REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Parkowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Parkowanie na miejscu dla inwalidów

Czy parkowanie na miejscu dla inwalidów jest zakazane także na obszarze prywatnym jeśli właściciel terenu wyraził na to zgodę? Czy takiego właściciela można ukarać?

Strefa ograniczonego postoju

Po omówieniu strefy ograniczonej prędkości nadszedł czas na omówienie kolejnego znaku wyrażającego zakaz strefowy. Mowa tu o znaku B-39 „Strefa ograniczonego postoju”.

Wyrok za publikację zdjęcia samochodu – część II

W poprzednim odcinku opisałem bezprecedensowy wyrok sądu w sprawie opublikowania na portalu społecznościowym fotografii samochodu, którego kierowca (zdaniem osoby zamieszczającej zdjęcie) popełnił wykroczenie drogowe. Mimo, że autor opublikowanej fotografii zamazał numer rejestracyjny pojazdu, sąd uznał, iż pewne cechy samochodu pozwalały na identyfikację kierowcy, który w ten sposób został pomówiony i poniżony.

Wyrok za publikację zdjęcia samochodu – część I

W lutym br. zapadł bezprecedensowy wyrok sądu w sprawie opublikowania na portalu społecznościowym fotografii samochodu, którego kierowca (zdaniem osoby zamieszczającej zdjęcie) popełnił wykroczenie drogowe. Mimo, że autor opublikowanej fotografii zamazał numer rejestracyjny pojazdu, sąd uznał, iż pewne cechy samochodu pozwalały na identyfikację kierowcy, który w ten sposób został pomówiony i poniżony.

REKLAMA

Nowe niebieskie koperty dla inwalidów – nowe przepisy?

Od pewnego czasu na ulicach miast coraz więcej jest miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, wymalowanych na niebieskim tle. Wielu Czytelników pyta, czy to jakaś nowa moda czy też nowe wprowadzono inne zasady oznakowywania takich miejsc?

Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?

Na wielu budynkach umieszczane są tabliczki ,,Zakaz parkowania tyłem’’. Nasi Czytelnicy pytają, czy zakaz ten ma moc prawną i czy w razie jego naruszenia można spodziewać się mandatu od policji lub straży miejskiej. Postaram się kompleksowo wyjaśnić tę kwestię.

Kary za parkowanie miejscu dla niepełnosprawnych w 2017 roku

Kary za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych są bardzo wysokie. Jaki mandat zapłacimy za parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych w 2017 roku?

Czy wolno zatrzymywać się na poboczu?

Kwestia zatrzymywania się na poboczy nie jest jednoznaczna. Kiedy wolno zatrzymać się na poboczu, a kiedy należy zatrzymać się na jezdni?

REKLAMA

Mandat za niewłaściwe parkowanie

Za niewłaściwe zaparkowanie pojazdu możemy zastać ukarani mandatem. Warto zatem wiedzieć, co według prawa oznacza niepoprawne parkowanie i na jakie koszty może narazić się osoba nieprzestrzegająca zasad ruchu drogowego

Gdzie przechowywać skuter lub motocykl?

Gdzie przechowywać skuter lub motocykl? To pytanie zadaje sobie wiele osób noszących się z zamiarem zakupu jednośladu. Okazuje się, ze zamiast wynajmować garaż, coraz więcej osób korzysta z magazynów samoobsługowych (self storage).

Czy można parkować na "awaryjnych"?

Większość kierowców, w przypadku gdy nie może znaleźć miejsca do zaparkowania rozważa pozostawienie auta w miejscu gdzie nie powinno się parkować pojazdu, ale z włączonymi światłami awaryjnymi. Taki postój może słono kosztować.

Czy można parkować na klepisku?

Czy można parkować na klepisku? Okazuje się, że nie zawsze. Straż miejska wlepia mandaty do 500 zł za parkowanie na klepisku, które trawnikiem już nie jest.

Jak pozbyć się wraku blokującego miejsce parkingowe?

Sytuacja, w której wrak samochodu lub po prostu porzucony przez właściciela pojazd zajmuje jedno z miejsc parkingowych jest znana wielu mieszkańcom polskich miast. Jest jednak sposób, by pozbyć się blokującego miejsce pojazdu.

Kiedy pojazd może zostać odholowany na koszt właściciela?

W jakich przypadkach nasz pojazd zostanie odholowany na zlecenie straży miejskiej lub policji? Za nieopłacenie parkowania w strefie nam to nie grozi. A kiedy?

Parkowanie na kopercie po zmianach

Sukcesywnie zmniejsza się liczba osób uprawnionych do parkowania na miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Koperty od 2017 r. powinny mieć niebieskie tło z białymi liniami.

Zasady wydawania kart parkingowych

Nowe zasady wydawania kart parkingowych obowiązują od 2015 r. i przyczyniły się do ograniczenia liczby osób uprawnionych do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych.

Co grozi za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych w 2016 r?

Co grozi za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla inwalidy i nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową w 2016 r.?

Parkomaty w Białymstoku

Władze Białegostoku wprowadzają system parkomatów, rezygnując tym samym z papierowych kart parkowania. Jaka będzie wysokość opłaty za parkowanie?

Do czego służy pobocze?

Do czego służy pobocze? Odpowiedź na to z pozoru banalne pytanie sprawia kłopot większości zmotoryzowanych. Czy na poboczu można się zatrzymywać? Jeżeli tak, to w jakich przypadkach?

Systemy automatycznego parkowania i ładowania samochodów elektrycznych

Volkswagen wprowadza systemy umożliwiające autu samodzielne odnalezienie miejsca parkingowego, zaparkowanie na nim oraz rozpoczęcie ładowania baterii o ile miejsce to posiada taką funkcję.

Nowy taryfikator mandatów 2015 wszedł w życie

Od poniedziałku obowiązuje uaktualniony taryfikator mandatów. Zmiany dotyczą m.in. parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych, pijanych rowerzystów czy kierowców ciężarówek.

MSW chce zaostrzyć kary za parkowanie na "kopercie"

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce zaostrzyć m.in. kary za parkowanie nieuprawnionych osób na miejscach dla niepełnosprawnych. Poza tym wyższe kary mają dotknąć osoby, które poruszają się zbyt

Kto odpowiada za odśnieżanie chodników i parkingów?

Za odśnieżanie chodników, na których jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych nie odpowiada właściciel nieruchomości. Obowiązku odśnieżania nie może na niego nałożyć regulamin rady gminy ani decyzja administracyjna wójta, prezydenta lub burmistrza.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - 3 grudnia

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest od 1992 roku na całym świecie 3 grudnia. Celem Dnia Osób Niepełnosprawnych jest upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku.

Karta parkingowa 2015

Dotychczasowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych będą ważne do połowy 2015 roku. Ustawa, którą w czwartek podpisał prezydent, wydłużyła ich ważność o siedem miesięcy (pierwotnie miały obowiązywać do końca listopada 2014 r.).

Karta parkingowa ważna do 30 czerwca 2015

Przedłużenie ważności kart parkingowych to efekt prac Senatu. Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym stare karty parkingowe będą ważne do 30 czerwca 2015 roku.

Technika jazdy - parkowanie

Parkowanie to manewr, który dostarcza stresu wielu kierowcom. Według statystyk policji w zeszłym roku na parkingach doszło do 278 wypadków, w których ucierpiało ponad 300 osób. Na co zwrócić uwagę podczas parkowania samochodu?

Wniosek o wydanie karty parkingowej

Od 1 lipca 2014 r. trwa przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o wydanie nowej karty parkingowej. Wszyscy wnioskodawcy - osoby niepełnosprawne - uzyskują informacje o terminie odbioru karty parkingowej z odpowiednim wyprzedzeniem.

Parkowanie na chodniku - wyłącznie przodem!

Parkowanie na chodniku tyłem jest zabronione. Jak się okazuje przepis ten jest prawie nieznany kierowcom. Dlaczego?

Karta parkingowa w 2014 roku

Karta parkingowa to dokument, który uprawnia osobę niepełnosprawną do parkowania pojazdu na specjalnie oznaczonym miejscu. Karta parkingowa niepełnosprawnego stanowi dokument o standardzie międzynarodowym. Jakie prawa i obowiązki przyzna niepełnosprawnym nowelizacja ustawy o ruchu drogowym w 2014 roku?

Parkowanie przy przystanku autobusowym

Zatrzymywanie pojazdu przy przystanku autobusowym, w jego zatoczce czy przed przejściem dla pieszych najczęściej wiąże się ze złamaniem przepisów. Oto jak uniknąć niepotrzebnych mandatów.

Sfałszowana karta parkingowa dla niepełnosprawnych - 2000 zł kary

Od 1 lipca 2014 roku wchodzą nowe przepisy dotyczące kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Zmiany w prawie podniosą m.in. wysokość kary za posługiwanie się sfałszowaną kartą parkingową.

Systemy wspomagające kierowcę od MINI

Rozpoznawanie znaków drogowych, aktywny tempomat z kamerą czy rozbudowany system internetowy, to tylko niektóre funkcje, o jakie będzie mógł zostać rozszerzony każdy samochód MINI.

Postój i zatrzymanie pojazdu - zasady

Mandat za źle zaparkowane auto potrafi być kosztowny. Co więcej, kierowcy aut często nie rozumieją powodów z jakich został na nich nałożony.

Kiedy straż miejska może odholować auto?

Coraz częściej znienawidzona przez wielu polskich kierowców straż miejska odholowuje pojazdy, które zaparkowały w niedozwolonym miejscu lub utrudniają ruch na drodze. Kiedy wolno strażnikom odholować samochód? W jakich przypadkach możemy zawalczyć o swoje prawa?

Twoje Volvo zaparkuje samo za Ciebie - system autonomicznego parkowania

Manewr parkowania to dla wielu kierowców gehenna. Firma Volvo wyszła im problemom na przeciw i ogłosiła wprowadzenie w 2014 roku nowego systemu automatycznego parkowania. Kierowca nie będzie nawet musiał siedzieć w aucie!

Elektroniczne opłaty parkingowe - Audi testuje nowy system

Opłata za parking pobierana drogą elektroniczna ma na celu zwiększyć komfort korzystania z płatnych parkingów. Audi rozpoczyna testy w swoim rodzinnym mieście Ingolstadt. Jakie są możliwości systemu.

Parkowanie według schematu - co grozi za nieprzestrzeganie znaku T-30?

Znak T-30 wskazuje sposób parkowania pojazdu względem krawędzi jezdni. Co grozi za jego nieprzestrzeganie?

Czy można parkować samochodem w lesie, na plaży bądź nad jeziorem?

Poruszanie się autem w obrębie obszarów chronionych naraża właściciela pojazdu na bardzo wysokie kary finansowe. Oprócz tego osoba taka przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego, którego tak bardzo poszukuje w okresie wakacji czy urlopu.

Blokada na kole i co dalej?

Nie tylko zdjęcie z fotoradaru może być niemiłym zaskoczeniem dla kierowców. Widok blokady na kole naszego samochodu również może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i stan konta. Co powinien wiedzieć każdy kierowca o blokadzie na koło?

Nowe parkometry - czy są legalne?

Nowe parkometry spotkać już można na wybranych ulicach Warszawy, Łodzi i Wrocławia. Okazuje się, że budzą spore kontrowersje, bowiem wymagają podania numeru rejestracyjnego auta. W jakim celu wyposażono je w nową funkcję? Czy nie jest to aby zbyt intensywne naruszanie prywatności kierowców?

Jak korzystać z nowych warszawskich parkometrów?

Od listopada żeby zaparkować w centrum warszawy kierowcy muszą wpisać w parkometrze numer rejestracyjny parkowanego auta. Nowe parkometry mają za zadanie ukrócić oszustwa związane z parkowaniem samochodu.

Parkuj i jedź. To nie takie proste

Poruszanie się po parkingach to pięta achillesowa polskich kierowców. Bo o ile wielu panów szczyci się umiejętnościami ustawienia samochodu między przysłowiowymi słupkami, o tyle poruszając się po drogach wewnętrznych parkingu zachowują się jak przysłowiowe dzieci we mgle. Gubią się, nie zwracają uwagi na znaki ani na ruch innych pojazdów.

Karta parkingowa – komu przysługuje, jakie są ułatwienia?

Osoba niepełnosprawna, a także kierowca przewożący taką osobę, mogą uzyskać kartę parkingową uprawniającą do parkowania na tzw. kopercie, oraz m.in. zezwalającą na niestosowanie się do niektórych znaków drogowych.

Gdzie można zaparkować jednoślad?

Jednoślady – motocykle, motorowery, skutery – z uwagi na małe gabaryty generalnie łatwiej zaparkować niż samochód. Nie oznacza to jednak, że można je pozostawiać w miejscach niedozwolonych (mimo, że łatwo dostępnych).

Jak wykupić kopertę: abonamentowe miejsce parkingowe?

W centrach miast szukając miejsca parkingowego mijamy miejsca, na których widnieje namalowana koperta. Nie są to jednak miejsca zarezerwowane dla inwalidów. Taką kopertę można wykupić dla pracowników lub klientów swojej firmy. W jaki sposób wykupić abonament na miejsce parkingowe?

Parkowanie na skos, tyłem do krawędzi jezdni

Parkowanie skośnie w stosunku do osi drogi, tyłem do krawędzi jezdni znajduje bardzo niewielu zwolenników wśród kierowców i specjalistów od inżynierii drogowej.

Parkowanie na skos, tyłem do krawędzi jezdni

Parkowanie skośnie w stosunku do osi drogi, tyłem do krawędzi jezdni znajduje bardzo niewielu zwolenników wśród kierowców i specjalistów od inżynierii drogowej.

Parkowanie na skos, przodem do krawędzi jezdni

Parkowanie pojazdów ukosem do krawędzi jezdni jest bardzo rozpowszechnione z uwagi na prostotę wykonania manewru.

Parkowanie na skos, przodem do krawędzi jezdni

Parkowanie pojazdów ukosem do krawędzi jezdni jest bardzo rozpowszechnione z uwagi na prostotę wykonania manewru.

REKLAMA