REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pełnomocnictwo procesowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pełnomocnictwo szczególne (procesowe) podatnika - zakres (uchwała NSA)

W uchwale z 25 kwietnia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny (w składzie 7 sędziów) orzekł, że pełnomocnictwo procesowe rozciąga się tylko na czynności w ramach jednej sprawy podatkowej, która objęta jest aktami.

Przedstawiciel ustawowy a pełnomocnik

W sytuacji kiedy nie możemy samodzielnie załatwić sprawy możemy działać przez przedstawiciela. Ze względów praktycznych warto wiedzieć jakie są różnice między przedstawicielstwem ustawowym a pełnomocnictwem.

Zagadnienia dyskusyjne w kościelnym procesie małżeńskim

W trakcie prowadzenia spraw o orzeczenie nieważności małżeństwa może dojść do wielu dosyć dyskusyjnych kwestii. Obecnie na kilku przykładach warto ukazać je, gdyż dotyczą one stron, ich adwokatów czy reprezentowania przez pełnomocników.

Pełnomocnictwo w postępowaniu karnym – zmiany

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pełnomocnikiem w postępowaniu karnym oraz w sprawach o wykroczenia może być wyłączenia adwokat lub radca prawny. Projekt zmiany kodeksów przewiduje dopuszczenie ustanowienia pełnomocnikiem również osoby najbliższej.

REKLAMA

Kto i kiedy może być pełnomocnikiem procesowym?

Pełnomocnik procesowy jest uprawniony do występowania przed sądem za stronę, którą reprezentuje. Może on podejmować rozmaite czynności takie jak zawarcie ugody, czy zrzeczenie się roszczenia. Kto może być pełnomocnikiem procesowym?

Odwołanie pełnomocnictwa procesowego - WZÓR PISMA

Mocodawca może odwołać pełnomocnictwo procesowe. Jeżeli udział pełnomocnika jest konieczny, wtedy sąd wyznaczy mu termin na wyznaczenie nowego. Pobierz bezpłatny wzór pisma.

Pełnomocnictwo procesowe - WZÓR PISMA

Pełnomocnictwo do reprezentowania mocodawcy przez pełnomocnika w procesie cywilnym, karnym lub administracyjnym. Pobierz bezpłatny wzór pełnomocnictwa procesowego.

Pełnomocnictwo w sprawie o separację - WZÓR PISMA

Do reprezentowania strony w postępowaniu o separację konieczne jest pełnomocnictwo udzielone do prowadzenia danej sprawy. Pobierz bezpłatny wzór pełnomocnictwa procesowego.

REKLAMA

Pełnomocnictwo w sprawie rozwodowej - WZÓR PISMA

Do reprezentowania strony w postępowaniu o rozwód konieczne jest pełnomocnictwo udzielone do prowadzenia danej sprawy. Pobierz bezpłatny wzór pisma.

Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez pełnomocnika - WZÓR PISMA

Pełnomocnik może zawsze wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe. Jednak jeśli wymaga tego dobro sprawy mocodawcy musi go reprezentować przez kolejne 2 tygodnie.

Jak złożyć wniosek o ustanowienie adwokata z urzędu?

Pomoc adwokata lub radcy prawnego z urzędu można otrzymać także w ramach postępowania cywilnego. Jak i kiedy złożyć wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu?

Adwokat z urzędu w sprawie cywilnej

Uzyskanie pomocy prawnej z urzędu jest możliwe nie tylko w ramach postępowania karnego. Adwokata z urzędu można otrzymać także w przypadku spraw cywilnych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Czy osoba prawna może żądać pełnomocnika z urzędu?

W procesie cywilnym osoba fizyczna może żądać adwokata z urzędu. A jak jest z osobą prawną? Czy spółka może korzystać z pomocy pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym?

Adwokat

Termin adwokat wywodzi się od łacińskiego słowa advocare, które oznacza „wzywać na pomoc”. Wykonywanie zawodu adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej.

Pełnomocnicy procesowi [w postępowaniu cywilnym]

Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników.

Czynności zawodowe radcy prawnego

Zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Czynności zawodowe adwokata

Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Pozew o alimenty na dziecko. Co zrobić, gdy cię nie stać na prawnika?

W sprawach o roszczenia alimentacyjne powód jest zwolniony od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Osoby, których nie stać na adwokata, mogą wnieść o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Pełnomocnik z urzędu nie tylko przy zwolnieniu od kosztów sądowych

Osoba fizyczna może ubiegać się o ustanowienie pełnomocnika procesowego z urzędu nawet wtedy, gdy nie została zwolniona od obowiązku poniesienia kosztów sądowych. To efekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z kwietnia 2010.

Jakie są kompetencje obrońcy z urzędu?

Obrońca ustanowiony z urzędu ma obowiązek podejmowania czynności procesowych na rzecz swojego klienta aż do prawomocnego zakończenia postępowania. Może on przedsiębrać czynności procesowe jedynie na korzyść oskarżonego, a jego udział w postępowaniu nie wyłącza osobistego działania w nim oskarżonego.

Kto wesprze nas podczas rozprawy rozwodowej?

W trakcie rozprawy rozwodowej możemy liczyć na pomoc prawną ze strony umocowanego przez nas adwokata. Wsparcia psychicznego mogą udzielić nam osoby zaufania.

Pełnomocnik procesowy pracownika

W postępowaniu sądowym pracownika przed sądem pracy może reprezentować profesjonalny pełnomocnik, członkowie rodziny, współuczestnik sporu, jak również przedstawiciel związku zawodowego.

Pełnomocnik z urzędu nie tylko dla zwolnionych od kosztów

Od 19 kwietnia rozszerzony został krąg osób mogących się ubiegać o pełnomocnika z urzędu w postępowaniu cywilnym. O jego powołanie będą mogły starać się również osoby, które nie zostały zwolnione od kosztów sądowych.

REKLAMA