REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pacjent, Choroba

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek online?

Czy wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć online? Jak długo czeka się na odbiór dokumentu?

Zwolnienie lekarskie od psychiatry - co musisz wiedzieć

Ile czasu maksymalnie może trwać zwolnienie lekarskie od psychiatry oraz jak jest płatne? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat regulacji prawnych dotyczących przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim ze względu na problemy psychiczne.

Zgodę na poród rodzinny może wydać dyrektor szpitala z ordynatorem

Ostateczną decyzję o obecności osoby towarzyszącej przy porodzie może podjąć dyrektor szpitala w porozumieniu z ordynatorem oddziału położniczo-ginekologicznego, mając na uwadze lokalne względy organizacyjne, pozwalające na izolację rodzących i osób im towarzyszących od innych. Ministerstwo Zdrowia informuje też, iż są już gotowe wytyczne w sprawie obecności rodziców przy łóżkach dzieci w szpitalach. Na tej podstawie dyrektorzy szpitali mogą podejmować decyzje.

Pacjent w kryzysie psychicznym u stomatologa a znieczulenie

Część pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego jest odsyłanych przez lekarzy dentystów do lekarza psychiatry po zaświadczenie o możliwości zastosowania w ich przypadku znieczulenia. Czy takie działanie jest uzasadnione?

REKLAMA

"Sprawdź czy masz objawy COVID-19" - nowa aplikacja MZ

Wirtualne narzędzie, które uruchomiło Ministerstwo Zdrowia pozwala ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem. "Sprawdź czy masz objawy COVID-19" ma charakter informacyjny, nie jest to diagnoza lekarska.

Pomoc psychologiczna w czasie epidemii koronawirusa

Pomoc psychologiczna jest szczególnie potrzebna w trudnym czasie kwarantanny. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował serię internetowych podcastów.

NFZ: znacznik kwarantanny z powodu koronawirusa w eWUŚ uruchomiony

W systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, pojawia się już informacja o kwarantannie danej osoby i terminie jej zakończenia. Znacznik został uruchomiony – poinformował prezes NFZ Adam Niedzielski.

Koronawirus a sanatorium - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

NFZ przygotował odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wpływem wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego na funkcjonowanie sanatoriów. Bezpłatna infolinia NFZ jest dostępna przez całą dobę.

REKLAMA

Udzielanie informacji o pacjentach szpitala w czasie koronawirusa

Obecnie z powodu panującej epidemii wirusa SAR-CoV-2 czyli tzw. koronawirusa, kierownicy podmiotów leczniczych, w tym w szczególności szpitali, na mocy art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i art. 46 ust. 1 ustawy mają obowiązek podejmować wszelkie działania, prowadzące do zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych. Jedną z takich form, powszechnie stosowaną, jest zakaz odwiedzin pacjentów na oddziałach szpitalnych oraz zakaz udzielania informacji o stanie zdrowia bliskim pacjenta na oddziale szpitalnym. W tej sytuacji, szpitale są zobowiązane do wypracowania odpowiednich rozwiązań, tak, by osoby bliskie, mogły taką informację uzyskać.

Czy trzeba powiadomić pracodawcę o powrocie z kraju zagrożonego zarażeniem się koronawirusem?

Osoby, które wróciły z podróży do krajów objętych zwiększonym ryzykiem zarażenia się koronawirusem (np. Włochy), mają obowiązek odbyć 14-dniową kwarantannę i mierzyć temperaturę ciała. Czy pracownik ma obowiązek powiadomić pracodawcę o takiej podróży? Jakie konsekwencje grożą za brak stosowania się do zaleceń?

Koronawirus - objawy, co zrobić?

Koronawirus powoduje objawy podobne do grypy. Gorączka, kaszel i duszności to niektóre z nich. Jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na zarażenie koronawirusem SARS-Cov-2? Co zrobić, jeśli dostrzegasz u siebie objawy koronawirusa?

Koronawirus - w jakich placówkach świadczenia zdrowotne i transport sanitarny?

NFZ opublikował listę placówek, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu koronawirusa. Gdzie można uzyskać pomoc w danym regionie?

Kwarantanna – definicja, zasady

Przepisy prawa definiują czym jest kwarantanna i kto musi zostać nią objęty. Czas trwania kwarantanny zależy od konkretnej choroby.

Gdzie bada się próbki pod kątem koronawirusa?

Ministerstwo Zdrowia podało informację, że próbki pod kątem koronawirusa bada się w 13 laboratoriach w Polsce. Sprawdź, gdzie znajdują się te placówki.

Informowanie o koronawirusie nie może naruszać praw pacjenta

Informowanie o koronawirusa nie może naruszać praw pacjenta, ingerować w jego życie prywatne, a zwłaszcza umożliwiać jego identyfikację - oświadczył w czwartek Rzecznik Praw Pacjenta. Zaapelował o zachowanie delikatności i poszanowanie praw pacjenta.

Rozszerzone uprawnienia Ministra Zdrowia w związku z koronawirusem - komentarz ekspercki

Specustawa dotycząca koronawirusa, wprowadza szereg przepisów, w szczególności rozszerzających dotychczasowe uprawnienia Ministra Zdrowia czy Inspekcji Sanitarnej. "Nie bez przyczyny specustawa została także nazwana antyspekulacyjną" - mówi dr Joanna Uchańska, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Ustawa w sprawie koronawirusa a możliwość zlecenia pracy zdalnej

Ustawa w sprawie koronawirusa wprowadza możliwość zlecenia przez pracodawcę pracy zdalnej. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa pracowników. Może również stanowić test nowej formy wykonywania pracy. Jak podmioty zatrudniające powinny się przygotować?

Zamknięcie żłobka, przedszkola i szkoły z powodu koronawirusa a zasiłek opiekuńczy

Zamknięcie żłobka, przedszkola czy szkoły z powodu koronawirusa może być podstawą do przyznania zasiłku opiekuńczego. Ile wynosi świadczenie z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w tym czasie? Kto wypłaca zasiłek opiekuńczy? Ile dni można je pobierać?

Stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych możliwe w przypadku koronawirusa

Wydane przez Ministra Zdrowia rozporządzenie umożliwia stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2. Ustawa określa m.in. tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia.

Pracownik z podejrzeniem koronawirusa - co powinien zrobić pracodawca?

Jeśli istnieją uzasadnione podejrzenia, że pracownik może być zarażony koronawirusem, pracodawca powinien podjąć kroki mające na celu ochronę zdrowia pracowników. Co zrobić w takiej sytuacji?

Co nalezy wiedzieć o koronawirusie?

Czym jest koronawirus? Jak można się przed nim zabezpieczyć? Ministerstwo Zdrowia podaje podstawowe środki ochronne przeciw nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.

Nowa aplikacja ZUS do wystawiania zwolnień lekarskich

Nowa aplikacja e-ZLA służy do szybszego i prostszego wystawiania zwolnień lekarskich przez lekarzy i ich asystentów. ZUS przygotował ją w oparciu o wskazówki udzielane przez samych lekarzy.

Wynagrodzenie chorobowe 2020

Wynagrodzenie chorobowe w 2020 r. przysługuje za okres pierwszych 33 dni choroby. Wyjątek stanowią osoby po 50 roku życia - 14 dni. Wypłaca je pracodawca. Dłuższy od wskazanego okresu choroby powoduje powstanie prawa do zasiłku chorobowego. Jaka jest różnica między zasiłkiem chorobowym a wynagrodzeniem chorobowym? Co w przypadku choroby pracownika na przełomie roku kalendarzowego?

Wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa w ramach NFZ - zmiany od marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. pierwsze wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa w ramach NFZ nie będą limitowane. Według Ministerstwa Zdrowia to właśnie w tych czterech poradniach są największe kolejki.

Kilka wypłat z rachunku PPK z powodu poważnego zachorowania - zwolnienie z PIT

Zgodnie z indywidualną interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kilkukrotna wypłata środków z jednego rachunku uczestnika PPK związana z poważnym zachorowaniem jego, małżonka lub dziecka skutkuje zwolnieniem z PIT.

Diety z NFZ - nowe plany żywieniowe w 2020 r.

Narodowy Fundusz Zdrowia chce w 2020 r. udostępnić plany żywieniowe również dla osób, które żyją z chorobą bądź nietolerancją na niektóre pokarmy, np. cukrzycą, osteoporozą, Hashimoto. Podobnie jak obecnie nowe jadłospisy będą bazowały na diecie DASH.

Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie chorobowe - różnice

Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe to dwa różne ubezpieczenia. Pomyłka może skutkować brakiem prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego w przypadku choroby pracownika. Jakie różnice występują pomiędzy tymi dwoma rodzajami ubezpieczeń?

Odizolowanie więźnia z podejrzeniem gruźlicy

Odizolowanie więźnia z podejrzeniem gruźlicy od współmieszkańców celi powinno nastąpić już w dniu ujawnienia tych podejrzeń. Są oni bowiem najbardziej narażeni na zakażenie.

Ferie zimowe - gdzie uzyskać pomoc medyczną?

Ferie zimowe często spędzamy poza miejscem zamieszkania. Gdzie uzyskać pomoc medyczną podczas wyjazdu?

Świadczenia w razie choroby - porównanie

W polskim systemie ubezpieczeń społecznych i uprawnień pracowniczych istnieją niejako trzy instytucje, od których zależne jest prawo do świadczeń w związku z niezdolnością do pracy. Czym się różnią?

Wspieranie pracowników cierpiących na migrenę

Pracodawcy RP przeprowadzili wśród zrzeszonych podmiotów ankietę, badającą ich wiedzę na temat występowania migreny wśród pracowników. Właścicieli firm zapytano także o sposoby radzenia sobie z absencją lub obniżoną wydajnością pracowników, spowodowaną tą chorobą. Na poziomie deklaracji jest kolorowo – ponad połowa pracodawców zapewnia, że wspiera pracowników cierpiących na migrenę. Jak jest w rzeczywistości?

Szczepienia na grypę dla pracowników jako inwestycja firmy

Szczepienia na grypę dla pracowników to nie tylko przejaw dbania o zdrowie pracowników to także inwestycja firmy. Jako dodatek socjalny pozytywnie wpływa także na zmniejszenie kosztów pracodawcy.

Medycyna estetyczna - od 26 maja 2020 r. nowe przepisy unijne

Kwestie produktów i sprzętu wykorzystywanego m.in. do zabiegów estetycznych reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie wyrobów medycznych (MDR). Zacznie ono obowiązywać 26 maja 2020 r. Czy medycyna estetyczna zniknie z gabinetów estetycznych?

Świadczenia z ZUS dla chorych na raka

Osoby chore na raka, które nie są w stanie pracować, mogą liczyć na zasiłki i świadczenia z ZUS. Jakie wsparcie finansowe mogą otrzymać w tym trudnym czasie? Ile wynoszą poszczególne świadczenia dla chorych na nowotwór?

Wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki

Seniorzy, którzy ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie udać się do przychodni, mogą skorzystać z wizyty domowej lekarza lub pielęgniarki. W jakich godzinach odbywają się wizyty domowe? Co warto o nich wiedzieć?

Koszty sądowe w procesach o tzw. „błędy medyczne”

Świadomość prawna pacjentów jest coraz większa, znają oni swoje prawa związane z możliwością żądania ustalenia osób odpowiedzialnych za ich szkodę oraz domagania się jej zrekompensowania. Jednocześnie za świadomością możliwości dochodzenia swoich praw idzie też i przeświadczenie o niebotycznie wysokich kosztach procesu w sprawach o tzw. „błędy medyczne”. Czy prawidłowe?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r.

Wysokość zasiłku chorobowego ustala się za pomocą podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jest nią średnie wynagrodzenie z 12 ostatnich miesięcy. Ile w 2020 r. może minimalnie wynosić podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?

Od kiedy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego?

Pracownik, który zachorował, nie zawsze otrzyma wynagrodzenie bądź zasiłek chorobowy. Ważny jest bowiem czas od kiedy podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jaki jest okres wyczekiwania, licząc od momentu rozpoczęcia odprowadzania składek chorobowych?

Kto najczęściej chodzi na zwolnienie lekarskie? - dane ZUS

Sprawdź, kto według danych ZUS najczęściej korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Czy są to osoby w wieku przedemerytalnym?

Jak obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy. Wynagrodzenie to nie ulega jednak obniżeniu w przypadku ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop?

Czy urlop wypoczynkowy może być przerwany przez chorobę pracownika? Zwolnienie lekarskie można otrzymać jeszcze przed urlopem lub w trakcie trwania wypoczynku. Co na to prawo?

Bezpłatny pobyt przy dziecku w szpitalu i darmowe leki dla kobiet w ciąży

Ustawa znosząca opłaty za pobyt rodziców przy łóżku dziecka weszła w życie 3 lipca 2019 r. Na etapie konsultacji społecznych jest projekt, zapewniający bezpłatny dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą.

Urlop wypoczynkowy a zdolność do wykonywania pracy - badania kontrolne

Obowiązkiem pracownika jest poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim oraz dostarczenie pracodawcy wydanego przez lekarza medycyny pracy orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność lub brak zdolności do wykonywania pracy. Czy pracownik powinien po długiej chorobie, a przed urlopem wypoczynkowym przedstawić pracodawcy orzeczenie lekarskie?

Karta EKUZ od 1 czerwca 2019 r. - okres ważności, czas oczekiwania

Od 1 czerwca 2019 roku karta EKUZ jest ważna 3 lata. Ile czeka się na kartę? Jakie uprawnienia przysługują jej posiadaczowi?

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży od 2019 r.?

Kobiety w ciąży będą miały prawo do bezpłatnych leków. W 2019 r. maksymalne wydatki z budżetu państwa na ten cel mają wynieść 10 mln zł.

Absencje chorobowe i zasiłki z ZUS w okresie styczeń-kwiecień 2019 r.

Liczba absencji chorobowych w okresie styczeń-kwiecień 2019 r. była niższa niż zeszłoroczna. Jak długie były okresy niezdolności do pracy? Które grupy chorobowe przeważały? W jakim wieku Polacy najczęściej korzystają ze zwolnień lekarskich?

Monitoring w placówkach medycznych a RODO - zmiany od 4 maja 2019 r.

Obecnie coraz więcej placówek medycznych stosuje monitoring swoich pomieszczeń, najczęściej w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Brak było regulacji prawnych w tym zakresie. Obowiązujące od 4 maja 2019 r. nowe przepisy w ustawie o działalności leczniczej wprowadziła ustawa dostosowująca polskie przepisy do RODO.

Kontrolne badania lekarskie a urlop wypoczynkowy po długiej chorobie, urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim - GIP

Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Pracy kontrolne badania lekarskie nie muszą być wykonane przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego wykorzystywanego bezpośrednio po długiej chorobie. Analogiczna sytuacja dotyczy wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim lub rodzicielskim. Czy pracownik może pójść na badania kontrolne pierwszego dnia pracy po urlopie wypoczynkowym?

Choroba pracownika a zwolnienie z pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim wyklucza możliwość rozwiązania z nim umowy. Czy jeśli choroba trwa zbyt długo bądź pracownik bardzo często korzysta ze zwolnień lekarskich, pracodawca może go zwolnić?

Wynagrodzenie chorobowe 2019

Pracownik za czas choroby otrzymuje wynagrodzenie chorobowe. Pracodawca wypłaca je za okres pierwszych 33 dni choroby bądź w przypadku osób po 50 roku życia - 14 dni. Jeśli czas trwania choroby przekracza te okresy, płatność przejmuje ZUS w formie zasiłku chorobowego. Ile wynosi wysokość wynagrodzenia chorobowego w 2019 roku? Jak je liczyć?

REKLAMA