REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga rehabilitacyjna 2023 - ile wynosi, kto może skorzystać?

Ulga rehabilitacyjna. Od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej albo przychodu opodatkowanego ryczałtem odliczeniu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem czynności życiowych osób niepełnosprawnych (art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT i art. 11 ust. 1 ustawy o ryczałcie). Ile wynosi ulga rehabilitacyjna w 2023 roku? Kto może skorzystać?

Rozliczenie PIT 2023. Kiedy zwrot, a kiedy dopłata

Kto w ramach rocznego rozliczenia PIT za rok 2022 otrzyma w 2023 roku zwrot podatku? Kto będzie musiał dopłacić podatek dochodowy?

Czy zwolnienie z VAT przysługuje fizjoterapeucie sprzedającemu akcesoria do fizjoterapii

Klient prowadzi jednoosobową działalność jako fizjoterapeuta. Fizjoterapeuta jest zwolniony z VAT-u przedmiotowo, jak i podmiotowo, ponieważ wynajmuje lokale innym lekarzom. Od 01.02.2023 planuje sprzedawać następujące artykuły: piłki do ćwiczeń, taśmy rehabilitacyjne, wałki do masażu, maść kolagenową na stawy. Czy sprzedaż takich artykułów również może być zwolniona podmiotowo na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT?

Zatory w płatnościach a ulga na złe długi w CIT

Ulga na złe długi a zatory w płatnościach. Podatnicy, podmioty publiczne, wobec których mają zastosowanie regulacje o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, muszą uwzględnić ich wpływ na obciążenia podatkowe. Chociaż przepisy te nie zawierają unormowań podatkowych, to jednak mogą mieć wpływ na rozliczenia z fiskusem. Muszą uwzględniać to zarówno wierzyciele, jak i dłużnicy.

REKLAMA

Ulgi podatkowe w rozliczeniu CIT i PIT za 2022 r. WEBINARIUM

Ulgi podatkowe w rozliczeniu CIT i PIT za 2022 r. - zapraszamy na praktyczne webinarium z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 10 lutego 2023 roku. Polecamy!

Turecki podatek na wypadek trzęsień ziemi pobierany od 1999 roku. Gdzie podziały się pieniądze?

Władze nie wiedzą przez co przechodzą ludzie. Gdzie są nasze podatki pobierane na wypadek trzęsienia ziemi od 1999 roku? – pyta w opublikowanym w środę 8 lutego 2023 r. reportażu AFP Celal Deniz, mieszkaniec Turcji, który ocalał z poniedziałkowej katastrofy.

Zerowy PIT dla seniorów. Czy się opłaca?

Zerowy PIT dla seniorów to ulga, z której mogą skorzystać wszystkie osoby w wieku emerytalnym. W tym celu nie wolno im jednak pobierać emerytury z ZUS ani jednocześnie pobierać emerytury i pracować. Muszą za to podlegać ubezpieczeniom społecznym.

Depozyty mieszkańców DPS a rozliczenie PIT

Depozyty środków pieniężnych dla mieszkańców DPS bywają dla jednostek samorządu terytorialnego kłopotliwe. Dotyczy to nie tylko sytuacji, gdy pensjonariusz umrze, a postępowania z pozostawionymi przez niego pieniędzmi generują koszty przewyższające zdeponowaną kwotę, ale także konieczności rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu opodatkowania odsetek od depozytów mieszkańców.

REKLAMA

Rząd wycofuje się z podatku od zrzutki

Po tym, jak w sieci zawrzało od informacji na temat planów wprowadzenia podatku od zrzutki, MF wydało komunikat na temat podjęcia prac nad zmianą zapisów mających wprowadzić tą daninę. 
Zapis na jej temat pojawił się w poprawkach do projektu Ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Podatek od zrzutki - Rząd pracuje nad nową daniną

Od 1 lipca 2023 obdarowani, którzy otrzymają darowizny od wielu obcych osób na kwotę przekraczającą 54 180 zł zapłacą podatek od spadków i darowizn. Przyjęte przez Sejm zmiany w podatku od darowizn są niekorzystne dla wielu beneficjentów zbiórek charytatywnych i crowdfundingowych.

Czy ulga rehabilitacyjna obejmuje zakup bieżni?

Podatniczka skorzystała z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyła od dochodu wydatki na zakup bieżni. Czy miała do tego prawo? Co uznał fiskus w interpretacji?

Przewalutowanie kredytu a przychód podatkowy

Przewalutowanie kredytów we frankach na kredyty w polskich złotych powoduje powstanie pewnej kwoty nadwyżki dotyczącej zapłaconego kapitału i odsetek, które podlegają zwrotowi. Wysokość tych kwot zależy od liczby zapłaconych rat i wielkości kredytu, aczkolwiek stany faktyczne zawarte we wnioskach o interpretacje podatkowe pokazują, że kwoty te mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. W efekcie po stronie osób fizycznych otrzymujących zwrot nadwyżki pojawiło się uzasadnione pytanie, czy taki zwrot powinien był opodatkowany. Jedną z takich spraw zajął się organ podatkowy w ramach interpretacji sygn. 0115-KDIT2.4011.395.2022.2.RS.

Podwyżka emerytur z KRUS od marca 2023 r.!

Podwyżka emerytur z KRUS od marca 2023 r.! Czy to koniec w nierówności wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS i KRUS? Niby tak i niby nie. Dlaczego? Ponieważ od marca 2023 r. ulegną podwyżce najniższe emerytury z KRUS, jednak nadal nie będą one w równej wysokość. W związku z tym wielu rolników zastanawiało się w jakiej wysokości będą zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od świadczeń emerytalno-rentowych w 2023 r. Poniżej najważniejsze informacje.

Jak przygotować spółkę na wejście w estoński CIT? Webinarium

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Jak przygotować spółkę na wejście w estoński CIT?” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 1 lutego 2023 roku. Polecamy!

DGP: Zarabiasz na wynajmie? Zapłacisz prawie 29 razy wyższy podatek!

Wynajem mieszkania już nie taki opłacalny. Przedsiębiorcy zarabiający w ten sposób zapłacą prawie 29 razy wyższy podatek od nieruchomości niż osoby prowadzące najem prywatny 

Przygotowanie rozliczenia CIT za 2022 r. Na co uważać?

Rozliczenie CIT za 2022 rok będzie bardziej skomplikowane. Wszystko za sprawą Polskiego Ładu. Podatnicy powinni zwrócić szczególną uwagę zarówno na korzystne zmiany, na których mogą zyskać, jak i na nowe obowiązki. O czym warto pamiętać w rozliczeniu za 2022 rok?

Jak wygląda składka zdrowotna przy podatku liniowym w 2023 r.?

Składka zdrowotna 2023 - podatek liniowym. Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe zasady opłacania składki zdrowotnej. Podatnicy rozliczający się metodą liniową mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania o wysokość opłaconej składki. Należy jednak pamiętać, że kwota odliczenia w ciągu roku jest limitowana.

Jak fiskus igra z płynnością finansową przedsiębiorców

Zwrot VAT. Organy podatkowe bezprawnie wstrzymują należne przedsiębiorcom wypłaty środków z tytułu rozliczeń VAT. Na zachwianie lub nawet utratę płynności finansowej jest z tego powodu narażonych nawet kilkaset tysięcy firm w Polsce.

Ile małżonkowie zyskują na wspólnym rozliczeniu PIT?

Wspólne rozliczenie małżonków. W ostatnich latach zmieniły się zasady wspólnego rozliczenia małżonków. Warto podkreślić, że znacząco zwiększyły one potencjalne korzyści dla podatników. Przykładowo, zgodnie z nowymi regulacjami wstąpienie w związek małżeński nawet w Sylwestra pozwala na wspólne rozliczenie za cały mijający rok.

KSeF - dlaczego trzeba go poznać już dziś?

Krajowy System e-Faktur - obowiązek korzystania z niego wchodzi w życie dopiero w 2024 roku, dlatego wielu księgowych i przedsiębiorców uważa, że ma jeszcze miesiące na wdrożenie w jego funkcjonalność. Tymczasem producenci oprogramowania wspierającego pracę księgowych i biur rachunkowych biją na alarm! Czasu na naukę jest bardzo niewiele i warto już teraz sprawdzić nowy system w praktyce.

Rozliczenie PIT za 2022 rok - podatek hipotetyczny

Rozliczając PIT za 2022 rok trzeba wiedzieć czym jest hipotetyczny podatek należny. Nazwa może konsternować lub budzić obawy, jest to jednak rozwiązanie korzystne dla podatników. Na czym polega korzyść z podatku hipotetycznego?

Alimenty a podatek PIT

Czy alimenty są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Które alimenty są zwolnione z podatku? Jak obliczyć podatek od alimentów? Czy trzeba zapłacić podatek od odsetek od alimentów? Czy osoba płacąca alimenty może odliczyć ulgę na dziecko?

Dystrybucja węgla przez samorządy a rozliczanie VAT

Sprzedaż węgla przez gminy a VAT. Pod koniec października 2022 r. Sejm uchwalił regulacje prawne dotyczące preferencyjnego zakupu paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Wprowadzają one nowy system dystrybucji paliwa stałego przez gminy i - jak każda sprzedaż - mają swoje konsekwencje na gruncie podatkowym. Jak prawidłowo wystawić fakturę z tytułu sprzedaży węgla? Czy sprzedaż trzeba rejestrować na kasie fiskalnej? Czy płatności należy dokonywać w ramach systemu podzielonej płatności?

Podatek u źródła (WHT) - warunki skorzystania z preferencji podatkowych

Podatek u źródła (WHT). Przy spełnieniu określonych obowiązków płatnik może zostać zwolniony z poboru podatku u źródła, lub zastosować obniżoną stawkę, a w niektórych przypadkach wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku czyli zastosować mechanizm pay and refund. Od 1 stycznia 2023 r. zasady poboru podatku u źródła uległy modyfikacji, część zmian zaczęła obowiązywać 26 października 2022 r.

Podatek od niezamieszkałych domów od 2023 roku ... w Kanadzie

Podatki od niezamieszkałych domów i mieszkań, a także dwuletni zakaz kupna domów dla obcokrajowców wchodzą w życie w Kanadzie z początkiem stycznia. Przepisy te mają pomóc w rozwiązaniu kryzysu mieszkaniowego.

Krajowy System e-Faktur budzi obawy przedsiębiorców

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur budzi obawy przedsiębiorców. Chodzi m.in. o objęcie obowiązkiem elektronicznego fakturowania także firm, które nie mają w Polsce siedziby, czy też o system kar pieniężnych – wynika z opublikowanej opinii Konfederacji Lewiatan.

Kalkulator umów o dzieło 2023-2024

Kalkulator umów o dzieło 2023-2024 pozwala wyliczyć kwotę netto przy umowie o dzieło przy 20% oraz przy 50% kosztach uzyskania przychodu.

Najem prywatny - od 2023 r. tylko na ryczałcie!

Najem prywatny ostatni raz z możliwością rozliczenia kosztów – warto skorzystać ze skali podatkowej! Od 2023 r. rozliczanie najmu już tylko na ryczałcie.

Procedura uproszczona VAT w imporcie. Jakie warunki?

Uproszczona procedura VAT, czyli możliwość niezapłacenia podatku w momencie importu towaru. Jakie warunki należy spełnić?

Czy od prezentu płaci się podatek?

Podatek od prezentu. Czy fiskus może domagać się podatku od prezentów bożonarodzeniowych? Wszystko uzależnione jest od tego, kto komu wręczył upominek oraz jak go sfinansowano.

Lista płac 2023 - przychody opodatkowane i zwolnione ze składek ZUS

Lista płac dla pracownika otrzymującego przychody opodatkowane i zwolnione ze składek ZUS, z przykładem listy płac na 2023 rok.

Estoński CIT - jakie zmiany od 1 stycznia 2023 r.?

Estoński CIT. Jakich zmian od 1 stycznia 2023 roku mogą spodziewać się przedsiębiorcy? Jak się przygotować do nowych przepisów?

Składka zdrowotna na ryczałcie - jak uniknąć dopłaty?

Składka zdrowotna - ryczałt. W 2022 roku pierwszy raz rozliczano składkę zdrowotną według nowych zasad wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu. Eksperci podpowiadają, jak uniknąć konieczności dopłaty do jej wysokości w zeznaniu rocznym.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania a międzynarodowe planowanie podatkowe

Po ponad sześciu latach od wejścia w życie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania zwanej też „klauzulą antyabuzywną” można stwierdzić, że jej wprowadzenie spowodowało dużą zmianę w podejściu do międzynarodowego planowania podatkowego, zarówno wśród specjalistów jak i samych przedsiębiorców. Po czasie okazuje się, że początkowe reakcje były zbyt asekuracyjne, a samo międzynarodowe planowanie podatkowe nadal powinno być istotnym elementem gospodarnego podejścia.

PIT-2 - oświadczenia i wnioski podatnika w 2023 r.

PIT-2. Od 2023 roku obowiązują nowe zasady składania oświadczeń i wniosków mających wpływ na obliczanie zaliczek na podatek. Jak przygotować się do zmian w przepisach?

1 stycznia 2023 r. wraca wyższy VAT na energię i paliwa

W ramach tarcz antyinflacyjnych rząd wprowadził obniżony VAT na niektóre produkty. Czas obowiązywania tych przepisów mija już 31 grudnia, z jednym wyjątkiem. Zerowy VAT na żywność zostanie zachowany do 30 czerwca 2023 r.

Czy IKZE po Polskim Ładzie jest nadal atrakcyjne?

IKZE pozwala samodzielnie odkładać środki na przyszłą emeryturę. Czy po zmianach podatkowych Polskiego Ładu oszczędzanie w ten sposób jest nadal atrakcyjne? Jakie zmiany w IKZE mogą być potrzebne w przyszłości?

Podatki 2023. Lista najważniejszych zmian!

Zmiany podatkowe 2023. Jak dobrze przygotować się do nowych regulacji podatkowych i o niczym nie zapomnieć? Prezentujemy listę porządkującą najważniejsze zmiany w przepisach!

Samochód osobowy w firmie a przychód pracownika i współpracownika

Wielu przedsiębiorców decyduje się na posiadanie samochodów osobowych w prowadzonej działalności. Samochody te są udostępnianie pracownikom w celu wykonywania przez nich obowiązków służbowych. Zdarza się również, że pracownicy wykorzystują takie samochody do celów prywatnych. W związku z powyższymi sytuacjami powstaje pytanie odnośnie potencjalnego pojawienia się przychodu po ich stronie.

Elektronizacja obrotu wewnątrzwspólnotowego poza zawieszeniem poboru akcyzy od 2023 r.

Elektroniczna ewidencja wyrobów akcyzowych od 2023 roku. Co się zmieni? Jak przygotować się do nowych przepisów?

Zasady składania oświadczeń płatnikom PIT od 2023 r.

PIT-2 od 2023 roku. Zmienia się sposób składania przez podatników oświadczeń płatnikom PIT. Co warto wiedzieć o nowych przepisach? Jak się przygotować?

Jak na koniec roku obniżyć podatek dochodowy?

Jak na koniec roku obniżyć podatek dochodowy? W grudniu wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak jeszcze mogliby obniżyć należne za ten rok podatki. Jednym z rozwiązań są zakupy sprzętów na cele działalności gospodarczej. Eksperci z firmy inFakt podpowiadają, w jaki sposób zrobić to rozsądnie i jakich błędów unikać.

Zasady stosowania przez płatników kwoty wolnej od podatku od 2023 r.

Kwota wolna od podatku od stycznia 2023 roku. Na czym polegają zmiany? Co powinni wiedzieć płatnicy? Jak się przygotować?

Skutki podatkowe korzystania z telefonów służbowych do celów prywatnych

Telefon służbowy do celów prywatnych. Pracodawcy najczęściej tolerują, a czasami wprost wyrażają zgodę na korzystanie przez pracowników z telefonów służbowych dla celów prywatnych. Jednak takie postępowanie, jak każde nieodpłatne świadczenie, może pociągać za sobą konsekwencje podatkowe zarówno na gruncie podatków dochodowych, jak i podatku od towarów i usług.

Uproszczenia w uldze na złe długi od 2023 r.

Ulga na złe długi od 2023 roku zostanie uproszczona. Na czym polegają zmiany? Jak przygotować się do nowych przepisów?

Jak rozliczyć składkę zdrowotną z działalności za 2022 r.?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022. Jakie są zasady ustalania rocznej podstawy wymiaru składki zdrowotnej? Jak przygotować się do rozliczenia?

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej - bezpłatne szkolenie

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Zapraszamy na kolejne BEZPŁATNE spotkanie z cyklu kawa z INFORLEX, którego tematem będzie rozliczenie roczne składki zdrowotnej.

PIT i zryczałtowany podatek dochodowy Polski Ład 2.0 i 2.1 czy prawodawca szykuje kolejne niespodzianki? [szkolenie]

PIT i zryczałtowany podatek dochodowy Polski Ład 2.0 i 2.1 czy prawodawca szykuje kolejne niespodzianki? [SZKOLENIE ONLINE]

Zerowy VAT na żywność. Do kiedy? Rozporządzenie podpisane!

0% VAT na żywność. Minister finansów podpisała rozporządzenie przedłużające „zerową” stawkę VAT na żywność do końca czerwca 2023 r.

Spółka jawna od strony podatkowej - jakie zalety?

Spółka jawna to jedna z kilku możliwych form prawnych przedsiębiorstwa. Jakie są jej zalety?

REKLAMA