REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - ulgi i zwolnienia, Dziecko

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby skorzystać z ulgi na Internet?

Co drugi mieszkaniec większego miasta sięga po zwrot podatku za Internet w rocznym rozliczeniu PIT za 2010 rok, co trzeci mieszczanin korzysta z ulgi na dzieci. Eksperci przyznają, że dużą popularnością cieszy się również wspólne rozliczanie małżonków. W jaki sposób odzyskać część wydanych pieniędzy?

Czy wynagrodzenia finansowane z funduszy strukturalnych UE są zwolnione z PIT?

Raczej nie. I o ile nie ma znaczenia to, że wypłata wynagrodzenia bywa dokonywana faktycznie z innych środków w ramach tzw. prefinansowania, a dopiero potem środki te są prefinansującemu refundowane z bezzwrotnej pomocy UE. To jednak decydująca jest wąska interpretacja przez sądy i fiskusa pojęcia podmiotu, który bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Jakie są prawa dziecka w rodzinie?

Władza rodzicielska rozciąga się nad dzieckiem do ukończenia przez nie 18 roku życia. Nie jest to jednak władza niczym nieograniczona. Należy pamiętać o przysługujących każdemu dziecku prawach.

Jak chronione są prawa dziecka?

Prawa dziecka są chronione m.in. Konwencją o Prawach Dziecka wydaną przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Polska jest stroną tej konwencji, a polskie prawo jest zgodne z jej postanowieniami. Polska ratyfikowała tą konwencję w 1991 roku.

REKLAMA

Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym?

12 kwietnia ok. 430 tysięcy uczniów klas trzecich gimnazjum rozpoczyna swój pierwszy egzamin gimnazjalny. Co warto o nim wiedzieć?

Jak wygląda szkolenie dla opiekuna w żłobku?

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech przewiduje, że opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być osoba, która ma co najmniej wykształcenie średnie oraz co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z takimi dziećmi. Doświadczenie można zastąpić odbyciem 280 – godzinnego szkolenia.

Kiedy rozwód jest niedopuszczalny?

Do uzyskania rozwodu konieczny jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżonków. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Dowóz dzieci do szkoły bez względu na odległość

Od września 2012 r. samorządy będą mogły organizować transport dzieci do szkół, nawet gdy nie mają ustawowego obowiązku. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

REKLAMA

Czy faktura elektroniczna wystarcza do ulgi internetowej?

Ministerstwo Finansów poinformowało na swojej stronie internetowej, że do odliczenia wydatków za używanie Internetu (ulga internetowa) uprawnia również faktura w formie elektronicznej (tzw. ekofaktura).

Nie można odliczyć wydatku na zabieg leczniczy

Czy poniesione wydatki za przeprowadzony zabieg leczniczo – rehabilitacyjny podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Kiedy mamy do czynienia z wykorzystywaniem seksualnym dziecka?

Zgodnie z art. 200 Kodeksu karnego kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Tej samej karze podlega, kto w celu zaspokojenia seksualnego prezentuje małoletniemu poniżej lat 15 wykonanie czynności seksualnej.

Jak i kiedy zawrzeć porozumienie wychowawcze?

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie.

Czy dziecko może złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?

Zgodnie z regulaminem wewnętrznym urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, jeżeli prośba, wniosek lub skarga pochodzi od osoby niebędącej w stanie dochodzić swych praw, prokurator, gdy nie jest obowiązany do podjęcia działania z urzędu, powinien rozważyć możliwość udzielenia tej osobie pomocy prawnej lub zainteresować właściwą instytucję potrzebą udzielenia takiej pomocy.

Nowe możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi do lat 3

Obecnie jedynie niecałe 2% dzieci w wieku do 3 lat jest objętych instytucjonalną opieką. Główną barierą, hamującą powstawanie nowych żłobków są obowiązujące przepisy, które zaliczają żłobki do zakładów opieki zdrowotnej, co sprawia, że muszą one spełniać nadmierne wymagania przewidziane dla tych zakładów. Z uwagi na fakt, iż niewiele rodzin może sobie pozwolić na zapewnienie indywidualnej opiekunki dla swoich pociech, cały ciężar obowiązków spadał dotychczas na rodziców oraz ich krewnych. Jeżeli jednak nikt z rodziny nie mógł pomóc, często zdarzało się, że jedno z rodziców z konieczności rezygnowało z pracy i pozostawało w domu celem opieki nad swoim potomstwem.

Wchodzi w życie ustawa żłobkowa

4 kwietnia 2011 r. wchodzi w życie większość przepisów ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. Ustawa wprowadza nowe formy opieki nad najmłodszymi.

30 kwietnia będą otwarte wszystkie urzędy skarbowe

W sobotę 30 kwietnia 2011 r., tuż przed upływem terminu składania zeznań za 2010 r., zaplanowano sobotę pracującą w urzędach skarbowych. W tym dniu urzędy będą pracować w godzinach od 9.00 do 13.00. Pamiętajmy, że ostatnim dniem na złożenie PIT-ów za 2010 rok (oprócz PIT-28, PIT-16A i PIT-19A, które trzeba było złożyć do końca stycznia) jest poniedziałek 2 maja 2011 r.

Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Na podstawie art. 26 ust.1 pkt 6 ustawy o PIT podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne.

Jak dokumentować wydatki by móc je odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Zasadniczo wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 26 ust. 7c ustawy o PIT). Dokumentem tym może być dowód, z którego wynikać będzie kto, kiedy, w jakiej kwocie i jakiego rodzaju wydatek poniósł.

Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Określone wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej mogą odliczać od dochodu podatnicy będący osobami niepełnosprawnymi lub podatnicy, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne.

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki na cudzy samochód?

Jeżeli niepełnosprawny płaci osobie trzeciej za podwożenie na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, to może odliczyć te wydatki od swojego dochodu bez żadnych limitów. Powinien jednak być przygotowany na udokumentowanie tych wydatków urzędowi skarbowemu.

Samochód używany sprzedasz bez PIT

Jeżeli sprzedajesz samochód z zyskiem powinieneś zapłacić PIT. Co prawda nie zdarzy się to w przypadku samochodu kupionego w salonie ale już w przypadku auta kupionego za granicą to możliwe. Jest jednak sposób na PIT w tej sytuacji – trzeba odczekać 6 miesięcy ze sprzedażą. Nie dotyczy to jednak aut kupowanych „na firmę”.

Jak skorzystać z ulgi internetowej - krok po kroku

Koniec I kwartału do gorący okres dla podatników. Poszukiwanie dokumentów uprawniających do ulg, gromadzenie listów z informacjami PIT-11, wybór odpowiednich formularzy to jedne z wielu czynności towarzyszących corocznemu rozliczaniu z dochodów. Błąd w deklaracji może dużo kosztować. Dlatego warto przeczytać jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów przy odliczaniu ulgi internetowej.

Na rowerze bez kasku

Dzieci do 15. roku życia nie będą zobowiązane do używania kasków. Senat odrzucił poprawkę do nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym.

Okulary dla pracownika bez PIT

Okulary (lub soczewki kontaktowe), które pracodawca funduje swoim pracownikom pracującym przy monitorach są zwolnione z PIT. Dotyczy to również sytuacji, gdy sam pracownik dokonał zakupu, a pracodawca zwrócił mu pieniądze.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na nie swoje dziecko?

Małżonkowie, którzy składają wspólne zeznanie podatkowe, mogą w nim odliczyć ulgę prorodzinną na wspólne dzieci, a także na dzieci z poprzednich związków.

Darmowe szkolenia z opieki paliatywnej i hospicyjnej bez PIT

Minister Finansów wyda rozporządzenie, w którym zarządzi zaniechanie poboru PIT od uczestników darmowych szkoleń z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej -organizowanych przez organizacje pożytku publicznego lub przez organy samorządu zawodowego lekarzy i pielęgniarek.

Czy rencista może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Czy posiadanie decyzji przyznającej rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest wystarczającym warunkiem skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

Miniprzedszkola zwiększą liczbę zajęć

Tygodniowy wymiar zajęć w miniprzedszkolach został  podzielony ze względu na liczebność grup dziecięcych. W małych grupach od trzech do 12 dzieci będzie to 12 godzin, natomiast w największych grupach powyżej 20 dzieci – 25 godzin.

Jakie zmiany w przedszkolach?

W przedszkolach znajdą się miejsca dla czterolatków, a gminy częściej dopłacą za przejazd dzieci. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt zmian dotyczących edukacji przedszkolnej.

Jak założyć żłobek lub klub dziecięcy?

Prowadzenie żłobka i klubu dziecięcego wymaga wpisu do rejestru prowadzonego przez gminę. Żłobki i kluby dziecięce mogą tworzyć gminy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Jakie wymagania powinien spełniać żłobek?

Żłobek zapewnia opiekę nad dzieckiem w wymiarze 10 godzin względem każdego dziecka. Maluchy powinny mieć zapewnione wyżywienie, za które płacą rodzice.

Kto może zostać opiekunem w żłobku i klubie dziecięcym?

Skład personelu w żłobku i klubie dziecięcym dostosowany jest do liczby uczęszczających do nich dzieci. Opiekun w tych placówkach musi posiadać odpowiednie wykształcenie. Niekiedy konieczne jest odbycie specjalnego szkolenia.

Ulga na pełnoletnie dzieci w rodzinach zastępczych

Dziecko pełnoletnie, uczące się, pozostające pod opieką rodziny zastępczej. Czy przysługuje ulga osobom, które pełniły funkcje rodziny zastępczej za miesiące, w których dziecko pełnoletnie przebywa u tych osób - zgodnie z art. 78 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej?

Czy można skorzystać z ulgi na dziecko w zakładzie opiekuńczym?

Dziecko jest osobą niepełnosprawną i przez cały czas przebywa w zakładzie opiekuńczym, rodzic łoży na utrzymanie dziecka, opłaca zakład, kupuje niezbędne materiały. Czy ma prawo do ulgi na dzieci?

Czy można odliczyć ulgę prorodzinną na swojego brata?

Czy ma prawo do ulgi prorodzinnej osoba, która jest opiekunem prawnym, będącego na jej utrzymaniu, brata? Brat jest osobą pełnoletnią, ubezwłasnowolnioną, otrzymuje rentę.

Czy można odliczyć zaległe składki na ZUS?

Czy zaległe za 2009 rok składki na własne ubezpieczenie społeczne zapłacone w 2010 roku można odliczyć od dochodu za 2010 r.?

Kiedy nastepuje powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie?

Powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, które zostało rozwiązane przez rozwód, jest możliwy tylko w odniesieniu do małżonków. Zmiana taka dotyczy jedynie małżonka, który na skutek zawarcia małżeństwa zmienił nazwisko. Sąd nie może zamieścić takiego orzeczenia w samym wyroku rozwodowym.

W jaki sposób kurator sądowy przeprowadza wywiad środowiskowy?

Kuratorzy sądowi realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Kurator sądowy obowiązany jest m.in. do przeprowadzania na zlecenie sądu lub sędziego wywiadów środowiskowych.

Kto posiada obowiązek alimentacyjny we Francji?

Regulacja prawna, która dotyczy obowiązku alimentacyjnego znajduje się we francuskim kodeksie cywilnym.

Małoletni

Małoletni to osoba, która nie uzyskała jeszcze pełnoletniości i nie posiada zdolności do czynności prawnych lub też jej zdolność jest ograniczona. W rozumieniu przepisów polskiego prawa cywilnego jest to osoba poniżej 18 roku. Istnieją jednak pewne wyjątki.

Jakie dochody dziecka pozwolą na wspólne rozliczenie z samotnym rodzicem?

Wspólne rozliczenie PIT-a osób samotnie wychowujących dzieci z tymi dziećmi jest możliwe nawet wtedy, gdy dziecko osiąga wysokie dochody. Rodzic może się rozliczyć z dzieckiem np. wtedy, gdy osiąga ono dochody z najmu mieszkania czy z lokat bankowych.

Akt urodzenia

Akt urodzenia sporządza się na podstawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka wystawionego przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej.

Jak uregulowana jest władza rodzicielska we Włoszech?

Regulacja dotycząca władzy rodzicielskiej we Włoszech znajduje się w tamtejszym kodeksie cywilnym. Podstawową zasadą jest to, że wszelkie prawa i obowiązki wypełniane przez włoskich rodziców muszą leżeć wyłącznie w interesie dziecka.

Kto sprawuje władzę rodzicielską w Anglii i Walii?

Anglia i Walia posiadają wspólne uregulowania dotyczące władzy rodzicielskiej. Głównym założeniem systemu prawnego jest ochrona dziecka oraz jego interesów.

Jaka jest istota władzy rodzicielskiej w Belgii?

Uregulowania dotyczące władzy rodzicielskiej w Belgii możemy odnaleźć w tamtejszym kodeksie cywilnym. Podobnie jak w wielu systemach prawnych w Europie celem regulacji jest dobro dziecka.

Kiedy dziecko trafia do placówki opiekuńczo wychowawczej?

Najbardziej drastycznym środkiem ograniczenia władzy rodzicielskiej jest umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo – wychowawczej. Środek ten powinien być stosowany dopiero wówczas, gdy inne zarządzenia nie dały pożądanego efektu lub ze względu na okoliczności można przypuszczać, że takiego wyniku nie dadzą.

Dzienny opiekun jako indywidualna forma opieki nad dziećmi

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 ma spowodować wzrost liczby miejsc opieki nad małymi dziećmi oraz ułatwić rodzicom łączenie obowiązków zawodowych i rodzicielskich. Ustawa reguluje m.in. indywidualne formy opieki nad dzieckiem i wprowadza dziennego opiekuna.

Pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka

Aby otrzymać akt urodzenia dziecka, należy złożyć do urzędu stanu cywilnego pisemne zgłoszenia urodzenia dziecka wystawione przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej. Co zawiera takie zgłoszenie?

Rzecznik Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Konwencji o prawach dziecka i innych przepisach prawa, z poszanowaniem odpowiedzialności, praw i obowiązków rodziców. Rzecznik przy wykonywaniu swoich uprawnień kieruje się dobrem dziecka oraz bierze pod uwagę, że naturalnym środowiskiem jego rozwoju jest rodzina.

REKLAMA