REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pielęgnacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak unikać błędów w komponowaniu zieleni?

Już w trakcie planowania nasadzeń zieleni warto pomyśleć o właściwej kompozycji. Pozwoli to na optymalne uwydatnienie walorów ozdobnych roślin, ich funkcjonalne rozmieszczenie i połączenie ich z obiektami architektonicznymi. Jakimi zasadami się kierować?

Jak dbać o skrzydłokwiat?


Spathiphyllum w naturalnym środowisku rośnie na obszarach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Jego nazwa łączy się z kształtem kwiatostanu. Charakteryzuje się grubymi, mięsistymi, zielonymi liśćmi oraz długim, pędem kwiatowym zakończonym kolbą nasienną, otoczoną białą lub kremową pochwą. Warto mieć go w mieszkaniu, ponieważ oczyszcza on powietrze z toksycznych substancji.

Co dolega mojej roślinie?

Zdarza się, że mimo troskliwej i starannej pielęgnacji roślina nie chce rosnąć. Wiotczeje, pokrywa się plamami i traci swój piękny wygląd, a my nie wiemy jak jej pomóc. Warto znać pewne zasady pielęgnacji roślin w danej sytuacji. Im szybciej zareagujemy i zadziałamy, tym łatwiej rozwiążemy dany problem.

Kwiaty doniczkowe dla każdego


Mogłoby się wydawać, że wybór roślin do mieszkania jest sprawą bardzo prostą. Denerwujemy się, kiedy roślina, mimo naszych starań i pielęgnacji, z niewiadomych powodów choruje. Ale jest na to rada. Dla początkujących i zapracowanych ogrodników, warto wybierać rośliny mało wymagające, które są odporne na słabe warunki środowiska, w którym żyją. Jednocześnie rośliny te są niezwykle dekoracyjne i sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie staje się bardziej przytulne. Istnieją rośliny, które nie podlewane nawet przez kilka tygodni bez problemu przetrwają. Nie wymagają systematycznego nawożenia, ani częstego podlewania.

REKLAMA

Jak pielęgnować kliwie (Clivia) przez cały rok?

Kliwia (Clivia) zachwyca swoją urodą od wielu lat. Pochodzi z południowej Afryki i obejmuje trzy gatunki: Clivia miniata – kliwia pomarańczowa, Clivia nobilis – kliwia szlachetna, która zachwyca swoimi kwiatami w kolorze łososiowym, oraz Clivia gardenii – o żółto – pomarańczowych kwiatach.

Jak pielęgnować cyklamen (Cyclamen)?

Cyklamen (Cyclamen) to tzw. fiołek alpejski. Roślina ta jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jej okres kwitnienia przypada od jesieni do końca wiosny. Większość odmian latem przechodzi okres spoczynku. Kiedy fiołek przekwitnie, nie należy go wyrzucać, bowiem może kwitnąć nam jeszcze kilka lat. Cyklamen jest rośliną wieloletnią o kolorystyce czerwonej, różowej, białej i wielobarwnej, jego liście mają kształt serduszek.

Jak pielęgnować i rozmnażać aloes (Aloe)?

Aloes (Aloe) jest sukulentem liściastym. Ma grube, mięsiste liście i pnie. Wyglądem przypomina agawę i ma drzewkowaty lub krzewiasty pokrój. Aloes pochodzi głównie z Madagaskaru, Afryki lub Bliskiego Wschodu.

Aeonium (Aeonium)

Należy do rodziny gruboszowatych. Wśród jego odmian wyróżnia się dwie charakterystyczne formy: formę drzewka na cienkich, łukowatych gałązkach zakończonych rozetą liści (np. aeonium arboreum) oraz formę niską, złożoną ze zwartych rozet rzadko wystających ponad 10 cm nad doniczką (np. aeonium tabuliforme). W postaci drzewka, może osiągnąć wysokość do 200 cm i rozłożystość od 45 do 200 cm. Aeonium można uformować na podobieństwo bonsai.
Kwitnie żółtym kwiatem na wiosnę. Przy bliższym kontakcie czuć jej nieprzyjemny zapach. Roślina łatwa w uprawie.

REKLAMA

Konwalia (Convallaria)

Konwalia to polski gatunek, choć dziko rośnie też w Azji i w Ameryce Północnej. Konwalia jest objęta ochroną, a hodowana w domu, zakwita na przełomie zimy i wiosny. Liście Konwalii są podłużne, eliptyczne i ciemnozielone. Konwalia rozrasta się poprzez podziemne kłącza. Jest dość odporna na szkodniki i choroby. Konwalia nie nadaje się do wieloletniego hodowania w doniczce.

Kliwia (Clivia)

Kliwia cynobrowa/pomarańczowa (Clivia miniata) pochodzi z południowej Afryki. Wiosną wytwarza efektowne pomarańczowe lub czerwone kielichowate kwiaty. W sprzyjających warunkach roślina może zakwitnąć ponownie jesienią. Kliwia osiąga wymiary 30–75 cm wysokości i do 30 cm szerokości. Roślina jest dość łatwa w uprawie, jedynie doprowadzenie jej do stanu kwitnienia może być dość problematyczne.

Pokrzywiec (Acalypha hispida)


Pokrzywiec to egzotyczna roślina pochodząca z rejonów tropikalnych kwitnąca niemal cały rok. Pokrzywiec ma ząbkowane, zielone liście z miedzianym odcieniem, nakrapiane drobnymi, czerwonymi plamkami. Pokrzywiec jest bardzo efektowną, delikatną i wybredną rośliną, przez co jest trudny w uprawie. Najlepiej rozwija się w cieplarni.

Chryzantema (Chrysantemum)

Zwana również złocieniem. Naturalnie występuje w Chinach, Japonii (jest tam symbolem rodziny cesarskiej), Korei i Mongolii. Jedyną dziko rosnącą w Polsce jest chryzantema Zawadzkiego, którą spotkać można w Pieninach. Złocienie uprawiane są ze względu na obfite i wielobarwne kwitnienie późną jesienią, kiedy większość innych roślin zrzuca kwiaty. Z tego właśnie względu, są tak popularne do ozdabiania grobów w dniu Wszystkich Zmarłych. Chryzantema osiąga wysokość 35–150 cm i rozłożystość 35–100 cm. Jest dość łatwa w uprawie. Ponadto jest często wykorzystywana do rabat, doniczek i jako kwiat cięty.

Trawnik wizytówką Twojego domu


Trawnik jest najważniejszym elementem naszego ogrodu. Zadbany i dobry jakościowo zapewni miejsce dla zabaw naszym dzieciom i pozwoli nam posiedzieć ze znajomymi przy grillu.

Jak przycinać brzoskwinie?

Brzoskwinie oraz nektaryny to drzewa bujnie rosnące, które lubią cięcie. Nie musimy obawiać się, że przytniemy drzewa za mocno. Wiosną przycinamy je jako ostatnie, gdyż można zrobić to nawet w trakcie kwitnienia. Pozwoli to zaobserwować, na których pędach będą zawiązywały się owoce. Jak przycinać te popularne drzewa owocowe?

Jak ekologicznie zwalczyć ślimaki?


Ślimaki mogą skutecznie oszpecić niejedna roślinę pozbawiając ją liści lub wygryzając w niej dziury. Ślimaki niestety bardzo lubią liście wielu popularnych roślin ozdobnych. Można zastosować łatwe w użyciu środki chemiczne żeby skutecznie unieszkodliwić intruzów. Można jednak w prosty i tańszy sposób wyeliminować ślimaki bez użycia chemii. Jak to zrobić?

Jak dbać o lawendę?

Lubiana i popularna lawenda jest ozdobą ogrodów, tarasów i balkonów. Najbardziej okazałą jest w czasie kwitnienia, ale jej srebrzyste liście i charakterystyczny zapach są atrakcją przez cały rok. Co lubi, a czego nie toleruje lawenda?

Jak uprawiać rzeżuchę w warunkach domowych?

Rzeżucha mimo walorów dekoracyjnych, ma również doskonały smak i duże właściwości lecznicze. Jest bogatym źródłem witamin: C, PP, B1, B2, jodu czy też magnezu. Dodawana do potraw przyśpiesza trawienie, poprawia pracę trzustki i poprawia apetyt. Ma ona również działanie moczopędne i dezynfekujące, poprawia jakość cery oraz wzmacnia włosy i paznokcie. Kiełki rzeżuchy polecane są w diecie dla cukrzyków, ponieważ obniżają poziom cukru we krwi.

Cytrusy w mieszkaniu - uprawa

Cytrusy należą do rodziny rutowatych. To rośliny śródziemnomorskie, które dobrze rosną w warunkach domowych. Cytrusy pochodzą głównie ze wschodniej Azji. Są to rośliny zimozielone, bardzo wrażliwe na mrozy. Dlatego też uprawiamy je głównie w pojemnikach lub doniczkach w mieszkaniach. Na lato można je wystawić do ogrodu lub na taras, jesienią jednak muszą powrócić znów do pomieszczeń Pomarańcze i cytryny rosną w warunkach domowych jako krzaczaste drzewka, z pięknymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi i aromatycznymi owocami.

Wiosna w domu – czyli jak pielęgnować pierwiosnki?

Pierwiosnki, a szczególnie pierwiosnek bezłodygowy, są typowymi pędzonymi zimowymi i przedwiosennym kwiatami doniczkowymi. W kwiaciarniach są pierwszymi zwiastunami wiosny. Należą do niezwykle wdzięcznych roślin. Dorastają do około 10 cm wysokości. Kwitnie od grudnia do maja, a jego kwiaty mają barwę białą, żółtą, czerwoną, niebieską – w różnych odcieniach. W naturze pierwiosnek jest byliną, ale w doniczkach jest traktowany jak roślina jednoroczna. Po kwitnieniu można go wyrzucić albo przesadzić do ogrodu – nie nadaje się, niestety, do długotrwałej uprawy w domu.

Jak sprawdzą się kwiaty w naszej łazience?

Łazienka to doskonałe miejsce dla kwiatów. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno warunki w niej są wprost idealne dla niektórych gatunków roślin. Znajdujące się w łazience rośliny nadają jej uroku i sprawiają, że wnętrze ma mniej sterylny wygląd.

Dlaczego nie zakwitła hortensja ogrodowa?


Zdarza się, że pięknie dotychczas kwitnące hortensje ogrodowe przestają kwitnąć i wytwarzają jedynie liście. Możemy temu zaradzić przez właściwe przycinanie, terminową pielęgnację i odpowiednie nawożenie.

Kiedy można usunąć drzewa bez zezwolenia?

Najczęściej musimy uzyskać zezwolenie na usunięcie drzewa. Naliczane są też wysokie opłaty za wycięcie drzewa bez zezwolenia. Zezwolenie nie jest wymagane, gdy drzewa stanowią różnego rodzaju zagrożenie, dają jadalne owoce lub ich wiek nie przekracza 5 lat.

Jak pielęgnować skórzane meble?

Do pielęgnacji mebli ze skóry stosuje się przeznaczone specjalnie do tego celu preparaty. Jak odpowiednio dobrać specyfiki do pielęgnacji mebli skórzanych, aby czyszczenie przyniosło najlepsze efekty?

Jak hodować kaktusy w domu?

W Polsce kaktusy hodowane są najczęściej w warunkach domowych ze względu na niesprzyjający klimat. W mieszkaniach, najlepiej uprawiać gatunki sprawdzone i długowieczne.

Jakie są rodzaje fiołków?

Fiołek to roślina z rodziny fiołkowatych. Rodzina fiołkowatych liczy ok. 400–500 gatunków rosnących w umiarkowanej i subtropikalnej strefie półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest V. odorata, czyli fiołek wonny (fiołek pachnący) gatunek występujący w stanie dzikim w Europie, w zachodniej Azji (Cypr, Turcja) i północnej Afryce.

Bonsai

Sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach, w których całość kompozycji dopełnia często kamień i mech.

Bonsai

Sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach, w których całość kompozycji dopełnia często kamień i mech.

Czy wiesz jak pielęgnować ogródek różany?

Marzysz, żeby w Twoim ogrodzie rosły róże? Pielęgnacja ogródku różanego nie jest wcale taka trudna! Sprawdź, jak opiekować się kwiatami.

Czy wiesz jak pielęgnować trawnik?


Chcesz, aby Twój trawnik wyglądał olśniewająco? Aby trawa była w jednym kolorze, a żaden chwast nie zakłócał pięknej, zielonej kompozycji? Wystarczy kilka zabiegów pielęgnacyjnych, a trawa będzie bujna i cudownie zielona!

Pierwiosnek pospolity (Primula vulgaris)

Pierwiosnek pospolity szczególnie pięknie wygląda w skupiskach - na rabatkach, w ogródkach skalnych, dużych donicach. Tworzy piękne, barwne plamy w jakimkolwiek miejscu się nie pojawi. Kwitnie od stycznia do maja i przykuwa uwagę mnogością swoich barw.

Skrętnik (Streptocarpus)

Główną ozdobą skrętnika są kwiaty – duże, w pastelowych kolorach, osadzone po jednym (góra dwa) na cienkich i długich szypułkach. Sprawiają wrażenie, jakby wisiały w powietrzu. Ojczyzną tej rośliny jest Ameryka Południowa, gdzie rosną w lasach tropikalnych.

Storczyk cymbidium

W tropikalnej Azji występuje około 40 gatunków tego storczyka oraz jego niezliczone mieszańce. Zależnie od gatunku mają one od 50 do 100 cm wysokości. Są to typowe rośliny do zimowego ogrodu lub do hodowli na ogrzewanej werandzie. Miniaturki mieszańców można hodować z powodzeniem w pokoju. Kwiaty pojawiają się w okresie od wiosny do lata. Liście są wąskie i długie, równomiernej szerokości.

Begonia królewska (Begonia rex)

Wyhodowano wiele odmian o wielobarwnych liściach m.in. z efektownymi zielono-srebrzystymi wzorkami lub o liściach różowo-bordowych.

REKLAMA