REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podróż

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na tym lotnisku masz tylko trzy minuty na przytulenie bliskiej osoby na pożegnanie

Trzyminutowy limit przytuleń, dla osób żegnających swoich bliskich wprowadziło lotnisko Dunedin w Nowej Zelandii

Tańsze loty w 2024 roku. Spadły ceny biletów lotniczych i opłaty za bagaż. Dwucyfrowe obniżki

Okazuje się, że w tegoroczne wakacje bilety lotnicze potaniały o ok. 19% (średnio), opłaty za bagaż rejestrowany spadły o 16%, a aż o 23% obniżyły się opłaty za bagaż podręczny. To duża i korzystna dla podróżnych zmiana w porównaniu do poprzedniego roku. Po raz kolejny eksperci platformy rezerwacji biletów lotniczych Fru.pl przeanalizowali rezerwacje dokonane w sezonie letnim i przygotowali raport podsumowujący tegoroczne wakacje. 

Dziecko w samolocie - jak się dobrze przygotować do podróży z maluchem

Podróż samolotem z małym dzieckiem może być wyzwaniem, a pierwsza taka podróż to często spory stres. Jak odpowiednio przygotować się do takiego wyjazdu. O czym pamiętać? Podpowiada Michał Głowa z biura podróży Click&Go.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży - kiedy warto je wykupić?

Podróżowanie to nie tylko przyjemność, ale także spore wydatki. Z reguły planujemy wyjazdy z odpowiednim wyprzedzeniem, rezerwując bilety lotnicze, noclegi czy wycieczki. Co jednak, jeśli w tzw. międzyczasie wystąpią nieprzewidziane okoliczności i trzeba będzie zrezygnować z podróży? Życie bywa nieprzewidywalne, a różne sytuacje mogą wymusić zmianę planów – od nagłej choroby, przez kradzież dokumentów niezbędnych w podróży, aż po nieoczekiwane zdarzenia rodzinne. W takich przypadkach nieocenione okazuje się ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży.

REKLAMA

Czym jest podróżowanie w duchu smart?

Potrzeby podróżnych zmieniają się i coraz częściej deklarują oni chęć podróżowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju- aż 80% Takie są wyniki globalnego badania przeprowadzonego przez agencję Statista. Czym jest smart tourism? Jak przeciętny turysta może realizować założenia zrównoważonej turystyki i zoptymalizować swój wyjazd pod każdym względem? 

Przewóz i przesyłanie leków przez granice – przepisy polskie, limity, zasady i wyjątki

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i warunków przewożenia przez granicę Rzeczypospolitej Polskiej leków (produktów leczniczych), środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego.

Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

Polacy nie lubią sąsiadów, choć do wspólnego biznesu zaprosiliby najchętniej Niemców

Lubimy Włochów, a ich ojczyznę oceniamy jako niezwykle atrakcyjną kulturowo. Interesy jednak wolimy robić z Niemcami. Spośród sąsiadów największą sympatią darzymy Czechów, z niechęcią mówimy o Rosjanach. Najbardziej zaskoczyć może jednak to, że Polacy płci męskiej szczególną sympatią darzą Japończyków.

REKLAMA

Czy zwrot wydatków związanych z podróżami służbowymi członka zarządu podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki związane z realizacją podróży służbowych przez członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, zwracane mu przez spółkę nie będą stanowić dla spółki ukrytych zysków ani wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, nie będą zatem podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, tj. estońskim CIT.

Czy zwrot kosztów podróży służbowej dla pracownika zdalnego podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwrot wydatków związanych z podróżą służbową dla pracownika zdalnego, nie będzie uważany za przychód pracownika i nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli nie przekroczy limitu określonego w przepisach.

Co robić, gdy zostawimy bagaż w pociągu? Kto odpowiada za skradzioną walizkę?

Zostawiłeś bagaż w pociągu? Nie panikuj. Większość przewoźników ma przewidziane odpowiednie procedury. Urząd Transportu Kolejowego przypomina, co zrobić, gdy zgubimy bagaż lub kiedy nasze walizki zostaną skradzione.

Jakie są obowiązki płatnika w związku z wypłatą zleceniobiorcom należności z tytułu zwiększonych kosztów utrzymania za granicą i ryczałtów z tytułu noclegów i/lub zwrotu kosztów zdefiniowanych w umowie podróży?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenia wypłacane opiekunom za podróże i pobyty zagraniczne mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym do określonej kwoty dziennie.

"Wszystkich Świętych 2023". Wzmożone działania na kolei

Straż Ochrony Kolei z innymi służbami zaczęły wzmożone działania "Wszystkich Świętych 2023" - poinformował w piątek PAP insp. Piotr Żłobicki z Komendy Głównej SOK. Będą dbać o porządek i bezpieczeństwo na obszarach kolejowych w świątecznych dniach - podał.

Czym jest fotoradar statystyczny?

Nawigacja wydaje różne komunikaty drogowe. Jednym z dziwniejszych jest jednak ostrzeżenie przed fotoradarem statystycznym. Co to takiego jest? Czy wykonuje zdjęcia pojazdom? I czy fotka z takiego urządzenia może się stać podstawą do wystawienia mandatu? Sprawdziłem to.

Czy wydatki influencera na prowadzenie konta na mediach społecznościowych są zaliczane jako koszty uzyskania przychodów?

Dyrektor KIS potwierdził, że wydatki influencera na zakup odzieży, biżuterii, podróże zagraniczne i inne wydatki związane z prowadzeniem swojego profilu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Warto pamiętać o prolongacie legitymacji studenckiej!

Okazanie w pociągu biletu ulgowego bez ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej oznacza w praktyce, że przejazd odbywa się bez dokumentu uprawniającego do ulgi - przypomina Urząd Transportu Kolejowego. Jakie są konsekwencje nieważnej legitymacji?

Prawa pasażerów kolei. Co się zmieniło?

W całej Unii Europejskiej zmieniły się zasady ochrony praw pasażerów w transporcie kolejowym. Nowości dotyczą m.in. wypłaty odszkodowania za opóźniony pociąg czy sytuacji niepełnosprawnych podróżnych.

Miejsce obsługi podróżnych (MOP)

Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) to infrastruktura drogowa zaprojektowana z myślą o zatrzymywaniu i obsłudze kierowców podróżujących na dłuższych trasach. 

Czy zwrot kosztów przejazdu samochodem elektrycznym podlega zwolnieniu od zapłaty PIT?

Według stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przy zwrocie kosztów podróży służbowej samochodem elektrycznym, nie obowiązuje ograniczenie dotyczące iloczynu przejechanych kilometrów i stawki za kilometr, jak to ma miejsce w przypadku samochodów spalinowych.

Podróżni z niepełnosprawnością. Jakie mają prawa?

O najważniejszych kwestiach dotyczących podróżowania samolotem, koleją, autokarem oraz promem osób z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej przypomina  Europejskie Centrum Konsumenckie wspólnie z UOKiK.

Czy wydatki z tytułu diet można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w działalności transportowej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że wydatki z tytułu diet za czas przebywania wnioskodawcy w podróży służbowej zarówno w Polsce, jak i za granicą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności transportowej.

Czy można zaliczyć wartość diet do kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa wydała stanowisko, zgodnie z którym wartość diet może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów. 

Cuda Świata: Śpiewające wydmy w Polsce

Na Ziemi jest ponad 30 miejsc, w których można usłyszeć "śpiewające" wydmy. To zjawisko występuje też w Polsce. Sprawdź gdzie!

Czy płatnik musi obliczać zaliczki na podatek od zwrotów kosztów podróży dla umów zlecenia?

W artykule omawiana jest kwestia zwrotów kosztów podróży dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie. Zgodnie z odpowiedzią Krajowej Informacji Skarbowej, płatnik nie ma obowiązku obliczania i potrącania zaliczek na podatek dochodowy od tych zwrotów.

Czy podatnicy w branży transportowej nadal mogą zaliczać diety do kosztów podatkowych?

W najnowszej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że w przypadku osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą świadczącej osobiście usługi transportu krajowego i międzynarodowego wartość diet z tytułu podróży służbowych może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów. To stanowisko ma kluczowe znaczenie dla osób prowadzących taką działalność.

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może zaliczyć wartość diet z podróży służbowych do kosztów uzyskania przychodów?

W dniu 27 października 2022 r. wpłynął wniosek do KIS o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych.

Czy diety z podróży służbowych można zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, które odbywają podróże służbowe, mogą zaliczyć wartość diet do kosztów uzyskania przychodów.

Przykładowe wakacyjne problemy. Na co skarżą się konsumenci w UE?

Skrzynka pocztowa Europejskiego Centrum Konsumenckiego co roku jest przepełniona „Pocztówkami z wakacji” z całej Europy. Poznaj ubiegłoroczne wakacyjne skargi z UE, dowiedz się, jak sobie poradzić z nieprzewidzianymi trudnościami w podróży i gdzie uzyskać pomoc.

Na wakacje samochodem po Europie. Gdzie jest najwięcej fotoradarów?

Wyjazd autem na wakacje za granicę jest coraz bardziej popularny. Polscy kierowcy mogą jednak przeżyć szok w poszczególnych państwach UE. Wszystko za sprawą fotoradarów, których jest znacznie więcej niż w Polsce.

Jak podróżować z dzieckiem po Unii Europejskiej?

O czym warto pamiętać, gdy podróżujemy z dzieckiem samolotem, autem lub pociągiem? Jakie dokumenty są niezbędne? Na co zwrócić uwagę, wybierając hotel?

Bilet na darmowe przejazdy kolejami po Europie przez miesiąc. Dla kogo?

Trwa kolejna edycja konkursu DiscoverEU organizowanego przez Komisję Europejską i skierowanego do osiemnastolatków z Unii Europejskiej.

Weekend za pół ceny w 2022 r.

Polska Zobacz Więcej - Weekend za pół ceny jest ogólnopolską akcją promocyjną, do której przedsiębiorcy z branży turystycznej zgłaszają swoje oferty, a turyści korzystają z nich w obniżonych cenach.

Podróż pociągiem z rowerem. Co musisz wiedzieć?

Podróż pociągiem z rowerem. Czyli dziś zestaw porad dla wszystkich wielbicieli wycieczek rowerowych. Co warto wiedzieć o rowerze w pociągu?

Wakacyjne podróże - jak nie stracić pieniędzy?

Jak sprawdzić czy biuro podróży działa legalnie? Na co zwrócić uwagę w umowie? Turystyczny Fundusz Gwarancyjny przypomina jak nie stracić swoich pieniędzy.

Podróże po UE - jakie mamy prawa?

Każdy, kto podróżuje po UE – ma swoje prawa. Warto o nich pamiętać nie tylko przy okazji Światowego Dnia Konsumenta.

MSZ odradza podróże na Ukrainę

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże na Ukrainę. Co z obywatelami, którzy tam przebywają?

Podróże po Europie w wakacje 2021 r.

Podróże po Europie w wakacje 2021 r. rodzą wiele pytań m.in. o testy czy świadectwa szczepień. Jakie są aktualne zasady w poszczególnych krajach?

Jak wyglądają podróże w czasie epidemii?

Jakie zasady obowiązują podróżnych w czasie epidemii? Które kraje wpuszczają turystów? Gdzie konieczny jest test?

Zakazy połączeń lotniczych z 30 krajami - weszło w życie nowe rozporządzenie

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów obejmuje zakazami połączeń lotniczych 30 państw. Przepisy rozporządzenia weszły w życie 16 września i będą obowiązywały do 29 września 2020 r.

Czy trzeba powiadomić pracodawcę o powrocie z kraju zagrożonego zarażeniem się koronawirusem?

Osoby, które wróciły z podróży do krajów objętych zwiększonym ryzykiem zarażenia się koronawirusem (np. Włochy), mają obowiązek odbyć 14-dniową kwarantannę i mierzyć temperaturę ciała. Czy pracownik ma obowiązek powiadomić pracodawcę o takiej podróży? Jakie konsekwencje grożą za brak stosowania się do zaleceń?

Podróż do Włoch - koronawirus i inne zagrożenia

Główny Inspektorat Sanitarny z powodu koronawirusa (SARS-CoV-2) nie zaleca podróżowania do Włoch. MSZ informuje, że obecnie niemożliwe jest podróżowanie do 11 gmin objętych kwarantanną. Są to gminy w regionie Lombardi (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano) oraz w regionie Wenecji Euganejskiej Vo’ Euganeo czyli Padwa.

Podróż do Chin - koronawirus i inne zagrożenia

Aktualnie ze względu na koronawirusa (SARS-CoV-2) Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróży do Chin. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei. Sprawdź, jakie jeszcze zagrożenia występują w Chinach.

Kto deleguje przewodniczącego rady

Czy w uchwale dotyczącej diet dla radnych, podejmowanej na podstawie art. 25 ust. 4 i ust. 10 ustawy z 8 marca 1990 r. rada gminy może wskazać imiennie wiceprzewodniczącego rady gminy, do którego kompetencji należeć będzie określanie przewodniczącemu rady miejskiej terminu i miejsca wykonania zadania oraz miejscowości rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej?

W trasie tylko fast food? A właśnie nie!

W Polsce panuje przekonanie, że jeżeli kierowca chce coś zjeść podczas podróży, musi wybrać fast fooda. Ile w tym prawdy? Postanowili to sprawdzić specjaliści Yanosika.

Na jakie odszkodowanie może liczyć pasażer autobusu?

Pasażer autobusu może domagać się odszkodowania od przewoźnika w różnych sytuacjach. Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl tłumaczą prawne podstawy takich roszczeń wobec firmy przewozowej.

Świąteczne podróże - jak sprawdzić stan techniczny autobusu?

Przed świątecznymi podróżami warto sprawdzić stan techniczny autobusu. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada jak można to zrobić przez internet.

Wakacje 2018: sposoby na zmniejszenie stresu w trakcie podróży

Wakacje dobiegają końca, a to oznacza, że na drogach pojawi się cała masa pojazdów. Efektem tego będą korki i zatory, które u większości kierowców wywołają stres, rozdrażnienie i agresję. Jak walczyć ze stresem w trakcie powrotu z wakacji?

Co daje krótkoterminowe i długoterminowe assistance samochodu?

Na rynku znajdziemy wiele ubezpieczeń assistance. Nie wszystkie takie polisy zapewniają jednak odpowiedni zakres ochrony dla osoby wybierającej się za granicę. Co daje krótkoterminowe i długoterminowe assistance samochodu?

FlixBus wydłużył kalendarz i umożliwił pasażerom podróżowanie w pojedynkę

Dzięki wydłużeniu kalendarza pasażerowie FlixBusa mogą kupić bilety na podróż do 5 listopada. Ponadto osoby, które lubią podróżować w pojedynkę oraz cenią sobie wygodę i prywatność, mogą od teraz skorzystać z nowej funkcji.

Zakaz używania CB radia w Niemczech. Gdzie jeszcze korzystanie z CB radia jest nielegalne?

Niemiecki rząd postanowił o wprowadzeniu zakazu korzystania z CB radia na terenie Niemiec. Zmiana przepisów jest związana z zaostrzeniem ustawy o ruchu drogowym, która dotyczy również innych urządzeń.

REKLAMA