REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Pożyczka pieniędzy między członkami rodziny to częste sytuacje. Trzeba wiedzieć, że (co do zasady) od umowy pożyczki trzeba zapłacić 0,5% podatku od czynności cywilnoprawnych. Ale w przypadku pożyczek w rodzinie można skorzystać ze zwolnień podatkowych. Jakie warunki trzeba spełnić, by nie zapłacić podatku?
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoby niepełnosprawne posiadające odpowiednie orzeczenie mogą być zwolnione z opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie samochodu osobowego na potrzeby własne.
Urzędy skarbowe ze zdwojoną intensywnością kontrolują teraz nabywców mieszkań na rynku wtórnym. Wielu z nich na finał takiej kontroli musi zapłacić niemałe pieniądze dodatkowego podatku. O Co chodzi, wcześniej tego nie było – a przynajmniej nie na taką skalę.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatek od czynności cywilnoprawnych przy odkupie lokalu powinien być naliczany od wartości rynkowej nieruchomości na dzień dokonania transakcji, niezależnie od dokonanych przez najemcę ulepszeń.
REKLAMA
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawca miał prawo złożyć zbiorczą deklarację za czerwiec, uwzględniając wszystkie umowy sprzedaży złomu zawarte w ciągu 14 dni od pierwszej z nich.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawca miał prawo złożyć zbiorczą deklarację za czerwiec 2022 r. zawierając w niej wszystkie 48 umów sprzedaży złomu.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawczyni nie spełnia warunków zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, ponieważ jej mąż wcześniej posiadał inną nieruchomość, co jest przeszkodą do skorzystania z przewidzianego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnienia podatkowego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przekazanie środków pieniężnych na podstawie umowy powiernictwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że w przypadku umowy pożyczki zawartej za granicą RP, nie ma konieczności składania zawiadomienia Urzędu Skarbowego o otrzymanej pożyczce oraz obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził brak opodatkowania PCC umowy cash poolingu, czyli umowy świadczenia usług optymalizacji zarządzania płynnością, opartej na systemie zarządzania środkami pieniężnymi w grupie rachunków bankowych na bazie dziennej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przeniesienie prawa własności nieruchomości w ramach umowy sprzedaży nie powoduje obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla kupującego. Decyzja ta dotyczy sytuacji, gdy transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT).
Dyrektor KIS potwierdził, że podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym, po stronie zainteresowanego, będącego stroną postępowania, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że umowa pożyczki zawarta we Francji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce z uwagi na brak spełnienia warunków dotyczących miejsca zawarcia umowy oraz miejsca zamieszkania stron.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) możliwe jest złożenie zbiorczej deklaracji PCC-4 za dany miesiąc, jeśli spełnione są określone warunki, natomiast deklaracja jest składana raz, w odniesieniu do konkretnego miesiąca.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnia kwestie podatkowe związane z blokowaniem walut wirtualnych w ramach stakingu na nowo tworzonej platformie gamingowej.
Krajowa Informacja Skarbowa odpowiedziała na zapytanie przedsiębiorcy dotyczące opodatkowania wniesienia aportem przedsiębiorstwa i wkładu pieniężnego do spółki. Według KIS czynności zmieniające umowę spółki komandytowej podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, którego stawka wynosi 0,5%.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną dotyczącą skutków podatkowych nabycia akcji własnych spółki. W swoim stanowisku, KIS potwierdził, że nabycie akcji własnych spółki nieodpłatnie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).
W interpretacji indywidualnej z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że stanowisko wnioskodawców dotyczące skutków podatkowych nieodpłatnego działu spadku jest prawidłowe. Interpretacja ta dotyczyła podatku od czynności cywilnoprawnych.
W świetle najnowszej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego opodatkowanego podatkiem od towarów i usług nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) zrewidowała swoją interpretację podatkową, teraz zezwalając uczelniom na korzystanie z wyłączenia podatkowego podczas nabywania nieruchomości w celu realizacji zadań statutowych.
W świetle najnowszej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, darowizna przedsiębiorstwa może podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ale tylko w określonych okolicznościach.
Nabycie wierzytelności wymagalnych oraz wierzytelności dochodzonych na drodze sądowej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, ale umowa sprzedaży w części dotyczącej tych wierzytelności będzie podlegała opodatkowaniu PCC - taki wniosek wypływa z interpretacji Dyrektora KIS.
Projekt przepisów dotyczących opodatkowania dodatkowych mieszkań planujemy wkrótce przedłożyć pod obrady rządu – zapowiedział w środę 18 stycznia premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o fundusze, które skupują z rynku mieszkania i przez to – jego zdaniem – podnoszą ceny.
REKLAMA