REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podróż służbowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zarobki europosła 2019 - diety, świadczenie emerytalne, podróże służbowe

Oprócz wynagrodzenia, europosłowie mogą liczyć na zwrot kosztów podróży i zakwaterowania, diety, świadczenie emerytalne, pomoc asystenta. Ile wynoszą miesięczne zarobki europosła w 2019 roku?

Potrącenia alimentów z diet z tytułu podróży służbowych

Od bieżącego roku egzekucji podlega 50% kwot diet przysługujących z tytułu podróży służbowych - jeżeli ma ona na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów. Nadal wolne od egzekucji są zwroty kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów i innych niezbędnych udokumentowanych wydatków.

Wydatki podczas podróży służbowej - odliczenie VAT i ewidencja w JPK_VAT

W mojej firmie użytkowane samochody nie zostały zgłoszone na druku VAT-26 do urzędu. Dlatego od wydatków samochodowych odliczam 50% VAT. Mam pytanie - co z wydatkami związanymi z delegacjami? Otrzymuję od pracowników paragony za przejazd autostradą, za parkingi. Jak technicznie wpisać do JPK_VAT te dokumenty? Czy muszę wpisywać każdy poszczególny paragon, czy mogę zrobić zestawienie zbiorcze? Czy faktury i paragony przekazane przez pracowników w wersji papierowej możemy zeskanować i przechowywać w wersji elektronicznej?

Więcej niż jeden środek transportu w podróży służbowej

Pracownikowi należy się zwrot kosztów podróży środkiem transportu wskazanym przez pracodawcę. Czy delegowany może mieć wpisane w rachunku kosztów podróży służbowej dwa różne środki transportu?

REKLAMA

Diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej przedsiębiorcy w kosztach podatkowych

Za okresy świadczenia usług w państwie zagranicznym, w tym również z dni przebywania w państwach ościennych z powodów wizowych, podatnik jest uprawniony do ujmowania w kosztach wartości diet, jakie byłyby należne z tytułu zagranicznej podróży służbowej. Z kolei świadczenia związane z zapewnieniem noclegu, biletów lotniczych czy ubezpieczenia będą stanowić dla niego przychód opodatkowany PIT.

Rozliczenie zagranicznej delegacji - jaki kurs zastosować

Pracownik, który udaje się w podróż zagraniczną, co do zasady otrzymuje od pracodawcy zaliczkę w walucie obcej na niezbędne koszty podróży zagranicznej. Co w przypadku, jeśli pracownik nie pobrał zaliczki? Jaki kurs należy zastosować?

Jak zmniejszyć koszty przejazdów w podróży służbowej?

Przejazdy w podróży służbowej mogą generować wysokie koszty, szczególnie w przypadku korzystania z taksówki. Sposobem na zmniejszenie kosztów przejazdów może być korzystanie z wypożyczalni samochodów. Firmy często oferują specjalne rabaty dla współpracy długoterminowej.

Rozliczenie podróży służbowej a dostarczenie faktury z opóźnieniem

Czy pracownikowi, który rozliczył się z podróży służbowej po dwóch miesiącach od jej odbycia należy wypłacić zwrot kosztów?

REKLAMA

Diety krajowe 2018/2019

Wysokość diety krajowej w 2018 i 2019 r. nie uległa zmianie. Obowiązują kwoty diet z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Jak wyliczyć dietę krajową z zapewnionym śniadaniem, obiadem czy kolacją? Jak całodzienne darmowe posiłki wypływają na wysokość diety?

Diety zagraniczne 2018/2019

Wysokość diet zagranicznych w 2018 i 2019 r. nie uległa zmianie. Stawki za podróż służbową nadal określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Sprawdź, jaka kwota diety obowiązuje w danym państwie.

Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 2019 r.

Nowe przepisy m.in. rozszerzają odpowiedzialność materialną pracodawcy za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych „na czarno”, ograniczona zostanie także możliwość ukrywania dochodów w kosztach podróży służbowej. Ponadto, ustawa przewiduje zacieśnienie współpracy różnych instytucji w celu zapewnienia lepszej ściągalności alimentów. Projekt jest na etapie opiniowania.

Podróż służbowa – najważniejsze orzeczenia sądów w 2018 r.

Podróż służbowa, zwana także powszechnie delegacją, związana jest z rożnymi świadczeniami i dietami, które przysługują pracownikowi. Pomimo uregulowania wielu kwestii w Kodeksie pracy oraz rozporządzeniach ministerstwa, w praktyce właściwa interpretacja przepisów dotyczących podróży służbowej bywa kłopotliwa. Wiele wątpliwości w tym zakresie rozstrzyga orzecznictwo sądów.

Jak rozliczyć podróż przy umowie zlecenia

Zleceniodawca powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki związane z należytym wykonaniem zlecenia, w tym za podróż odbywaną przez zleceniobiorcę.

Podróż służbowa prywatnym samochodem pracownika a badania lekarskie

Problem: Pracownik korzysta w podróży służbowej ze swojego samochodu prywatnego. Czy powinien on przejść badania psychotechniczne i mieć zaświadczenie lekarza medycyny pracy o możliwości używania prywatnego samochodu do celów służbowych?

Jak rozliczać delegacje krajowe i zagraniczne?

Rozliczenie delegacji jest niewątpliwie procesem złożonym i przysparzającym różnego rodzaju pytań oraz problemów, wymagającym znajomości przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych. Grant Thornton przygotował poradnik ułatwiający rozliczanie delegacji krajowych i zagranicznych.

Sfinansowanie pracownikom mobilnym noclegu bez PIT

Organy podatkowe, zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, uważają, że finansowanie przez pracodawców noclegów pracowników (niebędących w podróży służbowej) nie jest przychodem tych pracowników opodatkowanym PIT. Ta teza dotyczy sytuacji gdy te noclegi są związane z wykonywaniem przez pracowników pracy w miejscu i w czasie wskazanym przez pracodawcę. Takie wydatki ponoszone są bowiem w interesie pracodawcy i nie stanowią dla pracowników żadnego przysporzenia majątkowego. Pracodawca nie musi więc pobierać zaliczek na PIT od tych świadczeń.

Jak rozliczyć koszty używania samochodu prywatnego w krajowej i zagranicznej podróży służbowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownikowi przysługują określone należności z tytułu podróży krajowej i zagranicznej. Na jego wniosek, pracodawca może zgodzić się na przejazd w podróży krajowej lub zagranicznej prywatnym samochodem pracownika.

Ewidencja księgowa usługi noclegowej wraz ze śniadaniem w podróży służbowej

Po powrocie z krajowej podróży służbowej pracownik przedłożył do rozliczenia jej kosztów fakturę za nocleg. Widniała w niej tylko cena za usługi noclegowe i była wyższa od przysługującego limitu (650 zł).

Diety zleceniobiorców kosztem podatkowym zleceniodawcy

Diety wypłacane cudzoziemcom zatrudnionym przez przedsiębiorcę na podstawie umowy zlecenie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli z zawartych umów wprost wynika konieczność ich wypłacania, a cudzoziemcy posiadają ważne dokumenty uprawniające do pobytu na terytorium Polski.

Delegacja czy oddelegowanie?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy pracodawca, który wysyła swojego pracownika do pracy za granicą. Właściwe zakwalifikowanie wyjazdu pracownika wpływa na zakres świadczeń przysługujących mu z tytułu wyjazdu oraz na obowiązki pracodawcy.

Pracownik w podróży zagranicznej - klasyfikacja budżetowa wydatków

Prawidłowe zakwalifikowanie do odpowiedniego paragrafu klasyfikacji budżetowej wydatku związanego z podróżą służbową pracownika może sprawiać trudności. Jak to zrobić?

Klasyfikacja budżetowa wydatków na zagraniczną podróż służbową

Pracownik naszej jednostki za zgodą kierownika będzie uczestniczył w warsztatach, które odbędą się za granicą w jednym z krajów Unii Europejskiej. Organizator pokrywa koszty podróży, nocleg oraz uczestnictwo w warsztatach. Po stronie naszej jednostki pozostaje rozliczenie delegacji i pokrycie kosztów diety oraz podróży lokalnych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Czy koszty delegacji zagranicznej związanej z uczestnictwem pracownika w warsztatach powinno się ująć w § 442 (podróże służbowe zagraniczne) czy w § 470?

Wydatki na jedzenie w delegacjach pracowniczych – koszty uzyskania przychodów

Spółce przysługuje prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie usług gastronomicznych w związku z podróżami służbowymi pracowników, jeśli zostaną poniesione w celu osiągnięcia przychodów bądź też zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Czym się różni podróż służbowa od oddelegowania?

Powszechnie utożsamia się podróż służbową z oddelegowaniem. W rzeczywistości różnica pomiędzy nimi jest znaczna. Ich utożsamianie stanowi zatem poważny błąd, mający doniosłe skutki prawne.

Zawarcie umowy o używanie pojazdu do celów służbowych

Czy pracodawca ma obowiązek zawierania umów z pracownikami na korzystanie z samochodów prywatnych do celów służbowych?

Zwrot kosztów podróży pracownika sfery budżetowej 2017 r.

Zwrot kosztów podróży przysługuje pracownikom na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Do pracowników sfery budżetowej stosuje się jednak inne przepisy dotyczące rozliczania podróży służbowej, określone w ministerialnym Rozporządzeniu. O czym musi pamiętać urzędnik wyjeżdżający w podróż służbową?

W jakim terminie rozliczyć i wypłacić świadczenia z tytułu podróży służbowej

Pracownik ma obowiązek rozliczenia kosztów podróży krajowej lub zagranicznej nie później niż w terminie 14 dni od dnia jej zakończenia. Kiedy wypłacić pracownikowi należności z tytułu podróży służbowej?

Delegowanie pracowników zbyt sformalizowane

Zagraniczny pracodawca, który deleguje do Polski pracowników, aby nie narazić się na kary, musi dopełnić wielu formalności. Nowe obowiązki, wprowadzone ustawą z czerwca 2016 r., wiążą się z dodatkowymi czynnościami, o których przedsiębiorcy często nie wiedzą.

Delegowanie pracowników po 18 czerwca 2016 r. - jakie kary?

18 czerwca 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników. Nowa ustawa umożliwiła zagranicznym inspekcjom nakładanie kar za łamanie przepisów o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.

Koszty noclegów pracowników i posiłków z klientami – rozliczenie PIT

Zapewnienie pracownikom noclegów w trasie, finansowanie opłat parkingowych, opłat za przejazd autostradą, a także posiłków spożywanych w czasie spotkania służbowego z klientem, leży wyłącznie w interesie pracodawcy (spółki), a nie pracowników, którzy swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokajają w innym miejscu i w inny sposób oraz którzy - gdyby nie konieczność wywiązania się z obowiązków wynikających z umowy o pracę - nie mieliby powodu do ponoszenia takich kosztów.

Rozliczenie podróży krajowej połączonej z podróżą zagraniczną

Z tytułu podróży służbowej krajowej lub zagranicznej pracowniko­wi przysługują diety. Jak zgodnie z prawem naliczać diety, gdy część podróży służbowej przypada na terenie kraju, a część za granicą.

Program "Chile - zwiedzaj i pracuj" w 2017 r.

W kwietniu 2017 r. rządy Polski oraz Chile podpisały porozumienie w sprawie programu "Chile - zwiedzaj i pracuj". Inicjatywa ma na celu zachęcenie młodych ludzi z Polski do podróżowania po Chile, zaś mieszkańców Chile do wyprawy do naszego kraju.

Czym różni się podróż służbowa od delegowania pracownika?

Miejsce wykonywania pracy należy wskazać w umowie o pracę. Przy czym, poza tzw. pracownikami mobilnymi, którzy pracę świadczą na wyznaczonym obszarze geograficznym, miejsce pracy określa się najczęściej punktowo poprzez wskazanie siedziby pracodawcy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki w innym miejscu. Jeśli pracownik świadczy pracę za granicą, w jednym z krajów Unii Europejskiej, pojawia się pytanie, czy takie wykonywanie obowiązków za granicą odbywa się w ramach zagranicznej podróży służbowej, czy może stanowi delegowanie celem świadczenia usług.

Różnica między podróżą służbową a oddelegowaniem

Niezależnie od stanowiska, na którym jesteśmy zatrudnieni, funkcji jaką pełnimy czy też rodzaju pracy jaką wykonujemy może zdarzyć się tak, że będziemy wykonywać pracę poza miejscem stałego, codziennego wykonywania pracy. Może to przybrać charakter podróży służbowej lub formę oddelegowania.

Rozliczanie kosztów podróży służbowych przez zwrot wydatków

Zasady rozliczania kosztów podróży służbowych przez zwrot wydatków w podatkach dochodowych (CIT, PIT) i w zakresie ubezpieczeń społecznych wyjaśnia Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy.

Wysokość diety za dobę podróży zagranicznej

Wysokość oraz warunki ustalania należnych świadczeń na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową dla pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowe regulują przepisy. Za każdą dobę podróży zagranicznej przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Upoważnienie do prowadzenia samochodów osobowych w celach służbowych - wzór

Pracodawca może upoważnić pracownika do korzystania z samochodu służbowego będącego własnością zakładu. Przedstawiamy wzór upoważnienia do prowadzenia samochodów osobowych w celach służbowych.

Oświadczenie pracownika o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych - wzór

Oświadczenie pracownika o używaniu przez niego samochodu prywatnego do celów służbowych jest dokumentem na podstawie, które pracodawca zwraca pracownikowi koszty związane z używania samochodu prywatnego do celów służbowych. Poniżej wzór takiego oświadczenia.

Umowa o korzystanie z prywatnego samochodu pracownika - wzór

Jakie są najważniejsze zasady korzystania z prywatnego samochodu pracownika? Przedstawiamy wzór umowy o korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych.

Pracownicy w delegacji poza UE – formalności i rozliczenia

Krajowi przedsiębiorcy coraz częściej próbują swoich sił na zagranicznych, lepiej opłacanych rynkach. Duża część z nich lokuje swoich pracowników na terenach Unii Europejskiej, zdarzają się jednak firmy, które na swój obszar działania wybrały kraje spoza wspólnoty. Wobec takiego stanu rzeczy coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem delegowania pracowników do pracy w innym kraju. O szczegółach takiej formy zatrudnienia opowiadają specjaliści Cafe Finance.

Protokół z przekazania samochodu służbowego pracownikowi - wzór

Powierzenie samochodu służbowego jest potwierdzane sporządzeniem i podpisaniem protokołu. Przedstawiamy wzór protokołu z przekazania samochodu służbowego pracownikowi.

Regulamin korzystania z samochodów służbowych w firmie - wzór

Pracodawca może określić zasady używania samochodu służbowego w regulaminie, m.in. zasady dotyczące odpowiedzialności materialnej, finansowania eksploatacji samochodu, obowiązków związanych z użytkowaniem pojazdu. Poniżej wzór regulaminu korzystania z samochodów służbowych w firmie.

Samochód służbowy wykorzystywany w celach prywatnych

Jeżeli pracodawca udostępnienia pracownikowi nieodpłatnie samochód służbowy do celów prywatnych, to zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych pracownik ten uzyskuje przychód podatkowy (tzw. nieodpłatne świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika). Co do zasady pracodawca jest zobowiązany wliczyć taki przychód do pensji i odprowadzić zaliczkę na podatek.

Przepisy o służbowych podróżach kierowców niekonstytucyjne

Przepisy odnoszące się do należności za podróże służbowe kierowców w transporcie międzynarodowym są niezgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Wskazał m.in. na niedopuszczalny "poziom wątpliwości interpretacyjnych" tych regulacji.

Ryczałty za noclegi kierowców - skutki wyroku TK

W dniu 24 listopada 2016 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie o sygnaturze akt K 11/15 dotyczącej ryczałtów za nocleg kierowców w transporcie międzynarodowym. Wyrok komentuje Jakub Elegańczyk, prawnik w Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska.

Przepisy ws. służbowych podróży kierowców niezgodne z konstytucją

Przepisy odnoszące się do należności za podróże służbowe kierowców w transporcie międzynarodowym są niezgodne z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją 24 listopada 2016 r. w wyroku o sygn. akt K 11/15.

Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy - świadczenia

Niemalże każdy wie, że pracownikowi należą się odpowiednie świadczenia, jeżeli ulegnie on wypadkowi przy pracy. Rzadziej jednak zwraca się uwagę na fakt, że w polskim systemie prawnym świadczenia przysługują pracownikowi również wtedy, gdy uległ on wypadkowi uznawanemu za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy.

Czy zapewnienie noclegu przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Pracodawcy, którzy zapewniają noclegi pracownikom świadczącym pracę poza miejscem zamieszkania mają twardy orzech do zgryzienia. Pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nieodpłatnych świadczeń pracowniczych, nadal pojawiają się wątpliwości, czy jeżeli pracodawca zapewnia pracownikowi nocleg, to powinien rozpoznać u pracownika przychód?

Wolne za pracę w podróży służbowej 1 i 11 listopada

Pracownik pracujący w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym w podstawowym systemie czasu pracy, który będąc w zagranicznej podróży służbowej w państwie, gdzie 1 i 11 listopada nie są dniami wolnymi od pracy pracował w te dni, powinien otrzymać za pracę w te dni dodatkowe dni wolne. Jeżeli nie otrzyma dni wolnych, będzie mu przysługiwać, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek 100% za każdą godzinę pracy w święto.

Podróże służbowe - diety w delegacji, czas pracy

Przepisy nie mówią wprost, jaki moment należy uznać za początek podróży służbowej. W jaki sposób należy naliczyć diety z tytułu podróży służbowej w przypadku konieczności wyjazdu poza teren województwa – czy od momentu wyjazdu z miejsca zamieszkania lub siedziby firmy, czy dopiero od chwili przekroczenia granicy województwa? Jak rozliczać czas pracy pracowników odbywających podróże służbowe?

REKLAMA