REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - rozliczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy zniesienie współwłasności podlega PIT

Zniesienie współwłasności w niektórych sytuacjach może wymagać zapłaty podatku PIT. Zniesienie współwłasności będzie opodatkowane, jeżeli w wyniku tego zniesienia podatnik otrzymuje spłatę nieruchomości, która przekracza udział jaki pierwotnie mu przysługiwał.

Wypełnianie i przekazanie formularza PIT-11

Tylko do końca lutego pracodawcy mają czas na wypełnienie i przekazanie pracownikom formularzy PIT-11 za 2013 r. Warto poświęcić im więcej uwagi, gdyż w tym roku zmieniły się przepisy.

Do kiedy należy przekazać PIT – 11?

Do 28 lutego pracodawcy zobowiązani są przekazać pracownikom PIT – 11, w którym znajdować się będzie informacja o osiągniętych przez pracowników dochodach w 2013 r. Wypełniony druk musi w tym terminie trafić również do urzędu skarbowego.

1 proc. podatku pod lepszą kontrolą

Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie pozwoli na lepszą kontrolę, komu przekazujemy 1 proc. podatku. Po wprowadzeniu nowych procedur organizacje pożytku publicznego, które przestaną spełniać wymogi, uprawniające do otrzymywania 1 proc. podatku, będą na bieżąco skreślane z listy.

REKLAMA

Wpłaty na certyfikaty inwestycyjne nie podlegają PIT

Wpłaty dokonywane na certyfikaty inwestycyjne papierami wartościowymi lub udziałami w spółkach z o.o. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), gdyż uzyskanie z tytułu tych wpłat certyfikatów inwestycyjnych nie stanowi przychodu podatkowego.

PIT-11 trzeba przekazać do końca lutego

Tylko do końca lutego pracodawcy mają czas na to, aby przekazać zatrudnionym przez siebie osobom formularz PIT-11, potrzebny do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Jednak każdy ma obowiązek rozliczyć się z podatku, niezależnie od tego, czy otrzymał taką informację od pracodawcy, czy nie. Zgodnie z ustawą o PIT niezłożenie formularza w wyznaczonym terminie jest wykroczeniem skarbowym, za które zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy grozi grzywna.

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w sposobie składania zeznań podatkowych. Od 1 stycznia 2015 r. większość deklaracji podatnicy i płatnicy PIT i CIT będą musieli dostarczyć przez internet. Proponowane zmiany zawiera opublikowany niedawno projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Podatek od otrzymywanych alimentów?

Osoby dorosłe otrzymujące alimenty mogą liczyć się z tym, iż zapłacą od nich podatek. Aby alimenty nie stanowiły opodatkowanego przychodu, muszą być zasądzone przez sąd, a ich wysokość nie może przekraczać 700zł miesięcznie. Jeżeli alimenty nie są wpłacane w terminie, wówczas nie wlicza się ich do limitu.

REKLAMA

Umowa dożywocia powoduje powstanie przychodu w PIT

Umowa dożywocia jest odpłatnym zbyciem nieruchomości i stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kiedy mija termin składania wniosków o kwartalne zaliczki na podatek?

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczać podatki kwartalnie mają czas do 20 lutego na złożeni wniosków o wpłatę zaliczek na podatek. Wówczas będą rozliczać się co trzy miesiące. Wpłynie to na poprawę płynności finansowej przedsiębiorców. Kto nie może skorzystać z takiego rozwiązania?

Zmiana formy rozliczania podatków

Przedsiębiorca raz w roku (do 20 lutego) ma możliwość wyboru formy rozliczania podatku dochodowego - miesięczną lub kwartalną. Zmiana systemu rozliczania podatków z miesięcznego na kwartalny może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści. Z czym wiążę się taka zmiana i jak wpływa na funkcjonowanie firmy?

Kradzież w firmie - jak rozliczyć i co wziąć pod uwagę?

Zgodnie z przepisami podatkowymi każde zdarzenie wpływające na stan majątku firmowego musi zostać odpowiednio udokumentowane i rozliczone. Również tak niespodziewana i problematyczna dla przedsiębiorcy sytuacja jak kradzież majątku firmy niesie za sobą konsekwencje podatkowe, o których nie wolno zapominać.

Przychody z praw autorskich w PIT-11/PIT-40 za 2013 r.

Do końca lutego 2014 r. płatnicy powinni przekazać m.in. pracownikom PIT-11, a jeżeli dokonują rozliczenia podatku za te osoby – PIT-40. Zarówno w informacji, jak i w rozliczeniu rocznym po raz pierwszy należy odrębnie wykazać wysokość przychodów z praw autorskich i zastosowane do nich koszty uzyskania, które w 2013 r. nie mogły przekroczyć 42 764 zł.

Tylko spłata własnego kredytu mieszkaniowego uprawnia do zwolnienia z PIT

Przeznaczenie środków z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego przez rodziców nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe. Nie pozwoli zatem skorzystać ze zwolnienia podatkowego w PIT w przypadku uzyskania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.

Obowiązki przy zatrudnianiu cudzoziemców – zezwolenia, ubezpieczenie, podatki

Pracodawcy, którzy chcą przyjąć do pracy obywatela obcego państwa muszą liczyć się z tym, że zasady zatrudnienia cudzoziemców w Polsce reguluje wiele przepisów różniących się od siebie w zależności od rodzaju obywatelstwa cudzoziemca, jak i jego sytuacji prawnej. Inne procedury będą dotyczyły obywateli państw Unii Europejskiej, a inne obywateli państw pozostałych, przy czym zatrudnienie tych pierwszych wymaga o wiele mniej formalności.

Korekta deklaracji PIT-11 i PIT-40

Do końca lutego płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych muszą sporządzić i przekazać deklarację PIT-11, a także PIT-40. W przypadku wpisania w nich błędnych danych, konieczne jest dokonanie korekty. Kiedy i w jakich sytuacjach skorygować PIT-11 i PIT-40?

Sprzedaż przez internet - kiedy podlega opodatkowaniu?

Osoby dokonujące sprzedaż na aukcjach internetowych powinny uważać na fiskusa. Jeżeli dokonywana przez nich sprzedaż ma charakter zorganizowany i ciągły, wówczas może zostać uznana przez organy podatkowe za działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu.

Niewłaściwe rozliczenie z fiskusem jest zagrożone wysoką karą

Popełniając wykroczenia bądź przestępstwa skarbowe w związku z niewłaściwym rozliczeniem z fiskusem należy liczyć się z faktem, iż urząd skarbowy nałoży wysoką karę. Jest to efekt zwiększenia wysokości minimalnego wynagrodzenia. Górna granica kary grzywny wyniesie aż 15 680 000 zł.

Rozliczenie kwartalne - czy to się opłaca?

Rozliczenie kwartalne to drugi z najpopularniejszych sposobów regulowania PIT i VAT przez przedsiębiorców. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą dłużej obracać firmową gotówką. Z drugiej strony dłużej poczekają na ewentualny zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

Zarobki dziecka w zeznaniu rocznym PIT

Kiedy zarobki uzyskane przez dziecko należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT rodzica (czyli łącznie z dochodami rodzica), a kiedy należy rozliczyć je osobno?

Kto powinien rozliczyć PIT - 28?

Podatnicy, rozliczający się z fiskusem w formie ryczałtu zobowiązani są w terminie do końca stycznia, do złożenia Do końca stycznia z fiskusem musi rozliczyć się blisko 900 tys. podatników zobowiązanych do złożenia rocznego zeznania PIT-28 – przedsiębiorców na ryczałcie oraz osób, które zajmują się prywatnym najmem, opodatkowanym 8,5-proc. stawką.

Formularze ryczałtowe do rozliczenia za 2013 r.

Minister finansów w drodze rozporządzenia określił nowe wzory deklaracji do rozliczania zryczałtowanego podatku dochodowego. Nowe formularze mają zastosowanie do przychodów osiągniętych w 2013 r.

Zatrudniałeś pracowników? Pamiętaj o złożeniu PIT-8AR i PIT-4R

Zawieranie umów o pracę, umów cywilnoprawnych oraz innych umów wymagających odprowadzenia podatku dochodowego za kogoś wymaga dopełnienia obowiązków wobec fiskusa. Jednym z najważniejszych, który trzeba dopełnić do 31 stycznia, jest złożenie formularzy PIT-8AR i PIT-4R, na których wykazuje się m.in. podatek dochodowy zapłacony w związku z umowami. O czym pamiętać przed złożeniem tych formularzy?

Rozliczenie roczne PIT zamiast zaliczki

Przedsiębiorcy zobowiązani są do uregulowania zaliczek na podatek dochodowy za miesiąc grudzień lub za ostatni kwartał do 20 stycznia. Mogą również dokonać rozliczenia rocznego poprzez złożenia odpowiedniego zeznania PIT.

Jak wypełnić informację PIT-11

Do najczęściej sporządzanych przez płatników informacji podatkowych należy PIT-11, wystawiany m.in. dla pracowników oraz zleceniobiorców, którzy uzyskali dochody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jak wypełnić i do kiedy złożyć informację PIT-11?

Błędy w deklaracjach rocznych PIT

Błędne wypełnienie deklaracji PIT zmusza podatników do złożenia jego korekty a niekiedy do wizyty w urzędzie skarbowym dlatego ważne jest prawidłowe wypełnienie deklaracji. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez podatników podatku dochodowego w rocznych PIT-ach.

Czy ryczałt jest najlepszą formą opodatkowania?

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wybierają przedsiębiorcy, korzystający z najniższych stawek opodatkowania. Niskie stawki podatkowe rekompensują im brak np. możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem.

Rozlicz się z PIT za poprzedni rok do 20 stycznia i nie wpłacaj zaliczki za grudzień 2013 r.

Podatnik nie ma obowiązku wpłacenia zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego, jeżeli złoży zeznanie w terminie do 20. stycznia następnego roku podatkowego i w tym terminie dokona zapłaty podatku wynikającego z tego zeznania.

Czy urząd skarbowy rozliczy za podatnika PIT za 2014 r.?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, iż PIT za 2014 r. będzie rozliczała administracja podatkowa za podatników. Rozliczenie miałoby objąć osoby, które uzyskują przychody z tytułu pracy, emerytury czy renty oraz nie korzystają z innych, preferencyjnych sposobów rozliczeń.

Jak rozliczyć w kpir zwrot towaru

Podatnicy PIT prowadzący działalność gospodarczą i podatkową księgę przychodów i rozchodów mają wątpliwości, jak wykazać w kpir towar zwracany przez nich swoim dostawcom.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej PIT

Prowadzenie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne związane jest z opodatkowaniem osiągniętych z tego tytułu dochodów podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, należy więc dokonać wyboru formy opodatkowania.

Odliczenia w PIT w 2014 roku

Ile za 2014 r. podatnik będzie mógł odliczyć od dochodu do opodatkowania, a ile odliczy od podatku? Przedstawiamy tabelaryczne zestawienie wszystkich ulg i odliczeń w PIT.

Remanent na koniec 2013 roku - zasady, dane, wycena

Przedsiębiorcy prowadzący ewidencję przychodów i odprowadzający podatki w formie ryczałtu, a także odprowadzający podatek na zasadach ogólnych lub podatek liniowy są zobowiązani prawnie do przeprowadzania inwentaryzacji. Co ważne, inwentaryzacja powinna zostać przeprowadzona zarówno w firmach posiadających towary handlowe, jak i w tych, które ich nie posiadają, na przykład w branży usług – wówczas do księgi przychodów wpisuje się wartość 0 zł.

PIT za 2014 r. wypełni administracja podatkowa

Ministerstwo Finansów zapowiada rewolucję w rozliczeniach podatkowych. Powstanie nowy portal podatkowy a zeznania roczne PIT za rok 2014 wstępnie za podatników wypełni administracja podatkowa.

Rozliczenie PIT-u przedsiębiorcy przez urzędników

Propozycja Ministerstwa Finansów w sprawie rozliczania rocznych PIT-ów przez urzędników administracji podatkowej miałaby dotyczyć rozliczeń już za 2014 r. Nie jest jednak do końca możliwe, aby z takiego rozwiązania mogli skorzystać przedsiębiorcy. Jak będzie wyglądała kwestia ulg i preferencji?

Kiedy można złożyć u pracodawcy PIT – 12?

Osoby świadczące pracę u jednego pracodawcy przez cały poprzedni rok, które nie korzystają z ulg bądź wspólnego rozliczania z małżonkiem czy z samotnie wychowywanym dzieckiem mogą zobowiązać pracodawcę do rozliczenia rocznego podatku za nich. Aby tego dokonać należy do 10 stycznia złożyć u pracodawcy formularz PIT – 12.

Do 10 stycznia można ubiegać się od pracodawcy rozliczenia PIT

Pracownik może zobowiązać swojego pracodawcę do rozliczenia PIT za 2013 r. tylko do 10 stycznia. Dotyczy to pracowników zatrudnionych przez cały rok u jednego pracodawcy. W innym przypadku należy rozliczyć się osobiście.

Kiedy pracodawca może rozliczyć PIT za pracownika

Do 10 stycznia pracownik może złożyć oświadczenie PIT-12, które zobowiązuje pracodawcę do rozliczenia za niego rocznej deklaracji PIT za ubiegły rok podatkowy.

Formularze podatkowe pracodawcy za 2013 r.

Na płatniku ciążą obowiązki związane ze sporządzeniem i przekazaniem informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek (PIT-11) lub rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (PIT-40) oraz deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek (PIT-4R). W przypadku nieprawidłowego sporządzenia tych dokumentów należy złożyć korektę, która może uchronić płatnika przed odpowiedzialnością karnoskarbową.

1% PIT dla OPP

Łączna kwota 1% PIT przekazana na rzecz OPP z rozliczenia za 2012 r. wyniosła 480,0 mln zł. To 0,72% należnego podatku dochodowego (stan na 13 września 2013 r.).

Opodatkowanie udziału w imprezie integracyjnej

Czy zakończy się spór pomiędzy podatnikami a fiskusem dotyczący opodatkowania udziału w firmowych imprezach integracyjnych, w tym np. spotkaniach opłatkowych? Jest na to szansa, sprawę nieprecyzyjnych przepisów ustawy o PIT w zakresie nieodpłatnych świadczeń rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny.

Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT

Co roku rośnie wartość obrotu wirtualną kryptowalutą bitcoin, także w Polsce. Również coraz popularniejszym przedmiotem sprzedaży są tzw. wirtualne przedmioty, czyli nabyte podczas gier online praw do posiadania funkcjonujących w danej grze postaci, środków płatniczych, czy innych "rzeczy". Czy dochody osiągane ze sprzedaży tych praw powinny być opodatkowane PIT, a sam obrót podatkiem VAT? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Podatek od dochodu z pracy w Danii

Ministerstwo Finansów przygotowało opracowanie kompleksowo omawiające zasady opodatkowania podatkiem dochodowym pracy najemnej wykonywanej przez Polaków w Danii. Omówiony zostały ogólne zasady opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej w Danii, specjalny duński podatek od wynajmu zagranicznej siły roboczej oraz opodatkowanie w Polsce wynagrodzenia za pracę w Danii. Prezentujemy te wyjaśnienia w całości.

Zagraniczny artysta w Polsce – rozliczenie PIT

Czy zagraniczny artysta, który występuje w Polsce powinien mieć potrącony przez płatnika 20 proc. podatek od swojego honorarium (większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przyznaje nam takie prawo także w sumie w przypadku, gdy wynagrodzenie trafia do agenta)?

Przychody z innych źródeł w rozliczeniu rocznym PIT

Niektóre rodzaje przychodów, jeśli nie są wyraźnie zwolnione z PIT, mogą stanowić przychody z innych źródeł, które podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Jak wykazać przychody z innych źródeł w rozliczeniu rocznym PIT?

Jak rozliczyć w pkpir zakup działki budowlanej

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie budowy budynków mieszkalnych na sprzedaż. Jeszcze w tym roku zamierzam kupić aktem notarialnym działkę budowlaną. W związku z prowadzoną działalnością na działce tej planuję wybudować domy mieszkalne do sprzedaży. Czy działkę mogę wprowadzić do księgi przychodów i rozchodów jako towar handlowy?

Prezenty świąteczne dla pracowników - PIT i składki ZUS

Pracodawca fundując pracownikom tzw. świadczenia pozapłacowe (np. prezenty świąteczne) musi wiedzieć, że co do zasady są one opodatkowane i oskładkowane tak samo jak wynagrodzenie pieniężne. Jedynie świadczenia sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są zwolnione z PIT do wartości 380 zł rocznie. Bonusy pozapłacowe ze środków zfśs są też zwolnione w całości ze składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

19% PIT od przychodów z pracowniczych programów motywacyjnych

Organy podatkowe w kolejnych interpretacjach, potwierdzają, że przychód otrzymany przez uczestnika pracowniczego programu motywacyjnego, powinien być opodatkowany w momencie realizacji jednostek uczestnictwa jako przychód z kapitałów pieniężnych. Oznacza to, że podatek trzeba obliczyć wg 19% stawki PIT, a nie wg skali podatkowej – właściwej dla przychodów ze stosunku pracy.

Ulgi podatkowe w rozliczeniu PIT 2014

W 2014 r. czeka nas, jak co roku, obowiązek rozliczenia podatkowego PIT. Warto więc przyjrzeć się zmianom w ulgach podatkowych, jakie wprowadził nam ustawodawca. Zasadniczą zmianą są modyfikacje w zakresie prawa do ulg internetowej i prorodzinnej. Prawodawca usankcjonował również zasady praktyki obrotu w zakresie rekompensat.

Premie i prezenty świąteczne - jak opodatkować?

Przekazywanie pracownikom premii i prezentów z okazji świąt Bożego Narodzenia należy rozliczać podatkowo. Przedsiębiorca powinien pamiętać o przychodach odbiorcy, własnych kosztach oraz o podatku VAT.

REKLAMA