REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podróż służbowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zagraniczna podróż służbowa

Podstawy wymiaru składek nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika – zarówno krajowej, jak i zagranicznej, ale tylko do wysokości określonej przepisami. W sytuacji gdy pracodawca wypłaca delegowanym pracownikom świadczenia w wyższej wysokości lub dodatkowe świadczenia poza określonymi w przepisach, od nadwyżki należności i/lub dodatkowych świadczeń musi naliczyć składki.

Diety i inne należności z tytułu krajowej podróży służbowej

Podstawy wymiaru składek nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika – zarówno krajowej, jak i zagranicznej, ale tylko do wysokości określonej przepisami. W sytuacji gdy pracodawca wypłaca delegowanym pracownikom świadczenia w wyższej wysokości lub dodatkowe świadczenia poza określonymi w przepisach, od nadwyżki należności i/lub dodatkowych świadczeń musi naliczyć składki.

Czy pracownik niepełnosprawny może odmówić wyjazdu w podróż służbową

Zatrudniamy pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności na stanowisku księgowego. Osoba ta otrzymała polecenie wyjazdu służbowego, ale odmówiła twierdząc, że jako osoba niepełnosprawna nie musi wyjeżdżać w delegacje, a w czasie, w którym miałby nastąpić wyjazd, ma zaplanowane badania. Czy w stosunku do pracowników niepełnosprawnych występują ograniczenia w możliwości zlecania wyjazdu w podróż służbową?

Zwrot wydatków pracownika w krajowej podróży służbowej

Pracownikowi oddelegowanemu przez pracodawcę w podróż służbową przysługuje zwrot wydatków, które poniósł w czasie tej podróży. Obowiązek zwrotu wydatków spoczywa na pracodawcy. Koszty poniesione w związku z podróżą służbową pracodawca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli podróż służbowa była związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i została odbyta w celu uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy wszystkie należności z tytułu podróży służbowej są zwolnione ze składek i z podatku

Wysłaliśmy pracownika na szkolenie do centrali firmy znajdującej się w innym mieście. Zapewniliśmy mu 3 noclegi w hotelu, a w zakładowej stołówce otrzymywał posiłki. Czy te noclegi i posiłki są przychodem, od którego trzeba zapłacić składki i podatek? Jak rozliczyć przychód pracownika z tytułu podróży służbowej? Pracownik dodatkowo otrzymał zwrot kosztów dojazdu na to szkolenie własnym samochodem na podstawie „kilometrówki” (według ewidencji przejechał 250 km, pojemność silnika samochodu 1200 cm3)?

Jakie należności za czas podróży służbowej wypłacać pracownikowi, który codziennie wraca do domu

Wysłaliśmy pracownika w podróż służbową w obrębie kraju na 20 dni. Każdego dnia zgodnie z poleceniem pracodawcy dojeżdżał z miejsca zamieszkania do miejscowości stanowiącej cel delegacji i po zakończonej pracy wracał do domu. W podróży służbowej każdego dnia przebywał ponad 12 godzin. Jakie świadczenia należą się pracownikowi z tytułu podróży służbowej?

Kiedy nie przysługuje dieta w delegacji krajowej

Pracownik przebywa w delegacji w godzinach od 7.00 do 16.00 i ma zapewnioną kawę/herbatę oraz lunch. Czy przysługuje mu dieta?

Świadczenia z tytułu krajowej podróży służbowej

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

REKLAMA

Jak rozliczać czas pracy kierowcy w podróży służbowej

Rozliczanie czasu pracy kierowcy w podróży służbowej znacznie różni się od rozliczania czasu pracy pozostałych grup pracowniczych w takiej podróży. Wynika to głównie z tego, że w czasie, kiedy pozostali pracownicy w podróży służbowej nie wykonują żadnych zadań, kierowca wykonuje swoją pracę. Natomiast w przypadku, gdy pozostali pracownicy pracują w podróży służbowej, kierowca ma wolne.

Dodatek za rozłąkę

Wysokość dodatku za rozłąkę będzie uzależniona od tego, czy składnik ten jest składnikiem obowiązkowym czy fakultatywnym. Jeśli jego wysokość przekroczy kwotę diety przysługującej za czas podróży służbowej na obszarze kraju, pracodawca poniesie większe koszty podatkowe.

Czy pracownikowi czasowo oddelegowanemu do miejscowości czasowego pobytu należy się dieta z tytułu podróży służbowej

Jesteśmy firmą budowlaną. Planujemy wysłać pracownika zatrudnionego w centrali naszego zakładu do miejscowości, gdzie realizujemy kontrakt, aby nadzorował na miejscu finansowanie projektu. Będzie to jego zadanie służbowe. Okres podróży służbowej wyniesie 10 miesięcy. Pracownik może dojeżdżać do tej miejscowości w dogodnych dla siebie terminach, gdyż nie musi być tam obecny przez 5 dni w tygodniu. Jednak pracownik zdecydował, że czasowo przeprowadzi się do tej miejscowości wraz z żoną i dzieckiem, ale z uwagi na stosunkowo krótki pobyt nie będzie się tam meldował. Firma wynajmie dla niego nieodpłatnie mieszkanie w bloku mieszkalnym, a wyżywienie będzie finansował we własnym zakresie. Czy w takiej sytuacji pracownikowi należy się dieta?

Wynagrodzenie kierowcy

Rozliczając wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy, warto pamiętać o kilku odrębnościach odróżniających wynagrodzenie kierowcy od wynagrodzenia pozostałych grup pracowników. Chodzi tu przede wszystkim o wynagrodzenie z tytułu podróży służbowej oraz za czas przerw.

Czy ryczałt na korzystanie przez kierowców z płatnych sanitariatów jest zwolniony z podatku dochodowego

Prowadzę działalność gospodarczą, której przedmiotem jest transport drogowy. Zatrudniam pracowników – kierowców międzynarodowego transportu drogowego. Z tytułu podróży służbowych kierowcy otrzymują diety w euro, w wysokości wynikającej z rozporządzenia o podróżach pracowników sfery budżetowej. Nie otrzymują natomiast zwrotu kosztów noclegu, gdyż w ich samochodach są miejsca do spania. W podróży pracownicy korzystają z odpłatnych sanitariatów na postojach (prysznic, toaleta). Chcę, oprócz diet, wypłacać kierowcom ryczałt pieniężny jako zwrot kosztów ponoszonych na utrzymanie higieny osobistej w podróży. Te wydatki nie będą jednak udokumentowane. Nikt bowiem nie wystawia żadnych dowodów zapłaty za mycie. Czy przyznany pracownikom ryczałt będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Czy czas pracy pracownika mobilnego obejmuje czas podróży oraz przerwy występujące w jej trakcie

Czas pracy pracownika mobilnego może być liczony od chwili wyjścia z domu do chwili powrotu do domu, wliczając w to czas przejazdu samochodem służbowym do siedziby kontrahenta, a także czas przerwy w podróży przeznaczony np. na posiłek czy odpoczynek w trasie (wyrok Sądu Najwyższego z 27 stycznia 2009 r., II PK 140/08).

Czy pracownik ma prawo do diety, jeśli podczas krajowych wyjazdów służbowych dłuższych niż doba miał zapewnione wyżywienie i noclegi

Pracownikom, których delegujemy w krajową podróż służbową, wypłacamy należności wynikające z rozporządzenia obowiązującego jednostki sfery budżetowej. Czy przy rozliczaniu służbowych wyjazdów w obrębie kraju, dłuższych niż doba, pracownicy mają prawo do diety, jeśli mieli zapewnione wyżywienie i nocleg? Czy możemy ustalić kwotę diety na poziomie niższym niż 23 zł?

Delegacja za podróż służbową art. 77 (5)

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Czy pracodawca może kwestionować wysokość kosztów podróży służbowej

Wysłałem 4 pracowników w kilkudniową podróż służbową. Nocleg zapewniłem im w hotelu. Na miejscu okazało się, że przez pomyłkę zostały dla nich zarezerwowane pokoje „małżeńskie”, tzn. dwa pokoje, a w każdym po jednym dwuosobowym łóżku. Pracownicy odmówili noclegu w takich warunkach i udali się do innego hotelu (w tym już nie było innych wolnych pokoi). Po powrocie z delegacji przedstawili mi rachunek za pobyt i okazało się, że hotel, w którym nocowali, był znacznie droższy, od tego, który ja im zarezerwowałem. Czy mogę odmówić zwrotu kosztów za nocleg?

Wynagrodzenie za podróż służbową

W obecnych czasach podróże służbowe stają się coraz bardziej popularne. Pracownicy wyjeżdżają do innych miast, a nawet państw w ramach wykonywanych przez siebie obowiązków. Jakie należy się wynagrodzenie takim pracownikom?

Kiedy pracownikowi wysyłanemu na szkolenie przysługuje zwrot kosztów podróży służbowej

Nasz pracownik pracuje w siedzibie naszej spółki, która mieści się w Warszawie. Miejsce zamieszkania pracownika to Lublin, skąd codziennie dojeżdża do pracy. Czy wysyłając tego pracownika na szkolenie do Lublina mamy obowiązek zwrócić mu koszty podróży służbowej? Jeśli wyślemy tego pracownika na szkolenie do Warszawy, to czy również musimy mu zwracać koszty podróży służbowej z miejsca jego zamieszkania do miejsca szkolenia?

Miejsce pracy pracownika mobilnego

Miejscem pracy pracownika stale przemieszczającego się może być obszar, na którym jego pracodawca prowadzi działalność, np. terytorium Unii Europejskiej.

Czy wyjazd szkoleniowy powinien być rozliczany jak podróż służbowa

Nasza firma wysłała pracowników na szkolenie w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych. Szkolenie trwało 3 dni i odbywało się na obszarze kraju. Z pracownikami skierowanymi na szkolenie została podpisana umowa szkoleniowa. Jednak w umowie nie zawarliśmy postanowień dotyczących rozliczania tych szkoleń. Czy wyjazd na szkolenie to podróż służbowa? Jak rozliczyć taki wyjazd?

Jakie są skutki fikcyjnego określenia miejsca wykonywania pracy, dokonanego w celu obejścia przepisów administracyjnych innego państwa

Fikcyjne określenie w umowie miejsca wykonywania pracy może skutkować utratą prawa do diet i innych należności z tytułu podróży służbowej, ponieważ nie będzie ona podróżą służbową. Zarówno przejazd, jak i przewóz prowadzony w ramach obowiązków służbowych po określonych trasach lub na określonym obszarze nie mogą być uznane za podróż służbową i nie można domagać się z tego tytułu należności (wyrok Sądu Najwyższego z 4 lutego 2009 r., II PK 230/08).

Podróż służbowa a oddelegowanie

Tymczasowa zmiana miejsca wykonywania pracy może nastąpić przez oddelegowanie pracownika na określony czas do innej miejscowości bądź przez wydanie pracownikowi polecenia odbycia podróży służbowej do wskazanej w poleceniu miejscowości.

Kiedy pracownik wykonuje pracę w podróży służbowej

Czasem pracy jest czas wykonywanie przez pracownika pracy oraz czas, w którym pozostaje w gotowości do pracy. Jednym z przypadków pozostawania w dyspozycji pracodawcy jest odbywanie przez pracownika podróży służbowej.

Opodatkowanie świadczeń z tytułu podróży służbowej

Zwolnione z podatku są diety i inne należności wypłacone za czas podróży służbowej pracownika wyłącznie do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach.

Zwrot kosztów podróży związanej z wykonywanym zleceniem

W umowie zlecenia zawartej z jedną z osób zagwarantowaliśmy zwrot należności z tytułu podróży odbywanych w związku z wykonywanym zleceniem. W umowie zlecenia odpłatność za jej wykonywanie określiliśmy na 2000 zł miesięcznie. Natomiast kwoty wypłacane w związku z odbywanymi podróżami są tak ustalone, że przekraczają stawki wynikające z rozporządzenia w sprawie krajowej podróży służbowej należne pracownikom sfery budżetowej. Czy należności z tytułu tych podróży są zwolnione ze składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy? W jaki sposób powinniśmy rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanego zleceniobiorcy zwrotu należności z tytułu podróży w celu wykonania zlecenia?

Zwrot kosztów podróży związanej ze zleceniem

W umowie zlecenia zawartej z jedną z osób zagwarantowaliśmy zwrot należności z tytułu podróży odbywanych w związku z wykonywanym zleceniem. W umowie zlecenia odpłatność za jej wykonywanie określiliśmy na 2000 zł miesięcznie. Natomiast kwoty wypłacane w związku z odbywanymi podróżami są tak ustalone, że przekraczają stawki wynikające z rozporządzenia w sprawie krajowej podróży służbowej należne pracownikom sfery budżetowej. Czy należności z tytułu tych podróży są zwolnione ze składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy? W jaki sposób powinniśmy rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanego zleceniobiorcy zwrotu należności z tytułu podróży w celu wykonania zlecenia?

Podróż służbowa firmowym samochodem

Wysyłamy pracownika w krajową podróż służbową. Wskazaliśmy mu, że ma w nią pojechać samochodem służbowym. Pracownik sam nas poinformował, że posiada prawo jazdy kategorii B, a więc ma uprawnienia do jazdy takim samochodem. Pracownik jednak odmówił wyjazdu służbowym samochodem, tłumacząc, że nie prowadził auta już kilka lat i obawia się samodzielnie jechać w tak daleką podróż. Czy możemy jednak nakazać pracownikowi wyjazd w podróż służbową naszym samochodem?

Jak rozliczyć się z nauczycielem, który opiekował się uczniami na wycieczce szkolnej

Dwaj nauczyciele zatrudnieni w naszym gimnazjum byli wraz z uczniami na początku czerwca na wycieczce szkolnej. Czy w związku z tym, że nauczyciele ci opiekowali się klasą 24 godziny na dobę przez 3 dni, należą się im jakieś dodatkowe świadczenia (za podróż służbową, inne)?

Rozliczenie kosztów podróży służbowej

Mieliśmy z pracownikiem zawartą umowę na czas określony. Wysłaliśmy go w podróż służbową do Niemiec. Umowa uległa rozwiązaniu w czasie pobytu pracownika za granicą. Przez telefon pracownik oznajmił nam, że jej nie przedłuża. Pierwszego dnia po rozwiązaniu umowy nie stawił się na spotkaniu, które było głównym celem wysłania go w podróż służbową do Niemiec. Po powrocie do Polski były pracownik zażądał rozliczenia kosztów podróży. Prezes nie chce rozliczyć mu kosztów powrotu, gdyż - jak argumentuje - osoba ta nie była już pracownikiem i powrót nie nastąpił w porozumieniu z nami i zgodnie z planem, lecz pierwszego dnia po rozwiązaniu umowy. Czy musimy zwrócić byłemu pracownikowi te koszty, mimo że naraził nas na straty?

Należności z tytułu odbywania zagranicznych podróży służbowych

Zakład pracy wysyłając pracownika w podróż służbową za granicę ma obowiązek zwrócić mu m.in. koszty podróży i noclegów. Pracodawca musi wypłacić pracownikowi także diety. Nawet zapewnienie bezpłatnego wyżywienia nie zwolni całkowicie pracodawcy z obowiązku wypłacenia diet. W takim przypadku pracownik powinien otrzymać za każdą dobę podróży 25% diety.

Rozliczenia z pracownikiem podróżującym służbowo

Odpowiednie określenie w umowie o pracę miejsca wykonywania pracy przez pracownika może zaoszczędzić pracodawcy wydatków związanych z należnościami tej osoby z tytułu podróży służbowych. Za przemieszczanie się po obszarze wskazanym w umowie o pracę jako miejsce świadczenia pracy pracownik nie ma bowiem prawa do żadnych świadczeń wynikających z podróży służbowej.

Jakie okresy podróży służbowej zaliczyć do czasu pracy

Wysłaliśmy naszych serwisantów do jednego z kontrahentów, którego siedziba znajduje się w innym mieście. Pracownicy wyjechali w piątek o godz. 14.00. Do naszego partnera przyjechali ok. godz. 21.30. i o godz. 22.00 rozpoczęli naprawę maszyny. Praca trwała do godz. 2.00 w nocy. W sobotę pracownicy przystąpili do pracy od godz. 8.00 i naprawę zakończyli o godz. 14.00. Po wykonaniu pracy serwisanci wrócili do domu w sobotę ok. godz. 20.00. Jak mamy rozliczyć czas ich pracy? Normalnie serwisanci pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

Wyjazd w celu wykonania umowy-zlecenia

Zleceniodawca zobowiązany jest do zwrotu kosztów poniesionych przez zleceniobiorcę w celu prawidłowego wykonania zlecenia. Takimi kosztami mogą być m.in. koszty wyjazdów związanych z wykonywaniem umowy.

Rozliczanie nadgodzin w podróży służbowej

Jednym z podstawowych uprawnień pracownika jest prawo do wynagrodzenia ustalonego z uwzględnieniem ilości świadczonej pracy. Odnosi się to także do świadczenia pracy w podróży służbowej.

Delegacje pracownic w ciąży

Pracownice w ciąży podlegają szczególnej ochronie w stosunkach pracy, która wyraża się m.in. zakazem delegowania bez ich zgody poza stałe miejsce pracy.

Podróż służbowa

Pracodawca zamierza wysłać mnie w podróż służbową trwającą 3 dni do innego miasta. Czy w takiej sytuacji ma on obowiązek zapewnić mi nocleg. Czy w tym zakresie obowiązują odpowiednie standardy (np. hotel 4-gwiazdkowy)?

Prawidłowe naliczanie diet

Zagraniczna podróż służbowa jest najczęściej poprzedzana podróżą krajową, która obejmuje drogę z miejscowości, w której znajduje się zakład pracy, do granicy lub lotniska.

Prawidłowe naliczanie diet - zbieg podróży krajowej z zagraniczną

Zagraniczna podróż służbowa jest najczęściej poprzedzana podróżą krajową, która obejmuje drogę z miejscowości, w której znajduje się zakład pracy, do granicy lub lotniska.

Delegacje pracownicy w ciąży - ograniczenia i zagrożenia

Pracownice w ciąży podlegają szczególnej ochronie w stosunkach pracy, która wyraża się m.in. zakazem delegowania bez ich zgody poza stałe miejsce pracy.

Opodatkowanie dodatków za rozłąkę

Dodatek za rozłąkę zwolniony jest zarówno z podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i ze składek na ubezpieczenia społeczne do wysokości diet za czas podróży służbowej na terenie kraju.

Jak ustalić wysokość ryczałtu samochodowego zwolnionego ze składek

Pracownik otrzymuje ryczałt z tytułu używania własnego auta do celów służbowych w jazdach lokalnych. W marcu br. chorował przez 7 dni (5 dni roboczych). Jaka wysokość ryczałtu będzie wolna od składek za ten miesiąc?

Czym jest czas pracy

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy

Nieszczęśliwe zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, jeżeli było nagłe, zostało wywołane przyczyną zewnętrzną i nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności będącej podstawą ubezpieczenia.

Rozliczenie delegacji

Pracodawca polecił pracownikowi odbycie podróży służbowej. Wyraził zgodę na przejazd własnym samochodem pracownika. Po odbyciu podróży służbowej pracownik przedstawił pracodawcy faktury za paliwo. Czy, rozliczając delegację, pracodawca ma obowiązek zwrócić koszty poniesione przez pracownika na zakup paliwa?

Obliczanie diety z tytułu podróży służbowej za granicę

Regulamin wynagradzania w zakładzie pracy zakłada wypłacenie diety za podróż zagraniczną w dwukrotnej wysokości diety krajowej. Podróże odbywały się w dniach: 25 marca (godz. 18.00 - wyjazd do Berlina) - 30 marca 2007 r. (godz. 16.00 - wyjazd z Berlina), 1 kwietnia (godz. 18.00) - 5 kwietnia 2007 r. (godz. 17.00), 10 kwietnia (godz. 18.00) - 20 kwietnia 2007 r. (godz. 15.00), 22 kwietnia (godz. 18.00) - 27 kwietnia 2007 r. (godz. 17.00), 6 maja (godz. 18.00) - 16 maja 2007 r. (godz. 18.00). Podróż do granicy polskiej zajmuje 3 godziny, a od granicy polskiej do Berlina 2 godziny. Jak obliczyć należne pracownikowi diety?

Czy czas spędzony w delegacji można uznać za odpoczynek

Prawa do odpoczynku pracownika odbywającego podróż służbową nie reguluje w sposób bezpośredni żaden przepis prawa. Powstaje więc pytanie, czy czas spędzony przez pracownika w podróży służbowej, w którym nie wykonuje on pracy, może być traktowany jak odpoczynek?

Przedłużenie delegacji w trakcie jej trwania

Pracownik wyjechał w delegację w środę i miał wrócić w piątek wieczorem. W trakcie jego wyjazdu wystąpiła konieczność dłuższego pozostania przez niego na miejscu, gdyż powinien coś dodatkowo załatwić w poniedziałek. Przekazałem mu telefonicznie polecenie pozostania w danej miejscowości na weekend i powrotu dopiero w poniedziałek wieczorem. Pracownik stwierdził, że takie polecenie powinien otrzymać na piśmie, a poza tym zostanie w ten sposób pozbawiony tygodniowego wypoczynku. Czy ma rację?

Zwrot pracownikom kosztów przejazdu autostradami płatnymi

Pracownicy naszej firmy kilka razy w miesiącu odbywają podróże służbowe prywatnymi samochodami. Ponieważ jeżdżą również autostradami, chcielibyśmy na podstawie paragonów za przejazd dokonywać im zwrotu kosztów takich płatnych przejazdów. Czy zwrot tego typu wydatków jest możliwy? Jeżeli tak, to czy może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego?

Jak rozliczyć delegację krajową

Wysyłając pracownika w podróż służbową, pracodawca musi pokryć określone należności, m.in. diety i koszty noclegów.

REKLAMA