REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W komunikacie z 27 grudnia 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomina, że z pierwszym w 2025 r. wnioskiem lub korektą wniosku Wn-U-G (Wniosek osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne) trzeba złożyć formularz INF-O-PdM [Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis] lub INF-O-PdR [Formularz informacji składanych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie]. Jak podkreśla PFRON, ważna jest data nadania wniosku, aby ustalić, który wniosek jest pierwszym w nowym roku. Jeśli wnioskodawca nie złoży jednego z ww. formularzy z pierwszym wnioskiem Wn-U-G w nowym 2025 roku, wniosek zostanie skierowany do korekty i PFRON wyśle stosowne wezwanie.
Od 9 listopada obowiązuje ustawa z dnia 18 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis. Ustawa dostosowuje niektóre polskie ustawy do przepisów Unii Europejskiej. Zwiększyła się wartość oraz limit pomocy de minimis, dopuszczono także udzielanie pomocy w sektorach, które były dotychczas wykluczone z takiej możliwości.
Raz w roku przedsiębiorcy mogą nie płacić do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne za wybrany miesiąc. W bieżącym roku składek można nie opłacić tylko za grudzień. Wnioski o ulgę można będzie składać od 1 listopada 2024 r.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r, że rolnicy (producenci rolni), którzy prowadzą gospodarstwo rolne z hodowlą świń, mogą – od 3 do 26 lipca 2024 r. – składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 100 proc. wydatków poniesionych w roku 2024 r. na działania związane z bioasekuracją.
REKLAMA
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że sprzedaż działki rolnej może skutkować utratą zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych przyznawanego na mocy pomocy de minimis.
Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 9 stycznia 2023 r. potwierdza, że korzystanie przez spółkę z różnych form wsparcia dla przedsiębiorców, niezależnie od źródła, z jakiego pochodzą środki, nie wyklucza możliwości opodatkowania spółki w formie ryczałtu od dochodów spółek oraz nie powoduje utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek po wyborze tej formy opodatkowania.
Pomoc de minimis. Kiedy uzyskanie pomocy w postaci zwolnienia jest niemożliwe?
REKLAMA
Pandemia koronawirusa spowodowała trudności finansowe dla wielu firm. Jednym z dostępnych narzędzi mających na celu poprawę płynności finansowej jest ulga w spłacie zobowiązań podatkowych w postaci odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty. Preferencję tę można zastosować także do terminu zapłaty zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, a także do odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek.
Występowania przez przedsiębiorcę o przyznanie ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego nie jest równoznaczny z ubieganiem się o przyznanie pomocy publicznej. Ustawodawca wyraźnie bowiem wskazuje, że organ podatkowy może udzielić podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą ulg, które nie stanowią pomocy publicznej.
REKLAMA