REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pieniądze, Przestępstwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sposoby zachowań w sytuacji korupcyjnej - poradnik

Gdy przedsiębiorca znajdzie się w sytuacji zagrożenia korupcyjnego, konieczna staje się umiejętność połączenia przepisów prawa i wynikających z nich procedur lub algorytmów postępowania. Dlatego też w kolejnej części opracowania przedstawiono propozycje postępowania w takich sytuacjach.

Korupcja w świetle badań i statystyk

Od roku 2000 widoczna jest tendencja wzrostowa liczby stwierdzonych przestępstw korupcyjnych.

Wzrosną raty kredytów hipotecznych w złotych

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe, co może przełożyć się na wzrost raty kredytów hipotecznych w złotych. Wzrost raty kredytów hipotecznych z złotych jest uzależniony od WIBOR 3M. Jak to dokładnie wygląda?

Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Zdolność kredytowa kształtowana jest również przez formę zatrudnienia. Najlepszą zdolność kredytową mają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, w gorszej sytuacji są pracownicy ze zleceniem i z dziełem, najmniej zaufania wzbudzają wśród bankowców prowadzący działalność gospodarczą.

REKLAMA

Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi nasze dane dotyczące zaciąganych przez nas kredytów, tworzy tym samym naszą historię kredytową. Czasem nie wiemy, jak wyglądają nasze dane w BIK-u. Jak je sprawdzić?

Co to jest karta przedpłacona?

Karta przedpłacona jest rodzajem karty płatniczej. Najlepiej znana forma karty przedpłaconej to karta podarunkowa. Czym charakteryzuje się karta przedpłacona?

Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów

Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów chcących wziąć kredyt hipoteczny. Jakie obniżki wprowadziły poszczególne banki? Czy wszystkie banki zdecydowały się na zmianę wymagań finansowych?

Coraz większa ilość kart zbliżeniowych

Coraz większa ilość kart zbliżeniowych znajduje się w portfelach Polaków. Banki regularnie wydają nowe karty zbliżeniowe. Czy wszędzie można nimi płacić? Czy karty zbliżeniowe są bezpieczne?

REKLAMA

Kiedy dane trafiają do BIK?

Dane trafiają do BIK w momencie, w którym składamy wniosek o kredyt. W jakim celu nasze dane trafiają do BIK? Czy należy się tego obawiać?

Jaki jest koszt noclegu w weekend majowy?

Ceny noclegów w większości miejscowości turystycznych w weekend majowy są podnoszone. Czy w weekend majowy można znaleźć miejsca, w których koszt noclegu nie obciąży nadmiernie naszego domowego budżetu? Jaką kwotę musimy przeznaczyć na nocleg?

Rozwijanie programów antykorupcyjnych w przedsiębiorstwie - poradnik

Każda organizacja doceniając wagę problemu korupcji powinna zdecydować się na podjęcie działań minimalizujących ryzyko w tym zakresie. W tym celu powinien zostać stworzony program antykorupcyjny wewnątrz organizacji.

Jaki leasing wybrać?

Jeśli rozważamy wzięcie czegoś w leasing musimy zdecydować się, który wybrać: operacyjny lub finansowy. Czym się różnią od siebie te dwie formy leasingowe? Przeczytaj, która będzie dla Ciebie lepsza?

Ściganie przestępstwa zgwałcenia bez wniosku

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany, które mają ułatwić ofiarom przestępstwa zawiadomienie o jego popełnieniu.

Jak oszczędzać na przelewach?

Przelewy możemy wykonywać w różnych formach. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w zależności od tego, jaką wybierzemy poniesiemy inny koszt przelewu. Jakie przelewy wybrać, by oszczędzić?

Wybór odpowiedniego mieszkania – podstawowe zasady

Wybór odpowiedniego mieszkania wydaje nam się łatwy i przyjemny. Niestety rzeczywistość później pokazuje, że wybraliśmy nieodpowiednie mieszkanie. Czym się kierować, żeby w przyszłości nie żałować?

Odpowiedzialność cywilna i dyscyplinarna za korupcję

Czyn korupcyjny może spowodować powstanie szkód o charakterze majątkowym. Przyjęcie łapówki implikuje również odpowiedzialność dyscyplinarną osoby przyjmującej korzyść, mającej status pracownika.

Okoliczności wyłączające odpowiedzialność karną w przypadku korupcji

Bezkarność oznacza, że organ ścigania nie wszczyna postępowania karnego przeciwko osobie, która wręczyła łapówkę, natomiast wszczęte umarza. Z dobrodziejstwa bezkarności mogą skorzystać jedynie sprawcy przekupstwa, nawet gdy z inicjatywą łapówki wyszedł dający, który następnie złożył stosowne zawiadomienie.

Pojęcie korupcji w ujęciu ogólnym i prawnym

Rozróżniamy korupcję w węższym znaczeniu, tj. na użytek prawa karnego materialnego oraz w znaczeniu społeczno-ekonomicznym. Podział taki stosuje się, ponieważ prawo karne wymaga precyzyjnego, jednoznacznego języka, zaś dla celów np. prewencyjnych wystarczające jest używanie szerszego pojęcia.

Okoliczności zaostrzające odpowiedzialność w przypadku korupcji

W pewnych przypadkach sprawca przestępstwa naraża się na wyższą odpowiedzialność karną. Dotyczy to zarówno przestępstwa sprzedajności, jak i przekupstwa.

Zjawisko korupcji: kim jest funkcjonariusz publiczny?

Dla bytu przestępstw sprzedajności i przekupstwa, osoba wręczająca korzyść musi mieć świadomość pełnienia przez drugą stronę funkcji publicznej.

Okoliczności łagodzące i wypadki mniejszej wagi w przypadku korupcji

Sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on organowi ścigania informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia.

Korupcja: korzyść majątkowa a korzyść osobista

O uznaniu jakiegoś dobra za korzyść majątkową lub osobistą powinno decydować to, jaką potrzebę zaspokaja ono w większym stopniu. Jeżeli zaspokaja przede wszystkim potrzebę materialną, to jest korzyścią majątkową, a jeżeli niematerialną, jest korzyścią osobistą.

Niekaralne formy korupcji

Do niekaralnych form korupcji możemy zaliczyć nepotyzm, kumoterstwo i konflikt interesów. Jak rozpoznać takie zachowania?

Regulacje prawne dotyczące korupcji - poradnik

Najczęściej spotykaną formą korupcji jest łapownictwo. Płatną protekcją jest zaś podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu sprawy.

Obrońca w postępowaniu karnym skarbowym

Ponieważ w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego, także przepisy dotyczące ustanawiania i roli obrońcy w procesie karnym odnoszą się do procesu karnego skarbowego. W toku postępowania karnego osoba oskarżona zawsze może korzystać z pomocy obrońcy.

Pobyt za granicą a postępowanie karnoskarbowe w Polsce

Kiedy możliwy jest proces karnoskarbowy bez udziału sprawcy czynu? Przeczytaj poradę Eksperta.

Jak złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności?

Sprawca przestępstwa lub wykroczenia karnoskarbowego, który zamierza skorzystać z dobrodziejstwa instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności musi zastosować się do rygorów określonych w Kodeksie karnym skarbowym.

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności - dla kogo?

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest instytucją prawa karnoskarbowego, nieznaną powszechnej procedurze karnej i wykroczeniowej. Wniosek finansowego organu postępowania przygotowawczego o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności spełnia funkcję analogiczną jak akt oskarżenia.

Czy mogę odwołać się od wyroku w sprawie karnoskarbowej?

W postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego, jeżeli przepisy niniejszego kodeksu karnego skarbowego nie stanowią inaczej. Oznacza to, iż reguły obowiązujące w postępowaniu odwoławczym o przestępstwa i wykroczenia skarbowe, poza kilkoma wyjątkami, są zasadniczo zbieżne z regułami ogólnymi procedury karnej.

Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe

Kodeks karny skarbowy opisuje dwie formy czynów zabronionych: przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Zgodnie z tą ustawą czyn należący do przestępstw i wykroczeń skarbowych jest społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, a jego sprawcy może być przypisana wina umyślna, ewentualnie także nieumyślna – o ile ustawa wyraźnie to przewiduje.

Zadatek a zaliczka - jaka różnica?

Zanim zawrzemy właściwą umowę kupna-sprzedaży nieruchomości, podpisujemy tzw. umowę przedwstępną, która określa istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Proces nabycia nieruchomości wiąże się również z zapłatą zaliczki lub zadatku. Czym różni się zaliczka od zadatku?

Będą zmiany w ustawie o usługach płatniczych

Poszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do wydawania pieniądza elektronicznego oraz kompleksowe uregulowanie tematyki usług płatniczych w jednej ustawie – takie rozwiązania zapowiada projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych.

Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku – ile wynosi i co się na nie składa?

Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku wynosi 1500 zł brutto, co oznacza wzrost o 8,2% w stosunku do 2011 roku. Minimalne wynagrodzenie to kwota określona rozporządzeniem, którą pracodawca wypłaca pracownikowi zatrudnionemu na cały etat. Co składa się na takie wynagrodzenie?

Jakie są konsekwencje posiadania znacznej ilości narkotyków?

Zgodnie z art.62 ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie znacznej ilości narkotyków podlega surowszej odpowiedzialności karnej od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Kiedy posiadana ilość narkotyków będzie znaczna?

Rewolucja w bankowości – płatność telefonem komórkowym

Rewolucję w bankowości z pewnością wywoła możliwość płatności telefonem komórkowym. Po wprowadzeniu na rynek kart zbliżeniowych, płatność telefonem to kolejny krok do nowoczesnej bankowości.

Ile Polacy mają w bankach?

Polacy mają w bankach prawie pół biliona złotych. Od 2008 roku na lokatach terminowych i depozytach bieżących regularnie przybywa pieniędzy. Ile w tym roku zaniesiemy do banków?

Za zakup przerobionej konsoli do gier można trafić do więzienia

Kupowanie używanych konsol do gier może grozić trafieniem do więzienia. Spowodowane jest to dużą liczbą zmodyfikowanych urządzeń dostępnych na rynku. Przeróbki te powodują omijanie zabezpieczeń antypirackich. Kiedy używana konsola może ściągnąć na kupującego problemy?

Polacy nadal chętnie oszczędzają

Polacy nadal chętnie oszczędzają w bankach. Wolimy oszczędzać, niż zaciągać kredyty. Czy w 2012 r. utrzyma się popularność depozytów?

Stypendia – czy są opodatkowane?

Większość stypendiów jest zwolniona z podatku dochodowego. W przypadku stypendiów wypłacanych przez fundację lub stowarzyszenie zwolnieniu od podatku nie podlega kwota roczna stypendium przekraczająca 3800 zł.

Kto może być instruktorem jazdy?

Rynek szkolenia kierowców jest w naszym kraju bardzo dynamiczny. Często powstają nowe ośrodki szkolenia kierowców, które potrzebują wykwalifikowanych pracowników – instruktorów jazdy. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać instruktorem jazdy?

Kiedy instruktor może stracić uprawnienia?

Z roku na rok nie słabnie zainteresowanie kursami prawa jazdy. Pomimo dużej konkurencji bycie instruktorem jazdy wydaje się dosyć stabilną i bezpieczną pracą. Jednak instruktorzy muszą być ostrożni, aby nie utracić swoich uprawnień. Jakie okoliczności powodują utratę uprawnień przez instruktora jazdy?

Walentynki – jak spędzić je oryginalnie, nie obciążając budżetu?

Walentynki to doskonała okazja, żeby w ciekawy i oryginalny sposób spędzić czas z ukochaną osobą. Przy walentynkowym szaleństwie nie zapominajmy o swoim budżecie – nadwerężając go, możemy popaść w zadłużenie.

Czarna karta kredytowa tylko dla najbogatszych

Czarna karta kredytowa to wizytówka najbogatszych ludzi, których bank w ten sposób wyróżnia spośród innych klientów. W Polsce czarną kartę posiada 12 osób. Jakie przywileje niesie ze sobą jej posiadanie?

Prawne podsumowanie stycznia 2012 r.

Podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w styczniu 2012 r.

Rodzina na swoim 2012 - poradnik

Poznaj zasady uzyskania preferencyjnego kredytu w ramach programu "Rodzina na swoim" w 2012 r. To ostatni rok, kiedy można złożyć wniosek o kredyt z dopłatą.

Losowanie OFE już 31 stycznia

Losowanie OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny) odbędzie się 31 stycznia. Do 10 stycznia można dokonać samodzielnego wyboru funduszu.

Banki rezygnują z lokat antypodatkowych

Banki rezygnują z lokat antypodatkowych, mimo to znalezienie oferty depozytu z kapitalizacją dzienną nadal nie jest problemem. Klienci, którzy założą lokaty kończące się po 1. kwartale 2011 r., będą musieli zapłacić podatek, a ich zysk będzie mniejszy.

Odwrócona hipoteka – dodatkowe pieniądze dla emeryta

Odwrócona hipoteka, czyli dodatkowe pieniądze dla emeryta w zamian za przeniesienie własności nieruchomości, to usługa, której regulacją zajmuje się rząd. Jakie mogą być efekty wprowadzenia ustawy o odwróconej hipotece?

Oszczędzaj na usługach bankowych

Oszczędzaj na usługach bankowych, a wygospodarujesz nawet 600 zł rocznie. Gdzie szukać oszczędności i jak rozsądnie korzystać z oferowanych produktów bankowych, żeby naprawdę oszczędzać?

Odwrócona hipoteka zyskuje na popularności

Odwrócona hipoteka zyskuje na popularności, a firmy oferujące taką usługę finansową powstają w kolejnych miastach Polski, tym razem w Bydgoszczy. Na czym polega odwrócona hipoteka?

REKLAMA