REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pieniądze, Spadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są produkty finansowe dla dzieci?

Produkty finansowe dla dzieci ciągle są mało popularne. Większy wybór produktów oferowany jest nastolatkom, gorzej jest z dziećmi poniżej 13. roku życia. Które rozwiązanie będzie najlepsze?

Co to jest scoring?

Scoring to sposób oceny ryzyka kredytowego za pomocą punktów. Metoda scoringu polega na porównaniu danych klienta wnioskującego o kredyt z profilem klienta, który już go otrzymał – w ten sposób określana jest jego wiarygodność. Kto się tym zajmuje? I jak to dokładnie wygląda?

Wzrosną raty kredytów hipotecznych w złotych

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe, co może przełożyć się na wzrost raty kredytów hipotecznych w złotych. Wzrost raty kredytów hipotecznych z złotych jest uzależniony od WIBOR 3M. Jak to dokładnie wygląda?

Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Zdolność kredytowa kształtowana jest również przez formę zatrudnienia. Najlepszą zdolność kredytową mają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, w gorszej sytuacji są pracownicy ze zleceniem i z dziełem, najmniej zaufania wzbudzają wśród bankowców prowadzący działalność gospodarczą.

REKLAMA

Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi nasze dane dotyczące zaciąganych przez nas kredytów, tworzy tym samym naszą historię kredytową. Czasem nie wiemy, jak wyglądają nasze dane w BIK-u. Jak je sprawdzić?

Co to jest karta przedpłacona?

Karta przedpłacona jest rodzajem karty płatniczej. Najlepiej znana forma karty przedpłaconej to karta podarunkowa. Czym charakteryzuje się karta przedpłacona?

Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów

Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów chcących wziąć kredyt hipoteczny. Jakie obniżki wprowadziły poszczególne banki? Czy wszystkie banki zdecydowały się na zmianę wymagań finansowych?

Coraz większa ilość kart zbliżeniowych

Coraz większa ilość kart zbliżeniowych znajduje się w portfelach Polaków. Banki regularnie wydają nowe karty zbliżeniowe. Czy wszędzie można nimi płacić? Czy karty zbliżeniowe są bezpieczne?

REKLAMA

Kiedy dane trafiają do BIK?

Dane trafiają do BIK w momencie, w którym składamy wniosek o kredyt. W jakim celu nasze dane trafiają do BIK? Czy należy się tego obawiać?

Jaki jest koszt noclegu w weekend majowy?

Ceny noclegów w większości miejscowości turystycznych w weekend majowy są podnoszone. Czy w weekend majowy można znaleźć miejsca, w których koszt noclegu nie obciąży nadmiernie naszego domowego budżetu? Jaką kwotę musimy przeznaczyć na nocleg?

Jaki leasing wybrać?

Jeśli rozważamy wzięcie czegoś w leasing musimy zdecydować się, który wybrać: operacyjny lub finansowy. Czym się różnią od siebie te dwie formy leasingowe? Przeczytaj, która będzie dla Ciebie lepsza?

Zmiana oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Gdy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, możliwe jest uchylenie się od jego skutków prawnych. Dotyczy to również osób, które nie złożyły w terminie wymaganego oświadczenia.

Jak oszczędzać na przelewach?

Przelewy możemy wykonywać w różnych formach. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w zależności od tego, jaką wybierzemy poniesiemy inny koszt przelewu. Jakie przelewy wybrać, by oszczędzić?

Wybór odpowiedniego mieszkania – podstawowe zasady

Wybór odpowiedniego mieszkania wydaje nam się łatwy i przyjemny. Niestety rzeczywistość później pokazuje, że wybraliśmy nieodpowiednie mieszkanie. Czym się kierować, żeby w przyszłości nie żałować?

Dziedziczenie w spółce cywilnej

Spółka cywilna jest najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej, nie posiadającą osobowości prawnej. Co do zasady prawa i obowiązki wspólników nie podlegają dziedziczeniu. Jednakże, jeżeli w umowie spółki cywilnej zawarte zostanie odpowiednie postanowienie to spadkobiercy zmarłego wspólnika mogą wstąpić w jego miejsce.

Sądowy dział spadku

Podział spadku może nastąpić poprzez zawarcie umowy między spadkobiercami bądź przez orzeczenie sądu. Każda z osób uprawnionych do spadku może dochodzić działu spadku przed sądem, jeżeli spadkobiercy nie są zgodni co do jego dokonania.

Zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe

Do chwili dokonania działu spadku odpowiedzialność za długi spadkowe ma charakter solidarny, jeżeli do dziedziczenia powołanych jest kilku spadkobierców. Z chwilą dokonania działu spadku, odpowiedzialność solidarna ustaje.

Darowizna mieszkania a zachowek

Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, która ma na celu ochronę osób najbliżej spokrewnionych ze zmarłym w przypadku pominięcia ich w testamencie. Pamiętajmy jednak o tym, iż przyjmując od potencjalnego przyszłego spadkodawcy darowiznę w postaci na przykład mieszkania, powinniśmy liczyć się z tym, iż o jej wartość zostanie nam pomniejszone prawo do zachowku po śmierci darczyńcy

Jaki jest zakres odpowiedzialności zapisobiercy windykacyjnego?

Zapisobierca windykacyjny otrzymuje w zapisie konkretną rzecz z majątku spadkodawcy. W jakim zakresie zapisobierca windykacyjny jest odpowiedzialny za zachowek?

Jak sporządzić powództwo o wyłączenie małżonka od dziedziczenia?

W relacjach małżeńskich nie zawsze układa się prawidłowo. Jednak wiele skłóconych małżeństw nie zdąży rozwieść się przed śmiercią. Spadkobiercy zmarłego mogą wystąpić z pozwem o wyłączenie od dziedziczenia małżonka osoby zmarłej. Kiedy może mieć to miejsce oraz co należy zawrzeć w powództwie o wyłącznie małżonka od dziedziczenia?

Stwierdzenie zgonu

Z uwagi na doniosłość znaczenia śmierci i jej skutków prawnych bardzo ważne jest precyzyjne stwierdzenie chwili śmierci oraz odpowiednie jej udokumentowanie. Z chwilą śmierci następują m. in. takie zdarzenia jak otwarcie spadku i powołanie do spadkobrania.

Jakie sprawy załatwimy u notariusza?

Notariusz sporządza głównie akty notarialne. Czynności notarialne dokonywane przez notariusza mają charakter dokumentu publicznego.

Czym jest dziedziczenie ustawowe?

W przypadku, gdy zmarły nie pozostawił testamentu dziedziczenie odbywa się na podstawie ustawy Kodeks cywilny. Kto jest uprawniony do dziedziczenia ustawowego?

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Zapis windykacyjny umożliwia spadkodawcy rozporządzanie konkretnymi składnikami swojego majątku. Oznacza to, że testator może poszczególne ze składników zapisać konkretnej osobie. Ma to zastosowanie również przy dziedziczeniu przedsiębiorstwa. Kiedy zapis windykacyjny będzie skuteczny?

Zakres odpowiedzialności spadkobiercy w prawie podatkowym

Odpowiedzialności spadkobiercy rozciąga się w szczególności na zobowiązania podatkowe spadkodawcy, którymi są wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązania podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatków w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

Zadatek a zaliczka - jaka różnica?

Zanim zawrzemy właściwą umowę kupna-sprzedaży nieruchomości, podpisujemy tzw. umowę przedwstępną, która określa istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Proces nabycia nieruchomości wiąże się również z zapłatą zaliczki lub zadatku. Czym różni się zaliczka od zadatku?

Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?

Wykreślenie hipoteki – niezależnie od kwoty zabezpieczenia – wymaga przejścia, w każdym przypadku, takiej samej procedury. Zdarza się, że hipoteka opiewa na symboliczną złotówkę. Niestety w takich przypadkach nie dochodzi do współpracy wierzycieli, co powoduje, że w odniesieniu do złotówki i do miliona złotych należy zastosować taką samą procedurę wykreślenia. Jak odbywa się wykreślenie hipoteki?

Będą zmiany w ustawie o usługach płatniczych

Poszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do wydawania pieniądza elektronicznego oraz kompleksowe uregulowanie tematyki usług płatniczych w jednej ustawie – takie rozwiązania zapowiada projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych.

Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku – ile wynosi i co się na nie składa?

Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku wynosi 1500 zł brutto, co oznacza wzrost o 8,2% w stosunku do 2011 roku. Minimalne wynagrodzenie to kwota określona rozporządzeniem, którą pracodawca wypłaca pracownikowi zatrudnionemu na cały etat. Co składa się na takie wynagrodzenie?

Rewolucja w bankowości – płatność telefonem komórkowym

Rewolucję w bankowości z pewnością wywoła możliwość płatności telefonem komórkowym. Po wprowadzeniu na rynek kart zbliżeniowych, płatność telefonem to kolejny krok do nowoczesnej bankowości.

Ile Polacy mają w bankach?

Polacy mają w bankach prawie pół biliona złotych. Od 2008 roku na lokatach terminowych i depozytach bieżących regularnie przybywa pieniędzy. Ile w tym roku zaniesiemy do banków?

Polacy nadal chętnie oszczędzają

Polacy nadal chętnie oszczędzają w bankach. Wolimy oszczędzać, niż zaciągać kredyty. Czy w 2012 r. utrzyma się popularność depozytów?

Stypendia – czy są opodatkowane?

Większość stypendiów jest zwolniona z podatku dochodowego. W przypadku stypendiów wypłacanych przez fundację lub stowarzyszenie zwolnieniu od podatku nie podlega kwota roczna stypendium przekraczająca 3800 zł.

Walentynki – jak spędzić je oryginalnie, nie obciążając budżetu?

Walentynki to doskonała okazja, żeby w ciekawy i oryginalny sposób spędzić czas z ukochaną osobą. Przy walentynkowym szaleństwie nie zapominajmy o swoim budżecie – nadwerężając go, możemy popaść w zadłużenie.

Czarna karta kredytowa tylko dla najbogatszych

Czarna karta kredytowa to wizytówka najbogatszych ludzi, których bank w ten sposób wyróżnia spośród innych klientów. W Polsce czarną kartę posiada 12 osób. Jakie przywileje niesie ze sobą jej posiadanie?

Prawne podsumowanie stycznia 2012 r.

Podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w styczniu 2012 r.

Rodzina na swoim 2012 - poradnik

Poznaj zasady uzyskania preferencyjnego kredytu w ramach programu "Rodzina na swoim" w 2012 r. To ostatni rok, kiedy można złożyć wniosek o kredyt z dopłatą.

Losowanie OFE już 31 stycznia

Losowanie OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny) odbędzie się 31 stycznia. Do 10 stycznia można dokonać samodzielnego wyboru funduszu.

Banki rezygnują z lokat antypodatkowych

Banki rezygnują z lokat antypodatkowych, mimo to znalezienie oferty depozytu z kapitalizacją dzienną nadal nie jest problemem. Klienci, którzy założą lokaty kończące się po 1. kwartale 2011 r., będą musieli zapłacić podatek, a ich zysk będzie mniejszy.

Odwrócona hipoteka – dodatkowe pieniądze dla emeryta

Odwrócona hipoteka, czyli dodatkowe pieniądze dla emeryta w zamian za przeniesienie własności nieruchomości, to usługa, której regulacją zajmuje się rząd. Jakie mogą być efekty wprowadzenia ustawy o odwróconej hipotece?

Oszczędzaj na usługach bankowych

Oszczędzaj na usługach bankowych, a wygospodarujesz nawet 600 zł rocznie. Gdzie szukać oszczędności i jak rozsądnie korzystać z oferowanych produktów bankowych, żeby naprawdę oszczędzać?

Odwrócona hipoteka zyskuje na popularności

Odwrócona hipoteka zyskuje na popularności, a firmy oferujące taką usługę finansową powstają w kolejnych miastach Polski, tym razem w Bydgoszczy. Na czym polega odwrócona hipoteka?

Wypłacaj gotówkę za pomocą usługi Cash Back

Wypłacaj gotówkę za pomocą usługi Cash Back w punktach handlowo-usługowych. Ich liczba wzrosła do 42 tys. zł. Na czym polega Cash Back i które bank oferują taką usługę?

Gdzie znaleźć mediatora?

Mediacja staje się coraz popularniejszym sposobem rozwiązywania sporów. Jest to sposób alternatywny do postępowania sądowego i często okazuje się o wiele korzystniejszy dla spierających się stron. Gdzie należy szukać mediatora, który pomoże rozwiązać nasz spór?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – do jakiego wnieść sądu?

Po śmierci spadkodawcy należy doprowadzić do nabycia spadku przez spadkobierców zmarłego. Jednym ze sposobów na dokonanie tego jest złożenie wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Do jakiego sądu należy wnieść taki wniosek?

Lokaty i ROR-y w 2012 r.

Promowanie krótkoterminowych lokat i wyeliminowanie lokat antypodatkowych – takie prognozy przedstawiają obserwatorzy rynków finansowych.

Kredyt odnawialny – bezpieczne pieniądze czy pułapka kredytowa?

Kredyt odnawialny (kredyt w koncie, kredyt rewolwingowy) to kredyt związany z rachunkiem oszczędnościowym, traktowany jako jedna z usług dostępnych w pakiecie z kontem bankowym. Czy kredyt odnawialny rzeczywiście jest szansą na szybką i bezpieczną gotówkę?

Do jakiego sądu złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć w sądzie rejonowym - wydział cywilny. Podlega ono opłacie w wysokości 50 zł.

Kredyt konsumencki - nowe przepisy

Kredyt konsumencki to każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. gotówkowy). Nowe regulacje ułatwiają zaciąganie kredytów konsumenckich w innych krajach Unii Europejskiej oraz ujednolicają ochronę konsumentów.

Kredyt-chwilówka: nie wpadnij w spiralę zadłużenia!

Kredyt-chwilówka to dla wielu najłatwiejszy i najszybszy sposób na rozwiązanie problemów finansowych. Szybki zastrzyk gotówki przydaje się szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy kuszeni świątecznymi promocjami nie jesteśmy w stanie powstrzymać się przed kolejnym zakupem.

REKLAMA