZUS czy NNW?

Odszkodowanie po wypadku w pracy? Jeszcze kilka lat temu można było liczyć tylko na ZUS. Czy NNW stanowi alternatywę?

Fundusz kompensacyjny - co z projektem ustawy?

Co z ustawą, która wprowadza fundusz kompensacyjny? Kiedy projekt trafi do Sejmu? Kto będzie mógł uzyskać rekompensatę?

Czy możliwe jest odszkodowanie za zakażenie COVID-19 w pracy?

Uzyskanie odszkodowania za zakażenie COVID-19 w pracy może okazać się bardzo trudne. W jakim zakresie odpowiedzialność ponosi pracodawca?

Szkoda komunikacyjna badana przez detektywa - na co uważać?

Szkoda komunikacyjna badana przez detektywa to nowy trend, który dotyczy nawet pozornie małych szkód. Czy jest to zgodne z prawem? Jak uzyskać odszkodowanie?

Koszt zwolnienia pracownika w Polsce i na świecie

Koszt zwolnienia pracownika w Polsce i na świecie - porównanie. Jak można rozwiązać umowę o pracę? Jakie prawa ma pracownik po zwolnieniu? Na jakich zasadach odbywa się zwolnienie grupowe? Co z odszkodowaniem i wynagrodzeniem za okres wypowiedzenia?

Odszkodowanie za spam

Odszkodowanie za spam. Unijne regulacje, które przewidują odszkodowania za złamanie zasad dot. ochrony danych osobowym, a więc również za spamowanie skrzynek mailowych, od dawna obowiązują. Wystarczy z nich korzystać - mówi w rozmowie z PAP Stephane De Schutter, brukselski adwokat specjalizujący się w ochronie danych.

Kontrola prywatnej korespondencji i komunikatora pracownika

Kontrola prywatnej korespondencji pracownika - czy pracodawca ma do tego prawo, gdy wiadomość jest prywatna? Co z tajemnicą korespondencji i ochroną dóbr osobistych pracownika? Czy pracownik ma prawo do odszkodowania?

Kary umowne i rekompensaty - opodatkowanie VAT

Kary umowne i rekompensaty a VAT. Kwalifikacja kar umownych i rekompensat budzi problemy interpretacyjne. Opłaty te, stosowane z reguły w przypadku niewłaściwego wykonania zobowiązań, mają bowiem bardzo różny charakter. Dla ustalenia, czy dana czynność podlega opodatkowaniu, konieczne jest rozstrzygnięcie kwestii ekwiwalentności realizowanego świadczenia. Zawsze trzeba ustalić, czy płacący karę otrzymał coś w zamian. Nie wystarczy nazwanie płatności karą, aby nie trzeba było naliczać VAT. Stwierdzenie, czy zapłata kary umownej lub rekompensaty podlega opodatkowaniu VAT, wymaga przede wszystkim zbadania, czy ta konkretna zapłata może być uznana za płatność za dostawę towarów bądź świadczenie usług w rozumieniu ustawowym.

Czy odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega PIT?

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości jest z PIT. Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie jest wypłacane w celu naprawienia szkody wyrządzonej właścicielowi, a jest raczej zapłatą za korzystanie z należącej do niego rzeczy bez stosownej umowy. Podlega więc opodatkowaniu PIT jako przychód z tzw. innych źródeł. Tak uznał dyrektor KIS.

Gdzie zgłosić zły stan drogi?

Gdzie zgłosić zły stan drogi? Odpowiedź jest prosta: do zarządcy! Tylko jak go znaleźć? Dziś o tym opowiemy.

Odszkodowanie za dziurę w drodze. Jak się o nie starać?

Odszkodowanie za dziurę w drodze pokryje koszty naprawy pojazdu. Jakie dokumenty przygotować i jak powinien wyglądać wniosek?

OC sprawcy: co musisz wiedzieć, aby dostać odszkodowanie?

OC sprawcy jest kluczowe dla poszkodowanego. To na jego podstawie kierowca będzie starał się o odszkodowanie.

Czy komornik może zająć odszkodowanie?

Czy komornik może zająć odszkodowanie? Sprawdzamy jak wyglądają przepisy w przypadku zajęć ubezpieczeń na życie i odszkodowań z OC.

Szkoda parkingowa - na czym polega problem?

Rzecznik Finansowy opublikował niedawno raport na temat tzw. szkód parkingowych. Przed jakimi zachowaniami ubezpieczycieli ostrzega Rzecznik?

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie. Czy jest możliwe?

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie, czyli sprawdzimy ile czasu ma kierowca na zgłoszenie funkcjonariuszom faktu wystąpienia zdarzenia drogowego.

W jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

W jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? To dość ważne pytanie, bo przegapienie terminu może oznaczać brak wypłaty odszkodowania.

Zgłoszenie szkody OC. Jak powinno wyglądać?

Zgłoszenie szkody OC. O czym powinien pamiętać poszkodowany, aby jak najszybciej załatwić sprawę?

Odszkodowanie za niesłuszne oskarżenie z poparciem Senatu

Odszkodowanie za niesłuszne oskarżenie lub zarzuty zakłada projekt nowelizacji przepisów o postępowaniu karnym. Zmiany zyskały poparcie Senatu. W jakich sytuacjach obecnie można uzyskać odszkodowanie?

Opony letnie w zimie: ubezpieczenie nadal obowiązuje?

Opony letnie w zimie stanowią ewidentne zaniedbanie kierowcy. Tylko czy to może się stać podstawą dla ubezpieczyciela do odrzucenia roszczenia?

Kolizja pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie. Co to oznacza?

Kolizja pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie: czyli co to oznacza dla sprawcy zdarzenia i poszkodowanego? O tym właśnie opowiemy dziś.

Wypadek komunikacyjny w Wielkiej Brytanii po Brexit. Prawa poszkodowanego

Wypadek komunikacyjny jest wydarzeniem wyjątkowo niepożądanym, ale takim, które może przytrafić się każdemu w każdej chwili i wszędzie. Jego konsekwencje wyrażane w postaci strat materialnych i uszczerbków na zdrowiu mogą być różne. Ważne, aby w razie zaistnienia takiej sytuacji mieć możliwość rekompensaty wynikłych szkód, w całości bądź w odpowiedniej części. Jakie w tym zakresie prawa i możliwości posiada osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym na terenie Wielkiej Brytanii po Brexit?

Sprawca wypadku bez prawa jazdy. Co z odszkodowaniem?

Sprawca wypadku bez prawa jazdy? To może oznaczać problemy z odszkodowaniem. Co zrobić w takiej sytuacji i jak uzyskać pieniądze z ubezpieczenia?

Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy. Co wtedy?

Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy. Ma do tego pełne prawo. Co to jednak oznacza dla poszkodowanego? Niestety, ale trochę problemów.

Prawo do odszkodowania za błąd medyczny w Wielkiej Brytanii

Prawo do odszkodowania za błąd medyczny. Czym jest błąd medyczny i kiedy możesz liczyć na odszkodowanie w Wielkiej Brytanii?

Jestem sprawcą wypadku: czy dostanę odszkodowanie?

Jestem sprawcą wypadku czy dostanę odszkodowanie? Dziś sprawdzimy czy osoba powodująca wypadek może liczyć na jakąś wypłatę od ubezpieczyciela.

Odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki - uzasadnienie uchwały

Prawo do odszkodowania z tytułu nieodpłatnej opieki świadczonej przez osoby bliskie było przedmiotem rozbieżności w orzecznictwie. Rozwiała je uchwała Sądu Najwyższego z 22 lipca 2020 r. Jakie wnioski zawiera uzasadnienie uchwały?

Kolizja z nietypowym pojazdem to duży kłopot?

W wypadkach komunikacyjnych uczestniczą też czasem nietypowe pojazdy (np. kombajny czy walce drogowe). Jak w takim przypadku wygląda likwidacja szkód? Czy jest o wiele trudniejsza?

Sprzedaż uszkodzonego auta a odszkodowanie. Uniknij kłopotów!

Czy wiesz, że sprzedaż uszkodzonego auta może skończyć się obniżeniem odszkodowania? Taka praktyka ubezpieczycieli nie broni się w sądzie!

Kto zapłaci za sprzątanie jezdni po wypadku?

Koszty sprzątania jezdni po wypadku bywają spore. Czy powinien je pokrywać ubezpieczyciel sprawcy kolizji? Eksperci Ubea.pl odpowiadają.

Jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku przy pracy w Wielkiej Brytanii?

Wypadek przy pracy jest zdarzeniem, które może w każdej chwili przytrafić się każdemu. Jego rezultat może być oczywiście skrajnie różny; od niegroźnego skaleczenia po śmierć. Kwestie rekompensaty przyznawanej ofiarom wypadków regulują przepisy prawne poszczególnych krajów, w których do takowych zdarzeń doszło. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące uzyskania odszkodowania za wypadek podczas pracy na terytorium Wielkiej Brytanii.

Odszkodowania powypadkowe - komunikacyjne

Odszkodowania powypadkowe przysługują poszkodowanym wskutek wypadku komunikacyjnego. Co zrobić, gdy zostaliśmy poszkodowani? Kiedy przysługuje odszkodowanie? Od kogo możemy je uzyskać? Jak obliczyć jego wysokość? Czym odszkodowanie różni się od zadośćuczynienia? Czy przysługuje zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

Zasada załatwienia spraw bez zbędnej zwłoki

Organy administracji publicznej obowiązane są załatwić sprawy bez zbędnej zwłoki. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ administracji publicznej jest obowiązany zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki, wskazując nowy termin załatwienia sprawy oraz pouczając o prawie do wniesienia ponaglenia.

Odszkodowania dla lokatorów poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji

20 października 2020 r. weszła w życie ustawa ułatwiająca wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji. Sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowania będzie przysługiwał tylko mieszkańcom. Przepisy uniemożliwią też przejmowanie budynków z lokatorami czy reprywatyzację "na kuratora".

Stłuczka z obcokrajowcem w Polsce: co z odszkodowaniem?

Może się zdarzyć, że staniecie się poszkodowanymi w wyniku kolizji. Co jednak, gdy ta jest spowodowana przez obcokrajowca? Odpowiadamy.

Załatwienie sprawy przed organem administracji publicznej w formie decyzji administracyjnej

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba, że przepisy kodeksu stanowią inaczej. W myśl zasady szybkości i prostoty organy powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko.

Instytucja ugody w postępowaniu administracyjnym

Instytucja ugody w postępowaniu administracyjnym rozszerza dyspozycyjność stron oraz możliwość kształtowania przez nie stosunków materialnoprawnych. Ugoda może być zawarta w pierwszej jak i w drugiej instancji, do czasu zakończenia postępowania, czyli przed wydaniem decyzji administracyjnej.

Co grozi za złamanie lojalki?

Umowa lojalnościowa czyli umowa o zakazie konkurencji ma na celu ochronę interesów pracodawcy. Może być podpisana na czas trwania umowy o pracę lub także na określony czas po rozwiązaniu stosunku pracy. Co grozi za złamanie lojalki przez pracownika?

Prawo do wniesienia ponaglenia - jak i kiedy z niego skorzystać?

Ponaglenie przysługuje stronie w postępowaniu administracyjnym. Wnosi się je, jeżeli sprawa nie została załatwiona w terminie lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy. Jak skorzystać z tego prawa krok po kroku?

Za dzikie zwierzęta odpowiada Skarb Państwa

Kto ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za atak dzika? Do takiego zdarzenia doszło na terenie naszej gminy. Poszkodowany wystąpił do naszego urzędu o odszkodowanie.

REKLAMA