REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postanowienie, Encyklopedia prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Akt notarialny

Akt notarialny jest szczególną formą dokumentu urzędowego. Sporządza się go, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron. Niedochowanie formy aktu notarialnego w sytuacji, gdy wymaga tego prawo, powoduje bezskuteczność czynności prawnej oraz jej nieważność.

Akt normatywny

Akt normatywny to tekst, który zawiera normy prawne – sformułowane w języku prawnym i zapisane w postaci przepisów.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest właściwa w sprawach ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego. Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest centralnym organem administracji rządowej, działającymi przy pomocy ABW, będącego urzędem administracji rządowej.

Kiedy sąd wydaje postanowienia

Sąd wydaje postanowienia, jeżeli Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje wydania wyroku lub nakazu zapłaty. Postanowienia są wydawane w kwestiach proceduralnych. W postępowaniu nieprocesowym wydaje się również w formie postanowień orzeczenia merytoryczne.

REKLAMA

Postępowanie nieprocesowe

Postępowanie nieprocesowe to tryb postępowania, w którym rozpoznawane i załatwiane są sprawy z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego wymienione bezpośrednio w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego oraz sprawy wskazane w ustawach szczegółowych. W postępowaniu nieprocesowym nie występuje spór o prawo. Stanowi on równorzędny do procesu tryb postępowania rozpoznawczego.

Odwołanie od decyzji administracyjnej

Organy administracji wydają rozstrzygnięcia w formie decyzji. Mamy więc decyzję o pozwoleniu na budowę, decyzję o zameldowaniu, decyzję o wydaniu koncesji. Co jednak zrobić gdy jesteśmy niezadowoleni z wydanej decyzji.

Co to jest ugoda administracyjna?

Sprawy urzędowe załatwiane są nie tylko poprzez wydane decyzje czy postanowienia. Kodeks postępowania administracyjnego dopuszcza zawieranie ugody w trakcie postępowania pomiędzy stronami.

Co to jest doręczenie zastępcze?

Doręczane nam z urzędu pisma, postanowienia bądź decyzje nie zawsze są dla nas dobre, często boimy się je odebrać mając nadzieję, że jeśli nie odbierzemy, to dana decyzja czy postanowienie nie będzie nas obowiązywać. Niestety tak nie jest.

REKLAMA

Czym jest postanowienie?

Drugim, zaraz po decyzji, aktem wydawanym przez organ administracji jest postanowienie. Podstawowa różnica między postanowieniem a decyzją jest taka, że postanowienie nie rozstrzyga co do istoty sprawy, a jedynie co do wypadkowych kwestii wynikłych w trakcie trwania postępowania.

Jaki czas ma organ na wydanie decyzji?

Organy samorządu terytorialnego większości rozstrzygnięć dokonują w formie decyzji administracyjnej. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego organ ma określony czas na wydanie decyzji.

Jak wnosić o odpis dokumentów sądowych

Uwierzytelniony odpis postanowienia, czy wyroku sądowego bywa czasem niezbędny do udowodnienia swojego prawa- np. tytułu własności nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia. Często wymagany jest także oryginał dokumentu, lub jego uwierzytelniony odpis.

Co warto wiedzieć o postanowieniach

W postępowaniu cywilnym sąd wydaje nie tylko wyroki ale również postanowienia. Postanowienia również rozstrzygają sprawy i mają wpływ na prawa i obowiązki stron.  

Wyrok a postanowienie

Mam sprawę w sądzie. Przyszedł do mnie ostatnio list a w nim było postanowienie. Czy sprawa już się skończyła? Czy wyrok i postanowienie to to samo?

Postanowienie

  Postanowienie, w zależności od jego rodzaju może dotyczyć sprawy w toku postępowania, lub orzekać co do istoty sprawy (kończąc postępowanie).

Postanowienie

  Postanowienie, w zależności od jego rodzaju może dotyczyć sprawy w toku postępowania, lub orzekać co do istoty sprawy (kończąc postępowanie).

REKLAMA