REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pierwsza pomoc

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

QUIZ Pierwsza pomoc. Wiesz, jak jej udzielić?

W przypadku zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia liczy się każda minuta, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy masz tę cenną wiedzę.

Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Udzielanie pierwszej pomocy będzie obowiązkiem dla 15 zawodów. Zmiany od 26 marca

Udzielanie pierwszej pomocy nie będzie już tylko obowiązkiem moralnym, ale również zawodowym. W dniu 26 marca wchodzi w życie rozporządzenie Ministra zdrowia regulujące kwestie szkoleń z udzielania pierwszej pomocy dla pracowników sektora medycznego oraz innych zawodów.

REKLAMA

Pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Od nowego roku szkolnego uczniowie będą się uczyć, jak ratować życie

W szkołach podstawowych od 1 września 2024 r. uczniowie będą nabywać umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Nauczą się także, jak we właściwy sposób reagować na wypadek. Ministerstwo edukacji narodowej zapowiada, że uczniowie będą rozwijać te umiejętności w ramach zajęć wychowawcą.

Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

Pierwsza pomoc w pracy

Jakie obowiązki związane z pierwszą pomocą mają pracownicy i pracodawcy? Kto ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy w pracy? Czy obowiązkiem pracownika jest udzielenie pierwszej pomocy?

Postępowanie na miejscu wypadku. O czym pamiętać?

Postępowanie na miejscu wypadku? Są pewnie zasady, o których każdy kierujący musi pamiętać. Dziś przypomnimy je.

REKLAMA

Nauka umiejętności strzeleckich w szkołach dopiero od 2024 r. [klasa VIII i klasa I w LO i technikum]

Zmieniona podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa w zakresie umiejętności strzeleckich z wykorzystaniem broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych będzie realizowana począwszy od roku szkolnego 2024/2025, a w przypadku dostępności na terenie danego powiatu odpowiedniego sprzętu - nawet od kolejnego roku szkolnego.

J. Kaczyński: Powstanie ustawa o ochronie ludności. Powoła Fundusz Ochrony Ludności w kwocie ok. 3 mld zł

Nowa ustawa o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej będzie uzupełnieniem ustawy o obronie ojczyzny, podpisanej przez prezydenta w marcu 2022 r.

Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Pamiętajmy, że pierwszą pomoc po wypadku nie musi nieść doświadczony ratownik medyczny - wystarczy zwykły kierowca przeszkolony z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku. Podpowiadamy, jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku, by zamiast zaszkodzić, pomóc.

Jak udzielić pierwszej pomocy w wypadku samochodowym?

Liczba zabitych w wypadkach samochodowych w Polsce z każdym rokiem maleje. Mimo to ofiar mogłoby być mniej, gdyby więcej kierowców potrafiło udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Motointegrator sprawdził poziom wiedzy polskich kierowców na temat udzielanie pierwszej pomocy. Oto wyniki jego quizu.

Jak skutecznie pomóc ofiarom wypadku na drodze?

Obowiązek pierwszej pomocy

Świadkowie wypadków drogowych mają obowiązek udzielenia pierwszej pomocy ofiarom. Jednak wielu z nas w sytuacji zagrożenia boi się podjąć działania. Główną przyczynami strachu jest brak podstawowej wiedzy z zakresu udzielania pomocy.

Czy zakładowe apteczki pierwszej pomocy powinny spełniać wymagania normy DIN?

W naszym zakładzie pracy od kilku lat mamy apteczkę pierwszej pomocy wyposażoną jedynie w środki niezbędne do ratowania życia. Niedawno otrzymaliśmy ofertę zakupu w pełni wyposażonej apteczki pierwszej pomocy zgodne z międzynarodową normą DIN. Czy musimy kupić taką apteczkę i jak powinna być wyposażona firmowa apteczka pierwszej pomocy?

Obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy (art.209 (1))

Do bezpieczeństwa i higieny pracy odnoszą się również zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

Czy pracownik może odmówić wyznaczenia go na osobę odpowiedzialną za udzielanie pierwszej pomocy w zakładzie

Chcemy wyznaczyć w zakładzie pracownika do udzielania pierwszej pomocy. Pracownik, któremu zaproponowaliśmy tę funkcję, nie wyraził na to zgody. Tłumaczył się tym, że wychowuje dziecko w wieku do 4 lat i nie chce mieć dodatkowych obowiązków. Czy pracownik może odmówić bycia odpowiedzialnym za udzielanie pierwszej pomocy? Czy powód podany przez pracownika jest wystarczający? Zależy nam na tym, aby ten pracownik był odpowiedzialny za udzielanie pierwszej pomocy, ponieważ ma ukończony w tym zakresie odpowiedni kurs.

Problemy służby bhp w zakładzie pracy

Służba bhp jest odpowiedzialna za kontrolę bezpieczeństwa pracy w zakładzie. Pracodawca powinien więc pozwolić, aby pracownicy służby mogli swobodnie wykonywać swoje obowiązki.

REKLAMA