REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Poradniki motoryzacyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mazda 3 – którą wybrać? Poradnik kupującego

Mazda 3 produkowana jest w dwóch odmianach nadwoziowych. Nabywcy Mazdy 3 mogą wybierać spośród pięciu jednostek napędowych oraz sześciu wersji wyposażenia. W poniższym poradniku kupującego podpowiadamy, która konfiguracja Mazdy 3 jest optymalna.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kazachstanie?

Kazachstan to ciężki klimatycznie kraj, w którym zimą panują bardzo trudne warunki drogowe. Latem dużo bezpieczniej można się poruszać po nim, choć niski wskaźnik oznakowań drogowych nie ułatwia podróży. Poznajmy najważniejsze przepisy drogowe Kazachstanu.

Eksploatacja samochodu

W serwisie Eksploatacja-auta.wieszjak.pl zgromadziliśmy mnóstwo porad z zakresu eksploatacji samochodu. Artykuły poradnicze pogrupowaliśmy w działach odnoszących się do poszczególnych układów auta. Zachęcamy do lektury porad eksploatacyjnych naszych ekspertów!

Przepisy drogowe w Bułgarii

Przepisy drogowe w Bułgarii są podobne do obowiązujących w Polsce. Ale przed wyjazdem warto dowiedzieć jakie panują zwyczaje i przepisy na drogach, jakich dokumentów będziemy potrzebować, jeśli wybierzemy się pożyczonym samochodem oraz jakie obowiązują w Bułgarii ograniczenia prędkości.

REKLAMA

Kto powinien zapłacić akcyzę przy sprzedaży komisowej samochodu?

Komisant prowadzący w Polsce komis przyjmuje do sprzedaży komisowej samochody osobowe niezarejestrowane w Polsce. Samochody te sprzedaje nabywcom i rozlicza się z komitentami, którzy wstawiali te auta do komisu. Kto przy takich transakcjach jest podatnikiem podatku akcyzowego zobowiązanym do obliczenia zadeklarowania i zapłacenia tego podatku - komitent czy komisant?

Czy można sprzedać wygrany samochód i nie płacić podatku?

Wygrałem w konkursie samochód o wartości 71 tys. złotych (wartość z faktury). Ryczałtowy podatek z tytułu wygranej w wysokości 10% został w całości zapłacony przez organizatora konkursu. Chciałbym sprzedać ten samochód za niższą cenę niż 71 tys. zł. Czy będę musiał płacić podatek dochodowy skoro chcę sprzedać samochód poniżej jego wartości?

Poradnik kupującego: Hyundai i30. Jakiego wybrać?

Hyundai i30 dostępny jest w dwóch wersjach nadwoziowych, czterech silnikowych i siedmiu wyposażeniowych. W tym poradniku radzimy, jakiego Hyundaia i30 wybrać.

Jak przejeżdżać obok robót drogowych i innych miejsc z ludźmi pracującymi na drodze albo tuż obok niej?

Miejsca, gdzie są prowadzone jakiekolwiek prace na drodze, do niedawna były oznakowane dość niechlujnie, często tylko znakiem robót drogowych i drastycznym ograniczeniem prędkości, często nawet do 10 km/godz. Obecnie najczęściej są oznakowane dobrze i w sposób zgodny z przepisami.

REKLAMA

Zderzenie czołowe: jak go bezpiecznie uniknąć?

Zderzenie czołowe dwóch pojazdów jest najniebezpieczniejszym drogowym wypadkiem.

Niebezpieczny pasażer: jak go okiełznać?

Pasażer to jeden z najniebezpieczniejszych "elementów" samochodu. Jak poradzić sobie z pasażerami w samochodzie w czasie jazdy?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Litwie?

Podróżowanie na Litwę jest ułatwione ze względu na jej przynależność do strefy Schengen. Warto dowiedzieć się więcej o naszym wschodni sąsiedzie w kwestii przepisów drogowych, ponieważ ta wiedza może posłużyć nam jako materiał do pasjonującej wycieczki objazdowej po tym kraju.

Przepisy drogowe w Watykanie

Watykan to tłumnie odwiedzane stato in stato, które jest głównym punktem wycieczek pielgrzymów, podróżujących po Włoszech. Jeśli wybierzemy się samochodem do Watykanu bądź wypożyczymy auto na miejscu, warto poznać specyfikę i zasady drogowe panujące na jego terenie.

Dwusprzęgłowa skrzynia biegów (DSG, PDK, Powershift): co to jest, jak działa, ile kosztuje i czy jest warta swojej ceny?

Dwusprzęgłowe skrzynie biegów takie jak DSG, PDK czy Powershift to najbardziej zaawansowane konstrukcje montowane obecnie w samochodach osobowych. Takie przekładnie łączą zalety manualnej skrzyni biegów z możliwością pełnej jej automatyzacji. Takie skrzynie potrafią zmieniać biegi szybciej niż najlepsi kierowcy wyścigowi, a jednak i one swoje humory.

Bagażniki samochodowe - podstawowe rodzaje

Pakowanie samochodu na wakacje zazwyczaj wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą ogromnej ilości przedmiotów. Możliwości przewozowe auta możemy powiększyć korzystając z różnego rodzaju bagażników dachowych. Przedstawiamy główne rodzaje oraz plusy i minusy popularnych bagażników samochodowych.

Przepisy drogowe w Czarnogórze

Przepisy drogowe w Czarnogórze nie odbiegają zbytnio od tych obowiązujących w Polsce. Przed wyjazdem do Czarnogóry warto też poznać panujące w tym państwie zwyczaje oraz regulacje.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwajcarii?

Szwajcaria to częsty cel zimowych wypraw na narty. Jej topografia zachęca także do letnich wycieczek po stromych zboczach Alp, które możemy przeprowadzać samochodem. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe obowiązując w Konfederacji Szwajcarskiej.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Izraelu?

Znaki drogowe w Izraelu objaśniane są w języku hebrajskim, arabskim i angielskim, także nie ma problemu z ich odczytywaniem. Poszczególne autostrady mają różne ograniczenia prędkości, do których powinniśmy się stosować. Wyjazd na teren Izraela nie wymaga wizy, jednak przygotujmy się na szczegółową kontrolę celną, która czasami może się zakończyć brakiem wyrażenia zgody na wjazd na teren kraju.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?

Grecja jest częstym celem wakacyjnych wyjazdów. Jeśli pomyślelibyśmy, że tym razem warto dotrzeć tam samochodem tudzież wynająć auto na miejscu w wypożyczalni, warto zapoznać się z tym artykułem. W centrum Aten obowiązuje ograniczenie ruchu pojazdów, który funkcjonuje na zasadzie wymiennego pozwolenia na użytkowanie samochodów – raz z parzystymi a raz nieparzystymi numerami rejestracyjnymi.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Monako?

W Księstwie Monako, które jest samodzielnym państwem, obowiązują w zasadzie takie same przepisy drogowe jak we Francji. Sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta i zachęca do odwiedzania do tego przepięknego kraju. Zapoznajmy się z najważniejszymi punktami kodeksu drogowego Monako.

Naprawa samochodu

Przeprowadzanie drobnych napraw samochodu to przyjemność, konieczność lub jedno i drugie dla wielu właścicieli pojazdów. W serwisie naprawa-auta.wieszjak.pl wortalu Moto.wieszjak.pl zgromadziliśmy wiele różnego rodzaju poradników, w których nasi eksperci opisali, jak właściwie naprawiać różnego rodzaju usterki samochodu.

Renault Laguna – którą wersję wybrać? Poradnik kupującego


Renault Laguna dostępna jest w trzech wersjach nadwoziowych, w gamie znalazło się sześć jednostek napędowych oraz cztery wersje wyposażenia.

Jak podróżować autem bez klimatyzacji podczas największych upałów?

Starsze lub tańsze pojazdy nie są wyposażane w urządzenia klimatyzacyjne, co powoduje, że jazda nimi w czasie dużych upałów nie należy do przyjemności. Temperatura w ich wnętrzu zwykle jest wyższa, niż temperatura na zewnątrz. Co zrobić, by podróż w upale była znośna?

Jak najprostszymi sposobami utrudnić złodziejom pracę? Wskazówki praktyczne

Sezon urlopowy jest rajem dla złodziei. Na ich atak narażeni są zwłaszcza turyści, przemieszczający się samochodami, załadowanymi różnymi dobrami, często o sporej wartości, które mogą być przynętą dla amatorów łatwego zarobku.

Jak myć samochód podczas upałów?

Mycie samochodu jest czynnością, która może zarówno pomóc jego estetycznemu wyglądowi, jak i mu zaszkodzić. Wszystko zależy od tego, jak zostanie wykonana.

Jaka jest zalecana technika jazdy podczas dni słonecznych?

Jazda w dni słoneczne tylko teoretycznie należy do przyjemnych. Silne nasłonecznienie, refleksy słoneczne pochodzące z szyb mijanych samochodów i okiem przydrożnych budynków, nisko stojące słońce itp. mogą bardzo utrudniać jazdę i powodować nadmierne zmęczenie kierowcy.

Czy olej ma termin ważności? Jak długo można przechowywać otwarty olej bez utraty jego właściwości?

Oleje sprzedawane są zazwyczaj w pojemnikach jedno- i czterolitrowych. Te większe najczęściej wystarczają na wypełnienie miski olejowej, a nawet zostajemy z „dolewką”. Czy olej, który został w butelce można zastosować podczas kolejnego przeglądu i... jak długo będzie on jeszcze ważny? Czy olej ma swój termin ważności?

Ford Mondeo – którą wersję wybrać? Poradnik kupującego


Ford Mondeo dostępny jest w trzech wersjach nadwoziowych oraz z sześcioma różnymi wersjami wyposażeniowymi. Do wyboru podczas zakupu Forda Mondeo jest także dziewięć jednostek napędowych. Poniżej poradnik kupującego Forda Mondeo.

Po co w silniku jest olej?

Olej smarujący silnik samochodowy ma do spełnienia kilka ważnych zadań. Smarowanie części trących jest jednym z nich. Równie ważnym jest odprowadzania ciepła, wydzielającego się w układzie korbowym silnika i częściowo ze ścianek tłoków oraz głowicy.

Testy samochodów - jak testujemy samochody w redakcji Moto.wieszjak.pl?

Pisanie testów samochodowych to zajęcie równie przyjemne, co trudne. Żeby napisać obiektywny test samochodowy trzeba mieć za sobą wiele lat doświadczenia w zakresie dziennikarstwa motoryzacyjnego, potrafić wychwycić różnice w zachowaniu na drodze różnego rodzaju samochodów. W poniższym tekście wyjaśniamy, na co zwracamy uwagę testując samochody w redakcji Moto.wieszjak.pl.

Skoda Fabia- którą wersję wybrać? Poradnik kupującego

Decydując się na Skode Fabię jest w czym wybierać. Niemal każdy znajdzie w ofercie coś dla siebie. I nie ma znaczenia czy ktoś chce tanie auto miejskie, małego sportowca czy pojazd dla wielbiciela zieleni. Dwie wersje nadwoziowe (trzy jeśli liczyć uterenowionego Scouta), dziesięć silników i pięć podstawowych wariantów wyposażenia (do tego dochodzą wersje specjalne Van, Greenline, RS, Scout, limitowana Monte Carlo oraz rozmaite wersje promocyjne) – naprawdę jest w czym wybierać.

Kompendium: silnik 3SGE Toyota 2.0 16v. Wady, zalety, eksploatacja, modyfikacje, gaz LPG

Toyota jest jedna z tych firm, która bardzo rzadko zmieniała jednostki napędowe w swoich autach. Jedna i ta sama konstrukcja potrafiła – oczywiście z modyfikacjami – przetrwać u Toyoty nawet 20 lat. Silnik 3SGE jest dobrym tego potwierdzeniem.

Jak korzystać z pokładowych źródeł energii elektrycznej na biwaku?

Akumulator w samochodzie może być znakomitym źródłem energii elektrycznej, przydatnej do oświetlenia wnętrza namiotu lub przestrzeni przed nim na biwaku.

Chevrolet Orlando jakiego wybrać? Poradnik kupującego


W przypadku Chevroleta Orlando mamy do dyspozycji tylko jedną wersję nadwoziową, dwie silnikowe i cztery warianty wyposażenia. W poradniku tym podpowiemy, jak skonfigurować Chevroleta Orlando.

Jak zapobiegać skutkom letnich burz, nawałnic i innych zjawisk meteorologicznych?

Samochody bardzo często ulegają różnego rodzaju uszkodzeniom w wyniku zjawisk atmosferycznych, takich jak burze, gradobicia, ulewy, silne wiatry i huragany, itp. Straty są pokrywane z ubezpieczenia AC, o ile posiada je dane auto.

O czym pamiętać w czasie upałów?

Upalne lato to trudny okres zarówno dla kierowców jak i dla ich pojazdów. Trzeba pamiętać o wielu rzeczach, na które zwykle nie zwraca się uwagi.

Nissan Primera P10/P11: wymiana świec zapłonowych

Poprawne działanie świec zapłonowych ma duże znaczenie dla właściwej pracy silnika. W poradniku tym dowiesz się jak samemu wymienić świece zapłonowe w Nissanie Primera P10/P11.

Kia Cee’d – jaką wybrać? Poradnik kupującego

Kia Cee’d to samochód oferujący wiele już w standardzie. Klienci mają do wyboru pięć silników i cztery wersje wyposażenia. Cee’d występuje w nadwoziu kombi oraz jako pięcio- i trzydrzwiowy hatchback. Oto nasz poradnik kupującego.

Alfa Romeo MiTo – którą wybrać? Poradnik kupującego


Alfa Romeo MiTo dostępna jest z czterema jednostkami benzynowymi oraz dwoma wysokoprężnymi. Podczas zakupu można też wybrać jedną spośród dwóch odmian wyposażeniowych. Oto nasz poradnik kupującego.

Toyota Auris: jaką wersję wybrać? Poradnik kupującego


Toyota Auris jest dostępna w dwóch wersjach nadwoziowych, pięciu silnikowych i z pięcioma poziomami wyposażenia. W poradniku kupującego podpowiadamy, która wersja jest optymalna i za co warto dopłacić.

Jak powinna wyglądać jazda drogami gruntowymi w trudnych warunkach atmosferycznych?

Do trudnych warunków atmosferycznych, spotykanych na drogach zalicza się przede wszystkim mgły i śnieżyce, ulewy i gradobicie. Są one uciążliwe nawet podczas jazdy normalnymi drogami, za to na drogach terenowych, gruntowych i na bezdrożach mogą być skrajnie niebezpieczne.

Fiat Panda – którego wybrać? Poradnik kupującego

Fiat Panda dostępny jest w jednej wersji nadwoziowej, a w gamie dostępnych silników znalazły się dwie jednostki napędowe. Nabywcy mają do wyboru również cztery wersje wyposażeniowe. Oto nasz poradnik kupującego.

Fiat Punto Evo: jakiego kupić? Poradnik kupującego

Fiat Punto to miejskie auto segmentu B. Największym dylematem jest wybór jednostki napędowej, wersje wyposażeniowe są już mniej skomplikowane. Oto nasz poradnik kupującego.

Technika jazdy samochodem z napędem na przód, na tył oraz 4x4

Większość współcześnie produkowanych samochodów ma napęd na przednie koła. Dlaczego? Jakie są wady i zalety różnych układów napędowych oraz jakie mamy róznice w prowadzeniu aut? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Dział Va Kodeksu drogowego- Działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego (art. 140 b-140 l)

Krajowa Rada na rzecz Bezpieczeństwa Drogowego jest organem pomocniczym Rady Ministrów w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Dział VI Kodeksu drogowego-Zmiany w przepisach obowiązujących oraz przepisy przejściowe i końcowe (art. 141-152)

Dział V Kodeksu drogowego-Kontrola ruchu drogowego (art. 129-140a)

Wszystkie uprawnienia Policji dotyczące kontroli ruchu drogowego opisane są w V dziale Kodeksu drogowego.

Dział IV Kodeksu drogowego-Kierujący (art. 87-128)

Zasady szkolenia i egzaminowania są kluczowym elementem nabywania wiedzy niezbędnej do prowadzenia pojazdów. W tym dziale znajdziemy listę wymagań jakie stawia się przed przyszłymi kierowcami, dotyczące wieku, stanu zdrowia, inaczej sprawności pod względem fizycznym i psychicznym.

Dział III Kodeksu drogowego-Pojazdy (art. 66-86)

W dziale dotyczącym pojazdów przedstawione są warunki techniczne dopuszczalności pojazdów do ruchu, oraz zasady ewidencjonowania pojazdów.

Jak ocenić szerokość swojego pojazdu?

Każdy kierowca powinien poznać i umieć ocenić wymiary swojego pojazdu, a zwłaszcza jego długość i szerokość. Wiedza ta jest bardzo przydatna przede wszystkim podczas parkowania, ale także i w innych okolicznościach, jak choćby wjeżdżanie w wąskie bramy czy w luki pomiędzy pojazdami tarasującymi drogę.

Dział II Kodeksu drogowego-Ruch drogowy (art. 3-65)

Dział dotyczący ruchu drogowego zawiera reguły odnoszące się do ruchu pieszych, oraz ruchu pojazdów.

REKLAMA