REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oświata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Edukacja polskiego dziecka za granicą

Coraz więcej rodzin wyjeżdża z dziećmi za granicę i zostaje tam na stałe. Jak wygląda edukacja polskiego dziecka za granicą? Jakie możliwości mają rodzice, którzy chcą żeby dziecko uczyło się języka polskiego, kultury, tradycji?

Zmiany w edukacji domowej

Dzieci uczące się w domach będą mogły skorzystać z pomocy dydaktycznych znajdujących się w zasobach szkoły, zmienić ma się także procedura zdobycia pozwolenia na edukację domową.

Czy likwidacja gimnazjów doprowadzi do utraty dotacji unijnych?

Gimnazja otrzymywały dotacje unijne na różne projekty. Co stanie się z tymi dotacjami po reformie oświaty?

Reforma szkół muzycznych

Reforma oświaty zaniepokoiła rodziców, uczniów oraz nauczycieli. Pod znakiem zapytania stoi chociażby kształcenie dzieci w szkołach muzycznych. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję bardzo istotną dla dzieci uczęszczających do tych szkół.

REKLAMA

Kolejni rodzice zaniepokojeni reformą oświaty

Reforma oświaty doprowadzi do tego, że dzieci ze szkół muzycznych nie będą miały gdzie kontynuować edukacji muzycznej. Będzie możliwość zapisania dziecka do szkoły popołudniowej, która często jest odpłatna. Czy dzieci z rodzin mniej zamożnych będą musiały zrezygnować z marzeń o edukacji muzycznej?

Sześcioletnie przedszkolaki objęte subwencją oświatową

Ustawa o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta RP.

Szkoły polskie z dostępem do internetu

Szkoły w Polsce dostaną wsparcie w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych. Każda szkoła do końca 2018 r. ma mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.

Załóż własny żłobek

Opieka nad dziećmi w Polsce kuleje. Brakuje miejsc w żłobkach oraz przedszkolach. Problem dotyczy głównie dzieci, które nie ukończyły 3. roku życia.

REKLAMA

Pakiety informacyjne o zmianach w oświacie trafią do szkół

Z uwagi na szeroki zakres zamian w systemie oświaty, do wszystkich szkół w Polsce trafią pakiety informacyjne. Materiały mają być udostępnione nauczycielom, rodzicom i uczniom.

Reforma szkolnictwa od 2017 r.

Ustawa o systemie oświaty zakłada przywrócenie ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Likwidacja gimnazjów ma rozpocząć się już w 2017 roku. Zmienić ma się także Karta nauczyciela. Dużo zmian dotyczyć będzie także sześciolatków.

Nowy sposób podziału dotacji między uczelnie od 2017 r.

Planowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmiany w sposobie wyliczania dotacji podstawowej z budżetu państwa dla uczelni idą w dobrym kierunku - promują jakość kształcenia. Uczelnie mają jednak zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych wymagań - poinformował szef konferencji rektorów prof. Jan Szmidt.

Zespoły obsługi szkół - dostosowanie do nowych przepisów do końca 2016 roku

Istniejące zespoły obsługi szkół mogą funkcjonować na dotychczasowych zasadach do 31 grudnia 2016 r. Do tego czasu samorządy organizujące wspólną obsługę muszą podjąć konkretne czynności w celu dostosowania zespołów obsługi do nowych uregulowań.

Reforma edukacji od 1 września 2017 r.

Od 1 września 2017 r. wejdzie w życie reforma edukacji zakładająca likwidację gimnazjów. Ponadto szkoły będą miały możliwość wyboru podręczników. Jakie inne zmiany przewiduje reforma?

Powstaną e-uczelnie - zmiany w szkolnictwie wyższym od 2017 r.

Proponowane zmiany w szkolnictwie wyższym zakładają powstanie e-uczelni, co oznacza załatwianie spraw z dziekanatem w formie elektronicznej. W 2017 roku ma zostać przedstawiony projekt nowej ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.

Obowiązek szkolny i obowiązek nauki po reformie

Toczące się aktualnie prace legislacyjne obejmujące ustawę o systemie oświaty dotyczą w głównej mierze ustroju szkolnego a konkretnie obowiązku szkolnego, który od 1 września 2019 roku polegać ma na uczęszczaniu do szkoły podstawowej – publicznej albo niepublicznej.

IH: Posiłki w stołówkach szkolnych często nieprawidłowo oznakowane

Inspekcja Handlowa skontrolowała posiłki na terenie szkół, uczelni, internatów oraz akademików. Jakość potraw nie budziła zastrzeżeń. Niemal połowa ocenianych partii produktów była jednak nieprawidłowo oznakowana.

Projekt ustawy Prawo oświatowe z nowymi typami szkół

8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych, likwidacja gimnazjów, sprawdzian z czterech przedmiotów po szkole podstawowej - to główne założenia projektu ustawy Prawo oświatowe z nowymi typami szkół.

Rada Narodowego Kongresu Nauki powołana

Powołano Radę Narodowego Kongresu Nauki, która zajmie się wypracowaniem propozycji reform w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym. Rada składa się z 52 uczonych a jej przewodniczącym został prof. Jarosław Górniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wynagrodzenia nauczycieli z dotacji celowej budżetu państwa

Projekt Związku Nauczycielstwa Polskiego zakłada, iż środki na wynagrodzenia nauczycieli pracujących w szkołach będą pochodziły z dotacji celowej budżetu państwa. Obecnie pensje wypłacane są z subwencji oświatowej.

Konto 550 „Koszty zarządu”

Konto 550 służy do ewidencji wyodrębnionych kosztów związanych z zarządzaniem jednostką jako całością, kosztów ogólnoadministracyjnych oraz kosztów ogólnych dotyczących danej jednostki jako całości.

Konto 500 „Koszty działalności podstawowej”

Konto 500 służy do ewidencji kosztów działalności podstawowej, do której zalicza się poszczególne typy działalności stanowiące zasadnicze przedmioty działania, zgodne z celem utworzenia jednostki.

Rok szkolny 2016/2017 - co się zmieni?

Od roku szkolnego 2016/2017 zmienią się zasady, dotyczące obowiązku szkolnego. Likwidacji ulegną tzw. godziny karciane. Co jeszcze zmieni się w roku szkolnym 2016/2017?

Samorządy promują zdrową żywność

Wiele szkół i przedszkoli uczestniczy obecnie w programach edukacyjnych nakierowanych na poznawanie zasad zdrowego stylu odżywiania. Dodatkowo cieszy fakt, że są samorządy, które postawiły na zdrową żywność jako inteligentną specjalizację regionu.

Akcja ekologiczna "Szkole pomagamy i Świat oczyszczamy"

Firma Green Office Ecologic Sp. z o.o. rozpoczyna od 1 września 2016 r. II edycję Akcji Ekologicznej i Edukacyjnej poświęconej tematyce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Patronat nad tą Akcją objął Infor.pl oraz Patron Honorowy – Mazowiecki Kurator Oświaty. Zapraszamy wszystkie placówki oświatowe do udziału w tym wydarzeniu!

Termin zakończenia zajęć w szkołach od 2017 r.

Od 2017 r. zajęcia w szkołach będą kończyły się w najbliższy piątek po 20 czerwca. Koniec roku szkolnego w najbliższych latach będzie zatem przypadał między 21 a 27 czerwca.

Sposób prowadzenia gospodarki finansowej samorządowych jednostek oświatowych

Zarządy jednostek samorządu terytorialnego przekazują dyrektorom podległych samorządowych szkół i placówek oświatowych, w terminie 7 dni od dnia przekazania projektu uchwały budżetowej organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego, informacje o kwotach dochodów i wydatków budżetowych przyjętych w projekcie uchwały budżetowej w celu opracowania projektów planów finansowych.

Ośmioletnie szkoły podstawowe rewolucją dla samorządów

Powrót do systemu ośmioletnich szkół podstawowych dla samorządów oznacza konieczność wprowadzenia zmian w sposobie zarządzania nimi. Na wprowadzenie zmian jednostki mają rok.

Czy dyrektor szkoły gminnej może wydać decyzję o umorzeniu należności czynszowej

Szkoła podstawowa wynajmowała osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą pomieszczenia na sklepik dla uczniów. Osoba ta zachorowała, a następnie przeszła na rentę, likwidując działalność. Za okres prowadzenia tej działalności pozostały zaległości czynszowe w kwocie ponad 5000 zł. Były najemca wystąpił do dyrektora szkoły o ich umorzenie. Czy należność tę można umorzyć na podstawie Ordynacji podatkowej, jeśli rada gminy nie upoważniła dyrektora szkoły do umarzania należności na podstawie uofp, ponieważ dotąd nie było takiej konieczności?

Podstawa programowa w przedszkolach - zmiany

Nowa podstawa programowa uwzględnia objęcie dzieci sześcioletnich obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Podstawa ma formę rozporządzenia, które określa co powinien wiedzieć przedszkolak na zakończenie każdego z etapów edukacji.

Oceny z religii i etyki na świadectwie - nowe przepisy

Oceny z religii i etyki znajdą się na świadectwie szkolnym ucznia, który uczęszcza na oba przedmioty. Nowe przepisy będą obowiązywały od nowego roku szkolnego.

Wyprawka szkolna 2016/2017

Program „Wyprawka szkolna” jest realizowany już od 14 lat. Kto może liczyć na dofinansowanie w roku szkolnym 2016/2017?

Ogólnopolska Samorządowa Debata Oświatowa

Do 31 maja przedłużono termin przyjmowania zgłoszeń na Ogólnopolską Samorządową Debatę Oświatową, na którą 2 czerwca do Warszawy zapraszają ogólnopolskie organizacje samorządowe. Do tej pory zgłosiło się już ponad 500 osób.

Sprawdzian szóstoklasisty zlikwidowany w 2017 r.

W 2017 r. sprawdzian sześcioklasisty ma zostać zlikwidowany. Gimnazja przy wstępnej ocenie wiadomości uczniów będą mogły skorzystać z przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną testów diagnostycznych.

Drożdżówki w sklepikach szkolnych od 1 września 2016 r.

Drożdżówki o określonej zawartości cukru, soli i tłuszczu pojawią się w sklepikach szkolnych od 1 września 2016 r. Projekt Ministerstwa Zdrowia jest na etapie konsultacji społecznych.

Szkoły zawodowe coraz popularniejsze

Rosnie popularność szkół zawodowych. W ubiegłym roku na edukację w szkołach technicznych i zawodowych zdecydowało się 49 procent gimnazjalistów.

Jakie odsetki naliczać od zaległych wpłat uczniów za internat, wyżywienie

Według jakiej stopy procentowej szkoła powinna naliczać od 1 stycznia 2016 r. odsetki w przypadku opłacenia przez uczniów po terminie należności za internat czy wyżywienie na stołówce - 5,5%, 7% czy 8%?

Wynagrodzenia nauczycieli 2016/2017

1 września 2016 r. stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli nie wzrosły. Tak wynika z projektu rozporządzenia płacowego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nie zmienią się również kwoty średnich wynagrodzeń.

Godziny karciane – nowe przepisy od 1 września 2016 r.

Godziny karciane od 1 września 2016 r. mają zostać zlikwidowane. Nauczyciele nadal będą jednak prowadzili dodatkowe zajęcia z uczniami. O wymiarze tych lekcji zdecyduje dyrektor szkoły.

Dotacja dla niepublicznego żłobka na dzieci spoza gminy

Ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech stanowi, iż dotacja przysługuje na każde dziecko objęte opieką w niepublicznym żłobku. Czy każde dziecko oznacza również inne dzieci spoza terenu danej gminy?

Zmiana podstawy programowej dla "zerówek"

Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego ma formę rozporządzenia, które określa co dziecko powinno umieć na zakończenie każdego etapu edukacji. Zmiana podstawy programowej wynika z reformy oświatowej, która zniosła obowiązek szkolny sześciolatków.

Czy reforma oświatowa wpłynie na zatrudnienie nauczycieli?

"To nieprawda, że w związku ze zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków wielu nauczycieli straci pracę" - podkreśla minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Minister wskazała na rolę samorządów w organizacji pracy nauczycieli.

Warunki nabycia uprawnień do stypendium

Ustawa o systemie oświaty w art. 90g ust. 2 mówi, że stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysoką średnią ocen oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w okresie (semestrze) poprzedzającym okres (semestr), w którym przyznaje się to stypendium. Natomiast stypendium za osiągnięcia sportowe może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w okresie (semestrze) poprzedzającym okres (semestr), w którym przyznaje się to stypendium.

Stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego

Stypendium to przyznawane jest uczniowi szkoły artystycznej prowadzącej kształcenie w zawodzie artystycznym. Chodzi o szkoły muzyczne (I stopnia i II stopnia), baletowe, sztuki cyrkowej, policealne: muzyczne oraz plastyczne, pomaturalne bibliotekarskie i animatorów kultury (§ 2 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 6 sierpnia 2015 r. w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych). Stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może być przyznane uczniowi, który uzyskał w okresie (semestrze) bardzo dobrą średnią ocen z przedmiotów artystyczno-zawodowych oraz uczniowi – laureatowi międzynarodowego lub krajowego konkursu artystycznego (art. 90j ust. 2 ustawy o systemie oświaty).

Obowiązek szkolny sześciolatków 2016/2017

Od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7 roku życia. Dziecko 6-letnie będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole. Takie zmiany wynikają z przyjętej przez Senat nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Edukacja domowa 2016 - nowe zasady finansowania

Od 2016 roku zmieniają się zasady finansowania uczniów objętych edukacją domową. Do 2015 roku uczniowie w tzw. edukacji domowej byli finansowani na zasadach przewidzianych dla wszystkich uczniów w systemie edukacji.

Ewidencja środków pozostałych na wydzielonym rachunku

Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa odprowadzenia środków pozostałych na wydzielonym rachunku bankowym i rozliczenie wyniku finansowego w jednostce oświatowej?

Przemoc słowna problemem gimnazjalistów

2/3 gimnazjalistów spotkało się w szkole z różnymi przejawami agresji. Ofiary często pozostają same ze swoim problemem.

Rekrutacja do szkół w 2016 - nowe przepisy

Nowe przepisy dotyczące przeliczania punktów podczas rekrutacji do szkół będą obowiązywały przy rekrutacji na rok szkolny 2016/2017.

Kryteria przeliczania punktów podczas rekrutacji ujednolicone

Dotychczasowy podział kompetencji w zakresie określania sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym był różny. W nowym rozporządzeniu ustalono szczegółową punktację do każdego z kryteriów.

Dotacje dla szkół w uchwałach budżetowych na 2016 rok

Przed przystąpieniem do opracowania projektu uchwały należy szczegółowo przeanalizować obecny kształt przepisów ustawy o systemie oświaty, szczególnie odnoszących się do zagadnień związanych z ustaleniem wysokości dotacji i regułami jej przekazywania oraz rozliczania. Projekt powinien uwzględniać, z punktu widzenia zakresu regulacji, istniejące i podlegające dotowaniu na terenie danej j.s.t., formy prowadzenia działalności oświatowej a także realną możliwość pojawienia się innych, dotychczas niewystępujących.

REKLAMA