REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Stawka akcyzy od piwa po raz kolejny została podniesiona, od 1 stycznia 2025 roku. Z obecnego poziomu około 125 zł/hl wzrasta o 5%, do poziomu ok. 131 zł/hl. Tym samym, skumulowana wielkość podwyżek akcyzy określona w tzw. Mapie Akcyzowej przyjętej w 2021 r. przez rząd wynosi ponad 27%.
Badanie ekspozycji pokazało, które sklepy mają najbardziej zróżnicowaną półkę piwną. Auchan i Leclerc – te sieci hipermarketów w pierwszym półroczu 2024 roku mogły pochwalić się największą i najbardziej zróżnicowaną ofertą piwną.
Piwa rzemieślnicze już od jakiegoś czasu przestają być rynkową niszą z marginalnym udziałem w sprzedaży. Przestają być także domeną wyłącznie małych, specjalistycznych sklepów. Teraz zresztą to one ratują sytuację w branży – bez rosnącego popytu na piwa warzone branża nitowałaby jeszcze głębsze spadki.
Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.
REKLAMA
To pozytywny skutek ocieplania się klimatu, choć nie zmieniający ogólnego obrazu dramatycznych zmian w przyrodzie spowodowanych ocieplaniem przez emisję gazów. Potrzeba zrównoważonego rozwoju nie ominie piwa. Obecnie jak mówią nie tylko browarnicy z prawdziwego zdarzenie jest ono głównie produkowane w fabrykach nazywanych browarami.
Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zawarcie umowy o współpracy z innym podmiotem produkującym piwo, przy jednoczesnych powiązaniach kapitałowych i osobowych, wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia akcyzowego dla "małych browarów".
To żadna niespodzianka, bo w przeciwieństwie decyzji sprzed kilku lat gdy podnoszenie akcyzy odbywało się niespodziewanie i skokowo – teraz podwyżki podatku akcyzowego są zaplanowane w 2021 roku i rozłożone na lata 202-2027. Wiadomo więc, że akcyza rośnie krocząco i w zasadzie omija tylko cydr. W efekcie balujemy w Sylwestra taniej niż za rok, choć wydajemy więcej niż rok temu. I to nie tylko z powodu wyższej akcyzy.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka prawidłowo obniżyła akcyzę od wyprodukowanego piwa o zapłaconą akcyzę za wewnątrzwspólnotowo nabytą skoncentrowaną brzeczkę piwną, uznając jej rozcieńczenie i rozlewanie jako część procesu produkcyjnego.
Czy piwo można pić w miejscu lub w czasie pracy – takie pytanie zadaje sobie niejeden pracownik, zwłaszcza podczas upałów, których fala przetacza się latem przez Polskę. Gorąco staje się wtedy nieznośne, zwłaszcza podczas pracy, a zimne piwo to przecież doskonały napój chłodzący. Co przepisy mówią o tym, czy wolno pić piwo w pracy, a jeśli tak – to jakie? Wyjaśniamy.
Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła po zamknięciu browaru w Leżajsku, Grupa Żywiec nie może produkować piwa "Leżajsk" w innych swoich browarach.
REKLAMA