REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pośrednik w obrocie nieruchomościami

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego Polacy korzystają z usług agentów nieruchomości?

Blisko połowa osób poszukujących nieruchomości deklaruje, że potrzebuje pomocy profesjonalnego doradcy – wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl. Z okazji Dnia Pośrednika (30 marca) zapytano też ekspertów, jakie problemy są najczęściej powodem nawiązania współpracy z agentem nieruchomości.   

Jaka jest odpowiedzialność pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami jest specjalistą pomagającym w dokonaniu transakcji. Jego usługi są więc skierowane do osób, które chcą obracać swoimi nieruchomościami. Jeżeli pośrednik nie zachowa należytej staranności w swoich działaniach, może narazić klienta na szkodę i utratę potencjalnych zysków. Trafiłeś na nieuczciwego pośrednika? A może sam chcesz podjąć pracę brokera nieruchomości? Koniecznie dowiedz się, jaka odpowiedzialność spoczywa na osobach wykonujących ten zawód.

Polski rynek nieruchomości w 2020 roku wg pośredników

Niedawno Główny Urząd Statystyczny opublikował informację o sytuacji w budownictwie mieszkaniowym w okresie od stycznia do czerwca 2020 roku. Pozwala ona na podsumowanie ostatniego kwartału i pierwszego półrocza na rynku mieszkaniowym. Portal GetHome.pl postanowił więc zapytać o zdanie przedstawicieli najbardziej renomowanych biur pośrednictwa nieruchomości jak oceniają drugi kwartał na rynku mieszkaniowym i jakie perspektywy widzą na najbliższą przyszłość? Odpowiedzi prezentujemy poniżej.

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami 2017

Z dniem 1 września 2017 roku weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. Zasadnicze zmiany, jakie wprowadza powyższa ustawa, to cofnięcie w niektórych aspektach deregulacji, jaka dotknęła zawody pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości oraz nałożenie dodatkowych obowiązków na osoby wykonujące te zawody.

REKLAMA

Umowa pośrednictwa, a wyłączne prawo do dysponowania naszą nieruchomością

Jak wybrać dobrego pośrednika nieruchomości? Dobry pośrednik nieruchomości jest szczególnie pożądany, kiedy w grę wchodzi sprzedaż naszej nieruchomości, a w tym wyłączne prawo do dysponowania naszą nieruchomością.

Usługi pośrednictwa - umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości

Podpisując umowę pośrednictwa sprzedaży nieruchomości warto zainteresować się jaki zakres usług jest nam proponowany w umowie. W skład usług oferowanych przez pośredników nieruchomości bardzo często wchodzą: organizacja i pomoc w podpisaniu umów oraz aktu notarialnego, organizacja spotkań czy udział w negocjacjach.

Czy trzeba podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości przed obejrzeniem mieszkania?

Czy planując zakup mieszkania, musimy od razu podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości, zanim jeszcze zobaczymy mieszkanie. Otóż nie. Zobacz dlaczego.

Zakup mieszkania kiedy pośrednik nieruchomości nie posiada licencji. Skutki. Poradnik

Często zdarza się tak, że pośrednik sprzedaży nieruchomości jest osobą nie posiadającą licencji. Podpisywana przez takiego pośrednika umowa może wydawać się nieważna ze względu na jego status. Jak do kwestii nieposiadania licencji przez pośrednika odnosi się polskie prawodawstwo? Kiedy transakcja prowadzona przez taką osobę będzie ważna?

REKLAMA

Jak sprawdzić wiarygodność pośrednika nieruchomości?

Sprawdzenie wiarygodności pośredników w obrocie nieruchomościami umożliwia Centralny Rejestr Pośredników i Zarządców Nieruchomości PFRN. Od jego uruchomienia minął dopiero miesiąc, dlatego do Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości ciągle wpływają zapytania od klientów, którzy w rejestrze szukają informacji o pośrednikach i zarządcach nieruchomości.

Kto może być pośrednikiem w obrocie nieruchomościami po zmianach „deregulacyjnych”?

Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami ujęty został w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, począwszy od artykułu 179. Obecnie, ustawa z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie niektórych ustaw regulujących wykonywanie niektórych ustaw radykalnie zmniejszyła wymogi stawiane kandydatom chcących zajmować się zawodowo pośrednictwem w zakresie nieruchomości.

REKLAMA