REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych, Rodzice

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatki będą niższe i prostsze - zapowiadają politycy

Większość partii politycznych zamierza obniżać i upraszczać podatki. Prawo i Sprawiedliwość mówi m.in. o opodatkowaniu hipermarketów, Platforma Obywatelska o 10-proc. PIT, Zjednoczona Lewica o wyższych podatkach dla bogatych, Nowoczesna o 16-proc. PIT, CIT i VAT, a partia KORWIN i ugrupowanie Kukiza o likwidacji PIT. Polskie Stronnictwo Ludowe rozważa wyższy VAT na dobra luksusowe.

Czy możliwe jest (w razie kłopotów) zastąpienie elektronicznej formy deklaracji papierową

Zatrudniam w spółce sześciu pracowników i dwie osoby na umowę zlecenia. Dotychczas wysyłali­śmy deklaracje PIT-4R i informacje PIT-11 w formie papierowej do urzędu skarbowego i do pracowni­ków. Słyszałem, że obecnie będę musiał złożyć te dokumenty w formie elektronicznej. Nie jestem biegły w obsłudze komputera, nie mam podpisu elektronicznego, ani też nie umiem posługiwać się systemem do składania deklaracji w formie elektronicznej. Czy w razie kłopotów ze złożeniem tych dokumentów elektronicznie, będę mógł je skutecznie złożyć w formie papierowej z dodatkowym pi­semnym wyjaśnieniem?

Czy numer referencyjny potwierdza złożenie deklaracji i informacji przez płatnika

Zatrudniam w firmie ośmiu pracowników. Swoją księgowość prowadzę samodzielnie. Dotychczas wy­syłałem deklaracje do urzędu skarbowego w formie papierowej. Znajoma powiedziała mi, że obecnie będę musiał złożyć deklaracje PIT-4R i informacje PIT-11 za pracowników w formie elektronicznej. Po­kazała mi, jak wypełnić te dokumenty w systemie i jak je wysłać. Nie jestem tylko pewien, czy jeśli sys­tem nada dokumentom numer referencyjny, to otrzymanie przeze mnie tego numeru będzie oznaczało, że deklaracje już zostały złożone do urzędu skarbowego?

Czy istnieje możliwość składania zbiorczych e-deklaracji

Pracuję jako księgowa w firmie zatrudniającej kilkuset pracowników. Dotychczas składałam w imieniu firmy wymagane przepisami deklaracje i informacje w formie elektronicznej za pomocą systemu e-Deklaracje. Do tej pory, w tym systemie, każdy z dokumentów musiał być przesłany osobno - każdemu z nich nadawany był indywidualny numer referencyjny i dla każdego z nich system generował osobne UPO. Słyszałam, że od 2015 r. jest możliwe zbiorcze przesyłanie dokumentów w systemie e-Deklaracje. Czy to prawda? W jaki sposób będzie potwierdzane ich złożenie?

REKLAMA

Czy są wyjątki od zasady składania deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11 w formie elektronicznej w razie zatrudniania więcej niż pięciu pracowników

W mojej firmie zatrudniam siedmiu pracowników. Nasza księgowa poinformowała mnie, że zmieniły się przepisy i w związku z tym w naszym przypadku nie będzie możliwe złożenie deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11 do urzędu skarbowego w formie papierowej. Czy to prawda, że konieczne będzie złożenie tej deklaracji i informacji w formie elektronicznej?

Czy termin na przekazanie pracownikom informacji PIT-11 został skrócony

Zatrudniam w firmie czterech pracowników. Dowiedziałam się, że mogę sama wybrać formę (papierową bądź elektroniczną) przekazania do urzędu deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11. Nie mam podpisu elektronicznego, więc zamierzam wybrać przekazanie tych dokumentów w formie papierowej. Wiem, że do urzędu muszę je złożyć w terminie do końca stycznia. Czy ten termin obowiązuje mnie również w stosunku do pracowników?

Czy można upoważnić pracownika do składania e-deklaracji

W mojej firmie zatrudniam dziesięciu pracowników na umowę o pracę oraz kilka osób na umowę zlecenia. Słyszałem, że od 2015 r. nie jest możliwe składanie deklaracji w formie papierowej i że konieczne będzie złożenie deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11 do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Czy te czynności w imieniu firmy będzie mogła wykonać również nasza księgowa, czy tylko ja, jako właściciel firmy?

Jaki jest termin na złożenie PIT-4R i PIT-11 w formie papierowej

Prowadzę niewielką firmę. Zatrudniam trzech pracowników i jedną osobę na umowę zlecenia. Słyszałam, że od 2015 r. trzeba będzie składać PIT-4R i PIT-11 obowiązkowo w formie elektronicznej. Czy ten obowiązek obejmie wszystkie bez wyjątku firmy, nawet tak niewielkie jak moja? Czy może jest jakiś sposób, by uniknąć składania tych dokumentów elektronicznie? Nie mam podpisu elektronicznego i jego zakup byłby dla mnie dużym kosztem.

REKLAMA

Czy konieczne jest przesłanie pracownikom informacji PIT-11 w formie elektronicznej

Zatrudniam w firmie kilkunastu pracowników. Moja księgowa poinformowała mnie, że zmieniły się przepisy i takie firmy jak moja, zatrudniające więcej niż pięciu pracowników, zostały pozbawione możliwości wysłania deklaracji PIT-4R oraz PIT-11 w formie papierowej. Jedyną dopuszczalną formą przekazania tych dokumentów jest dla nas forma elektroniczna. Czy ten obowiązek dotyczy tylko składania deklaracji i informacji w ramach moich obowiązków jako płatnika PIT urzędowi skarbowemu, czy muszę również obowiązkowo elektronicznie przekazać PIT-11 pracownikom?

Czy biuro rachunkowe może składać deklaracje w formie papierowej

Prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. To moja dodatkowa działalność, gdyż pracuję w firmie na pełnym etacie jako księgowa. Mam kilku klientów, którym oprócz prowadzenia księgowości sporządzam wymagane przepisami deklaracje oraz informacje podatkowe. Żaden z moich klientów nie zatrudnia powyżej pięciu pracowników. Dokumenty wypełniam w programie księgowym i po wydrukowaniu wysyłam pocztą. Ze względu na niewielką liczbę tych dokumentów dotychczas nie korzystałam z możliwości składania ich drogą elektroniczną (również z powodu wysokich kosztów podpisu elektronicznego). Czy w 2016 r. będę mogła składać je w imieniu klientów w formie papierowej?

Jak zmniejszyć obciążenia podatkowe przedsiębiorców?

Zmiany w systemach podatkowych na całym świecie ukierunkowane są obecnie na rozwiązania elektronicznego generowania, wymiany i przesyłania dokumentów podatkowych. Polski system podatkowy również ewoluuje w kierunku zmniejszania obciążeń podatkowych. Pojawiło się w ostatnim czasie wiele nowych propozycji zmian w ustawodawstwie. Jak zatem ulżyć przedsiębiorcom w podatkach?

Sfinansowanie pracownikowi kursu prawa jazdy przez przedsiębiorcę – skutki w PIT

Ufundowanie pracownikowi kursu prawa jazdy może obniżyć należny fiskusowi PIT, ale tylko w sytuacji, kiedy odbycie takiego kursu jest niezbędne, aby pracownik mógł wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Podobnie po stronie samego podwładnego – uniknie on opodatkowania i oskładkowania takiego prezentu od szefa, jeśli kurs podniesie jego kwalifikacje zawodowe.

Pracownik zapłaci PIT za szczepienie przeciwko grypie, jeśli nie jest ono obowiązkowe

Przedsiębiorcy niejednokrotnie decydują się na sfinansowanie swoim pracownikom szczepień przeciwko grypie. Pracownik zapłaci jednak podatek PIT od takiego szczepienia, jeśli nie jest ono obowiązkowe – a w większości przypadków nie jest obowiązkowe.

Na jednolitym podatku najuboższe rodziny zyskałyby 4,5-5 tys. zł rocznie

Rodziny z dziećmi osiągające najniższe dochody na proponowanym przez PO tzw. jednolitym podatku zyskałyby 4,5-5 tys. zł rocznie - powiedział Minister Finansów Mateusz Szczurek. Resort policzył wstępnie jak zmiany podatkowe postulowane przez różne ugrupowania przełożą sie m.in. na sytuację gospodarstw domowych.

Ulgi podatkowe dla tworzących przyzakładowe żłobki i przedszkola od 1 stycznia 2016 r.

Od początku 2016 r. pracodawcy będą mieli możliwość skorzystać z dodatkowych preferencji podatkowych. Pracodawcy tworzący zakładowy żłobek, klub dziecięcy albo przedszkole zaliczą do kosztów uzyskania przychodów koszty poniesione na utworzenie takiej placówki, a koszty związane z jej prowadzeniem podlegać będą zaliczeniu do kosztów do określonej wysokości.

IFK poleca: Od 1 stycznia 2016 r. nie trzeba korygować kosztów

Od 1 stycznia 2016 r. zostanie zniesiony obowiązek korygowania kosztów podatkowych w przypadku niedochowania terminu płatności. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.

Wyższa kwota wolna od podatku to prezent dla zamożnych

Zdaniem senatora Marka Borowskiego podniesienie kwoty wolnej od podatku to prezent dla osób średnio i wysoko zarabiających; jednocześnie spowoduje radykalny spadek dochodów samorządów.

Jaki jest limit jednorazowej amortyzacji w spółce osobowej

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Na początku 2015 r. kupiliśmy maszynę na potrzeby działalności prowadzonej przez naszą spółkę. Chcielibyśmy zamortyzować ją jednorazowo. Czy będzie to możliwe?

Jak ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego

W ramach spłaty pożyczki otrzymałem od mojego dłużnika maszynę. Mam zamiar wykorzystywać ją w swojej działalności gospodarczej. Muszę wprowadzić ją do ewidencji środków trwałych. Jak powinienem ustalić wartość początkową tej maszyny dla celów amortyzacji?

Wartość początkowa środków trwałych stanowiących wyposażenie położonego w Polsce zakładu zagranicznego przedsiębiorcy

Mieszkam w Niemczech i tam znajduje się moja rezydencja podatkowa. Z Polski wyjechałem kilkanaście lat temu, ale chciałbym kiedyś wrócić na stałe. Na razie zamierzam otworzyć w Polsce oddział mojej niemieckiej firmy. Planuję przekazać na potrzeby oddziału składniki majątku niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Niektóre z nich będą podlegać zaliczeniu do środków trwałych. Jaką wartość początkową powinienem przyjąć dla tych środków trwałych?

Czy istnieje obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku na dzień likwidacji działów specjalnych produkcji rolnej

Przez ostatnich kilka lat prowadziłem działy specjalne produkcji rolnej. Z powodu dłuższego wyjazdu za granicę zamierzam je zlikwidować. Słyszałem, że w 2015 r. będę musiał dopełnić jakichś dodatkowych formalności z tym związanych. Czy to prawda?

Ponad pół miliarda złotych z 1 proc. podatku na OPP

W rozliczeniu podatkowym PIT za ubiegły rok Polacy przekazali z 1 procenta podatku ponad pół miliarda złotych. Najczęściej wspierali chorych i dzieci.

Likwidacja PIT i składek ZUS - w zamian 25% podatek od wynagrodzeń

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił 5 października 2015 r. swoją propozycję zupełnie nowego systemu podatkowego, który skutkowałby automatycznym wzrostem wynagrodzeń "na rękę" średnio o 25%. Zamiast CIT ZPP postuluje wprowadzenie zryczałtowanego podatku od przychodów w wysokości 0,49% dla banków i instytucji finansowych oraz 1,49% dla pozostałych przedsiębiorstw. ZPP rekomenduje też wprowadzenie jednolitej stawki VAT na poziomie 16,25%.

Zbycie składników majątku wykorzystywanych do prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej a podatek

Prowadzę działy specjalne produkcji rolnej. Ze względu na malejącą opłacalność ich prowadzenia zastanawiam się nad ich likwidacją. Znajomy poradził mi, żebym poczekał sześć lat ze sprzedażą środków trwałych, które pozostaną po tej likwidacji. Stwierdził, że od 2015 r. obowiązują korzystne dla mnie zmiany w przepisach, dzięki którym - jeśli przeprowadzę likwidację działów w 2015 r. i potem sprzedam wykorzystywane do ich prowadzenia maszyny i urządzenia - to od tej sprzedaży nie będę musiał płacić podatku. Czy to prawda?

Jakie są zasady ustalania wartości wyposażenia zakładu zagranicznego przedsiębiorcy

Kilkanaście lat temu wyjechałem do Wielkiej Brytanii i jestem rezydentem podatkowym w tym kraju. Od kilku lat z sukcesem prowadzę tu firmę, ale zastanawiam się nad ekspansją mojej firmy również na polski rynek. Chciałbym się dowiedzieć, jak dla celów podatkowych powinienem ustalić wartość składników majątku, w jakie zostanie wyposażony zagraniczny zakład mojej firmy w Polsce, jeśli zdecyduję się na prowadzenie tu działalności, bo dowiedziałem się, że przewidywane są jakieś nowe regulacje w tym zakresie od 2015 r.

Udział pracownika w imprezie integracyjnej wolny od opodatkowania

Sprawa opodatkowania nieodpłatnych świadczeń w postaci uczestnictwa w imprezach integracyjnych jest tematem stale powracającym w ostatni latach. Sposób interpretacji przepisów ustawy o PIT charakteryzował się skrajną odmiennością w różnych okresach. Od stanowiska uznającego wydatki poniesione przez pracodawcę przedsiębiorcę na organizację imprez integracyjnych jako koszt reprezentacji i wyłączone z podatku PIT, poprzez stanowisko skrajnie odmienne pozwalające w całości zaliczyć wydatki przedsiębiorcy do kosztów uzyskania przychodu z jednoczesnym opodatkowaniem przychodów uzyskiwanych przez pracownika w wysokości wartości otrzymanych świadczeń. Aktualny ton interpretacji składa się do przyjęcia za słuszne stanowiska, iż poniesione wydatki na organizację imprez integracyjnych stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu z jednoczesnym uznaniem za niepodlegającą opodatkowaniu świadczeń, z których pracownicy korzystają w trakcie takiej imprezy.

Wysokość zryczałtowanego podatku z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przy częściowej odpłatności ponoszonej przez pracownika

Pracodawca udostępnia mi za niewielką odpłatnością samochód służbowy, z którego mogę korzystać również do celów prywatnych. Czy ta częściowa odpłatność ponoszona przeze mnie za prywatne użytkowanie służbowego samochodu wpłynie jakoś na zmniejszenie zryczałtowanego podatku, który jest pobierany od 2015 r.?

Wysokość zryczałtowanego podatku z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych tylko przez część miesiąca

Za zgodą pracodawcy używam służbowego samochodu również do celów prywatnych. Zdarza się, że samochód jest prywatnie wykorzystywany przeze mnie tylko przez część miesiąca. Czy w takim przypadku podatek do zapłaty za ten miesiąc będzie mniejszy?

Jaka jest wysokość zryczałtowanego podatku z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych

Pracodawca udostępnia mi służbowy samochód. Mogę z niego korzystać również w weekendy i podczas urlopu. Słyszałem, że od nowego roku zmieniły się zasady obliczania podatku z tego tytułu. Ile podatku zapłacę miesięcznie według nowych zasad?

Czy wspólnicy spółki muszą złożyć zawiadomienia o wyborze ustalania daty powstania przychodu z tytułu zaliczek

Jesteśmy wspólnikami spółki jawnej. Od 2015 r. chcemy skorzystać z możliwości uznawania za przychód zaliczek rejestrowanych na kasie fiskalnej w momencie ich pobrania. Czy zawiadomienia o wyborze tego sposobu ustalania daty powstania przychodu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego muszą złożyć wszyscy wspólnicy, czy też wystarczy, że zrobi to jeden z nas?

Aktualizajca zawiadomienia o wyborze ustalania daty powstania przychodu z tytułu zaliczek rejestrowanych na kasie fiskalnej

Czy muszę co roku na nowo zawiadamiać urząd skarbowy o wyborze ustalania daty powstania przychodu z tytułu zaliczek rejestrowanych na kasie fiskalnej w momencie ich pobrania, czy wystarczy że takie zawiadomienie złożę tylko raz?

Limit jednorazowej amortyzacji w 2016 r.

Łączna kwota jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w 2016 r. w podatku PIT i CIT nie może przekroczyć 212 000 zł. Do jednorazowej amortyzacji podatkowej mają prawo podatnicy, którzy w roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz mali podatnicy.

IFK poleca: Od 2016 r. obowiązywał będzie nowy termin do złożenia deklaracji PIT-6

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 stycznia 2016 r. zmianie ulega termin do złożenia deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-6), z 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy na 20 stycznia roku podatkowego.

Przedsiębiorcy proponują podwyżkę dla pracowników w wysokości 25%

Eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zaprezentowali swoją propozycję nowego systemu podatkowego, w którym pojawiła się propozycja automatycznej, ustawowej zmiany umów o pracę, w wyniku której pracownicy otrzymaliby średnio 25% podwyżki na rękę.

Jaki jest termin zawiadomienia o wyborze ustalania daty powstania przychodu z tytułu zaliczek

Czy jest jakiś termin na złożenie urzędowi skarbowemu zawiadomienia, że chcę korzystać z ułatwienia w postaci możliwości ujmowania zaliczek rejestrowanych na kasie fiskalnej jako przychody w momen­cie ich pobrania? Czy mogę się wycofać z takiego sposobu ustalania daty powstania przychodu w do­wolnym momencie?

Kiedy zaliczki zarejestrowane na kasie fiskalnej można ująć w przychodach

Prowadzimy niewielki hotel na Mazurach. Umożliwiamy klientom rezerwację pobytu drogą internetową. Potwierdzając dokonaną rezerwację klienci wpłacają nam zaliczki na poczet przyszłych usług. Zaliczki te ewidencjonujemy na kasie fiskalnej dla celów VAT, jednak dla celów podatku do¬chodowego, żeby prawidłowo ujmować przychody w PKPiR, musimy je każdorazowo wyodrębniać z raportów fiskalnych, co jest bardzo uciążliwe i czasochłonne. Podobno od 2015 r. jest możliwość potraktowania zaliczek rejestrowanych na kasie fiskalnej jako przychodu podatkowego w momencie wpłaty i ujmowania ich w PKPiR w dacie wpłaty, a nie dopiero w dacie wykonania usługi hotelowej. Czy to prawda?

Jak ustalić koszt uzyskania przychodów w razie umorzenia udziałów objętych w spółce w wyniku wymiany udziałów

Objąłem udziały w spółce z o.o. w wyniku wymiany udziałów. Część moich udziałów ma zostać umorzona. Umorzenie zostanie przeprowadzone w początkowych miesiącach 2015 r. Czy rozliczając podatkowo to umorzenie, jako koszt uzyskania przychodów będę mógł uwzględnić wydatki poniesione przeze mnie na nabycie udziałów przekazanych spółce nabywającej w ramach wymiany udziałów? Podobno od 2015 r. jest to możliwe.

Mechanizm 1 proc. wymaga zmian

Podatnicy, przekazując 1 proc. podatku w ramach rozliczenia rocznego PIT, powinni się zachowywać, jak rozsądny minister finansów - rozumieć, że zasoby są ograniczone, a potrzeb społecznych jest bardzo dużo. To poszło w zupełnie innym kierunku; mechanizm 1 proc. wymaga zmian - oceniają eksperci.

Utrudnienia w wyprowadzaniu zysków za granicę - zmiany w PIT i CIT

Senat przyjął kilkanaście poprawek do nowelizacji ustaw o podatku dochodowym (PIT i CIT). Celem ustawy jest m.in. utrudnienie firmom powiązanym ze sobą wyprowadzanie zysku za granicę.

Przychody z pochodnych instrumentów finansowych - zasady opodatkowania

Inwestuję wolne środki finansowe w kontrakty terminowe za pośrednictwem rachunku w biurze maklerskim. Makler zasygnalizował mi, że są jakieś zmiany w opodatkowaniu pochodnych instrumentów finansowych w związku z nowelizacją ustawy o PIT od 1 stycznia 2015 r. Czy tak rzeczywiście jest? Jeśli tak, to na czym polega ta zmiana?

Opodatkowanie świadczeń z tytułu cashback otrzymywanych przez klientów instytucji finansowych

Jestem klientem banku. Mój bank zaoferował mi kartę do rachunku na preferencyjnych warunkach. Jedną z korzyści ma być zwrot 3% wartości zakupów dokonanych za pomocą tej karty, jeśli płacąc kartą miesięcznie wydam co najmniej kwotę określoną w umowie. Czy ten zwrot od banku jest opodatkowany? Jeśli tak, to czy to bank potrąci podatek od zwracanej mi kwoty, czy to ja muszę wykazać ten zwrot jako przychód w zeznaniu rocznym na podstawie informacji od banku?

Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za aport

Wniosłem aportem patent na innowacyjne rozwiązanie techniczne do spółki z o.o. Wiem, że nie muszę płacić podatku dochodowego od przychodu z tytułu objęcia udziałów w tej spółce na dzień wniesienia aportu, jednak podatek ten będę musiał zapłacić najdalej z upływem okresu pięciu lat od wniesienia tego aportu. Czy będę miał prawo ustalić koszty uzyskania tego przychodu na potrzeby rozliczenia PIT?

Czy środki otrzymane od agencji wykonawczych są przychodem

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Mam otrzymać środki finansowe od jed­nej z agencji wykonawczych w ramach programu pomocowego skierowanego do przedsiębiorców. Za­pewniono mnie, że ponieważ agencja ta otrzymuje na realizację programu środki z budżetu państwa, to nie będę ich musiał wykazywać w przychodach z działalności gospodarczej. Czy rzeczywiście otrzyma­ne przeze mnie środki od agencji nie będą podlegać opodatkowaniu PIT?

Czy istnieje obowiązek pomniejszenia kwot wypłacanych wspólnikowi występującemu ze spółki osobowej o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów

Jestem księgową w spółce jawnej liczącej kilku wspólników. Jeden ze wspólników planuje wystąpić ze spółki. Słyszałam, że w 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach określania kwoty wy­łączonej z przychodu u wspólnika występującego ze spółki. Czy tak faktycznie jest?

Czy wspólnicy ustalają przychód w przypadku uregulowania w formie niepieniężnej zobowiązania zaciągniętego przez spółkę osobową

Jesteśmy wspólnikami spółki jawnej. Na potrzeby działalności prowadzonej przez spółkę została zaciągnięta pożyczka. Ponieważ spółka nie dysponuje wystarczającą ilością środków finansowych na spłatę pożyczki, wierzyciel zgodził się na uregulowanie zobowiązania z tytułu pożyczki poprzez wykonanie na jego rzecz usługi. Czy to prawda, że z tego tytułu jako wspólnicy spółki powinniśmy ustalić przychód do opodatkowania?

Jaka jest wartość przychodu w przypadku uregulowania przez dłużnika zobowiązania w formie niepieniężnej

Zaciągnąłem pożyczkę na potrzeby działalności gospodarczej. Nie mam pieniędzy, żeby ją spłacić, ale umówiłem się z moim wierzycielem, że w zamian wykonam w na jego rzecz usługę. Księgowa poinformowała mnie, że w takim przypadku muszę ustalić przychód podatkowy. Czy to prawda?

Czy trzeba ponawiać oświadczenie o opodatkowaniu dochodów z najmu przez jednego z małżonków

Jesteśmy z żoną współwłaścicielami kamienicy na zasadach wspólności małżeńskiej, w której wynajmujemy mieszkania. Dotychczas co roku składaliśmy do urzędu skarbowego oświadczenie, że całość dochodów z najmu będzie opodatkowywała żona. Słyszałem, że teraz nie trzeba będzie już ponawiać tego oświadczenia i że raz złożone oświadczenie będzie ważne aż do momentu rezygnacji z takiego sposobu rozliczania dochodów z najmu.

IFK poleca: Ulga podatkowa na innowacje przez 2 lata

Ulga podatkowa dla inwestujących w innowacje będzie obowiązywać dwa lata - zakłada przyjęta przez Sejm nowela dotycząca wspierania innowacyjności.

Rozliczanie dochodu z Anglii w polskim PIT

Korzystając z tego, że jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej, możemy podjąć pracę w każdym z krajów Wspólnoty legalnie. Wielu Polaków z powodzeniem zatrudnia się na brytyjskim rynku pracy, na krótko lub na stałe. Nie musimy się jednak martwić, że tymczasowa zmiana miejsca pracy będzie kłopotliwa przy corocznym rozliczeniu podatkowym w polskim PIT.

Nagroda dla studenta a podatek dochodowy

Niektórzy studenci, otrzymujący nagrody za dobre wyniki lub znaczące osiągnięcia, nie zapłacą od tych środków podatku dochodowego. Inni natomiast – na przykład studenci szkół artystycznych – podatek zapłacą. Bo jak wynika z interpretacji podatkowych – nagrody są przyznawane na podstawie innych przepisów niż wskazane w ustawie.

REKLAMA