REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oszczędzanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oszczędzanie na emeryturze - po przejściu na emeryturę nadal można oszczędzać w PPK

Ukończenie 60. roku życia przez uczestnika PPK powoduje, że może on rozpocząć wypłatę środków z rachunku PPK na korzystniejszych zasadach niż przed osiągnięciem tego wieku. Jeżeli uczestnik PPK w wieku 60+ nie skorzystał z tego uprawnienia i nadal pracuje, na jego rachunek PPK wpływają nowe wpłaty do tego programu.

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

Na czym będą oszczędzać Polacy, jeśli rosnące koszty życia pogorszą ich sytuację finansową?

Rachunki przede wszystkim, oszczędności w innych dziedzinach życia. Co drugi Polak ma taki plan, jeśli rosnące koszty życia spowodują, że jego sytuacja finansowa pogorszy się i nie będzie mógł opłacać wszystkich swoich stałych zobowiązań. Na czym najczęściej planują oszczędzać Polacy? 

Obligacje skarbowe - listopad 2024 r. Oprocentowanie, marże i oferta obligacji nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 25 października 2024 r. przekazało informację o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w listopadzie 2024 r. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmienią się w porównaniu do oferowanych w październiku br. Od 28 października br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z niewielkim dyskontem. 

REKLAMA

Koniec realnych zysków z lokat bankowych. W 2025 r. inflacja będzie spadała szybciej niż stopy procentowe?

Zanotowane we wrześniu 2024 r. przyspieszenie inflacji to zła informacja dla oszczędzających na lokatach bankowych. Osoby posiadające przeciętne lokaty w bankach znowu zaczynają realnie tracić, czyli przegrywać z inflacją. Oprocentowanie depozytów przestaje bowiem chronić siłę nabywczą zaoszczędzonych pieniędzy przed zgubnym działaniem inflacji. Dalsze przyspieszenie inflacji i spodziewane obniżki stóp procentowych to scenariusz, który działa na niekorzyść bankowych ciułaczy.

Jak zaoszczędzić na transporcie? Oto najbardziej ekonomiczne opcje

Wydatki na transport to często całkiem spora część domowego budżetu. Paliwo, ubezpieczenie pojazdu, koszty eksploatacji, parking stanowią duże obciążenie finansowe. Jak zoptymalizować wydatki w zakresie podróżowania? Czy nowoczesne środki transportu są dobrą opcją na oszczędności? 

Obligacje skarbowe 2024: oprocentowanie i oferta nowych emisji w październiku. Nawet 6,8 proc. w pierwszym roku oszczędzania

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 września 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w październiku 2024 r. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmienią się w porównaniu do oferowanych we wrześniu br. Od 25 września br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z niewielkim dyskontem. 

Czy PPK się opłaca? Rosną aktywa i liczba uczestników [Bieżące dane]

Czy PPK się opłaca? Mogą świadczyć o tym rosnące aktywa i liczba uczestników programu. Oto bieżące dane z biuletynu Pracowniczych Planów Kapitałowych, które funkcjonują w Polsce już 5 lat. Podobne rozwiązanie dodatkowego powszechnego oszczędzania obywateli planuje wprowadzić Irlandia.

REKLAMA

Obligacje skarbowe 2024: wrzesień. Ministerstwo Finansów obniża oprocentowanie i podwyższa opłaty za wcześniejszy wykup

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 26 sierpnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane we wrześniu 2024 r. Niestety oprocentowanie tych obligacji obniży się nieco w porównaniu do oferowanych w sierpniu br. Także podwyższone zostaną (sporo) opłaty za przedterminowy wykup dla nowo emitowanych obligacji. Od 27 sierpnia br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z niewielkim dyskontem. Ale do końca sierpnia w sprzedaży są jeszcze emisje sierpniowe z nieco korzystniejszym oprocentowaniem.

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Zarobek na obligacjach: kup w sierpniu, we wrześniu zmiany, które dadzą niższe zyski i zarobki

Kupując obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa w ostatnich dniach sierpnia można sporo zyskać – dodatkowo. Ministerstwo Finansów postanowiło bowiem zmienić oprocentowanie i we wrześniu praktycznie jest ono niższe niż w sierpniu. To ważne dla tych, którzy planują oszczędzać poprzez obligacje.

Tylko w wydatkach na hotele, restauracje i catering Polacy nie oszczędzają. Branża jako jedyna odczuwa dobrą koniunkturę

Branża skupiające firmy w kategorii gastronomii, cateringu i hoteli jest wyjątkiem w całej gospodarce. Jako jedyna zgłasza z kwartału na kwartał poprawę koniunktury. Spodziewa się coraz większych obrotów, a nawet planuje inwestycje, co obecnie jest rzadkością.

Oprocentowanie lokat bankowych pod koniec lipca 2024 r. Ile wynosi? Kiedy można liczyć na promocyjne odsetki?

Pod koniec lipca 2024 r. średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wynosi 5,55%. Tak wynika z informacji zebranych przez HREIT. To niewiele mniej niż miesiąc temu, ale ponad 1,2 pkt. proc. mniej niż rok temu. 6 banków obniżyło w lipcu oprocentowanie promocyjnych depozytów, a tylko jeden podwyższył. To jeden ze skutków niezmienionych stóp procentowych NBP. Banki mniej aktywnie walczą o oszczędności Polaków. 

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21 lipca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Jak zapobiec głodowej emeryturze, co zrobić, by zadbać o przyszłość, nie obniżając komfortu życia teraz

Kolejne badanie potwierdza, że rosnąca świadomość głodowych emerytur wcale nie powoduje wzrostu zainteresowania oszczędzaniem na finalny etap życia. Nikt nie chce ograniczać się teraz w imię dalekiego w perspektywie pozytywnego celu. A może jest sposób, by pogodzić te dwie potrzeby?

Można mieć dodatkowy zysk z obligacji skarbowych: 6-7% więcej. Trzeba sprzedać niektóre w wakacje 2024 r. i nabyć nową emisję

W czasie wakacji 2024 roku oprocentowanie kolejnych detalicznych obligacji skarbowych mocno się obniża. Ten problem dotyczy obligacji wartych w sumie około 45 miliardów złotych. Winna jest inflacja, która wyraźnie spadła. Dla właścicieli obligacji cztero- i dziesięcioletnich oznacza to gwałtowny spadek oprocentowania - często znacznie poniżej tego, co oferowane jest nowym inwestorom. Chodzi tu łącznie o około 1,2 mld złotych odsetek, które posiadacze obligacji mogą stracić.

Obligacje skarbowe 2024 - oprocentowanie w lipcu. Np. stałe 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Polacy dalej oszczędzają na wódce, szamponach i praniu, ale nie ograniczają wydatków na wodę czy papier toaletowy

Spadek inflacji i wciąż dynamicznie rosnące płace ośmieliły konsumentów do większych wydatków w sklepach. Jednak popyt na poszczególne artykuły spożywcze czy z kategorii chemii gospodarstwa domowego nie rośnie równomiernie. Trudno w nim zresztą dopatrzeć się czytelnych i logicznych trendów.

Tylu Polaków musi pożyczać pieniądze na życie w 2024 roku. Opublikowano najnowsze dane

52 proc. mieszkańców Polski zaoszczędziła w ostatnim miesiącu pieniądze, ale 11 proc. ankietowanych musiało pożyczać na bieżące potrzeby. Tak wynika z badania CBOS przeprowadzonego od 20 do 23 maja 2024 roku, a opublikowanego 13 czerwca 2024 r.

Wizje głodowych emerytur wciąż nie są w stanie skłonić kolejne pokolenia Polaków do długoterminowego oszczędzania

Dlaczego młodzi Polacy nie oszczędzają na emeryturę, choć znane są im prognozy o dramatycznie niskich świadczeniach z ubezpieczeń społecznych? Eksperci zastanawiają się nad odpowiedzią. Ustalili już, że młodzi nie wynieśli nawyku oszczędzania z domu i nie mają zaufania do instytucji finansowych.

Obligacje skarbowe - maj 2024 r. Jakie oprocentowanie obligacji oszczędnościowych (detalicznych)?

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Wojna, inflacja, pandemia – jak inwestować oszczędności w niepewnych czasach, by nie stracić

Ostatnie lata dalekie są od stabilności. Pandemia, wojna na Ukrainie, inflacja i inne czynniki (np. niepewność geopolityczna) skłaniają inwestorów (a nawet zwykłych ciułaczy chcących zachować choćby realną wartość swoich oszczędności) do poszukiwania bezpiecznych inwestycji. Także Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na bezpieczeństwo lokowania swoich oszczędności. Widoczny jest np. wzrost zainteresowania zakupem kruszców, obligacji skarbowych oraz nieruchomości.

Kolejne dobre wiadomości z gospodarki: rekordowy wzrost sprzedaży detalicznej w lutym. Kupujemy na potęgę samochody i meble

Główny Urząd Statystyczny znów zaskoczył ekonomistów i zresetował ich zbyt ostrożne prognozy. Spodziewali się oni wzrostu sprzedaży detalicznej w drugim miesiącu 2024 roku, ale maksymalnie o 3,6 proc. Tymczasem jest wzrost aż o 6,1 proc. I nie jest to (prawie) czeski błąd bynajmniej.

Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

Kobiety 2024: zarabiają mniej od mężczyzn i wbrew stereotypom nie są rozrzutne przy wydatkach

Chętniej korzystają z cyfrowych narzędzi, oszczędzają, nierzadko inwestują. Kobiety konsekwentnie budują swoją stabilność finansową i rzadziej niż mężczyźni sięgają po produkty kredytowe.

Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Jak uporządkować finanse w 2024 roku? Jak spłacić zadłużenie?

Często bywa, że koniec lutego część noworocznych postanowień idzie już w zapomnienie. A co z tymi związanymi z finansami? Nawet 20% Polaków zadeklarowało, że w 2024 r. ma postanowienia związane z finansami. Oszczędności, inwestycje, lepsze zarządzanie budżetem, spłata długów. Jak uporządkować finanse w 2024 r.? 

Walentynki 2024, a raczej Antywalentynki. Rozwodnicy zapłacą mniej za bilety na basen

Walentynki nie muszą być smutnym świętem dla rozwodników. W Łodzi 14 lutego w Aquaparku Fala będzie można skorzystać z kompleksu basenowego w niższej cenie. 

Oszczędności coraz częściej inwestujemy w złoto zamiast trzymać pieniądze na lokacie. Ale co trzeciego Polaka na odkładanie nie stać

Gdy pieniądze tracą na wartości, staramy się myśleć o poduszce finansowej i zabezpieczeniu przyszłości. To tłumaczy, dlaczego w 2023 roku wyraźnie wzrosła liczba osób oszczędzających. Jednak nadal 28% Polaków nie mogło sobie pozwolić na odłożenie środków finansowych.

Obligacje skarbowe [luty 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 25 stycznia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w lutym 2024 roku. Oprocentowanie nieznacznie spadło w porównaniu do stycznia.

Komunikat Ministerstwa Finansów: wciąż duży popyt na oszczędnościowe obligacje trzyletnie i czteroletnie. Można je kupić w styczniu 2024?

Ministerstwo Finansów komunikuje, że wśród inwestorów indywidualnych wciąż panuje duży popyt na tak zwane obligacje antyinflacyjne. Zaliczają się do nich przede wszystkim obligacje trzyletnie oraz czteroletnie, które razem stanowią dwie trzecie kupowanych obligacji oszczędnościowych, na które w sumie oszczędzający wydaje w grudniu prawie 4,6 miliarda złotych.

Koszty kierowców w 2024 roku. Na czym (i jak) można zaoszczędzić? [OC, paliwo, opony, parkowanie]

Wiele osób będzie w 2024 roku szukać oszczędności, także kierowcy. Koszty użytkowania samochodu są jedną z ważniejszych pozycji w budżecie większości gospodarstw domowych. Eksperci multiagencji ubezpieczeniowej Unilink doradzają, jak kierowcy mogą oszczędzać w nowym 2024 roku oraz w kolejnych latach. Oprócz kwestii związanych z ubezpieczeniem, warto zwrócić uwagę także na koszty eksploatacyjne.

Jak na B2B płacić niskie składki i podatki oraz mieć wysoką emeryturę? Jest kilka sprawdzonych sposobów

„Co będzie z moją emeryturą?” – takie pytanie nierzadko stawiają sobie osoby, które rozważają, czy przejść na B2B i rozpocząć swoją jednoosobową działalność gospodarczą. Wpłacanie minimalnych dopuszczalnych składek ZUS rzeczywiście może negatywnie wpłynąć na wysokość publicznej emerytury, jednak zaoszczędzone na obowiązkowych daninach środki można zainwestować z myślą o przyszłości samodzielnie, w dodatku w efektywny podatkowo sposób. Wyższa emerytura i mniej podatków? Tym warto się zainteresować.

Oprocentowanie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych 2023 - koniec października [Tabela]

Jakie oprocentowanie oferują banki pod koniec października 2023 r. na lokatach i kontach oszczędnościowych? Czy jeszcze warto oszczędzać w ten sposób? Jak informuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust, kończący się powoli październik był kolejnym miesiącem złych informacji dla oszczędzających. Nie było aż tak źle jak we wrześniu, ale i teraz wiele banków ograniczyło depozytowe promocje. Chociaż warto zauważyć, że jeden bank zaoferował w październiku lokatę oprocentowaną stawką 8%.

Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

Podatek od dochodów kapitałowych (podatek Belki)

Podatek od przychodów kapitałowych w Polsce, potocznie zwany podatkiem Belki, jest formą zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Jego ramy prawne określają art. 30a i 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r. Podatek ten zainicjował w 2002 roku Marek Belka, będący wtedy ministrem finansów w rządzie Leszka Millera.

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

Oszczędności bez podatku. Konto mieszkaniowe już w 3 bankach

Konto mieszkaniowe to drugi, obok Bezpiecznego kredytu 2 proc., element programu "Pierwsze mieszkanie". Konto mieszkaniowe obecnie jest dostępne w Banku Pekao,Alior Banku i od 10 sierpnia także w PKO BP.  Na koncie mieszkaniowym osoby uprawnione mogą odkładać między 500 zł a 2 tys. zł miesięcznie przez maksymalnie 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w kwocie co najmniej 500 zł) będą uprawniać do corocznej dodatkowej premii mieszkaniowej z budżetu państwa. Oszczędności na koncie mieszkaniowym są też zwolnione z tzw. podatku Belki.

Obligacje skarbowe (detaliczne, oszczędnościowe) w sierpniu 2023 r. - oferta, oprocentowanie

Ministerstwo Finansów przedstawiło sierpniową ofertę i oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych. Oferta ta nie zmieniła się w porównaniu do lipca 2023 roku.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2023 – ostatni tydzień czerwca. Tabela najlepszych ofert

Jakie oprocentowanie lokat terminowych i kont oszczędnościowych oferują banki pod koniec czerwca 2023 r.? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych w czerwcu 2023 roku wyniosło 7,05%. PKO BP oferuje lokatę na 10% ale z kilkoma istotnymi warunkami.

Obligacje skarbowe (detaliczne, oszczędnościowe) w lipcu 2023 r. - oferta, oprocentowanie. Niższa cena przy zamianie już od 27 czerwca

Ministerstwo Finansów przedstawiło lipcową ofertę i oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych. Posiadacze obligacji, których termin wykupu przypada w lipcu będą mogli skorzystać z korzystnej oferty przy zamianie tych obligacji na obligacje nowej emisji. Nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany można nabywać od 27 czerwca 2023 r.

Czy da się oszczędzić milion na emeryturę? Sprawdzamy!

Aż 79% Polaków nie oszczędza pieniędzy na emeryturę poza obowiązującymi składkami, a 62,5% nie odkłada regularnie żadnej kwoty na żaden cel. Jednocześnie dochód rozporządzalny na 1 osobę w Polsce w 2022 roku wyniósł 2 249,79 zł. Czy daje to możliwość odłożenia miliona złotych na emeryturę?

Wiosna to boom na budowy domów – w które instalacje OZE warto zainwestować?

Wiosna to okres, w którym wiele osób decyduje się na budowę nowego domu. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem, coraz większą uwagę przykłada się do nowoczesnych rozwiązań, które zapewniają efektywne i ekologiczne funkcjonowanie budynków. Jednym z kluczowych elementów, które warto wziąć pod uwagę podczas budowy domu, są systemy takie jak rekuperacja, fotowoltaika i pompa ciepła. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Drożeją pasty do zębów, więc Polacy oszczędzają na higienie

Produkty przeznaczone do higieny jamy ustnej zdrożały w sklepach średnio o 6,5% rdr. Wzrost cen nie pozostaje też bez wpływu na stan uzębienia Polaków. Wyraźnie widać, że rośnie grupa osób, która przez podwyżki zaczęła ograniczać takie zakupy. To staje się niebezpiecznym trendem, szczególnie dla zdrowia.

Oszczędzanie w walutach zyskuje na popularności

Rosnąca inflacja, sytuacja gospodarcza na świecie oraz kolejne doniesienia ekonomiczne ze świata sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna się interesować oszczędzaniem i inwestycjami w waluty obce. Optymizmem nie napawa też pozycja polskiej złotówki, która w ostatnim czasie nie ma zbyt wielu impulsów do umocnienia. Czy inwestycja w waluty obce się opłaca? Z jakim ryzykiem musimy się liczyć oraz czym kierować się podczas wyboru odpowiedniej waluty? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tekście, jednak nie jest on zachętą do inwestowania, tylko pakietem informacji o zakupie waluty obcej. 

Jak można (było) zostać milionerem w 2023 roku? Wystarczyło 2-3 tys. zł inwestować miesięcznie przez 15 lat

Aby w 2023 roku stać się milionerem wystarczyło przez ostatnich 15 lat inwestować trochę ponad 2-3 tys. zł miesięcznie – sugerują szacunki HRE Investment Trust. I wcale nie trzeba było w tym czasie kupować bitcoinów. Wystarczyły nieruchomości, złoto, obligacje lub szkockie trunki. Najtrudniej w ostatnich latach było budować majątek z pomocą lokat i akcji największych giełdowych spółek. 

Ile w tym roku będzie kosztowała Wielkanoc? Będzie drożej niż rok temu

Droższa Wielkanoc. W tym roku na święta wielkanocne Polacy zamierzają wydać średnio 600 zł – wynika z Barometru Providenta. To o 64 zł więcej niż rok temu. Zakładany przez nas wzrost wydatków i tak jest niższy niż inflacja produktów żywnościowych, która w lutym br. przekroczyła 20 proc. Niektóre produkty, bez których nie wyobrażamy sobie Wielkiej Nocy, są nawet o 30 proc. droższe.

Jak oszczędzać na pierwsze mieszkanie? Od czego zacząć? Ceny mieszkań w 2023 roku

W 2023 roku zakup mieszkania staje się coraz większym wyzwaniem finansowym. Niepewna sytuacja gospodarcza w Polsce i szalejąca inflacja negatywnie wpływają na ceny nieruchomości. Problemem są też trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Kryzys dotyka szczególnie ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Jak w dzisiejszych czasach zacząć oszczędzać na własne M? 

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na mieszkanie. Od kiedy, jakie zasady?

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. - W przyszłym tygodniu rząd zajmie się projektem ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Trzymamy się daty 1 lipca 2023 roku - zapewnił, odnosząc się do terminu uruchomienia programu.

REKLAMA