REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można oszukać policyjny alkomat?

Policyjne alkomaty to nie zabawki, jakie można kupić w internecie. Guma do żucia czy płyn do płukania ust nie zmylą takiego testera. Jeśli zatem kogoś nie przekonuje argument bezpieczeństwa, może przekona go fakt nieuniknionej kary za jazdę na gazie...

Osoba broniąca porządku publicznego chroniona jak policjant

Osoba, która zainterweniuje na widok aktu chuligaństwa jest chroniona jak funkcjonariusz publiczny. Ci, którzy napadną na osobę interweniującą muszą liczyć się z dużo surowszymi karami.

Jak przebiega odebranie dziecka przez policję w związku z przemocą?

W dniu 18 kwietnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie. Rozporządzenie to jest wynikiem zmiany ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2010 r., stąd potrzeba, aby rozporządzenie weszło w życie.

Jak zachować się podczas kontroli policyjnej?

Policyjne kontrole na drodze nie należą do przyjemnych zdarzeń. Policja najczęściej zatrzymuje pojazdy z jakiegoś powodu, którym zwykle jest wykroczenie lub podejrzane zachowanie. Do rzadkości należą kontrole profilaktyczne, prowadzone przez policjantów dla wykrycia np, nietrzeźwych w okolicy przydrożnych pijalni alkoholu.

REKLAMA

Tragiczny bilans świątecznego weekendu

Na drogach w czasie świąt zginęło 35 osób, a 468 zostało rannych. Wypadków było 379, a pijanych kierowców od piątku do poniedziałku policjanci zatrzymali aż 1876.

Fotoradary będą pomalowane na żółto, "puste" będą zasłonięte

Pierwsze szczegóły nowego rozporządzenia o fotoradarach. Maszty będą pomalowane na żółto, nie będą też mogły być ustawiane zbyt często.

Fotoradary będą widoczne z daleka

Szare maszty z fotoradarami znikną z naszych dróg. Pojawią się żółte, odblaskowe, tak by kierowca z daleka mógł je zauważyć i uniknąć mandatu.

Nowe zasady przyjęć do służby w Policji

11 marca 2011 roku weszło w życie rozporządzenie zmieniające zasady przyjęć do służby w Policji. Zmieniła się m.in. forma ogłaszania o terminie naboru oraz zakres testu z wiedzy kandydata. Wprowadzona została również możliwość ponownego ubiegania się o udział w postępowaniu kwalifikacyjnym.

REKLAMA

Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Włoszech?

Włoscy policjanci mają niezbyt dobą opinię wśród kierowców - niestety nie należą do tych uprzejmych i pomocnych, dlatego warto wiedzieć czego spodziewać w czasie wyjazdu do Włoch i spotkania z policją. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej? Czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem w przypadku kontroli?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Węgrzech?

Wyjazd samochodem na Węgry może wiązać się ze spotkaniem węgierskiej drogówki. Warto wiedzieć, ze tamtejsi policjanci są wyjątkowo wyrozumiali dla wybryków obcokrajowców. Z drugiej strony są przewinienia za które bezwzględnie zapłacimy wysoki mandat? Jak zachować się w czasie kontroli drogowej na Węgrzech – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem?

Służby mundurowe utracą część przywilejów rentowych

Zmiany mają dotyczyć żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy po raz pierwszy wstępujących do służby. Od 1 stycznia 2012 r. utracą oni część przywilejów rentowych.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Austrii?

Niespodziewane spotkanie z lokalną policją to niestety nie rzadkość podczas urlopowych wyjazdów. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem? Jak postępować z policją w Austrii?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Niemczech?

Wyjazdy wakacyjne obfitują w różne niespodzianki. Jedną z nich może być... Niespodziewane spotkanie z lokalną policją. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem? Na początek wizyta u naszych zachodnich sąsiadów Niemców.

Powtórka z przepisów – gdzie nie wolno parkować?

Nieważne czy robimy to świadomie czy nie, ale za bezmyślne parkowanie możemy zapłacić nawet 1000 złotych mandatu. Dodatkowo napsujemy krwi innym użytkownikom ruchu.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Filipinach?

Poznajmy kluczowe informacje na temat obyczajów i praktyk filipińskiej policji PNP oraz służb ruchu drogowego TEO. Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny co na pewno ułatwi poruszanie się po drogach, które nie są najlepszej jakości.

Co się stanie gdy nie zapłacimy mandatu? Jakie będą konsekwencje?


Płacenie mandatów to nie powód do dumy, ale jeśli już na niego zasłużyliśmy... wtedy nie ma co liczyć, że uda się wymigać, że policja zapomni. Sprawy niezapłaconych na czas mandatów trafiają do urzędów skarbowych, a te mogą zablokować konto, a nawet umówić nas na spotkanie z komornikiem.

Kiedy mogę zostać tymczasowo aresztowany?

Tymczasowe aresztowanie może nastąpić tylko na mocy postanowienia sądu. Może być ono stosowane zarówno w czasie postępowania przed prokuratorem, jak i w czasie postępowania przed sądem.

Zostałem zatrzymany, co dalej?

Policja ma prawo Cię zatrzymać, jeżeli zostaniesz uznany za osobę podejrzaną i jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniłeś przestępstwo, przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, a zachodzi obawa, że możesz uciec lub ukryć się albo zatrzeć ślady czynu zabronionego, bądź też policja nie może ustalić Twojej tożsamości.

Kiedy mogę dostać mandat za wykroczenie?

Mandat kojarzy się bezpośrednio z policją, jednak nie tylko ona ma prawo do jego wydania. Może to jeszcze uczynić Straż Pożarna, Inspekcja Weterynaryjna, Straż Ochrony Kolei, Straż Graniczna, Państwowa Straż Łowiecka, straż miejska, Inspekcja Handlowa, Inspekcja Transportu Drogowego, Państwowa Inspekcja Sanitarna, organy nadzoru budowlanego.

W jakiej wysokości przysługuje policyjna renta rodzina?

Renta rodzinna po zmarłym funkcjonariuszu Policji przysługuje w ściśle określonej wysokości. Stanowi procent renty, jaką otrzymywałby zmarły policjant. Na wysokość świadczenia ma wpływ ilość osób uprawnionych do jej utrzymywania.

Jak uzyskać rentę rodzinną po zmarłym policjancie

Niezbędnym warunkiem otrzymania renty rodzinnej po zmarłym policjancie jest złożenie wniosku. Postępowanie w sprawie przyznania renty wszczyna się tylko na wniosek zainteresowanej osoby, nigdy z urzędu.

Jakie są sposoby na fotoradary?

Metod jest wiele, ale w części to legendy miejskie, w części – sposoby nielegalne. Najtańszą i najpewniejszą jest zachowanie dozwolonej prędkości.

Z trzema promilami za kierownicą

Kierowca Mercedesa miał trzy promile alkoholu we krwi kiedy został zbadany alkomatem przez interweniujący patrol Policji. Ledwo mógł trafić kluczykiem do stacyjki samochodu.

Nocny patrol policyjnego śmigłowca nad Świniarami

Policja odbyła nocny patrol nad Świniarami. Jest to kolejne działanie w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

Dlaczego uciekał przed policją?

Uciekający przed policją kierowca Seata został zatrzymany w Świebodzinie. Był pijany, uderzył w garaż, uciekał przed policją.

Motocyklista zatrzymany po pościgu

Świętokrzyska drogówka zatrzymała 25-letniego motocyklistę, który nie zatrzymał się do kontroli. Nie miał jednak uprawnień, aby kierować motocyklem, mimo to znacząco przekroczył prędkość.

Igrał ze śmiercią

Motocyklista stracił 16 punktów karnych i musi zapłacić 1000 złotych mandatu za swoją jazdę. Zatrzymała go gorzowska policja za jazdę na jednym kole, brawurowe wyprzedzanie i jazdę z prędkością aż 188 km/h.

Nietrzeźwy kierowca w oku monitoringu

34-letni kierowca miał ponad 2 promile alkoholu we krwi. Kierowcę dostawczego samochodu w Lublinie zarejestrowała kamera monitoringu.

Pirat drogowy zatrzymany

Policja zatrzymała pirata drogowego, grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności i wysoki mandat. Pod Świebodzinem gnał niemiecki kierowca, brawurowo wyprzedzał inne auta, a jego popisy zarejestrowała policyjna kamera.

Zatrzymany po pościgu

Grajewscy policjanci zatrzymali Litwina, który podróżował skradzionym w Niemczech pojazdem. Odpowie za paserstwo.

O krok od tragedii

W Prudniku złamanie przepisów drogowych mogło skończyć się tragicznie, kiedy kierowca Fiata skręcił na stację LPG, wymuszając pierwszeństwo. Nie udzielił go motocykliście jadącemu z przeciwnego kierunku, więc ten uderzył w auto.

Uzbierał 205 punktów karnych

Kierowca Mini Coopera nie zatrzymał się, kiedy drogówka w Dąbrowie Górniczej chciała go skontrolować. Kierowca doprowadził do kolizji, o mały włos nie potrącając policjanta. Dodatkowo, na przednim siedzeniu, jechała jego 3-letnia córka.

Ucieczka z promilami

Lubartowscy policjanci ruszyli w pościg za Nissanem, który pędził osiedlowymi uliczkami jak szalony. Przed radiowozem uciekał, gdyż - jak się okazało - był pijany.

Pijany zasnął na światłach

Pijany kierowca Volkswagena zasnął na światłach na ul. Grójeckiej. Zwrócił na niego uwagę pełniący dyżur operator kamery monitoringu miejskiego. Pojazd zatrzymał się na czerwonym świetle i nie ruszał, gdy nastąpiła zmiana świateł. Kierowca jednak nie zasłabł - był pijany.

Wypadek na skrzyżowaniu

Na skrzyżowaniu w Zielonej Górze zderzyły się dwa auta, do szpitala trafił ranny 15-latek.

Pędził z prędkością 201 km/h

Motocyklista po drodze krajowej nr 6 pędził z prędkością 201 km/h, wyprzedzając nieoznakowany radiowóz szczecińskiej drogówki. 24-letni kierowca miał pecha, trafiając na policję, która włączyła videorejestrator i natychmiast zatrzymała motocyklistę.

Demon szybkości

Komenda Główna Milicji Obywatelskiej zleciła reżyserowi L. Jankowskiemu realizację filmu "Demon szybkości". Obraz powstał w 1967 roku, przedstawia jazdę młodych kierowców, którzy popisują się za kółkiem, jeżdżąc z dużą dozą brawury, a małą - wyobraźni.

Pirat drogowy w oku policyjnej kamery

Litewscy kierowcy tirów stają się plagą polskich dróg. W Białymstoku policja zatrzymała 37-letniego kierowcę, który wyprzedzał inną ciężarówkę, nie zważając na znaki i przepisy.

214 km/h na krajowej trójce

Pędzące 214 km/h BMW zostało zatrzymane przez polkowicką policję. Przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50%, gdyż o 114 km/h. 23-letni kierowca otrzymał mandat w wysokości 500 złotych i dziesięć punktów.

Czujne oko policyjnej kamery

Kierowca litewskiego tira otrzymał mandat w wysokości tysiąca złotych! Był zaskoczony pościgiem i tłumaczył, że przecież wszyscy jeżdżą w ten sposób.

Sami swoi po warszawsku

Nowe mieszkanie wraz z miejscem parkingowym to marzenie wielu osób. Nie jest ono jednak gwarancją spokoju i bezpieczeństwa, o czym może zapewnić mieszkaniec Białołęki, opowiadając swoją historię...

Bądź widoczny na drodze w ferie

W ferie ruch na drodze gwałtownie wzrasta, przybywa nie tylko pojazdów, ale i pieszych. Często łamią oni przepisy, a przez warunki pogodowe i zmrok, słabo widocznych. Zadbaj o własne bezpieczeństwo i bądź widoczny. Apeluje o to także policja, polecając zaopatrzyć się np. w odblaskowe kamizelki.

Szkolenie zawodowe podstawowe policjantów


Mianowanie lub powołanie na stanowisko służbowe w Policji jest uzależnione od wielu czynników m.in. od uzyskania określonych kwalifikacji zawodowych.

Jak powinna wyglądać kontrola drogowa? Co może policjant, co kierowca?


Prędzej czy później każdego kierowcę czeka spotkanie z policjantem z drogówki. Niekoniecznie może to być spowodowane złamaniem przepisów. Policja może nas zatrzymać chociażby do rutynowej kontroli. Jak zachowywać się po zatrzymaniu, co może policjant, a co kierowca?

Administracja zespolona

Administracja zespolona jest składnikiem rządowej administracji terenowej. W jej skład wchodzą wszystkie organy administracji państwowej, które w sposób bezpośredni podlegają wojewodzie.

Jaka kara za brak OC?

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje podwyższenia kary za brak wykupionego ubezpieczenia OC. Kara miałaby wynieść 2772 zł.

Jak zmienił się taryfikator mandatów?

Nowy taryfikator obowiązuje od 20 stycznia 2011 toku. Przewiduje on kary nie tylko dla kierowców samochodu osobowego, którzy przewożą więcej pasażerów niż limit wskazany w dowodzie rejestracyjnym, ale również dla kierowców autokarów, którzy zabierają więcej pasażerów niż jest miejsc siedzących.

Jak odzyskać auto, które zostało odholowane na policyjny parking?

Łamanie zakazu parkowania i zostawianie auta gdzie popadnie może się zakończyć jego odholowaniem. Oczywiście - to nie koniec świata, ale uprzedzamy - odzyskanie samochodu będzie oznaczało spory wydatek i godziny spędzone w urzędach.

Pigułka gwałtu - jakie prawa ma ofiara przestępstwa?

Tabletka gwałtu to szereg substancji chemicznych, które w połączeniu z alkoholem powodują senność, nieprzytomność, wymazują tzw. pamięć wsteczną, wskutek czego ofiara nie pamięta co działo się z nią w momencie zdarzenia. Zgodnie z Kodeksem karnym sprawcy przestępstwa zgwałcenia grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

Mniej rent w służbach mundurowych

Rząd pracuje nad reformą systemu emerytalnego służb mundurowych. Zmianie ma ulec nie tylko wiek emerytalny, ale także zasady przyznawania renty.

REKLAMA