REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) objęte są dochody osób fizycznych zarówno nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i prowadzących tę działalność. Podatek ten jest uregulowany w ustawie 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mianem kosztów uzyskania przychodu określamy koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kosztami uzyskania przychodów są także wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych.
Karta podatkowa to jeden z rodzajów podatku dochodowego.
Mianem dochodu ze źródła przychodów określamy nadwyżkę przychodów z poszczególnych źródeł nad kosztami ich uzyskania, osiągniętą w danym roku podatkowym. Natomiast w sytuacji gdy koszty uzyskania przychodu przekroczą sumę przychodów, wówczas mówimy o stracie ze źródła przychodów.
Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).
Dochodem jest, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
Naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, w decyzji tej wymienia się wszystkich jej wspólników.
Inkasentem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana do pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
REKLAMA