REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Płyn hamulcowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Więcej wypadków wiosną niż zimą. Ubezpiecz i przygotuj samochód na wiosnę

Ze statystyk wynika, że to wcale nie zima, a wiosna potrafi zaskakiwać kierowców. W drugim kwartale roku na polskich drogach odnotowuje się zdecydowanie więcej wypadków niż w pierwszym – i to nawet o kilkadziesiąt procent! Od 2018 roku ich liczba w zimowe miesiące jedynie w 2020 roku przewyższyła nieznacznie wynik drugiego kwartału. Statystyki z pozostałych lat pokazują natomiast, że wypadków i ich ofiar jest znacznie więcej wiosną niż zimą. Jak zatem, jako kierowcy samochodów i motocykli, możemy zadbać o wspólne bezpieczeństwo przed nadchodzącą wiosną? Jak przygotować swoje auto na wiosnę? Kiedy zmienić opony na letnie?

Wyciek płynu hamulcowego

Wyciek płynu hamulcowego: czy wiesz, że jest ekstremalnie niebezpieczny? Z czego może wynikać, jak go usunąć i ile to kosztuje? Sprawdźmy to.

Kiedy wymieniać płyny w samochodzie?

Kiedy wymieniać płyny w samochodzie? Dziś przyjrzymy się poszczególnych płynom eksploatacyjnym i wskażemy interwał ich wymiany.

Jakie są płyny w samochodzie?

Jakie są płyny w samochodzie? W każdym aucie nie brakuje płynów eksploatacyjnych. A kierowca powinien wiedzieć do czego służą i co ile je wymieniać.

REKLAMA

Oznaczenia płynów w samochodzie

Oznaczenia płynów w samochodzie - omówimy dziś symbole, przy pomocy których kierowca może znaleźć pod maską zbiorniczki zawierające daną ciecz.

Jak wymienić płyn hamulcowy? Zrób to sam!

Jak w zaciszy własnego garażu wymienić płyn hamulcowy? Procedura jest prosta, mimo wszystko ma parę aspektów, na które kierowca musi uważać.

Co ile wymieniać płyn hamulcowy? Nie zapominaj o tym!

O kluczowej roli układu hamulcowego w aucie chyba żadnemu kierowcy nie trzeba opowiadać. Warto mimo wszystko zaznaczyć, że sprawne hamulce to nie tylko tarcze i klocki odpowiedniej grubości. To też regularnie wymieniany płyn hamulcowy!

Przegląd samochodu przed zimą

Co trzeba sprawdzić w samochodzie, żeby móc się cieszyć bezproblemową eksploatacją zimą? O czym należy pamiętać oprócz tak oczywistych spraw, jak zmiana opon na zimowe i nalanie zimowego płynu do spryskiwaczy?

REKLAMA

Czy płyny eksploatacyjne mogą się przeterminować?

Czy oleje, płyny chłodnicze, hamulcowe, a także do spryskiwaczy mogą ulec przeterminowaniu? O ile w przypadku płynów hamulcowego i chłodniczego łatwo sobie wyobrazić, że z czasem mogą stracić swoje właściwości o tyle w przypadku letniego płynu do spryskiwaczy czy oleju, data przydatności do spożycia wydaje się być bardzo długa. Czy słusznie?

Zaciski hamulcowe: regenerować czy wymienić na nowe?

Jeśli okresowy przegląd techniczny wykaże, że z zacisku hamulcowego wycieka płyn, to bezzwłocznie należy się tym zająć. Z takiej sytuacji są dwa wyjścia; wymiana zacisku na nowy, lub jego regeneracja.

Płyny eksploatacyjne. Co warto o nich wiedzieć?

Olej silnikowy, płyn chłodniczy i płyn hamulcowy to najważniejsze płyny eksploatacyjne krążące w układach każdego auta. To od ich stanu zależy bezpieczeństwo i bezproblemowa eksploatacja silnika. Co warto wiedzieć o płynach eksploatacyjnych?

Jakich płynów eksploatacyjnych potrzebuje auto?

O konieczności wymiany oleju silnikowego pamięta większość kierowców, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ważnych płynów eksploatacyjnych jest znacznie więcej. Aby auto było sprawne i bezpieczne należy czasem wymieniać także oleje przekładniowe, płyny hamulcowe i sprzęgłowe, chłodziwa i płyny do układów wspomagania.

Do czego służy i jak działa serwo hamulcowe?

Serwo hamulcowe to ważny element hydraulicznych układów hamulcowych. Niepozorne urządzenie znajdujące się w komorze silnika umożliwia korzystanie z pełnej mocy hamulców zamontowanych w naszym aucie. Wyjaśniamy zasadę działania serwa hamulcowego.

Opel Astra F: wymiana przewodów hamulcowych

Uszkodzone przewody hamulcowe wymagają jak najszybszej wymiany. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić przewody hamulcowe w Oplu Astra F.

Opel Astra F: odpowietrzanie układu hamulcowego

Zapowietrzony układ hamulcowy znacząco obniża sprawność hamulców. W poradniku tym pokażemy jak samemu odpowietrzyć układ hamulcowy w Oplu Astrze F.

Mercedes A klasa W168: wymiana płynu hamulcowego

Regularna wymiana płynu hamulcowego zapewnia prawidłowe działanie całego układu. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić płyn hamulcowy w Mercedesie W168 klasy A.

Skoda Octavia I: kontrola układu hamulcowego i wymiana płynu

Od sprawnego układu kierowniczego zależy nasze bezpieczeństwo. W Poradniku tym pokażemy jak samemu wykonać kontrolę układu i wymienić płyn hamulcowy w samochodzie Skoda Octavia I.

Wymiana przewodów hamulcowych - na co zwrócić uwagę?

Wymiana przewodów hamulcowych konieczna będzie wtedy, gdy są mocno skorodowane, a w skrajnym przypadku pęknięte, co może doprowadzić do wycieku płynu i nagłej awarii hamulców. Jak w razie konieczności je wymienić?

Opel Omega B/B FL: przegląd i regulacja hamulca ręcznego

Hamulec ręczny również wymaga regularnego przeglądu. W poradniku tym pokażemy jak wyregulować hamulec ręczny w Oplu Omega B. Dodatkową czynnością będzie wymiana szczęk hamulca ręcznego.

Opel Omega B/B FL: przegląd układu hamulcowego i wymiana płynu

Od sprawnego układu hamulcowego zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. W poradniku tym pokażemy jak wykonać przegląd układu hamulcowego oraz wymienić płyn hamulcowy w Oplu Omega B/B FL.

Mercedes W202: wymiana płynu hamulcowego

Regularna wymiana płynu hamulcowego zapewnia nam odpowiednią pracę hamulców. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany płynu hamulcowego w Mercedesie C kasy W202.

Czy wiesz jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

Jeśli należysz do tych, którzy lubią sami zaglądać pod "maskę samochodu," podpowiem ci jak odpowietrzyć hamulce. Oczywiście układ hamulcowy nie wymaga odpowietrzenia, jeśli przy wyłączonym silniku, wciskając pedał hamulca, natrafisz na opór. Do zapowietrzenia może dojść , kiedy np. wymieniasz klocki hamulcowe.

Opel Astra H/Zafira B: odpowietrzanie układu hamulcowego

Większość prac przy układzie hamulcowym wymaga odpowietrzenia układu. Poniżej znajduje się opis odpowietrzenia układu hamulcowego w modelu Zafira B i Astra H.

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana płynu hamulcowego

Regularna wymiana płynu hamulcowego zapewnia bardzo dobrą skuteczność hamowania. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany płynu hamulcowego w Volkswagenach" Golf V, Jetta i Touran.

BMW seria 3 E36: wymiana płynu hamulcowego

Regularna wymiana płynu hamulcowego w BMW E36 jest konieczna, ze względu na fakt, że płyn hamulcowy traci swoje właściwości, co skutkuje spadkiem skuteczności hamowania. W poradniku tym opisaliśmy wymianę płynu hamulcowego w BMW E36.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana płynu hamulcowego

Wymiana płynu hamulcowego w Oplu astra i Oplu Zafira nie jest trudna. Czytając ten poradnik dowiesz się jak samemu dokonać wymiany płynu w modelu Zafira A i Astra G.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana płynu hamulcowego

Celem tego poradnika jest opisanie jak wymienić płynu hamulcowego w Ibizie III i Polo IV. Nie jest to trudna czynność i bez problemu wykonamy ją we własnym zakresie.

BMW seria 3 E46: wymiana płynu hamulcowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić płyn hamulcowy w BMW serii 3 E46. Cała operacja nie jest trudna i z powodzeniem wykonamy ją we własnym zakresie.

BMW seria 3 E46: kontrola układu hamulcowego

O tym jak ważne są hamulce nie trzeba nikomu przypominać. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli układu hamulcowego w BMW serii 3 E46.

Opel Vectra B: kontrola układu hamulcowego

O tym jak ważne są sprawne hamulce wie każdy kierowca. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać sprawdzenia układu hamulcowego w modelu Opel Vectra B.

Ford Mondeo MK3: kontrola układu hamulcowego i wymiana płynu

W poradniku tym przedstawimy wymianę płynu hamulcowego w Fordzie Mondeo Mk3 oraz przeprowadzimy przegląd całego układu, który określi nam jego autentyczny stan.

Ford Focus MK1: wymiana płynu i odpowietrzenie układu hamulcowego

W poradniku tym pokażemy jak wymienić płyn hamulcowy w Fordzie Focusie Mk1. Nie jest to trudne zadanie i bez problemu poradzimy sobie z nim we własnym zakresie.

Peugeot 206: odpowietrzenie układu i wymiana płynu hamulcowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany płynu hamulcowego. Przy okazji tej pracy wykonamy odpowietrzenie całego układu hamulcowego.

Volkswagen Passat B5/B5FL: sprawdzanie układu hamulcowego

Dobrze działające hamulce to podstawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać przeglądu układu hamulcowego w Passacie B5 i B5FL.

Regularna kontrola i serwis układu hamulcowego

Zużycie elementów układu hamulcowego, takich jak klocki, tarcze, bębny czy szczęki jest uzależnione od stylu naszej jazdy oraz od jakości zastosowanych części.

Audi A4 B5: kontrola układu hamulcowego

W poradniku tym pokażemy jak prawidłowo przeprowadzić przegląd układu hamulcowego w Audi A4 B5. przeprowadzimy również wymiany płynu.

Ford Mondeo MK II: wymiana płynu i sprawdzenie układu hamulcowego

Od poprawnego stanu hamulców zależy bezpieczeństwa nasze i innych użytkowników dróg. W poradniku tym przedstawimy podstawowy przegląd układu hamulcowego.

Volkswagen Polo III: wymiana płynu i sprawdzenie układu hamulcowego

W poradniku tym pokażemy jak prawidłowo przeprowadzić przegląd układu hamulcowego w Volkswagenie Polo III. Dodatkowo podejmiemy się wymiany płynu.

BMW E39: przegląd układu hamulcowego

Niespodziewana awaria układu hamulcowego może okazać się bardzo niebezpieczna w skutkach. W poradniku tym przedstawimy podstawowy przegląd układu hamulcowego BMW Serii 5 E39.

Mercedes W124: wymiana płynu hamulcowego i sprawdzenie przewodów

W poradniku tym zaprezentujemy wymianę płynu hamulcowego. Sprawdzimy również przewody hamulcowe. Oto opis jak wykonać to samemu.

Dlaczego warto dbać o płyn hamulcowy?

Zaniedbanie wymiany płynu hamulcowego może być tragiczne w skutkach dla naszego bezpieczeństwa.

Toyota Corolla E10: sprawdzanie poziomu płynów co 400 kilometrów

Sprawdzanie poziomu płynów to podstawa w eksploatacji każdego auta. W poradniku tym dowiesz się jak samemu przeprowadzić taką kontrolę w Toyocie Corolli E10.

Jak doraźnie naprawić przeciekające tłoczki w hamulcach bębnowych i zlikwidować inne wycieki płynu hamulcowego?

Ponieważ hamulce samochodu należą do najważniejszych zespołów, od których zależy bezpieczeństwo jazdy, ich doraźne naprawy powinny stanowić absolutną ostateczność i być wykonywane jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Jak często wymieniać oleje, płyn hamulcowy, płyn wspomagania, płyn chłodniczy? Ekspert radzi

Zaniedbania wymiany płynów eksploatacyjnych, czyli: płynu hamulcowego lub hydraulicznego, płynu do chłodnicy, oleju silnikowego i przekładniowego, czy płynu do wspomagania kierownicy, może być kosztowne i niebezpieczne. Kiedy je wymieniać? Czy zawsze konieczna jest wymiana?

Daewoo Matiz: jak wymienić płyn hamulcowy?


W wielu markach wymiana płynu hamulcowego zalecana jest raz na 2 lata, ale wielu użytkowników zapomina o regularnej wymianie. W poradniku tym pokażemy sposób, w  jaki samemu wykonać tę czynność.

Płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy zaliczany jest do płynów eksploatacyjnych auta, który służy sprawnemu funkcjonowaniu hydraulicznego układu hamulcowego.

Płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy zaliczany jest do płynów eksploatacyjnych auta, który służy sprawnemu funkcjonowaniu hydraulicznego układu hamulcowego.

Czy warto mieszać płyny chłodzące różnych marek?

Generalnie tak, jednak każdy taki eksperyment nie daje nam gwarancji, że własności eksploatacyjne mieszaniny będą właściwe.

Jak często zmieniać płyn hamulcowy? Poradnik


Płyn hamulcowy to substancja higroskopijna, czyli pochłaniająca wodę. Jeśli ilość wody przekroczy 2 procent, należy go wymienić. W praktyce oznacza to około 2-3 lata.

Co oznacza rosnąca ilość oleju?

Niepokojące dla kierowcy powinno być podniesienie się poziomu oleju o ok. 1 cm. Przyczyną może być przedostawanie się do oleju paliwa.

REKLAMA