REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pełnomocnik, Obrońca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym

W postępowaniu administracyjnym strona może działać sama (osobiście) bądź przez pełnomocnika. Działanie strony za pośrednictwem pełnomocnika należy do jej praw, i może zostać wyłączone jedynie, gdy czynność musi być dokonana wyłącznie przez stronę. Czym charakteryzuje się pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym?

Obrońca z urzędu

Niektórym osobom przysługuje adwokat z urzędu bez dopełniania innych formalności. W innych sytuacjach konieczne jest złożenie wniosku. Sprawdź kiedy możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy adwokata.

Pełnomocnik rządu ds. deregulacji gospodarki

Rada Ministrów powołała specjalnego pełnomocnika, którego będzie wykonywał zadania w przedmiocie deregulacji obrotu gospodarczego.

Pełnomocnictwo do nabycia samochodu - WZÓR PISMA

Wzór pełnomocnictwa do zakupu samochodu. Mocodawca może upoważnić pełnomocnika do zawarcia konkretnej umowy.

REKLAMA

Umowa sprzedaży samochodu z pełnomocnikiem sprzedawcy - WZÓR UMOWY

Pobierz bezpłatny wzór umowy sprzedaży z pełnomocnikiem sprzedawcy. W imieniu stron stosunku umownego, którego przedmiotem jest sprzedaż samochodu, mogą działać pełnomocnicy.

Umowa sprzedaży samochodu z pełnomocnikiem kupującego - WZÓR UMOWY

Pobierz bezpłatny wzór umowy sprzedaży samochodu, w której jedna strona działa przez pełnomocnika. Stronami umowy są sprzedający i kupujący, w imieniu którego działa pełnomocnik.

Obrońca z urzędu w sprawach o wykroczenia

Obrońca z urzędu w postępowaniu karnym to osoba przyznawana oskarżonemu przez sąd. Czy przysługuje on także w postępowaniu w sprawach o wykroczenia?

Jak zawrzeć umowę z prokurentem?

Przedsiębiorca może ustanowić prokurenta, który w jego imieniu będzie podejmował czynności związane z działaniem przedsiębiorstwa. Jak zawierana jest umowa za pośrednictwem prokurenta?

REKLAMA

Prokura czyli specjalne pełnomocnictwo

Przedsiębiorcy do prowadzenia swojego przedsiębiorstwa mogą ustanawiać prokurentów. Co to jest prokura? Czym się ona różni od zwykłego pełnomocnictwa?

Ile zarabia adwokat?

Zmianie ulegnie minimalna stawka wynagrodzenia dla profesjonalnych pełnomocników.

Obrońca w procesie karnym

W ramach postępowania karnego mamy możliwość skorzystać z usług obrońcy. Można go ustanowić już w ramach postępowania przygotowawczego przez prokuratorem.

Kiedy i jak ustanowić obrońcę?

Zarówno podejrzany, jak i oskarżony mają prawo ustanowić swojego obrońcę. W niektórych wypadkach będzie to konieczne. Kiedy i w jaki sposób można ustanowić obrońcę?

Czy osoba prawna może żądać pełnomocnika z urzędu?

W procesie cywilnym osoba fizyczna może żądać adwokata z urzędu. A jak jest z osobą prawną? Czy spółka może korzystać z pomocy pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym?

Czy umowę najmu można zawrzeć przez pełnomocnika?

Pełnomocnictwo umożliwia dokonanie czynności prawnych w imieniu innej osoby. Jest bardzo przydatne, gdy nie możemy osobiście zawrzeć umowy. Czym jest pełnomocnictwo? Czy można go udzielić do wynajęcia w naszym imieniu mieszkania?

Pełnomocnik przed e-sądem

Strona w postępowaniu przed e-sądem może działać osobiście lub przez pełnomocnika. Nie ma natomiast obowiązku dołączania pełnomocnictwa do sprawy.

Głosowanie przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych w 2015 roku

Osoba o orzeczonym umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności może zagłosować w wyborach parlamentarnych w 2015 roku przez pełnomocnika. W celu głosowania przez pełnomocnika należy złożyć wniosek w urzędzie gminy, najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów.

Pełnomocnik przed sądem

W postępowaniu cywilnym można posiadać pełnomocnika. Co do zasady każdy może przed sądem występować samodzielnie, z wyjątkiem określonych postępowań.

Czy aplikant może być asystentem w sądzie?

Zarówno aplikant adwokacki, jak i radcowski mogą być zatrudnieni na stanowisku asystenta sędziego lub sekretarza sądowego. Kontrowersje budzi jednak pytanie, czy łączenie tych dwóch funkcji nie rodzi konfliktu interesów.

„Rozwód kościelny”: Jak nie przegrać z obrońcą węzła małżeńskiego?

Obrońca węzła małżeńskiego w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa zajmuje się obroną małżeństwa, ma za zadanie przyczynić się do ochrony sakramentalności i nierozerwalności małżeństwa, a także w konkretnym przypadku nie pozwala na zbyt powierzchowną ocenę przedstawionych przez strony dowodów i na zbyt pochopne orzeczenie nieważności małżeństwa.

Jak powiadomić urząd o zmianie pełnomocnika?

Prowadzę firmę. Od około 2 lat, od czasu do czasu korzystam z pomocy radcy prawnego w bieżących sprawach firmy, a w szczególności w kwestiach podatkowych. Zastanawiam się jednak nad rozwiązaniem współpracy z dotychczasowym prawnikiem i chciałbym nawiązać współpracę z doradcą podatkowym. Czy o ewentualnej zmianie powinienem powiadomić urząd skarbowy i w jakim czasie powinienem to zrobić?

W jakich sytuacjach muszę mieć obrońcę?

Prawo do obrony jest podstawowym prawem każdego oskarżonego. Istnieją jednak sytuacje, w których obowiązkowo musisz mieć obrońcę, aby Twoje prawo do obrony było należycie wykonywane.

Jakie uprawnienia wynikają dla mnie jako oskarżonego z prawa do obrony?

Każdemu oskarżonemu przysługuje prawo do obrony. Jest to jedna z głównych zasad całego systemu prawnego.

Kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu sądowoadministracyjnym?

Prawo do pomocy w postępowaniu jest jednym z aspektów gwarantowanego Ci w Konstytucji RP prawa do obrony (por. art. 42 ust. 2). W toku postępowania masz bowiem możliwość korzystania z pomocy profesjonalnego prawnika, i to nie tylko z wyboru, ale także z urzędu.

Jak mogę bronić swoich interesów w postępowaniu sądowoadministracyjnym?

Prawo do obrony oznacza, że masz prawo podejmowania w toku postępowania wszelkich czynności, których celem jest ochrona Twoich interesów Wynika z niego również uprawienie do korzystania z obrońcy, zarówno z wyboru, jak i z urzędu.

Adwokat

Termin adwokat wywodzi się od łacińskiego słowa advocare, które oznacza „wzywać na pomoc”. Wykonywanie zawodu adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej.

Rzecznik patentowy

Zawód rzecznika patentowego jest zawodem zaufania publicznego. Rzecznik świadczy pomoc prawną i techniczną.

Przedstawicielstwo

Przedstawicielstwo to instytucja prawa cywilnego polegająca na tym, że czynność prawna dokonywana zostaje przez osobę zwaną przedstawicielem, w imieniu osoby zwanej reprezentowanym, oraz że pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

Pełnomocnictwo

Przez pełnomocnictwo należy rozumieć czynność prawną, której treścią jest oświadczenie woli mocodawcy upoważniające osobę lub osoby do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie.

Obrońca

Obrońcą w postępowaniu karnym może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury.

Obrona obligatoryjna

Obrona obligatoryjna to sytuacje przewidziane przez Kodeks postępowania karnego, w których oskarżony musi mieć obrońcę.

Naczelna Rada Adwokacka

Siedzibą Naczelnej Rady Adwokackiej jest m.st. Warszawa.

Czy można kupić nieruchomość od pełnomocnika?

Przyjęto za powszechnie obowiązującą zasadę, że jeżeli chcemy zakupić bądź sprzedać nieruchomość, to obie strony muszą być przy tym obecne. Istnieje jednak możliwość zawarcia tego typu umowy przez osobę trzecią, czyli pełnomocnika.

Co warto wiedzieć o przesłuchaniu świadka?

Każdy z nas może być wzywany jako świadek. Zanim przystąpi się do składania zeznań warto wiedzieć o tym jakie prawa nam przysługują.

Komu przysługuje obrońca z urzędu?

W toku postępowania karnego oskarżonemu (oraz podejrzanemu) przysługuje prawo do obrony, którego jednym z przejawów jest prawo do ustanowienia obrońcy. Wskazany obrońca może pochodzić z wyboru oskarżonego (podejrzanego) czyli być ustanowionym do prowadzenia sprawy na podstawie jego indywidualnej umowy z oskarżonym (podejrzanym) lub może być ustanowiony dla oskarżonego przez sąd (jest to tzw. „obrońca z urzędu”). Istnieje określony katalog sytuacji kiedy oskarżony może mieć przyznanego obrońcę z urzędu.

Kiedy należy mi się obrońca z urzędu?

Oskarżony w stosunku do którego ustawa nie przewiduje obowiązku posiadania obrońcy, (tzw. obrony obligatoryjnej) a którego nie stać na wyznaczenie adwokata z wyboru może wystąpić do sądu o wyznaczenie adwokata z urzędu jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Uwaga ta dotyczy również strony, której nie stać na ustanowienie w sprawie pełnomocnika. Należy podkreślić, iż niezależnie od sposobu jego umocowania obrońca lub pełnomocnika zawsze mają obowiązek dołożenia należytej staranności w prowadzeniu danej sprawy.

Jak ustanowić obrońcę w sprawie?

W procesie karnym w ramach prawa do obrony mieści się prawo oskarżonego do ustanowienia swojego obrońcy w sprawie. Zasadą jest, iż jest to uprawnienie, z którego oskarżony może dobrowolnie skorzystać (zależnie od swojej woli), nie zaś obowiązek oskarżonego. Wyjątkiem od tej reguły jest występowanie w procedurze karnej sytuacji, w których z mocy samej ustawy oskarżony musi posiadać obrońcę. Takie sytuacje nazywa się sytuacjami obligatoryjnej obrony.

Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach

Pełnomocnictwo do głosowania może być udzielone jedynie przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Nie każdy jednak może zagłosować za pośrednictwem pełnomocnika.

Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu wykroczeniowym

W postępowaniu wykroczeniowym zarówno pokrzywdzony występujący jako oskarżyciel posiłkowy, jak i pokrzywdzony występujący samodzielnie w procesie mają prawo do ustanowienia jednego pełnomocnika w procesie. Pełnomocnik ten może pochodzić z wyboru strony (na podstawie oddzielnej umowy cywilnoprawnej) lub być wyznaczony przez sąd z urzędu.

Jak złożyć wniosek o obrońcę z urzędu?

Osoba ubiegająca się o przyznanie obrońcy z urzędu musi złożyć odpowiedni wniosek do prezesa sądu właściwego do rozpoznania sprawy. Bardzo ważne jest również, aby w tym wniosku udowodniła, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony ze względu na swoją trudną sytuację rodzinną i majątkową.

Komu przysługuje prawo do obrońcy z urzędu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby wyznaczono mu obrońcę z urzędu. Powinien jednak wykazać, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Czy tylko adwokat może reprezentować w sądzie?

Nowelizacja przepisów kodeksu postępowania karnego zakłada, że pełnomocnikiem może być nie tylko adwokat, ale również radca prawny. Oznacza to, że uprawnienia radcy prawnego jako pełnomocnika zostały zrównane z uprawnieniami adwokata.

Jak poprawnie udzielić pełnomocnictwa?

Nie zawsze mamy możliwość dokonania danej czynności osobiście. Niekiedy konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa. Jak zrobić to poprawnie?

Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r. – cz. II

W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą wcześniejszą publikacją i licznymi pytaniami internatów odnośnie zbliżających się wyborów prezydenckich w 2015 r., poniżej przedstawiamy dodatkowe informacje na temat m. in. możliwości głosowania w wyborach prezydenckich poza granicami Polski, a także głosowania przez pełnomocnika.

Głosowanie przez pełnomocnika

W wyborach prezydenckich można głosować osobiście i przez pełnomocnika. Przez pełnomocnika mogą głosować osoby starsze i niepełnosprawne. Konieczne jest jednak złożenie wniosku w gminie.

Ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej

Art. 184 § 1 krio stanowi, że dla ochrony praw osoby, która z powodu nie obecności nie może prowadzić swoich spraw, a nie ma pełnomocnika – ustanawia się kuratora. Celem tego przepisu jest więc ochrona praw osoby nieobecnej, i to zarówno praw o charakterze osobistym, jak i majątkowym.

Odwołanie pełnomocnictwa

Podstawową cechą pełnomocnictwa udzielanego przez mocodawcę jest jego odwoływalność. Wraz ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, pełnomocnictwo przeważnie wygasa.

Rodzaje pełnomocnictw

Przepisy Kodeksu cywilnego wyróżniają trzy rodzaje pełnomocnictw: ogólne, rodzajowe oraz szczególne.

Pełnomocnictwo procesowe oraz pełnomocnictwo materialne

Pełnomocnictwo procesowe jest udzielane do dokonywania czynności przed sądem. Odróżnić należy od niego pełnomocnictwo materialne, które dotyczy dokonywania w imieniu mocodawcy czynności prawnych.

Pełnomocnik z urzędu nie tylko dla zwolnionych od kosztów

Od 19 kwietnia rozszerzony został krąg osób mogących się ubiegać o pełnomocnika z urzędu w postępowaniu cywilnym. O jego powołanie będą mogły starać się również osoby, które nie zostały zwolnione od kosztów sądowych.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych jest od listopada 2007 Jarosław Duda. Sprawuje on bezpośredni nadzór nad orzekaniem o niepełnosprawności oraz jej stopniu.

REKLAMA