REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki 2022

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga na ekspansję - co można odliczyć?

Od 2022 roku przedsiębiorcy, podatnicy PIT i CIT, mogą skorzystać z tzw. ulgi na ekspansję. Podatnicy coraz częściej pytają o możliwość skorzystania z nowej preferencji. Czy są do niej uprawnieni np. producenci gier i oprogramowania? Co można odliczyć? Czy można uwzględnić koszty reklamy w telewizji?

„Pałacyk plus” (ulga na zabytki w PIT) - korzyści podatkowe dla właścicieli zabytkowych nieruchomości

Obowiązujące od 2022 roku przepisy dotyczące ulgi na zabytki (potocznie zwanej "pałacyk plus") mogą skutkować wzrostem popytu nie tylko na pałace i pałacyki. Zwiększonym zainteresowaniem będą się cieszyły np. dwory i zabytkowe powierzchnie komercyjne. Nowe odliczenie podatkowe dotyczy nawet wpłat na fundusz remontowy, co może zwiększyć sprzedaż lokali w zabytkowych kamienicach. Dla inwestorów zainteresowanych renowacją zabytków, ciekawym celem mogą być mniejsze miasta oraz ich okolice.

Składka zdrowotna przedsiębiorców za styczeń 2022 r. jak w 2021 roku

Przedsiębiorcy opodatkowani PIT-em podstawę wymiaru składki zdrowotnej za styczeń 2022 r. ustalą na podstawie zasad z 2021 r. - wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów przekazanych PAP. Resort poinformował, że nie pracuje nad przedłużeniem terminu na wybór przez firmę formy opodatkowania.

Ulga B+R w 2022 roku

Ministerstwo Finansów wskazuje, że od 2022 roku można stosować ulgę B+R jednocześnie z IP Box. Od tego roku w Polsce funkcjonuje kompleksowy system ulg podatkowych – działających równocześnie, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Nowy system ulg ma zachęcić firmy do wytwarzania własności intelektualnej i do jej rejestrowania w Polsce.

REKLAMA

Twój e-PIT od 15 lutego. Rozliczenie PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że w tym roku czas na rozliczenie PIT za 2021 rok jest od 15 lutego do 2 maja 2022 r. Jedną z najwygodniejszych możliwości złożenia rocznego PIT jest usługa Twój e-PIT. Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie do 45 dni. Jak zalogować się do usługi Twój e-PIT?

CIT-8 za 2021 rok do 30 czerwca 2022 r.

Ministerstwo Finansów zapowiada wydłużenie terminu na rozliczenie rocznego CIT za 2021 r. - do 30 czerwca 2022 r. W dniu 11 lutego 2022 r., trafił do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie wydłużenia terminów. [Aktualizacja] W dniu 17 marca 2022 r. Minister Finansów podpisał to rozporządzenie i skierował do publikacji w Dzienniku Ustaw, co nastąpiło 18 marca, a 19 marca rozporządzenie weszło w życie.

Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników

Od 2022 roku w podatkach dochodowych (PIT i CIT) obowiązuje ulga podatkowa dla pracodawców zatrudniających innowacyjnych pracowników. Dzięki niej będzie łatwiej konkurować o fachowców, czyli pracowników o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach.

PIT-28 za 2021 rok. Jak dokonać rozliczenia?

Deklarację podatkową PIT-28 za rok 2021 należy złożyć do 28 lutego 2022. Deklarację tę wypełniają osoby osiągające przychody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Aby ustalić podstawę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, należy ustalić osiągnięty przychód po uwzględnieniu przysługujących odliczeń.

REKLAMA

Stawka 8,5% ryczałtu ewidencjonowanego - usługi informatyczne w branży IT

Jakie usługi świadczone przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branży IT (tj. z zakresu technik informatycznych) mogą być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Oświadczenie o wyborze ryczałtu w 2022 roku - wzór, terminy

Chcąc wybrać na 2022 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (jako formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej), podatnik-przedsiębiorca powinien złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o jego wyborze do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. Przykładowo podatnik, który przychód z działalności gospodarczej uzyskał w styczniu 2022 r., oświadczenie o wyborze ryczałtu musi złożyć do 21 lutego 2022 r. (20 lutego 2022 r. przypada w niedzielę).

Ryczałt od najmu prywatnego w 2022 roku

Osoby wynajmujące składniki majątku (np. nieruchomości) poza działalnością gospodarczą – czyli świadczące usługi tzw. najmu prywatnego - mogą w 2022 roku płacić podatek od przychodów z tego najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo (od dochodów) według zasad ogólnych, tj. wg skali podatkowej PIT. Od 2023 roku najem prywatny będzie opodatkowany wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jak płacić ryczałt od najmu prywatnego?

Płatności bezgotówkowe – nowe obowiązki i preferencje podatkowe dla firm w 2022 roku

Od 2022 roku obowiązują przepisy wprowadzające dodatkowe zachęty (preferencje podatkowe) dla przedsiębiorców w celu zobowiązania ich do przyjmowania zapłaty w formie płatności elektronicznych np. kartą płatniczą bądź przelewem. Obowiązek instalacji terminali płatniczych został zrekompensowany poprzez ulgę w podatku dochodowym.

Ulga na prototypy w PIT i CIT - kto i co może odliczyć?

Od 2022 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi na prototypy. Ulga ta dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Ma wesprzeć firmy w wytwarzaniu prototypów, a następnie wdrożeniu nowego produktu (wynalazku) do seryjnej produkcji. Firma z tytułu ulgi na prototypy zyska możliwość odliczenia dodatkowych 30 proc. wydatków od podstawy opodatkowania (nie więcej jednak niż 10 proc. dochodu).

Odsetki od zaległości podatkowych i odsetki od składek ZUS w 2022 roku - 8,5% od 9 lutego

Odsetki od zaległości podatkowych i odsetki od składek ZUS w 2022 roku - zmiany od 9 lutego. Wskutek podwyższenia stopy lombardowej NBP (do 3,25%) od 9 lutego 2022 r., podwyższeniu uległa od tego samego dnia (do 8,5%) stawka odsetek od zaległości podatkowych i stawka odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (odsetki od składek ZUS). Jest to pierwsza podwyżka stawek tych odsetek od 1 stycznia 2016 roku.

Podatnik Bezgotówkowy - najszybszy zwrot VAT w UE i ulga na terminal

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z programu Podatnik Bezgotówkowy. Przedsiębiorcy mają do wyboru jeden z dwóch pakietów – silver lub gold. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w systemie cashless.

Składka zdrowotna opodatkowana PIT. Kwota wolna od podatku ale nie od składki zdrowotnej

Eksperci zwracają uwagę na dwa problemy podatkowe, które pojawiły się w naszym systemie prawa podatkowego od 1 stycznia 2022 roku. Pierwszym jest fakt opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. A drugim objęcie składką zdrowotną nawet dochodu wolnego od podatku – tj. kwoty 30 tys. zł „od pierwszej złotówki”.

Nowelizacja ustawy o PIT dot. zaliczek na podatek

Nowelizacja ustawy o PIT (i ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) uchwalona 27 stycznia 2022 r. przewiduje m.in. wdrożenie mechanizmu zaniechania poboru zaliczek w podatku dochodowym od osób fizycznych znanego już z budzącego wiele kontrowersji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. Czy ustawa ostatecznie zniweluje wątpliwości powstające u płatników rozliczających wynagrodzenia swoich pracowników?

Podatek od VOD także od youtuberów i publikujących filmiki na TikTok-u?

To nie tylko nielegalny dodatkowy podatek, ale i zmuszanie m.in. youtuberów do "spowiadania się" Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji - przekonywali 7 lutego 2022 r. poseł Artur Dziambor i mec. Michał Wawer z Konfederacji, odnosząc się do komunikatu KRRiT ws. nowych obowiązków twórców. 8 lutego 2022 r. rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska poinformowała, że podatek od VOD "z pewnością nie będzie dotyczył mikroprzedsiębiorców, czyli tych, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych: zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży usług nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro".

Amortyzacja podatkowa 2022 - prywatny samochód wniesiony do firmy

Od 2022 roku amortyzacja prywatnego auta wprowadzonego do firmy jako środek trwały jest mniej korzystna - ocenił Piotr Juszczyk, doradca podatkowy z inFakt. Zdaniem Michała Knittera wiceszefa Carsmile, zmiana ta spowoduje wzrost zainteresowania długoterminowym wynajmem aut przez firmy.

Ryczałt ewidencjonowany przedsiębiorców w 2022 roku – stawki, limity, składka zdrowotna

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Jak w praktyce funkcjonuje ryczałt ewidencjonowany? Komu się opłaca? Kto może z niego skorzystać? Jakie zmiany w 2022 roku zostały wprowadzone w tej formie opodatkowania?

Posłowie otrzymali zwrot nienależnie pobranego podatku - wyjaśnienia CIS

Posłowie nie zostali w żaden sposób uprzywilejowani względem podatników zatrudnionych na umowach o pracę - przekazało 3 lutego 2022 r. późnym wieczorem Centrum Informacyjne Sejmu, odnosząc się do artykułu portalu Onet.pl, poświęconego temu tematowi. Zaliczki na podatek dochodowy, pobierane od uposażenia posłów i senatorów, powinny być pomniejszane o kwotę wolną, przypadającą na dany miesiąc – wynika z interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 stycznia 2022 r.

Składka zdrowotna przedsiębiorców i inne poprawki do Polskiego Ładu - MF szykuje zmiany

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad poprawkami zmian podatkowych wprowadzonych od 2022 roku w ramach Polskiego Ładu. Zostaną m.in. zmodyfikowane zasady ustalania dochodu przez przedsiębiorców dla celów składki zdrowotnej – wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Ryczałt ewidencjonowany w 2022 roku - dla kogo stawka 12%? Informatycy, programiści i inne zawody IT

Od 2022 roku przedsiębiorcy (osoby fizyczne) prowadzący działalność gospodarczą w branży IT w zakresie wielu usług informatycznych i programistycznych mogą korzystać z niższej niż do tej pory stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12%. Kto może płacić 1% stawkę ryczałtu w 2022 roku?

Karta podatkowa w 2022 roku a rozszerzenie działalności gospodarczej

Kartę podatkową w 2022 roku mogą płacić tylko ci przedsiębiorcy, którzy płacili kartę podatkową w 2021 roku i kontynuują stosowanie opodatkowania w tej formie po dniu 31 grudnia 2021 r. Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji z 25 stycznia 2022 r. dopuścił możliwość rozliczania się w formie karty podatkowej w 2022 roku przez podatnika, który płacił kartę podatkową w 2021 roku a w 2022 roku zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą o nowe usługi - także opodatkowane kartą podatkową.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne - luty 2022 r. i kolejne miesiące (przedsiębiorcy)

Mimo, że większość nowych przepisów, które przyniósł Nowy Polski Ład obowiązuje od 1 stycznia 2022 r., to jednak niektóre przepisy dot. składki na ubezpieczenie zdrowotne są stosowane dopiero od 1 lutego bieżącego roku. Przedsiębiorcy mają w związku z tym wątpliwości co do wysokości składki, terminu jej płatności i możliwości odliczenia jej pod podatku. Jaka składka zdrowotna w lutym 2022 r. przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Ulga na zabytki ("Pałacyk+") - konserwatorzy zabytków chwalą i proponują poprawki

W ramach obowiązującej od nowego roku uldze na zabytki w PIT, kupując lub remontując zabytkową nieruchomość, można od podstawy opodatkowania odliczyć do 500 tys. zł. Ulga ta stała się obiektem fali krytyki. Odnieśli się do tego zarówno mazowiecki, jak i stołeczny konserwatorzy zabytków, którzy bronią przepisu, jednocześnie proponując ewentualne poprawki.

Wydłużenie terminów na złożenie sprawozdań finansowych i rocznych zeznań CIT

Ministerstwo Finansów wychodząc naprzeciw postulatom księgowych i przedsiębiorców, wydłuży czas na sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych za 2021 r., a także zeznań podatkowych CIT za 2021 r. Konsultacje gotowego już projektu rozporządzenia dotyczącego wydłużenia terminów sprawozdawczych i ewidencyjnych potrwają do 9 lutego 2022 r. Niedługo do konsultacji trafi też projekt rozporządzenia w sprawie wydłużenia terminów w CIT.

Zmiany dla podatników PIT od 2022 roku - Polski Ład

Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie regulacje Polskiego Ładu, które przyniosły zmiany w ustawach o podatkach dochodowych, w ustawie o podatku VAT oraz wielu innych przepisach. Zmiany wprowadzone dla podatników CIT są rewolucyjne i w znakomitej ich większości prowadzą do wzrostu obciążeń podatkowych. Zmiany dla podatników PIT miały mieć efekt odwrotny – były zapowiadane jako historyczna obniżka podatków. Czy tak faktycznie jest? Niewątpliwie zmiany w zakresie PIT wywołują najwięcej emocji, m.in. z uwagi na to, że jako pierwsi rzeczywiste skutki Polskiego Ładu odczuli na własnej skórze właśnie podatnicy PIT.

Ulga na zabytki w PIT i ryczałcie od 2022 roku. Kto i jak może dokonać odliczenia?

Podatnicy (osoby fizyczne), które poniosą w 2022 roku wydatki na wpłaty na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane dotyczące zabytku (wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków) albo na nabycie takiego zabytku, będą mogły skorzystać z nowej ulgi podatkowej - tzw. ulgi na zabytki. Na czym polega ta ulga? Kto może z niej skorzystać? Jak dokonać odliczenia?

Rozliczenie VAT za styczeń 2022 r. - nowy wzór JPK_VAT z deklaracją

Ministerstwo Finansów przypomina, że rozliczenie VAT za styczeń 2022 roku trzeba przesłać już na nowym wzorze JPK_VAT z deklaracją - JPK_V7M(2) albo JPK_V7K(2).

Tarcza Antyinflacyjna, obniżenie stawek VAT – wzór informacji dla sprzedawców

Uchwalona przez Sejm Tarcza Antyinflacyjna 2.0. przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT na paliwa, autogaz, ciepło i energię elektryczną. Ponadto wprowadzi ona zerowy VAT na żywność, gaz ziemny oraz nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej. Niższe stawki VAT będą obowiązywać od 1 lutego 2022 r. na okres sześciu miesięcy, tj. do końca lipca 2022 r. Sprzedawcy mają obowiązek umieścić w sklepie lub na stacji paliw (przy kasie rejestrującej) czytelną informację, że dla tych towarów zostały obniżone stawki VAT. Ministerstwo Finansów przygotowało wzory takich informacji.

Ryczałt ewidencjonowany 2022 - jaka stawka dla weterynarzy?

Polski Ład miał obniżyć stawkę ryczałtu dla weterynarzy z 17% do 14%. Przez błąd legislacyjny może się okazać, że rozliczą się oni według stawki 8,5%. Jaka stawka ryczałtu dla lekarzy weterynarii?

Jak naprawić Polski Ład?

Polski Ład - właściwie od początku obowiązywania tego programu obserwujemy próby naprawienia przepisów, wokół których panuje największy chaos interpretacyjny. Tymczasem w obecnej sytuacji najważniejsze powinno być przywrócenie możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku, zlikwidowanie ulgi dla klasy średniej i wprowadzenie okresów przejściowych dla leasingobiorców oraz osób, które rozliczają najem lokali w działalności gospodarczej.

MF zapowiada kolejne zmiany w podatkach - m.in. różnice remanentowe i amortyzacja

Przygotujemy pakiet zmian do podatkowego Polskiego Ładu w dialogu z rzecznikiem MŚP i przedsiębiorcami, będzie tam m.in. kwestia różnic remanentowych i amortyzacji - poinformował 27 stycznia 2022 r. w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń.

Polski Ład - jak skorzystać z ulgi dla klasy średniej?

Ulga dla klasy średniej - co warto wiedzieć? Jedną ze zmian w ramach Polskiego Ładu jest wprowadzenie ulgi dla klasy średniej. Jakie warunki należy spełnić, aby móc sięgnąć po tę formę odliczenia?

Zaliczki na PIT w 2022 roku, PIT-2 - nowelizacja ustawy o PIT uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił 27 stycznia 2022 r. ustawę ustalającą terminy poboru i sposób wyliczania zaliczki na PIT oraz regulującą sprawę funduszy tworzonych przez pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, a dodatkowo także zmniejszającą podatek miedziowy, jaki będzie musiała zapłacić KGHM. Chodzi o rządowy projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wraz z autopoprawką. Za ustawą głosowało 278 posłów, 16 było przeciw, a 163 wstrzymało się od głosu.

Rezygnacja z kasy fiskalnej w 2022 roku - zasady, kto może skorzystać ze zwolnienia

Jeżeli podatnik nie przekracza kwoty 20 000 zł rocznie z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych, to czy może zrezygnować ze stosowania kasy fiskalnej?

Zmiany w VAT od 2022 roku - Polski Ład

Chociaż zmiany w VAT stanowią tylko niewielką część nowości podatkowych w ramach Polskiego Ładu, to jednak wywołują szereg wątpliwości. Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmian w VAT od 2022 roku.

Ulga dla klasy średniej a wspólne rozliczenie małżonków

Ulga dla klasy średniej - wspólne rozliczenie małżonków. Czy prawo do ulgi dla klasy średniej przysługuje także wtedy, gdy jeden z małżonków przekracza limit roczny przychodów uprawniający do tej preferencji, czyli 133 692 zł? Co w sytuacji, kiedy jedno z małżonków nie zarabia w ogóle? To tylko niektóre wątpliwości podatników, którzy rozważają wspólne rozliczenie z małżonkiem, przeanalizowane przez ekspertów EY.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Obniżka stawek VAT i zmiany w kasach fiskalnych od 1 lutego 2022 r.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 zakłada m.in. obniżkę VAT na żywność, nawozy i paliwa. Ministerstwo Finansów wskazuje, że oznacza to m.in. konieczność dostosowania stawek VAT w kasach rejestrujących od 1 lutego 2022 r. na sześć miesięcy, tj. do 31 lipca 2022 r.

Emeryci i renciści i ich świadczenia w 2022 roku a Polski Ład - kto dostanie wyższą emeryturę?

Od 2022 r. zmienił się sposób ustalania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) i rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Może to mieć wpływ na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przez ZUS w 2022 roku. Ministerstwo Finansów zapewnia, że ponad 8 mln emerytów i rencistów otrzyma wyższe świadczenia dzięki rozwiązaniom Polskiego Ładu. 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów zyska na zmianach podatkowych. Kto dostanie wyższe emerytury i renty?

Estoński CIT czy CIT klasyczny - które rozwiązanie wybrać?

Estoński CIT czy CIT klasyczny? Od 2021 r. obowiązuje w Polsce nowa forma opodatkowania podatkiem dochodowym przedsiębiorstw i innych osób prawnych zwana Estońskim CIT-em. Polski Ład od 2022 roku zmodyfikował tę formę rozliczeń firm z fiskusem, czyniąc ją atrakcyjniejszą, a przede wszystkim bardziej przejrzystą. Spółki, które chciałyby przejść na Estoński CIT powinny się jednak spieszyć – czas mają tylko do 31 stycznia.

Poprawianie Polskiego Ładu - zaliczki na PIT, ulga dla klasy średniej

25 stycznia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, przedłożony przez ministra finansów. Projekt zakłada zapisanie w ustawie o PIT mechanizmu przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek. Jednoznacznie rozstrzygnięto także, że płatnik ma stosować zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli o 425 zł) również, gdy oświadczenie PIT-2 jest składane w trakcie roku podatkowego, a nie tylko przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym. Ponadto, rząd chce przeznaczyć dodatkowe wsparcie dla firm, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. W tym samym dniu minister finansów Tadeusz Kościński zapewnił, że niedługo Ministerstwo Finansów przedstawi nowe przepisy, które pozwolą objąć ulgą dla klasy średniej kolejnych podatników (m.in. emerytów i rencistów, osoby na umowach zleceniach, osoby otrzymujące opodatkowane świadczenia ZUS i w szerszym zakresie nauczyciele akademiccy).

Dwie umowy o pracę jednego pracownika - rozliczenie PIT w 2022 roku

Jak rozliczyć podatek PIT pracownika, który jest równocześnie zatrudniony u dwóch różnych pracodawców (całość lub część etatu) w 2022 roku. Ministerstwo Finansów wskazuje o czym trzeba pamiętać, by prawidłowo rozliczyć PIT w takim przypadku, by podatnik nie stracił na nowych przepisach podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.

Umowa o pracę łączona z umową zlecenia – rozliczenie PIT w 2022 roku

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień jak prawidłowo rozliczyć pracownika, który oprócz umowy o pracę ma dodatkowe źródło dochodów z umowy zlecenia, czy umowy o dzieło. Resort finansów podkreśla, że Polski Ład jest korzystny dla większości pracowników, którzy otrzymują miesięczne wynagrodzenie do ok. 5,7 tys. zł brutto. Dla dużej grupy podatników, którzy zarabiają miesięcznie do ok. 11,1 tys. zł brutto, powinien pozostać neutralny. Natomiast trzeba wiedzieć jakie przepisy wziąć pod uwagę w ramach podatkowego Polskiego Ładu, kiedy ma się dochody nie tylko z umowy o pracę, ale także z umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Przedłużenie terminów poboru i wpłaty zaliczek na PIT będzie uregulowane w ustawie

Mechanizm przedłużenia terminów poboru i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy wprowadzony rozporządzeniem będzie uregulowany w ustawie - przewiduje projekt zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Projekt ma też zrekompensować utratę środków na fundusze rehabilitacji niepełnosprawnych. Projekt ten będzie przedmiotem obrad Rady Ministrów w dniu 25 stycznia 2022 r.

Polski Ład: Dlaczego Ministerstwo Finansów nie napisało spójnych przepisów podatkowych?

Katastrofa wizerunkowa „Polskiego Ładu” już w pierwszym tygodniu jego obowiązywania wynika również z braku umiejętności napisania przepisów podatkowych, które zapewniałyby wszystkim uprawnionym zapowiedzianego przez polityków przywileju w postaci nieopodatkowania kwoty dochodów do 30 tys. zł rocznie – pisze prof. Witold Modzelewski.

NIK skontroluje Polski Ład

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś poinformował, że kończy się kontrola dotycząca elektrowni w Ostrołęce i "na dniach" jej wyniki powinny zostać ogłoszone. Ocenił też, że powinna być przeprowadzona kontrola Polskiego Ładu i być może w kontroli doraźnej lub planowej na przyszły rok, zostanie ona wykonana.

Ryczałt 2022 - wysokość składki zdrowotnej

21 stycznia 2022 r. Główny Urząd Statystyczny opublikował kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2021 r., która pozwala obliczyć stawki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którzy w 2022 r. rozliczają swoje przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga na powrót – kto i jak może skorzystać ze zwolnienia z PIT. Wzór oświadczenia

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowa ulga podatkowa w podatku dochodowym od osób fizycznych – tzw. ulga na powrót (zwana też „PIT-0 ulga na powrót”). Podatnicy, którzy przez minimum trzy lata mieszkali i pracowali za granicą, w ramach tej ulgi, przez cztery lata od powrotu do kraju mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego i nie płacić PIT.

REKLAMA