REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych, Obowiązek podatkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek PCC od pożyczki a podatek dochodowy według stawki 75%

Przed wynoszącym aż 75% podatkiem od dochodów z przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych podatnicy często bronią się wskazując, że sporne wydatki sfinansowali pożyczką. Podatek od pożyczki obciąża biorącego pożyczkę.

Zwrot przez pracownika opłat za korzystanie z telefonu służbowego do celów prywatnych

Korzystanie przez pracownika ze służbowego telefonu jest zagrożone uznaniem przez organy podatkowe, że pracownik osiągnął korzyść ze stosunku pracy. Powoduje to konieczność opodatkowania PIT tej korzyści. Pracodawcy jako płatnicy podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowniczych bronią się przed komplikacjami z tego wynikającymi. Problemem jest np. naliczanie przez fiskusa tego podatku z mocą wsteczną w stosunku do osób, które nie są już pracownikami.

Czy studia opłacone przez pracodawcę są przychodem pracownika opodatkowanym PIT?

Zdarza się, że pracodawcy fundują swoim pracownikom specjalistyczne szkolenia, czy studia. Powstają wątpliwości, czy takie świadczenia dla pracownika dokształcającego się na koszt i za zgodą pracodawcy podlegają zwolnieniu z PIT?

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości wydaje się na podstawie dokumentacji danego organu podatkowego oraz informacji otrzymanych od innych organów podatkowych. Zasady wydawania tego zaświadczenia są uregulowane w art. 306e Ordynacji podatkowej.

REKLAMA

Rejestr zastawów skarbowych

Rejestry zastawów skarbowych prowadzone są przez naczelników urzędów skarbowych. Centralny Rejestr Zastawów Skarbowych prowadzi minister właściwy do spraw finansów publicznych.

Podatnik

Podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Podatek od środków transportowych

Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają: 1) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton; 2) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton; 3) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton; 4) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton; 5) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego; 6) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego; 7) autobusy.

Podatek od nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają: 1) grunty; 2) budynki lub ich części; 3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

REKLAMA

Podatek od dochodów z pracy w Niemczech - porada

W przypadku Polaka podejmującego zatrudnienie na terytorium Niemiec, kluczową kwestią będzie ustalenie jego statusu podatkowego.

Obniżenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej o składkę na ubezpieczenie zdrowotne

Podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji naczelnika urzędu skarbowego o zastosowaniu tej formy opodatkowania, podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego.

Przychód [zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych]

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych mianem przychodu określamy uzyskany bądź należny wpływ wartości pochodzący z: pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia; działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia; działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Venture capital

Mianem venture capital określamy typ funduszu, który inwestuje swoje środki w małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa dysponujące innowacyjnym produktem, innowacyjną metodą lub usługą – niezweryfikowanymi przez rynek, a co za tym idzie nie przysparzającymi ryzyka niepowodzenia. Często venture capital tłumaczy się jako kapitał ryzyka.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)

Podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) objęte są dochody osób fizycznych zarówno nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i prowadzących tę działalność. Podatek ten jest uregulowany w ustawie 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (przykłady)

Ryczałt to jeden ze sposobów płacenia podatku dochodowego.

Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych

Osoby duchowne, osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim, opłacają od tych przychodów podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów osób duchownych. Osoby wyżej wymienione zawiadamiają właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rozpoczęciu pełnienia funkcji o charakterze duszpasterskim w terminie 14 dni od dnia objęcia funkcji.

Koszty uzyskania przychodu [w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych]

Mianem kosztów uzyskania przychodu określamy koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kosztami uzyskania przychodów są także wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych.

Mały podatnik

Pod pojęciem małego podatnika rozumie się specyficznego podatnika podatku od towarów i usług.

Karta podatkowa

Karta podatkowa to jeden z rodzajów podatku dochodowego.

Dochód ze źródła przychodów [w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych]

Mianem dochodu ze źródła przychodów określamy nadwyżkę przychodów z poszczególnych źródeł nad kosztami ich uzyskania, osiągniętą w danym roku podatkowym. Natomiast w sytuacji gdy koszty uzyskania przychodu przekroczą sumę przychodów, wówczas mówimy o stracie ze źródła przychodów.

Dochód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Dochodem jest, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Decyzja o zastosowaniu karty podatkowej

Naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, w decyzji tej wymienia się wszystkich jej wspólników.

Inkasent

Inkasentem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana do pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Deklaracja podatkowa

Deklaracja podatkowa to oświadczenie składane przez podatnika (płatnika, inkasenta) zawierające informacje, które mają znaczenie dla ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego. Rozumie się przez to również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.

Czy odpracowywanie długu jest opodatkowane PIT?

Życie nas nie rozpieszcza i niektórzy czasami znajdują się w niekomfortowej sytuacji, kiedy nie mogą spłacać niektórych ze swoich zobowiązań, np. czynszu za mieszkanie. Skutki długotrwałego nieuiszania czynszu bywają bardzo opłakane (np. ponownie dopuszczalna w chwili obecnej eksmisja na bruk).

Czy zakup biletów lotniczych zwiększy koszty pracownicze?

Podatnik jest pilotem i dojeżdża do pracy środkami transportu lotniczego. Korzysta z biletów pracowniczych (dużo tańszych od biletów normalnych). Zarówno czas jak i koszt dojazdu do pracy środkami transportu lotniczego jest najkrótszy i najtańszy. Charakter pracy nie pozwala na systematyczne dojazdy do pracy a zakup biletów musi być dostosowany do miesięcznego planu pracy (lotów).

Czy wycieczka integracyjna dla pracowników jest ich przychodem podlegającym PIT?

Problematyka opodatkowania podatkiem dochodowym różnych nieodpłatnych świadczeń pracodawców dla pracowników budzi od dłuższego czasu emocje. Pakiety medyczne, ubezpieczenie, imprezy integracyjne, bony towarowe, to przykłady takich świadczeń. A jak fiskus traktuje wycieczki fundowane pracownikom?

Ulga na dziecko w 2012 r.

Podpowiadamy jak rozliczyć ulgę na dziecko w 2012 r. Odliczeń mogą dokonać osoby wykonujące władzę rodzicielską, opiekunowie prawni lub rodziny zastępcze, u których zamieszkiwało dziecko.

Kiedy udać się do doradcy podatkowego?

Doradca podatkowy pomoże każdemu, kto czuje się zagubiony świecie podatków. Z jego usług może skorzystać nie tylko przedsiębiorca, ale również każda osoba fizyczna, która ma np. problem z rozliczeniem PIT.

Czy ubezpieczenie OC dla prezesa, opłacone przez spółkę, jest opodatkowane PIT?

Prowadzimy spółkę z o.o. Spółka w najbliższym czasie zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia OC prezesa i pozostałych członków zarządu spółki. Czy w związku tym ubezpieczenie zarządu, spowoduje powstanie przychodu z tego tytułu po stronie każdego członka?

Jak opodatkować równowartość udziału wypłaconą występującemu ze spółki cywilnej wspólnikowi?

W związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej wypłacono mi równowartości udziału w spółce, na który składał się zwrot wniesionego do spółki wkładu pieniężnego oraz wypłata udziału w majątku. Czy opodatkowaniu podatkiem PIT podlega cała nadwyżka przychodu ponad wkład wniesiony do spółki, czy wyłączeniu z opodatkowania podlega spłata udziału w majątku spółki pochodząca z wcześniej opodatkowanego dochodu na etapie ustalania zaliczek na podatek dochodowy z działalności gospodarczej.

Czy zapłacimy PIT od wierzytelności zajętej w związku z prowadzoną egzekucją?

Wynajmuję nieruchomość spółce z o.o. W związku z umową najmu otrzymuję należności czynszowe, od których wpłacam miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Ostatnio otrzymałem zawiadomienie o zajęciu przez Naczelnika Urzędu Skarbowego prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność pieniężną. Zawiadomienie zobowiązuje spółkę z o.o. do tego, aby nie dokonywała wpłat z tytułu umowy najmu na moją rzecz, lecz aby przekazywała należności organowi egzekucyjnemu. W efekcie nie otrzymuję należności czynszowych uiszczanych przez najemcę, ze względu na to, że podlegają zajęciu przez organ egzekucyjny. Czy od zajętych należności czynszowych powinienem płacić podatek dochodowy skoro ich faktycznie nie otrzymuję?

Czy umowa użyczenia nieruchomości w najbliższej rodzinie podlega PIT?

Użyczenie otrzymane od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn nie podlega zasadniczo opodatkowaniu PIT.

Które świadczenia pracownicze podlegają zwolnieniu od podatku?

Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) oraz funduszu związków zawodowych (FZZ) podlegają limitowanemu zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy PIT. Od 2009 r. poszerzeniu uległ zakres wskazanego zwolnienia także na świadczenia pieniężne. Uprzednio zwolnieniu podlegały wyłącznie świadczenia rzeczowe.

Podatek dochodowy przy sprzedaży nagrody zdobytej w konkursie - porada

Wygrałam w konkursie samochód. Przed upływem sześciu miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym została odebrana wygrana, zbyłam samochód za cenę niższą od tej, która stanowiła podstawę wyliczenia 10% podatku w chwili jego nabycia. Czy ciążą na mnie obowiązki podatkowe związane z uzyskanym przychodem ze sprzedaży wygranego samochodu?

Dwudziestoletni PIT

26 lipca 1991 r. uchwalono ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie od 1 stycznia 1992 r.. Minęło więc okrągłe 20 lat z PIT-em. Ten znany nam wszystkim podatek doczekał się od tego czasu ok. 150 nowelizacji. Ale czy te liczne zmiany sprawiły, że jest to podatek jasny i klarowny? Z pewnością nie, o czym świadczy ogromna ilość interpretacji podatkowych dotyczących PIT i wiele pytań na naszym forum w każdym "sezonie PIT-owym".

Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Osoba, która obejmuje udziały lub akcje w zamian za aport niestanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, ma obowiązek wykazać przychód równy nominalnej wartości obejmowanych udziałów lub akcji. Ma też prawo do potrącenia kosztu. W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej, koszt jest definiowany jako suma wydatków poniesionych przy nabyciu przedmiotu aportu. Dlatego, jeżeli przedmiot aportu został nabyty w drodze darowizny, to osoba wnosząca aport nie ma prawa do potrącenia żadnych kosztów i płaci podatek od przychodu (wartości objętych udziałów lub akcji) w pełnej wysokości.

Jak opodatkować PIT zamianę nieruchomości?

Zamiana nieruchomości jest traktowana w podatku dochodowym tak jak jej sprzedaż.

Czy opłata planistyczna może być kosztem przy zbyciu działki?

Czy jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości tzw. opłatę planistyczną można potraktować jako koszt, o który zostanie pomniejszony przychód z tytułu zbycia nieruchomości zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

24 czerwca wypada Dzień Wolności Podatkowej

Dzień Wolności Podatkowej to termin, od którego zaczynamy pracować na siebie. W tym roku wypada on 24 czerwca.

Czy można kontynuować odliczanie straty po podjęciu zawieszonej działalności gospodarczej ?

Od 10 lat prowadzimy w formie spółki cywilnej działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług poligraficznych. W 2007 r. ponieśliśmy stratę na prowadzonej działalności. Stratę odliczamy od 2008 r. Od 1 stycznia 2012 r. planujemy zawiesić na rok prowadzenie działalności gospodarczej. Czy po jej podjęciu, będziemy mogli kontynuować odliczanie straty.

Kiedy urząd skarbowy zwróci nadpłacony podatek wykazany w PIT?

Wypełniając roczne PIT-y, wiele osób ustaliło, że dostanie zwrot nadpłaty z urzędu skarbowego. Taka nadpłata, w zdecydowanej większości przypadków, powinna być zwrócona w terminie 3 miesięcy od złożenia deklaracji. Zdarzają się jednak sytuacje szczególne, kiedy termin ulega przesunięciu. Co to za sytuacje i o czym jeszcze warto wiedzieć oczekując na zwrot nadpłaty?

Czy małżonkowie mogą się rozliczać wspólnie, gdy żona prowadzi firmę, a mąż uzyskuje przychody z najmu?

Jest to możliwe, po spełnieniu określonych warunków. Małżonkowie mogą wspólnie rozliczyć PIT, jeżeli podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a więc płacą podatek w Polsce od wszystkich osiągniętych dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania. Ponadto muszą przez cały rok podatkowy za który chcą dokonać rozliczenia pozostawać we wspólności majątkowej oraz w związku małżeńskim.

Jak rozliczyć podatkowo dotację gminy dla niepublicznego przedszkola?

Dotacja samorządowa jest dla niepublicznych przedszkoli przychodem z działalności gospodarczej zwolnionym z PIT. W praktyce właściciele przedszkoli często traktują dotację jako element wynagrodzenia za ich pracę i zaliczają na tej podstawie jako wartość wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów. Jest to wadliwa kwalifikacja.

Jaki dokument przedstawić bankowi gdy wysłaliśmy PIT przez internet?

Przy udzielaniu kredytów banki często żądają okazania kopii złożonych PIT-ów. Problemy miewają w takich przypadkach osoby, które wysłały PIT przez internet nawet jeśli podatnik posiada urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Niektóre banki wymagają wydrukowania formularza PIT i UPO, a czasem też dodatkowego papierowego zaświadczenia z urzędu skarbowego.

Jak rozliczyć przychód otrzymany z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej?

Od kilku lat jestem wspólnikiem trzyosobowej spółki cywilnej. Teraz w 2011 roku zamierzam z niej wystąpić. Spółka będzie istniała nadal ale ja po wystąpieniu ze spółki nie będę prowadził działalności. Tytułem zwrotu mojego wkładu do spółki i wypłaty przypadającej mi części majątku wspólnego spółki otrzymam ok. 50 tys. złotych (w momencie wstępowania do spółki wniosłem 10 tys. zł). Jak mam rozliczyć podatkowo te pieniądze?

Jak opodatkować sprzedaż odziedziczonych udziałów w spółce?

Pan Karol nabył w 2010 roku w drodze spadku udziały w spółce z o.o. W 2011 r. dokonał ich sprzedaży. Jak powinien rozliczyć uzyskane z tego tytułu środki? Jak ustalić dochód z tej sprzedaży?

Czy nagrody za uczestnictwo w programie lojalnościowym są opodatkowane PIT?

Jeżeli program lojalnościowy spełnia warunki dla uznania go za tzw. sprzedaż premiową, to nagrody w nim uzyskane są zwolnione z PIT o ile jednorazowa wartość tych nagród nie przekracza 760 zł. Zwolnienie to nie dotyczy jednak przedsiębiorców, którzy otrzymali nagrody za zakupy związane z ich działalnością gospodarczą.

Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu na własność nie ma wpływu na PIT

Jednym ze źródeł przychodów osób fizycznych, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym (PIT), jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części, które nie dotyczy działalności gospodarczej.

Jak wzruszyć decyzję ostateczną, na mocy której strona nie nabyła prawa?

W 2007 roku organy podatkowe wydały decyzję odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 rok. Postępowania przeprowadzone w trybie stwierdzenia nieważności i wznowienia postępowania nie przyniosły pozytywnego zakończenia dla podatnika. Czy oprócz stwierdzenia nieważności i wznowienia postępowania przepisy prawa przewidują inne instytucje wzruszenia decyzji ostatecznych odmawiających stwierdzenia nadpłaty?

Co grozi za brak zeznania podatkowego?

Niezłożenie zeznania PIT w terminie jest wykroczeniem skarbowym. Ostatnim dniem na złożenie deklaracji jest 2 maja 2011 r. Jakie sankcje grożą za niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie?

REKLAMA