REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Państwo prawa, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakość handlowa artykułów rolno-spożywczych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie miała obowiązek badać próbki artykułów rolno-spożywczych - zakłada ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Podobieństwo znaków towarowych - dwa równoległe paski mogą się kojarzyć z logo adidasa

1 marca 2018 r. Sąd Unii Europejskiej orzekł, że adidas może sprzeciwić się rejestracji jako unijnego znaku towarowego dwóch równoległych pasków na bucie. Zgłoszone w tej sprawie znaki towarowe stwarzają ryzyko czerpania nienależnej korzyści z wcześniejszego znaku towarowego przedstawiającego trzy równoległe paski na bucie.

Zakaz geoblokady w UE

Rada UE przyjęła 28 lutego 2018 r. rozporządzenie zakazujące nieuzasadnionej geoblokady (geo-blocking) na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej. Sprzedający nie będzie mógł m.in. blokować ani ograniczać klientom dostępu do interfejsów internetowych z powodu obywatelstwa lub miejsca zamieszkania. Jeżeli blokuje lub ogranicza dostęp bądź przekierowuje na inną wersję interfejsu, będzie musiał podać wyjaśnienie. Nowe przepisy wejdą w życie pod koniec 2018 roku.

Odliczenie VAT z faktury otrzymanej z opóźnieniem

Moment, w którym ujmuje się w deklaracji transakcje objęte odwrotnym obciążeniem, nie powinien rozstrzygać o tym, kiedy można odliczyć VAT. A zatem nawet w przypadku zadeklarowania transakcji po upływie trzech miesięcy od jej dokonania można odliczyć VAT w okresie, w którym jest on należny. Tak wynika z przepisów unijnych i orzecznictwa TSUE. Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

REKLAMA

Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?

Polacy są jednym z najbardziej kreatywnych narodów na świecie, a kreatywność jest najważniejszą składową sukcesu przedsiębiorcy. Niestety nie przekłada się to na miejsce w rankingu przedsiębiorczości. Czy dzieje się tak dlatego, że początkujący przedsiębiorca na samym początku działalności staje przed dziesiątkiem niełatwych pytań: jaką formę działalności wybrać, w jakiej branży, jak zatrudniać pracowników czy jak pozyskać finansowanie? Doświadczeni przedsiębiorcy chcą edukować początkujących.

Dostawa towarów i świadczenie usług na rzecz dyplomatów a podatek VAT

Co do zasady podatek od towarów i usług (VAT) jest naliczany od każdej odpłatnej dostawy towarów oraz każdego świadczenia usług dokonywanych przez podatników. Jednakże przepisy podatkowe przewidują odstępstwa od tej zasady ogólnej. Do tych wyjątków należy zaliczyć zwolnienia z VAT oraz preferencyjną stawkę 0%. W unijnym wspólnym systemie podatku od wartości dodanej przewidziano zwolnienie z VAT dla czynności opodatkowanych VAT świadczonych w ramach stosunków dyplomatycznych i konsularnych.

Europejski Nakaz Dochodzeniowy wchodzi w życie

Przepisy nowelizujące Kodeks postępowania karnego, a wprowadzające Europejski Nakaz Dochodzeniowy (END) wchodzą w życie. Dzięki nowelizacji polskie sądy lub inne organy będą mogły zwrócić się z wnioskiem do innego państwa UE o przeprowadzenie dowodu, który znajduje się w tym państwie. Nowe przepisy umożliwią także państwom UE występowanie do Polski o przeprowadzenie dowodu znajdującego się w naszym kraju.

Współpraca UE z Norwegią w celu zwalczania oszustw w VAT

W dniu 6 lutego 2018 r. Unia Europejska i Norwegia podpisały w Sofii umowę o pogłębieniu współpracy vatowskiej. Umowa tworzy ramy prawne współpracy administracyjnej, by państwa UE i Norwegia mogły zwalczać oszustwa w zakresie VAT i pomagać sobie w odzyskiwaniu wierzytelności VAT-owskich.

REKLAMA

Nowe zasady zbiorowego zarządzania prawami autorskimi

Rada Ministrów opowiedziała się za projektem ustawy regulującej zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i prawami pokrewnymi w Polsce. Nowe przepisy mają dostosowują polskie prawo do przepisów unijnych w zakresie praw autorskich i pokrewnych.

Przenosząc siedzibę do innego kraju UE przedsiębiorca nie zapłaci podatku

Zgodnie z polskim prawem przeniesienie statutowej siedziby spółki za granicę implikuje przeprowadzenie likwidacji oraz rozwiązanie dotychczasowej spółki, co dla wspólników rodzi konkretne zobowiązania podatkowe. Tymczasem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł 25 października 2017 r., że przeniesienie siedziby statutowej spółki za granicę z wykorzystaniem instytucji transgranicznego przekształcenia nie powinno wiązać się z żadnym obowiązkiem podatkowym.

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług - rozliczanie i dokumentowanie

Coraz więcej polskich firm rozszerza swoją działalność gospodarczą poza granice kraju. Najczęściej odbiorcami ich usług są klienci z Unii Europejskiej. W ujęciu podatkowym transakcje wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług są niekiedy rozliczane i dokumentowane inaczej niż sprzedaż krajowa. Na co warto zwrócić uwagę, podejmując się świadczenia usług na rzecz kontrahentów z UE?

Biznes nie jest sentymentalny. Czy Dublin całkowicie przejmie londyńskie firmy?

Na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy wybierają kraje, gdzie panuje niewielki poziom biurokracji, przejrzyste prawodawstwo, niskie podatki oraz korzystne warunki dla rozwoju firmy – wynika z badania, przeprowadzonego przez Admiral Tax. Dla kilkudziesięciu banków, ubezpieczycieli i firm, świadczących obecnie usługi finansowe w Wielkiej Brytanii takim państwem jest Irlandia i to tutaj planują swoją działalność.

Prognozy wynagrodzeń na 2018 rok

Według szacunków Unii Europejskiej w 2018 roku Polska odnotuje jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w Unii Europejskiej. Wzrost ten przełoży się na dynamikę wynagrodzeń osób pracujących w Polsce.

Uber świadczy usługę transportową – wyrok TSUE

20 grudnia 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że świadczona przez przedsiębiorstwo Uber usługa umożliwiająca nawiązywanie kontaktów z właścicielami pojazdów niebędącymi zawodowymi kierowcami stanowi usługę w dziedzinie transportu Państwa członkowskie mogą zatem regulować warunki świadczenia tej usługi, tak jak np. w przypadku usług taksówkowych (wyrok w sprawie C-434/15 Asociación Profesional Elite Taxi/ Uber Systems Spain SL). To przełomowy wyrok i być może początek końca dla Ubera w Europie.

,,Opcja atomowa'' - procedura uruchomienia art. 7 TUE

W dniu 20 grudnia 2017 r. Komisja Europejska zadecydowała o uruchomieniu wobec Polski procedury przewidzianej w art. 7 TUE nazywanej potocznie ,,opcją atomową''. Wszczęcie tej procedury stanowi preludium do nałożenia na Polskę sankcji.

Przepisy dotyczące VAT nie są spójne z unijną dyrektywą

Jeśli polskie tłumaczenie wspólnotowych przepisów o podatku VAT jest niedokładne, można sięgnąć po inną wersję językową – wynika z niedawnego wyroku NSA. Ważniejsza jest bowiem wykładnia celowościowa, a nie gramatyczna.

Jakie obowiązkowe systemy pojawią się w nowych autach w 2018 roku?

Już od 31 marca 2018 roku wszystkie auta sprzedawane w salonach będą musiały mieć na wyposażeniu nowy, obowiązkowy układ zwiększający bezpieczeństwo. To oznacza, że nowe samochody prawdopodobnie podrożeją.

Współpraca krajów UE w zwalczaniu oszustw w VAT

Rządowe stanowisko w związku z wnioskiem Komisji Europejskiej dotyczącym rozporządzenia Rady (UE) w sprawie współpracy administracyjnej oraz zwalczania oszustw w dziedzinie podatku VAT spotkało się z aprobatą przedsiębiorców. Celem proponowanych zmian jest wprowadzenie narzędzi, dzięki którym poprawi się współpraca administracji podatkowych z administracjami celnymi i organami ścigania krajów UE.

VAT od sprzedaży budynku - polskie przepisy sprzeczne z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że polskie przepisy, które uzależniają zwolnienie z podatku VAT w związku z dostawą budynków od spełnienia warunku, zgodnie z którym pierwsze zasiedlenie tych budynków następuje w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, są niezgodne z prawem UE.

Unijna czarna lista rajów podatkowych zakłamuje rzeczywistość

Unijny (drugi już) wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych, czyli wspólnotowa czarna lista rajów podatkowych zakłamuje rzeczywistość. Na tej liście próżno bowiem szukać państw członkowskich UE (ani terytoriów od nich zależnych!), ponieważ z uwagi na wewnątrzwspólnotowe ustalenia zostały one automatycznie wykreślone. A przecież niemal 50% zagranicznych zysków generowanych przez międzynarodowe korporacje trafia do rajów podatkowych, a 47 % tej kwoty jest transferowana do Unii Europejskiej.

Zarządzanie jachtem – struktura własności, rejestracja i podatki

Zarządzanie aktywem takim jak jacht nie jest łatwe. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią jurysdykcję, z której można zarządzać jachtem, w której można mieć jacht oraz go zarejestrować. W przypadku gdy jacht ma być używany na europejskich wodach terytorialnych, opodatkowanie VAT zawsze będzie jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy ustanawianiu i zarządzaniu strukturą jachtu.

Ułatwienia w wydatkowaniu środków UE

Zmiana zapisów tzw. ustawy wdrożeniowej, obok znowelizowanych wytycznych Ministra Rozwoju i Finansów m.in. w zakresie kwalifikowalności wydatków, które wprowadzają np. zmiany dotyczące zamówień udzielanych w ramach projektów, usprawni procedury związane z wykorzystaniem funduszy UE.

Przedsiębiorcy muszą wdrożyć RODO do 25 maja 2018 r. Jak się przygotować?

Unijne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO) oznacza dla przedsiębiorców rewolucję, wprowadza bowiem szeroki wachlarz zmian i nowych obowiązków, których niedopełnienie podlegać będzie dotkliwym karom. Od dnia 25 maja 2018 r. każdy administrator danych podlegać będzie nowym przepisom, które ujednolicą regulacje prawne dotyczące ochrony danych osobowych w całej Unii Europejskiej.

Koniec z geoblokowaniem w handlu

"Porozumienie osiągnięte między instytucjami europejskimi zakazuje odmowy sprzedaży produktów w zakupach online. Oznacza to koniec dyskryminacji klientów kupujących produkty na wspólnym rynku europejskim w oparciu o narodowość, miejsce zamieszkania lub adres IP kupującego" - powiedziała PAP główna negocjatorka z ramienia Parlamentu Europejskiego, Roża Thun.

Informacja publiczna a unijne dofinansowanie projektu

Wniosek podmiotu publicznego o dofinansowanie realizowanego projektu stanowi wyraz działalności tego podmiotu związany z realizacją zadań publicznych. Dlatego należy uznać go za dokument zawierający informację publiczną.

PE wzywa Polskę do przestrzegania praworządności i potępienia Marszu Niepodległości

W dniu 16 listopada 2017 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie, w wyniku którego przyjęto rezolucję wzywającą Polskę do przestrzegania praworządności. PE apeluje także by polski rząd potępił ,,"ksenofobiczny i faszystowski"Marsz Niepodległości. Przyjęta 16 listopada rezolucja to już trzeci tego typu dokument dotyczący demokracji i praworządności w Polsce.

Skąd wysokie ceny jaj w Polsce? Ministerstwo rolnictwa odpowiada.

W ostatnim czasie, oprócz odczuwalnych cen masła, we znaki dają się również ceny jaj. Ministerstwo rolnictwa twierdzi, że nagły wzrost cen jaj na rynku jest spowodowany mniejszą podażą jaj na rynku unijnym spowodowaną ograniczeniem liczby kur niosek m.in. z powodu wystąpienia we Włoszech grypy ptaków.

Weksel a wykorzystanie unijnych dotacji

Umowa o dofinansowanie projektu stanowi dla beneficjenta najważniejszy dokument określający warunki realizacji przedsięwzięcia. Jakiekolwiek odstępstwo od jej postanowień może zostać uznane przez instytucję kontrolującą za nieprawidłowość.

Odmowa prawa do odliczenia VAT z faktury - wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 19 października 2017 r. wydał wyrok dotyczący bardzo aktualnej obecnie sprawy – odmowy prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu faktury otrzymanej przez podatnika VAT od podmiotu dla potrzeb VAT nie zarejestrowanego.

Duże zmiany w systemie VAT w UE w latach 2019-2022 - propozycje Komisji Europejskiej

4 października 2017 r. Komisja Europejska przedstawiła plany największej od 25 lat, reformy unijnych przepisów dotyczących podatku VAT, która ma mieć miejsce w latach 2019-2022. Modernizacja unijnego VAT jest konieczna, bowiem straty w dochodach z VAT sięgają ponad 150 mld euro rocznie. Zdaniem KE ok. 50 mld euro strat pochodzi z transgranicznych oszustw i wyłudzeń związanych z VAT. Są to być może środki, które zasilają organizacje przestępcze i międzynarodowy terroryzm. KE przewiduje, że kwota tych oszustw mogłaby się zmniejszyć o 80 proc. dzięki proponowanym zmianom.

Wzrost wynagrodzenia kierowców

Maksymalny czas delegowania pracowników to 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 18 miesięcy. Po upływie tego czasu pracownik będzie podlegał przepisom kraju przyjmującego. Oznacza to wzrost wynagrodzenia kierowców.

Zmiany w delegowaniu pracowników

Okres delegowania pracowników będzie wynosił 12 miesięcy, z możliwością jego przedłużenia - tak Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowisko ws. pracowników delegowanych. Zmiany dotyczą również branży transportowej.

Obowiązek raportowania społecznego przez duże firmy od 2018 r.

Od 2018 roku niektóre przedsiębiorstwa będą musiały sporządzać raporty społeczne, tj. z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Zobowiązane będą do tego przedsiębiorstwa, których średnioroczne zatrudnienie przekracza 500 osób, roczna suma bilansowa przekracza 85 mln zł albo przychody netto są powyżej 170 mln zł w skali roku. Szacuje się, że obowiązek ten obejmie około 300 dużych firm.

Delegowanie pracowników za granicę maksymalnie na 24 miesiące

Maksymalny czas wszystkich delegowań w to samo miejsce do tego samego rodzaju pracy ma wynosić 24 miesiące - zakładają poprawki do unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Zmiany dotyczą również zasad wynagradzania pracowników delegowanych.

Od 2018 r. jeden login do portali publicznych w całej UE

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada duże zmiany w zakresie e-usług. Od września 2018 r. Polacy będą mogli zalogować się swoim krajowym loginem do e-usług oferowanych przez portale administracyjne innych państw członkowskich UE.

Prokuratura Europejska będzie ścigać oszustów podatkowych

12 października 2017 r. 20 państw członkowskich UE (bez Polski) zgodziło się na forum Rady UE na powołanie Prokuratury Europejskiej. Ta nowa instytucja ma ścigać nadużycia i przestępstwa, które narażają na straty budżet Unii Europejskiej, w tym zwłaszcza transgraniczne oszustwa związane z VAT. Co roku państwa w całej Europie tracą co najmniej 50 mld euro dochodów z podatku VAT w wyniku transgranicznych oszustw. Prokuratura Europejska ma zacząć działać dopiero na początku 2020 roku.

Zasady rozstrzygania sporów podatkowych między państwami UE

Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) przyjęła dyrektywę dotyczącą zasad rozstrzygania sporów podatkowych między państwami członkowskimi. Pojawiły się także propozycje legislacyjne, które mają ułatwić walkę z wyłudzaniem podatku VAT w Unii Europejskiej.

Nowy system opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych - szczegóły w 2018 r.

Ma powstać docelowy system opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Będzie obowiązywać przedsiębiorców we wszystkich państwach unijnych. Nowe zasady mogłyby zacząć obowiązywać w 2022 r. Na razie znane są tylko ogólne założenia, więcej szczegółów mamy poznać w 2018 r.

Europejski nakaz dochodzeniowy w sprawach karnych

Rada Ministrów przyjęła opracowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, który wzmacnia europejską współpracę w walce z przestępczością. Umożliwi on polskim sądom, prokuraturze, czy policji, wydawanie europejskiego nakazu dochodzeniowego. Pozwoli to na sprawne i skuteczne współdziałanie z krajami Unii Europejskiej w ściganiu przestępstw kryminalnych.

Zwiększenie ochrony inwestorów indywidualnych od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. firmy z sektora finansowego będą musiały tworzyć dokumenty zawierające kluczowe informacje o produktach i przekazywać je klientom przed zawarciem umowy. Za nieprzestrzeganie przepisów będą groziły kary w wysokości ponad 21 mln zł.

Dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych (Szybka Ścieżka)

Ministerstwo Rozwoju opublikowało w sierpniu nowe wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków, natomiast wrzesień przyniósł ogłoszenie kolejnych, nieco zmienionych, naborów w ramach konkursów Szybkiej Ścieżki, oferujących dofinansowanie kosztów związanych z prowadzeniem badań przemysłowych i prac rozwojowych.

Zatrudnianie obywateli spoza UE a ubezpieczenia społeczne

Obywatele krajów nienależących do UE również mają prawo do takich samych warunków pracy jak obywatele UE, przy spełnieniu określonych warunków. Jak wygląda kwestia ubezpieczeń społecznych takich pracowników?

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – nowe święto państwowe od 2018 r.

W dniu 15 września 2017 r. posłowie uchwalili ustawę o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Nowe święto miałoby być obchodzone w dniu 12 lipca każdego roku. Dzień ten nie będzie jednak dniem wolnym od pracy.

Przesłanki zwrotu dofinansowania udzielonego z budżetu Unii Europejskiej na gruncie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych cz.II

Jako kraj członkowski Unii Europejskiej, Polska otrzymuje duże środki na rozwój gospodarczy. Udzielane wsparcie finansowe przeznaczane jest m. in. na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki, poprawę zatrudnienia i życia obywateli, rozwój nowych technologii. W poprzednim artykule poświęcono uwagę omówieniu przesłanek zwrotu dofinansowania udzielonego z budżetu Unii Europejskiej na gruncie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

W 2018 roku za torbę foliową w sklepie zapłacimy 20 groszy

Nowe przepisy mają ograniczyć stosowanie toreb foliowych. Na posiedzeniu sejmowej podkomisji resort środowiska złożył deklarację, że cena takiej torby będzie wynosić 20 groszy, jednak maksymalnie może kosztować nawet złotówkę.

Antykoncepcja awaryjna na receptę zgodna z prawem UE

Komisja Europejska orzekła, że przywrócenie lekarskiej kontroli nad sprzedażą tzw. pigułki dzień po w Polsce było dopuszczalne i nie narusza prawa UE. KE podkreśliła, że jej decyzja zezwalająca na obrót środkiem bez recepty nie oznacza obowiązku eliminacji kontroli.

Trwałość operacji w projektach z dofinansowaniem ze środków unijnych

Trwałość projektu – obok wskaźników, dochodu i kwestii podwójnego finansowania – jest jednym z zagadnień kontrolowanych po zakończeniu realizacji projektu współfinansowanego ze środków unijnych. Aby nie narazić się na konieczność zwrotu dotacji, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dokonywane w okresie realizacji projektu zmiany właścicielskie, produkcyjne i kapitałowe.

Polska w czołówce krajów z najniższym bezrobociem w Europie

Z danych Eurostatu wynika, że bezrobocie w Polsce spada. W lipcu b.r. stopa bezrobocia w naszym kraju wyniosła 4,8%. To o 0,2 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej.

Ujednolicenie wzoru faktury VAT

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie zunifikowanego wzoru faktury VAT. Ma także w planach stworzenie w porozumieniu z Ministerstwem Cyfryzacji systemu informatycznego do ewidencji faktur.

Fundusze europejskie - konkurs „Badania na rynek”

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w sierpnia br. ogłosiła kolejny nabór wniosków w ramach działania 3.2.1 Badania na rynek. Poprzednie edycje konkursu cieszyły się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku PARP oceniła około 200 wniosków o dofinansowanie, z czego wsparcie otrzymało 50 projektów na kwotę ok. 2,51 mld zł. Natomiast w pierwszym konkursie w 2017 r. złożono 154 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 1,8 mld zł dofinansowania.

REKLAMA