REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - rozliczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wygrana w zagranicznych zakładach bukmacherskich - rozliczenie PIT

Wygrane w zakładach bukmacherskich zarówno w Polsce jak i za granicą uzyskane przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Od dochodów uzyskiwanych w Polsce pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% przez uprawniony podmiot urządzający i prowadzący zakłady wzajemne. Jak powinien być natomiast rozliczony dochód od wygranej uzyskanej poza granicami Polski?

IFK poleca: PIT-11 do 29 lutego

Początek każdego roku to okres wystawiania przez płatników informacji podatkowych za poprzedni rok. Do najczęściej sporządzanych informacji należy PIT-11, wystawiany m.in. dla pracowników oraz zleceniobiorców. Należy go przekazać do 29 lutego.

PIT-8C dla byłego pracownika po kontroli ZUS

Kontrole ZUS u przedsiębiorców kwestionują nierzadko rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, którzy w dacie kontroli nie pracują już w danej firmie. W wyniku zaleceń pokontrolnych powstaje czasem konieczność skorygowania listy płac i naliczenia składek od zwiększonych podstaw z tytułu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Powstają wątpliwości gdzie wykazać (w PIT-11, czy w PIT-8C) takie dopłaty, jeżeli pracodawca zapłacił zaległe składki ze swoich środków.

Opodatkowanie nieujawnionych dochodów 2016 - uprawdopodobnienie legalności środków

Od 2016 r. obowiązuje w ustawie o PIT nowy przepis umożliwiający uprawdopodobnienie posiadania legalnych środków na pokrycie wydatków. To zmiana korzystna dla podatników. Uprawdopodobnienie osiągnięcia dochodów nie jest jednak możliwe w każdych okolicznościach.

REKLAMA

IFK poleca: Członek rodziny może zapłacić podatek za podatnika

Od 1 stycznia 2016 r. podatek za podatnika może zapłacić członek rodziny lub inny podmiot. Te korzystne dla podatników zmiany wprowadziła nowelizacja Ordynacji podatkowej.

Jak złożyć deklarację PIT przez internet

Składanie deklaracji rocznych PIT przez internet z roku na rok zyskuje na popularności – co za tym idzie obecnie coraz więcej osób rozlicza się z urzędem skarbowym online. Jakie są plusy takiego sposobu rozliczania podatków? Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy składaniu deklaracji PIT przez internet?

Opodatkowanie PIT nagród pieniężnych w związku ze sprzedażą premiową

Głównym problemem w opodatkowaniu nagród otrzymywanych w związku ze sprzedażą premiową jest brak zdefiniowania w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) pojęcia „sprzedaż premiowa”. Wobec czego konieczne jest odwołanie się do praktyki jej funkcjonowania, uwzględniając cele, jakim ma ona służyć.

IFK poleca: PIT-8C do końca lutego

29 lutego br. upływa termin na przekazanie podatnikom informacji PIT-8C. W informacjach tych wykazywane są przychody, od których podmiot dokonujący ich wypłaty nie pobiera zaliczki na podatek.

REKLAMA

ZUS rozsyła już deklaracje PIT-40A, PIT-11A, PIT-11, PIT-8C za 2015 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2015 r. Formularze PIT-40A, PIT-11A, PIT-11, PIT-8C zostaną wysłane do wszystkich osób, które w 2015 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS. Wszystkie deklaracje PIT ZUS wyśle do podatników do końca lutego 2016 r.

Elektroniczne deklaracje podatkowe – PIT 2016

PIT-11, PIT-8C przekazywane przez płatników, ale również PIT-37, PIT-36, PIT-36L lub inne deklaracje przesyłane przez podatników przez Internet, pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Jak sporządzić i złożyć e-deklaracje PIT by skutecznie spełnić swój obowiązek w stosunku do organów podatkowych?

IFK poleca: Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe od marca 2016 r.

W marcu 2016 r. udostępnione zostanie wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2015 r.

Sprzedaż udziału w częściach wspólnych budynków opodatkowana PIT jak sprzedaż mieszkania

Jeżeli po zakupie mieszkania sprzedajemy przynależne do mieszkania części wspólne, powinniśmy zapłacić PIT od dochodu z takiej transakcji. Można jednak skorzystać z ulgi w PIT, związanej z przeznaczeniem środków ze sprzedaży na własne potrzeby mieszkaniowe.

IFK poleca: PIT-40 do końca lutego

PIT-40 to roczne obliczenie podatku sporządzane przez zakład pracy dla pracownika. Obowiązek sporządzenia PIT-40 mają tylko ci pracodawcy, którym pracownicy złożyli oświadczenie w tej sprawie na formularzu PIT-12. W 2016 r. termin na przekazanie pracownikom PIT-40 upływa 29 lutego.

Deklaracje podatkowe PIT przesyłane przez ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na początku lutego rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2015 r. Formularze przygotowane przez ZUS powinny trafić do podatników do końca lutego 2016 r. Deklaracje PIT otrzymają wszystkie osoby, które w 2015 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS.

Jak sporządzić i przesłać pracownikom deklaracje PIT-11

Deklaracje podatkowe PIT-11 informują o wysokości zaliczek na podatek dochodowy, które pracodawca wyliczał i wpłacał za pracowników zatrudnionych w jego firmie i uzyskujących w niej dochody. Na co zwrócić szczególną uwagę sporządzając i wysyłając pracownikom deklaracje PIT-11? Co zmieniło się w procedurze składania deklaracji PIT-11 w 2016 r.? Co się dzieje w przypadku, gdy pracodawca popełni jakiś błąd w jej przesyłaniu?

Jak rozliczyć dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w 2016 r.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) płaci się w przypadku: uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2015 r.

ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT za 2015 r. Deklaracje będą wysyłane nie później niż do końca lutego 2016 r.

Mechanizm 1 proc. podatku na OPP wymaga zreformowania

Eksperci od dłuższego czasu wskazują na to, że mechanizm przekazywania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP) wymaga zreformowania, poddając krytyce przede wszystkim system indywidualnych kont. Coraz więcej osób przekazuje organizacjom 1 proc. podatku, w ubiegłym roku zdecydowało się na to 12,5 mln osób; w sumie OPP otrzymały ponad 557 mln zł; o ponad 50 mln więcej niż rok wcześniej.

IFK poleca: Ostatni dzień na PIT-11 w formie papierowej

Informację PIT-11 za 2015 r. płatnicy mają obowiązek przesłać do urzędu skarbowego elektronicznie do 29 lutego 2016 r. Płatnicy, którzy PIT-11 za 2015 r. sporządzają dla nie więcej niż pięciu osób fizycznych, mogą przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego w formie papierowej. W takim przypadku termin na przesłanie PIT-11 jest krótszy. Trzeba to zrobić do 1 lutego 2016 r. (31 stycznia 2016 r. przypada w niedzielę).

Jak złożyć deklarację PIT za pomocą systemu e-Deklaracje

Po raz kolejny, rozliczając tym razem PIT za rok 2015, można wypełniać i wysyłać deklarację przez Internet za pomocą systemu e-Deklaracje (stanowiącego część systemu e-Podatki), dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów. Rozliczenia w tej formie stają się coraz prostsze i coraz więcej osób korzysta z tej wygodnej i przejrzystej ścieżki składania deklaracji podatkowych PIT.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)

Na czym polega usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR - Pre-Filled tax Return)? Gdzie można zaleźć PFR i kto może złożyć zeznanie? Jakie dane są potrzebne, żeby wysłać zeznanie? Co jest potwierdzeniem jego złożenia? Od kiedy można korzystać z PFR w przypadku zeznań podatkowych PIT-37 i PIT-38 składanych za rok 2015?

Ulga rehabilitacyjna - pobyt w szpitalu, zabiegi operacyjne, urządzenia niezbędne w rehabilitacji

Czy podatnikowi, który przebył zabieg operacyjny przysługuje ulga rehabilitacyjna? Czy może skorzystać z odliczenia za odpłatny pobyt w szpitalu? Co z urządzeniami technicznymi niezbędnymi w rehabilitacji? Czy kupując je można skorzystać z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Podatnicy z Kartą Dużej Rodziny dostaną zwrot PIT w ciągu 30 dni

Ministerstwo Finansów obiecuje, że także w 2016 roku (w rozliczeniu PIT za 2015 rok) rodziny wielodzietne dostaną zwrot nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) w ciągu 30 dni.

Czy trzeba wystawiać PIT-11 po śmierci pracownika

W trakcie ubiegłego roku podatkowego zmarł jeden z pracowników firmy. Czy w takiej sytuacji należy wystawiać PIT-11 na jego nazwisko?

Dochody uzyskane przez Polaka w Słowenii - rozliczenie PIT

System podatkowy Słowenii i problematykę opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych w Słowenii omawiają eksperci PwC.

10% PIT od nagród w konkursie, także gdy występują elementy programu motywacyjnego

Zdaniem organów podatkowych konkurs mający na celu zwiększenie sprzedaży to faktycznie program motywacyjny. Dlatego też nagrody w takim konkursie nie mogą być opodatkowane 10% stawką PIT. Inaczej zinterpretował przepisy WSA we Wrocławiu. Jego zdaniem nagrody w każdym konkursie powinny być objęte 10% stawką PIT. Nawet, gdy konkurs ma elementy programu motywacyjnego, a zwłaszcza, jeśli biorą w nim udział osoby niezwiązane ze spółką umowami o pracę.

Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2015 r. od marca 2016 r.

Ministerstwo Finansów informuje, że dopiero w marcu 2016 r. będą udostępnione wstępnie wypełnione zeznania podatkowe. Będą to zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2015 rok.

Roliczenie ulgi prorodzinnej w przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko

Czy rodzic, który w całości łoży na utrzymanie pełnoletniego syna, mieszka z nim, dba o jego wszystkie potrzeby (od naukowych po zdrowotne), w skrócie dba o byt materialny i rozwój emocjonalny dziecka może rozliczyć podatek na preferencyjnych zasadach jako rodzic samotnie wychowujący dziecko, o której mowa w art. 6 ust. 4 ustawie o podatku dochodowym? Jakie znaczenie mają tutaj dochody syna? Co jeśli drugi rodzic wciąż ma prawa rodzicielskie, ale nie ingeruje w wychowanie dziecka?

IFK poleca: PIT-4R tylko elektronicznie?

Deklarację roczną PIT-4R za 2015 r. płatnik ma obowiązek przekazać najpóźniej 1 lutego 2016 r. Co do zasady powinien tego dokonać w formie elektronicznej. Wybór innej formy przesłania tych dokumentów spowoduje, że płatnik skutecznie nie wywiąże się z tego obowiązku. Wyjątkiem są podmioty dokonujące rozliczenia za nie więcej niż 5 podatników, które mogą przesłać deklaracje do właściwego urzędu skarbowego w formie pisemnego dokumentu.

Ulga na dziecko a dochody rozwiedzionego rodzica przekraczające 56 000 zł

Czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej na jedno małoletnie dziecko, w przypadku, gdy rozwiedziony rodzic wykonujący władzę rodzicielską przekroczył dochód w wysokości 56 000 zł? Czy sytuacja zmieni się gdy drugi rodzic, pomimo bycia uprawnionym do odliczeń z tytułu wychowywania dziecka, nie korzysta z ulgi na dziecko z uwagi na zbyt niską wysokość osiąganych dochodów?

IFK poleca: PIT-6 tylko do 20 stycznia

Podatnicy ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych po raz pierwszy składają PIT-6 w styczniu. Dotychczas PIT-6 był składany do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy. Obecnie PIT-6 (wersja 12) na 2016 r. należy złożyć do 20 stycznia 2016 r., zatem dziś mija ostateczny termin. W tym roku po raz pierwszy deklaracji tej nie składają podatnicy rozliczający działy specjalne produkcji rolnej na podstawie pkpir albo ksiąg rachunkowych.

Ulga na dziecko w przypadku studenta dorabiającego za granicą

Prawa do skorzystania z ulgi na dziecko nie tracą rodzice studenta, który dorabiał wyłącznie za granicą. Żeby utracić prawo do ulgi prorodzinnej konieczne jest także uzyskanie dochodu w Polsce. I nie ma tutaj znaczenia, że student zarobił za granicą więcej niż wynosi obowiązująca obecnie kwota wolna od podatku.

Konkurs dla pracowników i kontrahentów - skutki w PIT

Przychód z tytułu nagród uzyskanych przez zwycięzców konkursów motywacyjnych (mających na celu zwiększenie sprzedaży) skierowanych do pracowników spółki oraz osób współpracujących niebędących pracownikami spółki, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej działających w oparciu o umowę cywilnoprawną zawartą ze spółką oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, będzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w oparciu o art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.

Menedżer nie płaci PIT od bezpłatnego korzystania z biura i sprzętu spółki

Jeżeli osoba wykonująca na rzecz spółki usługi zarządzania na podstawie kontraktu menedżerskiego, korzysta nieodpłatnie z powierzchni biurowej i sprzętu (np. komputer, telefon) należącego do spółki, po stronie osoby tej nie powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń. Nie będzie konieczności płacenia PIT również w przypadku pokrycia menedżerom przez spółkę noclegów, kosztów paliwa do samochodów służbowych, czy kosztów spotkań biznesowych.

Wykaz OPP, którym można przekazać 1 proc. PIT 2016

Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać 1 proc. podatku dochodowego (PIT), jest już na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Socjalnej. Ministerstwo chce zwiększyć krąg osób, które mogą wspierać w ten sposób OPP, na przykład o emerytów.

Podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą rozliczyć PIT do 1 lutego

Opłacający w ubiegłym roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu zarówno prowadzenia działalności, jak i tzw. najmu prywatnego do dnia 1 lutego powinni dokonać rozliczenia. Ten obowiązek najszybciej można wypełnić przez internet.

Rozliczenie ulg przez ryczałtowca w PIT-28

W styczniowym rozliczeniu 2015 roku ryczałtowiec może odliczyć od przychodu z działalności przysługujące mu ulgi, m.in. przekazane w zeszłym roku darowizny na rzecz fundacji czy banku krwi, ulgę rehabilitacyjną czy internetową. Jeśli ryczałt opłacał według kilku stawek, odliczeń powinien dokonań w proporcji.

Nowa wersja aplikacji e-Deklaracje Desktop 2016 w. 8.0.0 i formularz PIT-37(22)

Ministerstwo Finansów informuje, że w dniu 12 stycznia 2016 r. została udostępniona nowa wersja aplikacji e-Deklaracje Desktop 2016 w. 8.0.0.

Rozliczenie PIT za 2015 rok – obowiązki płatników

Koniec stycznia i lutego jak co roku pozostaje terminami na sporządzenie rocznych informacji i deklaracji przez płatników podatku PIT. Wskazać w nich należy przychody, koszty, dochody i zaliczki należne i faktycznie pobrane od wypłacanych wynagrodzeń i innych wypłacanych w 2015 roku świadczeń.

Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT

Wysokość ulgi prorodzinnej jest zróżnicowana w zależności od liczby dzieci. Za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonuje władzę, pełni funkcję, sprawuje opiekę lub utrzymuje dziecko limit wynosi: na 1 dziecko - 92,67 zł (rocznie 1 112,04 zł), na drugie dziecko - 92,67 zł (rocznie 1 112,04 zł), na trzecie dziecko - 166,67 zł (rocznie 2 000,04 zł), na czwarte i każde kolejne dziecko - 225 zł (rocznie 2 700 zł). Ulgę na dzieci rozlicza się po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu podatkowym PIT‑36 lub PIT‑37.

Umowa zlecenie lub o dzieło z obcokrajowcem - rozliczenie PIT

Zatrudniając obcokrajowca na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło przy obliczeniu podatku od umowy istotne znaczenie ma to, czy taka osoba przedstawiła certyfikat rezydencji.

Ulga na dziecko a dochody małżonków przekraczające 112.000 zł

Czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej na dorosłe uczące się dziecko, które przekroczyło 3089 zł dochodu oraz małoletnie dziecko, w sytuacji, kiedy rodzice przekroczyli łączny dochód w wysokości 112.000 zł?

Dochody uzyskane przez Polaka na Węgrzech - rozliczenie PIT

System podatkowy Węgier i problematykę opodatkowania dochodów uzyskanych na Węgrzech w Polsce omawiają eksperci PwC.

Ulga prorodzinna przysługuje na dzieci uczące się lub studiujące do ukończenia 25. roku życia

Czy za córkę urodzoną w sierpniu 1990 r., która będzie w 2016 r. na ostatnim roku nauki (studia magisterskie – po ukończonych w 2014 r. studiach licencjackich) podatnikowi przysługuje ulga prorodzinna za cały 2015 i 2016 rok – dziecko jest na utrzymaniu podatnika (nie pracuje, nie jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy)? Zdaniem podatnika ulga powinna przysługiwać za cały 2015 r. i do końca miesiąca roku 2016, w którym córka obroni pracę magisterską.

Jak zaoszczędzić na podatku dochodowym na koniec roku

W rocznym zeznaniu podatkowym za 2015 r., jakie składać będziemy w 2016 r., wykażemy osiągnięte w 2015 r. przychody i poniesione koszty. Być może nabyliśmy w tym roku prawo zastosowania w rocznym PIT-cie odliczeń od dochodu (przekazaliśmy darowiznę na dom dziecka, oddaliśmy krew), być może będziemy mogli odliczyć od podatku ulgę na dzieci. Wysokość zobowiązania wobec fiskusa można jeszcze zoptymalizować grudniowymi zakupami. W grę wchodzi m.in. podpisanie umowy leasingu lub sponsoringu.

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)

Jeszcze do końca 2015 roku, jeśli przedsiębiorca zakupi prawa np. do pionierskich badań i prac rozwojowych, najświeższego specjalistycznego systemu IT, patentu czy licencji – dokładniej, do wiedzy technologicznej obecnej na rynku krócej nić 5 lat – w rocznej deklaracji podatkowej za 2015 r. będzie mógł odliczyć od dochodu do 50 proc. poniesionych na takie prawa wydatków. Od 1 stycznia 2016 r. przywilej ten ulega poważnej zmianie, dotychczasowa ulga na nowe technologie przekształca się bowiem w ulgę badawczo-rozwojową (B+R).

IFK poleca: Więcej czasu na złożenie PIT-12

Pracownicy, którzy chcą, aby dochody za 2015 r. rozliczył za nich pracodawca, muszą złożyć mu oświadczenie w tej sprawie. Przeznaczony do tego jest formularz PIT-12 (wersja 6). W 2016 r. termin na złożenie formularza PIT-12 dla większości pracowników upłynie dopiero 11 stycznia.

Jak rozliczyć dochody z pracy w Szwecji

System podatkowy Szwecji i problematykę opodatkowania szwedzkich dochodów w Polsce omawiają eksperci PwC.

Sportowiec może założyć firmę i płacić podatek liniowy

Sportowcy mogą legalnie uprawiać swój zawód jako firma, jeśli zarejestrują działalność gospodarczą. Jaką z tego mogą mieć korzyść? Skrajny przykład: gdyby któryś powtórzył sukces Agnieszki Radwańskiej, to od dwóch milionów dolarów musiałby zapłacić sporo ponad dwa miliony złotych podatku, a prowadząc działalność - 1,5 mln. zł. W skrajnych sytuacjach korzyści mogą więc być liczone w setkach tysięcy złotych. Jednak nawet przy znacznie mniej spektakularnych zarobkach rozliczanie się jako firma może okazać się dużo korzystniejsze. Będąc firmą, sportowiec może wybrać podatek liniowy 19-proc. i niezależnie od wysokości wpływów płacić stałą stawkę.

Odliczenia w PIT za 2015 rok – ulgi na nowe technologie, krew, internet

Grudzień to ostatni moment na obniżenie podatku dochodowego w rozliczeniu za kończący się 2015 r. Jeśli chcemy w kwietniu w zeznaniu podatkowym wpisać ulgi, to do końca tego roku musimy wyrobić się z przekazaniem darowizn, inwestycją w nowinki technologiczne, wizytą w stacji krwiodawstwa czy wykupem dostępu do internetu.

REKLAMA