REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 lipca 2023 r. (sygn. SK 14/21) uznał art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, tj. definicję budowli, za niezgodny z Konstytucją RP. Jednocześnie TK odroczył utratę mocy obowiązującej przepisu o 18 miesięcy, co oznacza, że ustawodawca ma półtora roku na wprowadzenie całkowicie nowej definicji budowli do porządku prawnego. Orzeczenie ma jednak wpływ nie tylko na przyszłe, ale również na bieżące rozliczenia w podatku od nieruchomości.
W 2024 r. konsekwencją przekroczenia celu inflacyjnego jest to, że stawki podatku od nieruchomości mogą wzrosnąć aż o 15 %.
Przedstawiamy interpretację podatkową dotyczącą możliwości odliczenia podatku VAT przez gminę przy realizacji inwestycji związanej z instalacją fotowoltaiczną. Organ skarbowy uznał, że gmina nie może dokonać odliczenia VAT, argumentując, że inwestycja nie będzie wykorzystywana do celów komercyjnych. Artykuł omawia konsekwencje tej interpretacji dla gminy oraz wytyczne dla jednostek samorządu terytorialnego w podobnych przypadkach.
Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie termomodernizacji budynku świetlicy, ale KIS wydał interpretację stwierdzającą, że gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT z faktur związanych z inwestycją. Wynika to z faktu, że gmina nie osiąga przychodów ze sprzedaży usług, a jedynie realizuje zadania statutowe.
REKLAMA
Gmina planuje zrealizować projekt z dotacją z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tego zadania, gmina będzie usuwać folie rolnicze i inne odpady z nieruchomości na terenie gminy. W artykule omówimy, czy gmina będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zakupowych związanych z realizacją projektu, zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej. Przedstawimy również stanowisko organu administracji skarbowej w tej sprawie.
Ministerstwo klimatu i środowiska proponuje przedłużyć zniesienie norm jakościowych sprzedawanych do gospodarstw domowych paliw stałych do końca 2023 r. - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.
Gmina planuje złożyć wniosek o dofinansowanie projektu polepszającego warunki nauczania w szkole podstawowej poprzez utworzenie nowej pracowni geograficznej. Wniosek ten nie dotyczy sprzedaży opodatkowanej, ale gmina ma możliwość uwzględnienia kosztów kwalifikowanych, w tym podatku VAT. Jednak zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej, gmina nie może obniżyć podatku należnego o podatek naliczony lub ubiegać się o zwrot VAT z tytułu poniesionych kosztów.
Gmina ubiega się o dofinansowanie projektu mającego na celu utworzenie nowych pracowni edukacyjnych w lokalnej szkole podstawowej. Wniosek został złożony w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak istnieje pewne wątpliwości co do prawa gminy do odliczenia podatku VAT związanych z realizacją projektu. Według interpretacji KIS, wyklucza się taką możliwość, co może mieć wpływ na budżet i plany rozwoju edukacji w gminie. Czy gmina ma faktycznie takie ograniczenia w odliczaniu podatku VAT? Odpowiedź znajduje się w dalszej części artykułu.
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT w związku z budową drogi gminnej. Przyczyną jest brak związku ponoszonych na inwestycję wydatków z występującymi po stronie gminy czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.
Gmina, realizując projekt infrastrukturalny dla lokalnej społeczności, zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w celu ustalenia możliwości odliczenia VAT naliczonego związanej z zakupem towarów i usług. KIS podjął decyzję, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku, ponieważ planowane korzystanie z infrastruktury rekreacyjnej będzie miało charakter nieodpłatny.
Gmina postanowiła zbudować plac zabaw, korzystając z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z pytaniem dotyczącym możliwości odzyskania VAT. W odpowiedzi KIS wskazało, że gmina nie będzie miała prawa do zwrotu podatku VAT, ponieważ inwestycja nie będzie generować dochodów i nie będzie opodatkowana.
1 stycznia 2024 roku wzrośnie kolejny podatek. Tym razem podatek od garażu. Stawki obowiązujące w Polsce osiągną kolejny rekordowy wzrost. Identycznie jak w roku 2023, ich wysokość podskoczy o 15 proc. Jaką kwotę obciążenia może to oznaczać dla kierowcy?
Artykuł dotyczy interpretacji indywidualnej związanej z odliczeniem podatku VAT przez gminę w kontekście rozbudowy i przebudowy ulicy, finansowanej ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W artykule przedstawione zostanie stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w tej sprawie, które wskazuje, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z faktur związanych z realizacją inwestycji.
Dyrektor KIS potwierdził brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu w zakresie wykonania badawczego odwiertu geotermalnego.
Minister Finansów obwieścił 21 lipca 2023 r. nowe stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2024 rok. Stawki maksymalne m.in. podatku od nieruchomości będą w 2023 roku wyższe o ok. 15% od obowiązujących w 2023 roku. Przykładowo stawka maksymalna podatku od budynków mieszkalnych wyniesie w 2024 roku 1,15 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, a od budynków (także mieszkalnych) używanych do prowadzenia działalności gospodarczej – 33,10 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. Faktyczne stawki podatku od nieruchomości na dany rok ustalają rady gmin w formie uchwały ale stawki te nie mogą być wyższe od maksymalnych stawek określonych przez Ministra Finansów.
Od 1 stycznia 2024 r. jak zwykle rosną o wskaźnik inflacji (tym razem aż o ok. 15%) maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Minister Finansów wydał już coroczne obwieszczenie w tej kwestii. Zatem w 2024 roku możemy liczyć się z istotnie wyższymi stawkami podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych i opłat lokalnych (targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, reklamowej, od posiadania psów) - oczywiście w tych gminach, których rady podejmą stosowne uchwały do końca 2023 roku.
Gmina ubiegająca się o pomoc z funduszy UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zastanawia się, czy będzie mogła odzyskać naliczony podatek VAT związany z realizowaną inwestycją. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) udzieliła jednoznacznej odpowiedzi - gmina nie będzie miała takiej możliwości. Artykuł omawia stanowisko KIS i jego konsekwencje dla gminy oraz organów administracji skarbowej.
W artykule przedstawione zostanie stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej dotyczące obniżenia kwot podatku VAT należnego przez gminę. Gmina realizuje projekt dotyczący efektywności energetycznej budynku przekazanego przez Ochotniczą Straż Pożarną, jednak organy administracji skarbowej wykluczają możliwość obniżenia podatku VAT naliczonego z faktur związanych z projektem.
Gmina ma prawo do nabycia wybranych wyrobów akcyzowych bez konieczności płacenia akcyzy. To stanowisko zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji indywidualnej z dnia 10 marca 2023 r.
Gmina, która złożyła wniosek o dofinansowanie na budowę lub modernizację dróg lokalnych, otrzymała odpowiedź od Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą podatku VAT dla planowanej inwestycji. Według udzielonej interpretacji, organy władzy publicznej, w tym gmina, nie mają prawa do odzyskania poniesionych kosztów podatku VAT związanych z realizacją swoich zadań. Przeczytaj artykuł, aby uzyskać pełne informacje na ten temat.
Gmina, która aplikuje o dofinansowanie na remont pracowni przyrodniczej w jednej ze swoich szkół, spotkała się z problemem dotyczącym obniżenia kwoty podatku należnego. W odpowiedzi na zapytanie gminy, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) ustaliły, że gmina nie ma prawa obniżyć podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupu wyposażenia.
W artykule przedstawiamy stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie możliwości odliczenia podatku od towarów i usług przez jednostki samorządu terytorialnego. Gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy na montaż urządzeń placu zabaw, jednak KIS stwierdziła, że gmina nie może odliczyć VAT w systemie tego podatku. Artykuł analizuje przepisy dotyczące odliczeń podatku VAT i ich zastosowanie w przypadku operacji realizowanych przez gminy.
W artykule przedstawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą możliwości odliczenia podatku VAT przez powiat w związku z inwestycją w wyznaczenie tras rowerowych. Wnioskodawca, będący podatnikiem VAT, planuje skonsolidowane rozliczanie podatku VAT z jednostkami organizacyjnymi. Sprawdzamy, czy powiat będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z inwestycją.
Gmina będzie musiała zmierzyć się z brakiem możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT związanych z realizacją projektu infrastruktury rekreacyjnej. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, zgodnie z którą gmina nie spełnia przesłanek umożliwiających odliczenie podatku, ponieważ inwestycje gminy nie są opodatkowane VAT. To oznacza, że gmina nie będzie mogła obniżyć kwoty podatku należnego o naliczony podatek VAT. Przedstawiamy szczegóły tej decyzji.
Gmina zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym odliczenia VAT związanego z projektem rozwoju mieszkalnictwa socjalnego. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swoim stanowisku stwierdziła, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT związanego z realizacją projektu. Artykuł omawia szczegóły interpretacji KIS.
W artykule omawiamy kwestię odliczenia podatku VAT przez gminę w związku z realizacją inwestycji finansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zapytanie dotyczy interpretacji prawa do odliczenia podatku VAT, gdy gmina nie planuje sprzedaży opodatkowanej w ramach projektu. Analizujemy stanowisko organów podatkowych oraz konsekwencje dla gminy i administracji skarbowej. Przepisy ustawy o VAT stanowią klucz do rozstrzygnięcia tej kwestii.
W artykule omawiamy kwestię odliczania podatku VAT przez gminy w kontekście realizacji projektów publicznych. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą możliwości odliczenia podatku VAT przez gminy, w których działalność oparta jest na realizowaniu zadań publicznych. Interpretacja ta ma duże znaczenie dla gmin, które ubiegają się o wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Czy gminy mają prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z tymi projektami? Dowiedz się więcej w dalszej części artykułu.
Miasto i gmina boryka się z problemem dotyczącym odliczenia podatku VAT związanej z realizacją projektu ... dotyczącego usuwania azbestu. Wniosek o dotację na ten cel został złożony, jednak Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej żąda przedłożenia interpretacji indywidualnej w sprawie niemożności odliczenia VAT. Artykuł omawia stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej oraz Ministerstwa Finansów w tej kwestii, stwierdzając, że MiG nie posiada prawa do odliczenia podatku, co ma istotne konsekwencje finansowe dla realizacji projektu.
Po 31 lipca 2023 r. gminy nadal będą mogły sprzedawać węgiel bez konieczności zakupu i instalacji kasy fiskalnej – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia, które 24 lipca 2023 r. Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego, stara się odzyskać podatek VAT związany z realizacją projektu (m.in. wykonanie folderu, mapy z walorami przyrodniczymi). Krajowa Informacja Skarbowa wypowiedziała się w tej sprawie.
Gmina planuje utworzyć strefę edukacyjną poświęconą pszczołom, ale pojawia się pytanie, czy będzie miała możliwość odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tym projektem. Według interpretacji KIS, gmina nie będzie mogła skorzystać z tej możliwości.
Gmina zwróciła się do organów administracji skarbowej z pytaniem, czy przysługuje jej zwrot podatku naliczonego związanego z realizacją projektu. W artykule przedstawiamy stanowisko organów, które opierając się na przepisach prawa podatkowego, wskazują, że gmina nie ma prawa do zwrotu podatku VAT. Materiały i usługi zakupione w ramach projektu służą celom statutowym gminy, które nie generują przychodów. Czytelnik dowie się również, dlaczego nie zostaną spełnione warunki obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w tym konkretnym przypadku.
Gmina z zapytaniem do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie odliczenia podatku VAT w ramach realizacji projektu. KIS negatywnie odpowiedziała, argumentując, że odliczenie jest możliwe tylko w przypadku, gdy wydatki służą czynnościom opodatkowanym. Gmina, realizując zadania publiczne, nie spełnia tego warunku. Artykuł analizuje konsekwencje tej decyzji dla gminy oraz interpretację przepisów dotyczących odliczenia podatku VAT.
Gmina jako podatnik VAT składa wniosek o interpretację przepisów dotyczących odpłatnych usług odbioru ścieków. Krajowa Informacja Skarbowa, odpowiadając na pytania Gminy, stwierdziła, że takie usługi podlegają opodatkowaniu VAT. Dodatkowo, Gmina może odliczyć VAT od wydatków inwestycyjnych związanych z infrastrukturą kanalizacyjną. Ta interpretacja ma istotne konsekwencje dla gminy oraz innych podmiotów, świadczących podobne usługi.
Sprawdź ile z tytułu tzw. opłaty małpkowej otrzymały gminy w Polsce! Na konta samorządów trafiły miliony.
W artykule omawiamy interpretację organu administracji skarbowej dotyczącą odliczenia podatku VAT naliczonego przez gminę, która złożyła wniosek o pomoc finansową na usuwanie wyrobów zawierających azbest. Według organu, gmina nie ma prawa do odliczenia VAT związanych z tym przedsięwzięciem, ponieważ usługi te nie są wykorzystywane w działalności opodatkowanej. Wpływ tej interpretacji na budżet gminy jest nieunikniony, dlatego warto przyjrzeć się szczegółom tego przypadku.
Gmina (...) planuje budowę siłowni plenerowej, która będzie służyć mieszkańcom jako teren rekreacyjny. Projekt ten będzie częściowo finansowany ze środków Unii Europejskiej. Jednak, zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT naliczonego z faktur związanych z inwestycją. W artykule omówimy stanowisko KIS oraz konsekwencje tej interpretacji dla Gminy i innych podmiotów realizujących podobne projekty.
Gmina ubiega się o dofinansowanie projektu ekopracowni w szkole podstawowej, jednak Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała niekorzystną interpretację prawa podatkowego. Według KIS, Gmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z realizacją projektu. Decyzja ta ma istotne konsekwencje dla gminy, która nie będzie mogła skorzystać z ulgi podatkowej przy zakupach związanych z ekopracownią.
W artykule przedstawiono interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą możliwości obniżenia podatku VAT przez gminę związku z budową przystanków rowerowych. KIS stwierdziła, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z tym projektem. Artykuł analizuje przyczyny takiego stanowiska oraz konsekwencje dla gminy.
Przysiółek to jednostka osadnicza będąca częścią większej wsi. Jest to niewielkie skupisko zabudowy mieszkaniowej, które składa się z niewielkiej liczby domów lub gospodarstw.
Gmina miejsko-wiejska to jednostka samorządu terytorialnego, będąca połączeniem cech gminy miejskiej i gminy wiejskiej. Gmina miejsko-wiejska obejmuje zarówno tereny miejskie, jak i wiejskie, tworząc jednolitą jednostkę administracyjną.
Gmina wiejska to jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, będąca podstawową jednostką podziału administracyjnego kraju. Gmina wiejska obejmuje tereny wiejskie, które nie są częścią miasta.
Historyczna podwyżka opłat i podatków lokalnych od 2024 r. Inflacja za I półrocze 2023 wg danych GUS z 14 lipca 2023 roku wyniosła 15 proc. Na podstawie tych danych Minister Finansów wyda obwieszczenie o opłatach i podatkach lokalnych na 2024 rok. Zgodnie z przepisami są one co roku podnoszone o wskaźnik inflacji za I półrocze danego roku, więc tym razem wzrosną o historyczne 15 proc.
Gmina zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym możliwości odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów i usług związanych z przebudową oczyszczalni ścieków. Organ podatkowy udzielił odpowiedzi, w której wskazał na prawo odliczenia podatku naliczonego jedynie w przypadku czynności opodatkowanych. W artykule omawiamy treść interpretacji oraz stanowisko organu podatkowego w tej sprawie.
Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z projektem finansowanym ze środków europejskich? W artykule analizujemy tę kwestię, skupiając się na interpretacji prawa podatkowego. Gmina argumentuje, że przepisy VAT nie dają jej prawa do odliczenia podatku od wydatków związanych z infrastrukturą turystyczną i rekreacyjną. Sprawdźmy, jakie są podstawy prawne i stanowisko gminy w tej kwestii.
W artykule omawiamy wniosek gminy o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie odzyskania podatku VAT. Gmina chce dowiedzieć się, czy ma możliwość odliczenia podatku od poniesionych kosztów kwalifikowanych. Przedstawiamy stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej oraz konsekwencje, jakie wynikają z udzielonej interpretacji indywidualnej. Artykuł jest istotny dla podatników VAT oraz organów administracji skarbowej, którzy muszą uwzględnić te przepisy w praktyce.
Powiat ubiega się o przyznanie pomocy finansowej na program inwestycji związanych z małą infrastrukturą, w tym energią odnawialną. Wniosek dotyczy również zaliczenia kosztów podatku VAT do kosztów kwalifikowalnych projektu. Powiat zgłosił prośbę o indywidualną interpretację podatkową.
Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji drogowej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jednak Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że gmina nie będzie mogła odzyskać naliczonego podatku VAT związanego z tym projektem. Wynika to z faktu, że inwestycja ta jest objęta zadaniami własnymi gminy, które nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Gmina, będąca czynnym podatnikiem VAT, zwróciła się do Krajowej Izby Skarbowej w celu uzyskania informacji dotyczących możliwości odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych związanych z inwestycją w rozbudowę krematorium. W odpowiedzi KIS stwierdziła, że jeżeli inwestycja ta ma służyć wyłącznie działalności opodatkowanej, Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT w całości.
Gmina zaplanowała złożenie wniosku o przyznanie pomocy w ramach Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt zakłada utwardzenie drogi dojazdowej, poprawę jej bezpieczeństwa oraz promocję obszaru gminy. Jednakże, organy skarbowe wydały interpretację, zgodnie z którą gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy realizacji projektu. Artykuł omawia stanowisko KIS.
REKLAMA
My i nasi partnerzy (w łącznej liczbie: 894), na podstawie wyrażonej zgody lub uzasadnionego interesu, przetwarzamy dane osobowe, takie jak: adresy IP i unikalne identyfikatory, wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam, reklamy oparte na ograniczonych danych i pomiarach reklam oraz podobne technologie w następujących celach: spersonalizowane reklamy, wybór spersonalizowanych treści, pomiar reklam i treści, badanie odbiorców oraz ulepszanie usług. Wykorzystanie ich pozwala nam zapewnić Państwu maksymalną wygodę przy korzystaniu z naszych serwisów poprzez zapamiętanie Państwa preferencji i ustawień na naszych stronach.
Pliki cookie, identyfikatory urządzeń lub podobne identyfikatory online (np. identyfikatory oparte na logowaniu, identyfikatory przypisywane losowo, identyfikatory sieciowe) w połączeniu z innymi informacjami (takimi jak rodzaj przeglądarki i informacje w niej zawarte, język, rozmiar ekranu, obsługiwane technologie itp.) mogą być przechowywane lub odczytywane na Twoim urządzeniu celem rozpoznania urządzenia za każdym razem, gdy następuje połączenie z aplikacją lub witryną internetową – w celach tutaj przedstawionych.
W dowolnym momencie mają Państwo możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących przetwarzanych informacji, a także wyrażenia sprzeciwu odnośnie przetwarzania tych danych lub ich wycofania, które na podstawie uzasadnionego interesu nie wymagają Państwa zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej wcześniej zgody.
W celu zmiany ustawień (przycisk "USTAWIENIA ZAAWANSOWANE") lub wycofania zgody (przycisk "WYCOFUJĘ ZGODĘ") na przetwarzanie danych, należy wyświetlić okno z ustawieniami, klikając w link "Zmień ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce strony.
Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących prywatności oznacza ich akceptację, co będzie skutkowało zapisywaniem danych osobowych opisanych powyżej na Państwa urządzeniach przez wszystkie serwisy internetowe Spółek Grupy INFOR PL.
Więcej informacji o zamieszczanych plikach cookie, możliwości zmiany ustawień prywatności oraz polityce przetwarzania danych znajdą Państwo w Polityce Prywatności Grupy INFOR PL i Polityce Cookies Grupy INFOR PL