REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W świetle prawa cywilnego zawarcie umowy darowizny może odbywać się na różne sposoby. Czy umowa darowizny zawarta w formie ustnej jest ważna? Jakie są skutki podatkowe takiego postępowania? Oto kilka kluczowych informacji.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, prowadzonej przez spółkę jawną, mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5,5%.
Wniesienie składników majątkowych do fundacji rodzinnej przez fundatora w celu pokrycia funduszu założycielskiego, w szczególności w postaci posiadanych akcji lub udziałów w spółkach prawa handlowego, nie będzie skutkować powstaniem dochodu po stronie fundatora – potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 21 września 2023 r.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że korekta dotycząca wielkości i wartości nabytych w spadku przedmiotów pozostanie bez wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że świadczenie korepetycji online, po uzyskaniu statusu jednostki objętej systemem oświaty, uprawnia do zastosowania zwolnienia z podatku VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że darowizna od siostry podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, niezależnie od wspólności majątkowej w małżeństwie siostry.
Do tej pory osoby posiadające miejsce w garażu z własną hipoteką, płaciły prawie 10-krotnie wyższy podatek od nieruchomości, niż w przypadku garażu stanowiącego część przynależną. Wyrok TK zmienia te zasady. Danina zostanie zrównana. Do niższej wartości całe szczęście.
Współczesny rynek, umożliwiający różnego rodzaju formy działalności gospodarczej, stawia przed przedsiębiorcami wiele pytań dotyczących regulacji podatkowych. Jednym z często pojawiających się dylematów jest kwestia związana z płaceniem podatku od towarów i usług (VAT) w ramach działalności nierejestrowanej. Odpowiedź na to pytanie została niedawno udzielona przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi kursów językowych oferowane przez spółkę spełniają kryteria kształcenia i wychowania, umożliwiają rozwijanie umiejętności językowych oraz mają charakter edukacyjny, co uprawnia do zwolnienia z podatku VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi poradnictwa psychologicznego świadczone przez telefon zaufania dla dzieci i młodzieży mające na celu zachowanie, ratowanie i poprawę zdrowia, realizowane przez wykwalifikowanego psychologa, kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19d ustawy o VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenia uzyskane przez wnioskodawcę, będącego wspólnikiem spółki cywilnej i jednocześnie trenerem w projekcie unijnym, mogą być uznane za zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 136 (stanowiące środki europejskie) ustawy o PIT.
Raj podatkowy to terytorium lub kraj, który oferuje korzystne warunki podatkowe, przeważnie dla osób spoza tego terytorium. Często cechuje się niskim poziomem opodatkowania lub nawet jego całkowitym brakiem w odniesieniu do pewnych rodzajów dochodów. Rajami podatkowymi są zazwyczaj małe, dobrze zarządzane kraje lub terytoria, które przyciągają kapitał dzięki przyjaznemu dla inwestorów klimatowi podatkowemu.
W przypadku stwierdzenia niedochowania przez stronę terminu do spełnienia zobowiązań administracyjnych, w tym podatkowych, w okresie obowiązywania w Polsce stanu epidemii, organy miały obowiązek informowania o uchybieniu i wyznaczania stronie dodatkowych 30 dni na złożenie wniosku o przywrócenie terminu – potwierdził w wyroku z 2 sierpnia 2023 r. WSA w Gorzowie Wlkp.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedsiębiorca może prowadzić sprzedaż czystego glikolu propylenowego i czystej gliceryny bez obowiązku podatkowego w zakresie podatku akcyzowego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że błędnie wypełniony formularz SD-Z2 nie pozbawia prawa do zwolnienia z podatku od wszystkich darowizn, jeżeli zostały zgłoszone we właściwym terminie.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że z uwagi na to, że spółka zamierza odstąpić od przedwstępnej umowy sprzedaży, nie dojdzie do czynności opodatkowanej i w związku z brakiem bezpośredniego związku między otrzymaniem zaliczki a czynnością opodatkowaną, dojdzie do zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony VAT. Z uwagi na to, spółka powinna dokonać korekty podatku za okres, w którym nastąpi odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, a nie w momencie zwrotu zaliczki.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że darowizna środków pieniężnych dokonana między najbliższą rodziną, w określonych warunkach, korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
Dyrektor KIS potwierdził, że ustanowienie dożywotniej nieodpłatnej renty wypłacanej przez córkę podlega przepisom PSD w związku z czym nie polega pod PIT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że działalność wnioskodawcy, polegająca na produkcji unikalnych wyrobów protetyki dentystycznej, spełnia kryteria działalności twórczej i uprawnia do opodatkowania stawką 5,5%.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą odliczać składki na ubezpieczenie społeczne od wszystkich swoich przychodów, natomiast odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest ograniczone tylko do przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Dyrektor KIS potwierdził, że spółka, będąca polskim rezydentem podatkowym, która ma zamiar przekazać część swojego zysku na kapitał zapasowy, a następnie wypłacić go wspólnikom po zakończeniu opodatkowania ryczałtem, nie będzie zobowiązana do zapłaty ryczałtu dopóki zysk zapasowy nie zostanie rozdysponowany.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że nabycie spadku po pradziadku i otrzymanie środków pieniężnych po zakończonej sprawie o zniesienie współwłasności nie wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od spadków i darowizn.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że otrzymane dofinansowanie przez udziałowca spółki do zagospodarowania wspólnoty gruntowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) działalność pracowni ortodontycznej, polegająca na produkcji aparatów ortodontycznych i modeli gipsowych, podlega opodatkowaniu stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ wytworzone wyroby są nowe i integralnie związane z jego działalnością wytwórczą.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż zestawów (przyrządów) żniwnych wyłącza prawo do rozliczania podatku na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, gdyż stanowi działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) sprzedaż żywych ryb z własnej hodowli, w stanie nieprzetworzonym i w ramach działalności rolniczej jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesiony wydatek na akcyzę związany z prowadzoną działalnością gospodarczą kwalifikuje się jako koszt uzyskania przychodów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła w swojej interpretacji, że wynagrodzenie obywatela Białorusi z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w polskiej spółce podlega opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 20%.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność weterynaryjna prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej może być opodatkowana ryczałtem w wysokości 8,5%.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że etanol używany przez pewną spółkę S.A. w produkcji produktu leczniczego podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego, nawet w kontekście zmian w procedurze produkcyjnej planowanej przez spółkę.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi edukacyjne polegające na nauce języka angielskiego online, są zwolnione z VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że miasto nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od projektu związanego z budową kompleksu turystyczno-rekreacyjnego, który ma zostać udostępniony bezpłatnie, ponieważ projekt ten nie jest wykorzystywany w działalności opodatkowanej.
Opłacanie podatku od nieruchomości zdaniem wielu ekspertów może być argumentem w sprawie o zasiedzenie. W tej kwestii pojawiają się jednak wątpliwości.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawca miał prawo złożyć zbiorczą deklarację za czerwiec 2022 r. zawierając w niej wszystkie 48 umów sprzedaży złomu.
Dyrektor KIS potwierdził, że Gmina realizując projekt, nie ma możliwości odzyskania podatku VAT, tj. nie przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, powstałego w ramach realizacji przedmiotowego projektu, ani prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.
Podatek to obowiązkowe, nieodpłatne świadczenie pieniężne pobierane przez państwo lub jednostki samorządu terytorialnego od osób fizycznych, prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych. Podatki są głównym źródłem dochodów budżetu państwa i są przeznaczane na finansowanie różnych dziedzin życia publicznego, takich jak edukacja, ochrona zdrowia, obronność czy infrastruktura.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawczyni nie spełnia warunków zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, ponieważ jej mąż wcześniej posiadał inną nieruchomość, co jest przeszkodą do skorzystania z przewidzianego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnienia podatkowego.
NSA wydał wyrok, w którym zmienia swoje stanowisko z 2018 roku na temat opodatkowania świadczeń przy oddelegowaniu pracownika. W najnowszym orzeczeniu NSA wskazuje, że zakwaterowanie i transport w czasie oddelegowania nie podlegają opodatkowaniu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że planowane zatrudnienie przez spółkę jednego pracownika spełnia warunek opodatkowania ryczałtem od przychodów spółek zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przekazanie środków pieniężnych na podstawie umowy powiernictwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Produkcja pelletu opałowego z otrąb pszennych, żytnich lub owsianych nie jest objęta podatkiem akcyzowym - potwierdził Dyrektor KIS.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) koszty użytkowania i amortyzacji samochodów osobowych używanych przez pracowników niebędących wspólnikami spółki, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w wysokości 50% tych kosztów.
Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawca, który prowadził działalność w ramach spółki, nie był uprawniony do zakupu miału węglowego o kodzie CN 2702 w ramach zwolnienia z akcyzy, o którym mowa w art. 31a ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym. Tym samym winien on dokonać zakupu wyrobu węglowego z zawartym w cenie podatkiem akcyzowym.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka nie jest zobowiązana do pobierania podatku u źródła za licencje użytkownika końcowego, ponieważ nabyte licencje są wykorzystywane wyłącznie dla własnych potrzeb spółki i nie podlegają kategoriom przychodów wymienionym w ustawie o CIT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że planowane działania wnioskodawcy związane z praktyką stakingu nie spełniają przesłanek darowizny, ponieważ nie stanowią aktu bezinteresownego przekazania majątku.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Stowarzyszeniu w związku z realizacją umowy „w sprawie zwrotu ze środków PFRON dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych” nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub zwrotu podatku VAT wynikającego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją umowy.
Dyrektor KIS potwierdził możliwość zastosowania 5,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usługi wykonania aparatów ortodontycznych oraz modeli gipsowych.
Dyrektor KIS potwierdził, że lekarz, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i otrzymał wypłatę dodatku covidowego w okresie zawieszenia działalności, powinien rozliczyć ten dochód rozliczony w takiej samej formie, jak rozliczał pozostałe dochody w ramach działalności gospodarczej.
Dyrektor KIS potwierdził, że zaliczki z tytułu opłat eksploatacyjnych i ich rozliczenia – nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ani żadnym innym podatkiem dochodowym.
W świecie IT pojęcie Scrum Mastera stało się niezwykle popularne. Jest to osoba odpowiedzialna za zapewnienie, że zespół projektowy stosuje się do założeń metodyki Scrum, która jest jednym z podejść do zarządzania projektami. Jednak oprócz aspektów technicznych i organizacyjnych, Scrum Master musi również zmierzyć się z kwestiami związanymi z opodatkowaniem swoich usług. W tym artykule przyjrzymy się, jak w świetle polskiego prawa podatkowego są traktowane usługi świadczone przez Scrum Mastera.
REKLAMA