REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PFRON

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak od 1 października 2018 r. zmieniły się deklaracje przesyłane do PFRON

Od 1 października 2018 r. zmienił się katalog podmiotów zwolnionych z wpłat na PFRON w przypadku osiągania 2% wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników. Od tego dnia zmodyfikowano także m.in. niektóre aspekty związane z przyznawaniem ulg we wpłatach na PFRON. W konsekwencji zmianie uległy deklaracje miesięcznych wpłat na PFRON.

3 nowe rozporządzenia dotyczące ustawy o rehabilitacji

Zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 10 maja 2018 r. spowodowała wejście w życie z dniem 1 października 2018 r. 3 rozporządzeń Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jakie zmiany wprowadzają nowe rozporządzenia?

Niższa kara za zawyżenie ulgi na PFRON od 1 października 2018 r.

Od 1 października 2018 r. zmieniły się zasady nakładania kar finansowych za nieprawidłowości w udzielaniu ulg. Gdy firma popełni błąd nie zapłaci już wysokiej kary finansowej.

Nowe formularze w PFRON od 1 października 2018 r.

Od 1 października 2018 r. obowiązują nowe wzory formularzy w PFRON, tj. INF-U oraz INF-1-u. Formularze można składać za pomocą systemu e-PFRON2.

REKLAMA

Nowoczesna platforma informatyczna PFRON

System Obsługi Wsparcia (SOW) finansowany ze środków PFRON ma na celu m.in. ułatwienie wnioskowania o te środki przez niepełnosprawnych oraz poprawę jakości ich życia.

Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych przez internet w 2019 r.

Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych z PFRON od połowy 2019 r. będzie można uzyskać przez internet. Dotychczas osoba niepełnosprawna, która chciała uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON, musiała udać się do urzędu, żeby złożyć stosowny wniosek.

Zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych po zmianach przepisów

Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągający co najmniej 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest zobowiązany do dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON. W wyniku nowelizacji przepisów podmiotami, które będą musiały dokonywać wpłat na PFRON, począwszy od wpłat za styczeń 2019 r., będą również pracodawcy prowadzący zakłady pracy będące w likwidacji. Ponadto na podmioty udzielające ulg we wpłatach na PFRON nałożono obowiązek informowania nabywcy tej ulgi o zasadach jej nabywania i korzystania z obniżenia wpłaty.

Duże zmiany w ulgach na PFRON

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zamienić dofinansowanie w refundację wynagrodzenia. Zniesiony ma być obowiązek tworzenia indywidualnych programów rehabilitacji.

REKLAMA

Przedsiębiorcy nie chcą wprowadzenia III progu podatkowego

Przedsiębiorcy nie popierają pomysłu zlikwidowania podatku liniowego dla przedsiębiorców i faktycznego wprowadzenia III progu podatkowego. Uznają, że podatek solidarnościowy uderzy finansowo przede wszystkim we wciąż rachityczną klasę średnią. Ich zdaniem gotowym już projektem ustawy w tej sprawie, zakłada zwiększenie obciążeń nie tylko dla obywateli zamożniejszych, ale dla wszystkich osób zatrudnionych, przyczyniając się tym samym do wzrostu klinu podatkowego w Polsce.

Wnioski o dofinansowanie z PFRON można składać przez internet

Osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie będą mogli złożyć wniosek o dofinansowanie z PFRON przez internet. Ponadto będą udostępnione w formie elektronicznej formularze z wnioskami o wsparcie.

Sprawozdanie finansowe za 2017 r. do PFRON do 30 kwietnia

Niezłożenie sprawozdania finansowego w terminie do 30 kwietnia 2018 r. może skutkować wstrzymaniem wypłaty środków.

Co się zmieniło od 1 stycznia 2018 r. we wzorach formularzy składanych do PFRON

Od 1 stycznia 2018 r. publiczne i niepubliczne żłobki są zobowiązane do wykazywania wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 2%. Spowodowało to konieczność zmiany deklaracji i informacji składanych do PFRON: INF-1, INF-2, INF-Z, DEK-1-b, DEK-Z.

Zmiany w informacjach i deklaracjach PFRON od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. przy ustalaniu wpłat na PFRON w stosunku do pracodawców prowadzących żłobki należy stosować niższy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Konsekwencją zmian wprowadzonych w ustawie o PFRON jest modyfikacja składanych przez pracodawców formularzy.

Ulga we wpłatach na PFRON - zmiany od 2018 r.

Od 2018 roku zmienią się zasady udzielania ulg we wpłatach na PFRON - wynika z projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pracodawców czekają nowe obowiązki.

Nowy formularz INF-O-PP

Od dnia 11 września 2017 r. nastąpiła zmiana wersji formularza INF-O-PP. Formularz składany jest przez pracodawców, wnioskujących o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników.

Nowe legitymacje dla niepełnosprawnych - zmiany od 1 sierpnia 2017 r.

Od 1 sierpnia 2017 r. legitymacje dla osób niepełnosprawnych przyznawane i wydawane są na nowych zasadach. Legitymacja wystawiana jest na wniosek osoby niepełnosprawnej. Od września br. będzie obowiązywał nowy wzór legitymacji.

Roczne informacje i deklaracje do PFRON do 20 stycznia 2017 r.

Pracodawcy, którzy zatrudniają niepełnosprawnych, mają obowiązek przesłać roczne informacje INF-2 i deklaracje DEK-R do PFRON do 20 stycznia 2017 r. Dzień ten jest również ważnym terminem dla przedsiębiorców mających status zakładów pracy chronionej.

Jak wypełnić informację o kwocie obniżenia wpłat na PFRON – INF-U

Od 1 lipca 2016 r. obowiązują nowe formularze w PFRON, tj. INF-U oraz INF-1-u. Jak prawidłowo wypełnić informację o kwocie obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych INF-U?

Sankcje za nieprzekazywanie środków na ZFRON

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji wprowadziła od 25 września 2016 r. przepis sankcjonujący nieprzekazanie przez pracodawcę prowadzącego zakład pracy chronionej środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) na ten fundusz. Dotychczas przepisy ustawy o rehabilitacji nie określały wprost konsekwencji dla takiego pracodawcy.

Nowe formularze w PFRON - obowiązek przesłania INF-1-u do 20 sierpnia

Od 1 lipca 2016 r. obowiązują nowe formularze w PFRON, tj. INF-U oraz INF-1-u. Do 20 sierpnia br. pracodawcy mają obowiązek poinformować Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o ulgach na PFRON udzielonych w lipcu. Pracodawcy robią to na formularzu INF-1-u.

W 2017 r. nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością

Nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością mają obowiązywać od 1 sierpnia 2017 r. Zmiany będą dotyczyły również niewłaściwego wydatkowania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Nowe legitymacje dla niepełnosprawnych od 1 sierpnia 2017 r.

Od 1 sierpnia 2017 r. będą obowiązywały nowe legitymacje dla osób niepełnosprawnych. Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw zakłada również zmiany w zakładach pracy chronionej, w których tworzony jest fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Formularze składane do PFRON - zmiany od 1 lipca 2016 r.

Od 1 lipca 2016 r. pracodawcy udzielający ulg we wpłatach na PFRON wystawiają informację o kwocie obniżenia według sformalizowanego wzoru. Podmioty te muszą też prowadzić ewidencję wystawionych informacji – w formie papierowej lub elektronicznie. Natomiast pracodawcy zobowiązani do wpłat na PFRON i korzystający z ulgi w tym zakresie mogą wykazać w deklaracjach DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b maksymalne obniżenie wpłaty w wysokości 50%. Nowe zasady obowiązują od lipca 2016 r. będącego okresem sprawozdawczym.

Najważniejsze zmiany dotyczące dofinansowania i obniżania wpłat na PFRON

Zmiana warunków dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych oraz niższe ulgi we wpłatach na PFRON - to jedne z najważniejszych zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, które wchodzą w życie 1 lipca br.

Nowe zasady obniżania wpłat na PFRON

1 lipca 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ogranicza ona do 50% wymiar obniżenia wpłaty na PFRON za dany miesiąc. Przysługująca, lecz niewykorzystana kwota obniżenia będzie mogła być uwzględniana we wpłatach przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Nowe przepisy o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych od 1 lipca

Od 1 lipca 2016 r. wchodzą w życie nowe regulacje w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych. Ulga, o jaką pracodawcy mogą obniżyć wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), ulega obniżeniu z 80 do 50 proc. Zmiana oznacza więcej środków w funduszu, ale za to mniejsze korzyści dla korzystających z takiej możliwości firm.

Zmiany w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych od 1 lipca 2016 r.

Od 1 lipca br. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Nowe regulacje wprowadzają dla pracodawców możliwość odpisania na PFRON 50 proc. faktury.

Nieprawidłowa ewidencja składek na PFRON

Nieprawidłowość: W jednostce budżetowej składki na PFRON były ewidencjonowane na koncie 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”.

Ulgi we wpłatach na PFRON - zmiany od 1 lipca 2016 r.

Od 1 lipca 2016 r. pracodawcy korzystający z ulg we wpłatach na PFRON będą mogli obniżyć kwotę wpłaty maksymalnie do 50% wysokości wpłaty, do której są zobowiązani w danym miesiącu. Jak stosować przepisy przejściowe w stosunku do pracodawców, którzy nabyli prawo do obniżenia wpłat przed 1 lipca 2016 r.?

Obniżenie wpłat do PFRON - zmiany od lipca 2016 r.

Wpłaty do PFRON należne za lipiec 2016 r. będzie można obniżać o maksymalnie 50% wartości wpłaty. Skróci się też okres, jaki pozostaje przedsiębiorcom na wykorzystanie przysługującego im obniżenia – z 12-stu na 6 miesięcy. To wszystko za sprawą nowych przepisów, które wchodzą w życie 1 lipca 2016 r.

Zmiana zasad obniżania wpłat na PFRON

1 lipca 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ogranicza ona do 50% wymiar obniżenia wpłaty na PFRON za dany miesiąc. Przysługująca, lecz niewykorzystana kwota obniżenia będzie mogła być uwzględniana we wpłatach przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Jak ująć w księgach rachunkowych składki na PFRON

Od 1 czerwca ulega zmianie kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, od której ustala się składki na PFRON. Obciążają one koszty podstawowej działalności operacyjnej. Dlatego ujmuje się je księgach rachunkowych na koncie „Podatki i opłaty” w korespondencji z kontem „Rozrachunki publicznoprawne”.

Będą zmiany w obowiązkach wobec PFRON

Pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne czekają zmiany w obowiązkach wobec PFRON. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 lipca 2016 r.

Zmiany w obowiązkach wobec PFRON od 1 lipca 2016 r.

Pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne czekają zmiany w obowiązkach wobec PFRON. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 lipca 2016 r.

Ulgi we wpłatach na PFRON 2016

Od lipca 2016 r. zmienią się zasady obliczania ulg we wpłatach na PFRON. Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ogranicza do 50 proc. ulgi we wpłatach na PFRON. Jak obliczyć ulgę we wpłatach na PFRON na nowych zasadach?

IFK poleca: 500 zł grzywny za niezłożenie DEK-R

Pracodawca, który chociaż za jeden miesiąc w 2015 r. był zobowiązany do dokonania wpłat na PFRON, musi złożyć deklarację roczną DEK-R. Musi to uczynić do 20 stycznia roku następującego po roku, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłat.

Zmiany w obowiązkach pracodawców wobec PFRON od 1 lipca 2016 r.

Jakie obowiązki będą mieli pracodawcy względem PFRON od 1 lipca 2016 r.?

Obniżenie ulg we wpłatach na PFRON w 2016 roku

W lipcu 2016 r. ma wejść w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej. Zdaniem ekspertów obniżenie ulg we wpłatach na PFRON o 30 procent może przyczynić się do spadku ilości osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo.

Wpływ obniżenia ulg we wpłatach na PFRON na zatrudnienie niepełnosprawnych

Łączna liczba osób niepełnosprawnych w Polsce to 3,34 mln osób, z czego jedynie ok. 28 proc. jest aktywnych zawodowo – wynika z danych Capital Work. Zmiany dotyczące obniżenia ulg we wpłatach na PFRON, które wejdą w życie od lipca 2016 r. mogą obniżyć zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

IFK poleca: Zmiany w obowiązkach wobec PFRON od lipca 2016 r.

Pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne czekają zmiany w obowiązkach wobec PFRON. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 lipca 2016 r.

Niższe ulgi we wpłatach PFRON od 1 lipca 2016 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która ogranicza do 50 proc. ulgi we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pracodawcy, którzy źle wyliczą kwotę wpłaty na PFRON będą karani.

Mniejsze ulgi we wpłatach na PFRON w 2016 r.

W lipcu 2016 roku zmienią się zasady udzielania ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Mają one być obniżone. Zdaniem Konfederacji Lewiatan mniejsze ulgi we wpłatach ograniczą nadużycia w zatrudnianiu niepełnosprawnych.

Wysokość dofinansowania z PFRON

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) to fundusz celowy, w rozumieniu przepi­sów o finansach publicznych, posiadający osobo­wość prawną powołany do wspierania rehabilitacji oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych. Jaka jest kwota miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego oraz kto nie może skorzystać z dofinansowania?

Senat za ograniczeniem ulg we wpłatach na PFRON

Senat poparł ograniczenie do 50 proc. ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, co ma zapewnić stabilność funkcjonowania PFRON. Wymiar kar dla pracodawców, którzy źle wyliczą kwotę wpłaty na PFRON ma wynosić trzykrotność różnicy między tym, co należało się funduszowi, a co do niego nie wpłynęło, jednak nie więcej niż 30 proc. należnej ulgi.

Częstsze kontrole z PFRON

W związku z ostatnimi głośnymi sprawami wyprowadzania pieniędzy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przedsiębiorcy zatrudniający osoby niepełnosprawne obawiają się, że wzrośnie liczba kontroli z PFRON.

Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego

Dopuszczalne jest zatrudnianie osób niepełnospraw­nych na podstawie umów o pracę. Pracodawca, który zatrudnia pracowników niepełnosprawnych, powinien zapewnić im dodatkowe uprawnienia, które przysługują jedynie takim pracownikom.

Wysokie kary za źle naliczone ulgi we wpłatach na PFRON

Wystawianie ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) może przestać być korzystne dla pracodawców. Przez co może zmniejszyć się atrakcyjność zatrudniania osób niepełnosprawnych. Projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wprowadza kary za błędy w wystawieniu ulgi nawet do 30 proc. ich sumy. Sposób sformułowania przepisu może rodzić problemy z jego interpretacją.

Zmiany w PFRON - pierwsze czytanie w Sejmie

Projekt noweli ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zakłada wprowadzenie wpłat na Fundusz, z uwagi na nieprawidłowości w ich wystawianiu, m.in. przy wystawianiu ulg. 8 września 2015 r. odbyło się pierwsze czytanie ustawy.

Wpłaty na PFRON – nowe przepisy w zakresie ulg

Wprowadzenie wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w sytuacjach, gdy dochodzi do nieprawidłowości w wystawianiu ulg lub opóźnień w wystawianiu informacji o wysokości ulg - to główne z założeń projektu nowelizacji ustawy, który poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

IFK poleca: Niższe wpłaty na PFRON

Od 1 września 2015 r. zmieniła się podstawa, od której są dokonywane wpłaty na PFRON. Zmiana wynika z nowej kwoty bazowej, którą stanowi przeciętne wynagrodzenie w II kwartale br., tj. 3854,88 zł.

REKLAMA