REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki 2018, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polska wymieni z USA informacje o podatnikach

Rząd udzielił zgody na podpisanie umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej z rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA. Umowa z USA przewiduje możliwość udzielania amerykańskiej administracji skarbowej informacji o rachunkach amerykańskich podatników w Polsce, natomiast informacje o rachunkach i dochodach polskich rezydentów będą trafiały do Polski.

Za niezapłacone podatki do rejestru dłużników

Ministerstwo Finansów planuje powołanie Rejestru Dłużników Należności Publicznoprawnych. Będzie na niego mógł zostać wpisany każdy podmiot, któremu grozi egzekucja administracyjna (m.in. za niezapłacone podatki) - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Kasy rejestrujące 2015 – za krótki okres na dostosowanie się do zmian

Zdaniem pracodawców zmiany dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które będą obowiązywać w latach 2015-2016, mogą ograniczyć „szarą strefę”. Podkreślają jednak, że dwumiesięczny okres przygotowawczy jest zbyt krótki, powinien trwać przynajmniej pół roku.

Korzystne zmiany podatkowe dla rodzin w 2015 r.

Rząd rozważa korzystne dla rodzin zmiany w podatkach w 2015 r. Jedno z rozwiązań zakłada wprowadzenie zwolnienia z podatku rodzin z co najmniej trójką dzieci, których roczny dochód nie przekracza 85 tysięcy zł.

REKLAMA

Umowa o wymianie informacji podatkowych z Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi

Polska zawarła z Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi umowę o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Zawarcie umowy stało się możliwe z chwilą, gdy zmieniło się podejście administracji Wysp do kwestii wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym wejdzie w życie w 2016 r.

Firmy zajmujące się eksploatacją gazu i ropy, w tym ze źródeł niekonwencjonalnych (czyli łupkowych) zaczną płacić podatek węglowodorowy od 2020 r., natomiast już od 2016 r. będą musiały składać odpowiednie sprawozdania. Zdaniem ekspertów, dodatkowe obciążenia mogą zniechęcić inwestorów do eksploatacji złóż.

Nowe przepisy dotyczące kas rejestrujących w 2015 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmiany rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obowiązek stosowania kas fiskalnych obejmie m.in. prawników, lekarzy i dentystów. Nowe regulacje przewidziane są na okres dwóch lat - 2015 i 2016.

Podatek od nieruchomości za pasy startowe - zgodny z prawem?

Port lotniczy Balice płaci podatek od nieruchomości tylko od niewielkiej części zajmowanego terenu. Wójt podkrakowskiej gminy Zabierzów chce jednak, aby lotniska płaciły podatek od nieruchomości za pasy startowe

REKLAMA

Podatek przy sprzedaży nieruchomości – jak go nie płacić?

Jak uniknąć podatku przy sprzedaży nieruchomości? Są na to trzy sposoby: 1) sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat od zakupu, 2) sprawdzenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat, lub 3) skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego przepisami.

Jak zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

Przedsiębiorca, który staje przed obowiązkiem określenia formy opodatkowania, często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak w ciągu roku można zmodyfikować podjętą decyzję w tym zakresie.

PIT i CIT - Senat uchwalił zmiany

Nowe przepisy o PIT i CIT mają zwalczać szkodliwą konkurencję ze strony tzw. rajów podatkowych. Nowelizacją zajmie się teraz Sejm.

Ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych, które mają na celu tworzenie nowych miejsc pracy i inwestycji. Zaletą SSE są preferencyjne warunki prowadzenia tam działalności w postaci ulg podatkowych.

Nowa klauzula generalna przeciwko unikaniu opodatkowania

Wprowadzenie klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, który skierowany został do konsultacji społecznych.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń dla pracowników jest zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o PIT mówiące o opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników są zgodne z ustawą zasadniczą. Z pewnością nie uchroni to podatników od kolejnych - często sprzecznych ze sobą wyroków sądów administracyjnych i decyzji podatkowych.

NIK skontrolował przestrzeganie prawa podatkowego

Mimo nieprzejrzystych przepisów prawo podatkowe w Polsce w większości przypadków jest przestrzegane – tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) o przestrzeganiu praw podatników. Podatnicy coraz częściej odwołują się od decyzji podejmowanych przez organy podatkowe. Czas trwania postępowań odwoławczych prowadzonych przez izby skarbowe objęte kontrolą NIK w połowie przypadków przekracza ustawowy limit. A odsetek decyzji uchylanych w postępowaniu odwoławczym przez izby skarbowe nadal jest wysoki.

Generator materiałów biurowych dla doradców podatkowych

Generator materiałów biurowych dla doradców podatkowych, który powstał z inicjatywy Komisji Rozwoju i Promocji Zawodu KRDP w panelu Doradca, to mechanizm umożliwiający każdemu doradcy podatkowemu tworzenie materiałów biurowych zgodnych z Księgą Wizualizacji KIDP.

Obowiązki podatkowe zakładających działalność gospodarczą

Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mają kilka możliwych form rozliczania podatków. Forma opodatkowania zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i jej skali. Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z poszczególnymi rodzajami opodatkowania?

MF interesuje lepsza ściągalność podatków i walka z szarą strefą

O negatywnych skutkach szarej strefy dla budżetu państwa oraz konieczności przekonania Polaków do zasadności płacenia podatków mówił minister finansów Mateusz Szczurek podczas konferencji zorganizowanej 30 czerwca br. w Warszawie przez Business Center Club.

Przepisy o podatku węglowodorowym już w 2015 r. Pobór podatku w 2020 r.

W Sejmie trwają prace nad trzema ustawami regulującymi opodatkowanie wydobycia węglowodorów. Nowe przepisy o podatkach miałyby zacząć obowiązywać już w 2015 r., natomiast same podatki będą pobierane dopiero od 2020 r.

Prezydent opowiada się za podatkami w rolnictwie

Prezydent jest za wprowadzeniem podatków rynkowych w rolnictwie. Bronisław Komorowski uważa, że w ślad za utowarowieniem gospodarstw i wzrostem produkcji w tym sektorze gospodarki, powinny iść zmiany w systemie podatkowym.

Polski system podatkowy w opinii ekspertów

Polski system podatkowy po 25 latach od odzyskania niepodległości jest zrównoważony i praworządny - tak uważają eksperci firmy doradczej EY, którzy przygotowali raport pt. System stworzony od podstaw - czyli prawdziwa historia 25-lecia polskich podatków.

Nowe dyrektywy podatkowe UE

Dyrektywa w sprawie wspólnego systemu opodatkowania spółek dominujących i zależnych, Kodeks postępowania w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw, dyrektywa dotycząca opodatkowania produktów energetycznych, dyrektywa w sprawie standardowej deklaracji VAT - to niektóre tematy poruszone przez ministrów finansów krajów UE podczas posiedzenia Rady ECOFIN 20 czerwca 2014 r. w Luksemburgu.

Prezydent za niższymi podatkami dla rodzin

Bronisław Komorowski ponownie zaapelował o wprowadzenie niższych podatków dla rodzin. Jego zdaniem konieczne jest wprowadzenie mechanizmu podatkowego, który by zachęcał, czy stwarzał dodatkowe szanse, dla młodych małżeństw, które podejmują decyzje o posiadaniu dzieci.

Planowane zmiany w podatkach niekorzystne dla przedsiębiorców

Zmiany w prawie podatkowym planowane w przyszłym roku będą korzystne dla budżetu państwa, ale nie dla przedsiębiorców. W ich przypadku zmiany oznaczają dodatkowe obowiązki i koszty a to wiąże się z możliwym odpływem inwestycji z Polski.

Zwrot opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

Czy istnieje podstawa prawna umożliwiająca zwrot części wniesionej opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przedsiębiorcy, którego zezwolenie straciło ważność przed upływem okresu, na który zostało udzielone wskutek wygaszenia (bez względu na przesłanki tej czynności) bądź cofnięcia? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła RIO w Opolu.

Opodatkowanie służebności przesyłu w 2015 r.

Na chwilę obecną trwają zintensyfikowane prace nad zmianami w podatku dochodowym. Podatnicy mogą liczyć na nowe rozwiązania, które umożliwią im zmniejszenie obciążeń podatkowych. Projekt do znowelizowanych ustaw podatkowych zakłada m.in. zwolnienie z opodatkowania uzyskanych przychodów z tytułu służebności przesyłu.

Stawki akcyzy bez zmian

Stawki akcyzy w przyszłym roku bez zmian. Resort finansów nie przewiduje żadnych zmian w tym zakresie - powiedział wiceminister finansów, szef Służby Celnej.

Uprawnienia doradcy podatkowego

Około 9000 osób wykonuje w Polsce zawód doradcy podatkowego, zawód ten jest stosunkowo młody, ponieważ został powołany ustawą o doradztwie podatkowym z 1996 r.

Wymagane dokumenty by zostać doradcą podatkowym

Wykonywanie czynności z zakresu uprawnień doradcy podatkowego wymaga przejścia przez proces kwalifikacyjny, obejmujący egzamin, składający się z dwóch części, spełnieniu licznych wymagań oraz złożeniu odpowiedniej ilości oświadczeń i dokumentów.

Niższy zwrot podatku z Holandii w 2014 r.

W 2014 r. zwrot podatku z Holandii utrzymał się na niższym poziomie. Zmieniły się bowiem regulacje dotyczące kalkulowania podstawy do opodatkowania. Zniesiono kwotę wolną od opodatkowania. Co to oznacza praktyce?

Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

W 2014 roku nadal można uzyskać ulgę remontową – chociaż na ściśle określonych zasadach, ulgę internetową – na zaostrzonych warunkach oraz ulgę rehabilitacyjną, która pozostaje bez zmian. Dodatkowo warto wiedzieć, że zwiększona została ulga prorodzinna. Kto i kiedy może uzyskać odliczenie od podatku? Jaki PIT należy wypełnić aby otrzymać zwrot podatku?

Wspólne rozliczenie z dzieckiem do 30 kwietnia szansą na pomniejszenie podatku

Rodzice samotnie wychowujący dzieci mają możliwość wspólnego rozliczenia się z nimi z podatku dochodowego przed Urzędem Skarbowym. Działanie takie umożliwia pomniejszenie ich podatku. Wspólne rozliczenie z dzieckiem jest możliwe już tylko do 30 kwietnia.

Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości

Przeznaczenie w przeciągu dwóch lat kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na zakup działki budowlanej w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb mieszkaniowych powoduje zwolnienie od obowiązku opłacenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma tu znaczenia ile nieruchomości już posiada podatnik. Tak uznał w indywidualnej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Dodatkowe opłaty za wywóz odpadów nie stanowią wynagrodzenia za usługi opodatkowane VAT

Niektóre gminy wprowadzają opłaty za dodatkowe usługi związane z wywozem odpadów na podstawie art. 6r ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i próbują opodatkować swoje świadczenia VAT. Jest to zrozumiałe jeżeli dotyczy rzeczywiście dodatkowych, obiektywnie odrębnych czynności. Wątpliwości pojawiają się natomiast, gdy gminy na tej właśnie podstawie próbują opodatkować VAT sam wywóz odpadów w ilości przekraczającej określone uchwałą normy.

Wydatki na wytworzenie lub ulepszenie nieruchomości gminnej a VAT

W jaki sposób należy oceniać wydatki związane z nabyciem/wytworzeniem nieruchomości, w tym np. modernizacją i rewitalizacją budynku urzędu gminy? Obowiązujący od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 86 ust. 7b ustawy o VAT wprowadza szczególny tryb odliczeń podatku naliczonego w przypadku nieruchomości i nakłada obowiązek określenia wysokości udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość została lub zostanie wykorzystana do celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Podatek od nieruchomości za garaż - zmiany

Podatek od nieruchomości za garaż ma wzrosnąć. Zmiany proponuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Prawa i obowiązki podatnika – wszystko o czym podatnik wiedzieć powinien

Jako podatnicy często nie wiemy jakie prawa nam przysługują i o jakich obowiązkach względem urzędów skarbowych powinniśmy pamiętać. Znajomość podstawowych praw i obowiązków podatnika sprawia, że bez problemu możemy się wywiązywać ze zobowiązań podatkowych. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki każdego podatnika.

Kiedy sprzedaż powinna być opodatkowana?

W sytuacji gdy podatnik sprzedaje ruchomość o znacznej wartości w okresie do pół roku od jej nabycia, powinien zachować dowody zakupu i sprzedaży tej ruchomości i rozliczyć ją w formularzu PIT. Zachowanie dowodów zakupu i sprzedaży nieruchomości jest o tyle istotne, że wówczas łatwo możemy udowodnić prawdziwość zeznania podatkowego.

Zatrudniałeś pracowników? Pamiętaj o złożeniu PIT-8AR i PIT-4R

Zawieranie umów o pracę, umów cywilnoprawnych oraz innych umów wymagających odprowadzenia podatku dochodowego za kogoś wymaga dopełnienia obowiązków wobec fiskusa. Jednym z najważniejszych, który trzeba dopełnić do 31 stycznia, jest złożenie formularzy PIT-8AR i PIT-4R, na których wykazuje się m.in. podatek dochodowy zapłacony w związku z umowami. O czym pamiętać przed złożeniem tych formularzy?

Rozliczanie podatku dochodowego on-line w 2014 roku

Rewolucja w składaniu PIT-ów. Na konferencji minister finansów zapowiedział zmiany w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego. Od lipca 2014 będzie można zapłacić podatek przez Internet, a także zobaczyć historię złożonych deklaracji.

Użytkowanie wieczyste a VAT w 2014 r.

W 2014 r. czynności związane z użytkowaniem wieczystym opodatkowane są VAT na zasadach zbliżonych do wcześniej obowiązujących. Od 1 stycznia 2014 r. w przypadku zbycia prawa użytkowania wieczystego, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, a więc w dacie dostawy towaru (wydania nieruchomości) lub otrzymania przedpłaty.

Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

Każdy właściciel budynku jest zmuszony do opłacania podatku od nieruchomości dopóki dana nieruchomość posiada przymioty budynku. W jaki sposób rozbiórka budynku wpływa na podatek od nieruchomości? Kiedy można przestać płacić podatek od nieruchomości? Czy zły stan techniczny budynku zwalnia od płacenia podatku od nieruchomości?

Koszty z umów cywilnoprawnych i praw autorskich

Koszty uzyskania przychodów z zawieranych umów cywilnoprawnych oraz z praw autorskich zostały określone w art. 22 ust. 9 updof. Z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami, koszty potrąca się w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Nowe zasady obliczania podatku rolnego

Zmiany w zakresie naliczania podatku rolnego zmniejszają wpływy gmin. To kolejna, przyjęta przez parlament zmiana przepisów, która uszczupla dochody własne samorządów bez zapewnienia im z tego tytułu rekompensaty.

Opodatkowanie wydobycia gazu łupkowego w Polsce

Przepisy regulujące kwestie opodatkowania wydobycia węglowodorów, w tym gazu łupkowego w Polsce znajdują się obecnie na etapie projektu, który z całą pewnością ulegnie jeszcze modyfikacjom w trakcie prac legislacyjnych. Można jednak już na obecnym etapie wskazać podstawowe ramy prawno – podatkowe, które dotyczyć będą działalności związanej z poszukiwaniem i wydobywaniem gazu łupkowego.

Opodatkowanie wydobycia gazu łupkowego w Polsce

Przepisy regulujące kwestie opodatkowania wydobycia węglowodorów, w tym gazu łupkowego w Polsce znajdują się obecnie na etapie projektu, który z całą pewnością ulegnie jeszcze modyfikacjom w trakcie prac legislacyjnych. Można jednak już na obecnym etapie wskazać podstawowe ramy prawno – podatkowe, które dotyczyć będą działalności związanej z poszukiwaniem i wydobywaniem gazu łupkowego.

Nowe zasady wystawiania faktur od 2014 r.

Nowe zasady wystawiania faktur będą obowiązywały od  1 stycznia 2014 r. Zmieni się m.in. krąg podmiotów uprawnionych do wystawiania faktur oraz zasady powstawania obowiązku podatkowego.

Usługi administrowania targowiska a VAT

Usługa administrowania targowiska gminnego przez samorządowy zakład budżetowy nie podlega VAT. Stanowisko takie zajął Naczelny Sąd Administracyjny. Czy teza tego orzeczenia znajdzie zastosowanie do usługodawców innych niż jednostki budżetowe?

Podatek od nieruchomości 2014 – stawki maksymalne

Od 2014 roku wzrosną maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Stawki te są waloryzowane każdego roku przez Ministra Finansów.

Szkoły i inne gminne jednostki budżetowe a VAT

Dotychczas szkoły i inne gminne jednostki budżetowe na sprzedawane przez siebie usługi wystawiały faktury VAT, bo zgodnie z interpretacjami organów podatkowych były uznawane i rejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług. Uchwała NSA uznała taką praktykę za nieprawidłową.

REKLAMA