REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oświata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w Karcie nauczyciela oraz systemie finansowania oświaty

Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje zmiany w Karcie nauczyciela oraz w systemie finansowania oświaty. Co się zmieni? Kto zyska a kto straci na tych zmianach?

Gabinet dentystyczny w każdej szkole już w 2018 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło program Ministerstwa Zdrowia na temat wyposażenia szkolnych gabinetów dentystycznych na lata 2018 - 2022. Uczniowie po wielu latach przerwy znowu będą mieć dostęp do bezpłatnej opieki dentystycznej w szkole. Dzieci z bardzo małych szkół zęby będą mogły leczyć w tzw. Dentobusach.

Zmiany w organizacji konkursów, turniejów oraz olimpiad

Reforma oświaty wymusza zmiany także w organizacji konkursów, turniejów oraz olimpiad. Dlatego też został przygotowany projekt rozporządzenia w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad. Zmiany mają na celu przede wszystkim organizację olimpiad dla uczniów szkoły podstawowej.

Edukacja dzieci niepełnosprawnych

Przepisy projektu rozporządzenia w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży mogą doprowadzić do izolacji dzieci niepełnosprawnych. Szczególnie niepokojący jest zapis, że zajęcia z uczniem niepełnosprawnym mają odbywać się w miejscu jego pobytu.

REKLAMA

Czy polskie szkoły są przygotowane do nauki programowania?

Analizując trendy na rynku pracy i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT, wielu z entuzjazmem przyjęło nowe rozporządzenie MEN, zakładające naukę elementów programowania już od I klasy szkoły podstawowej oraz zwiększenie liczby godzin informatyki od klasy IV. Nasuwa się jednak pytanie, czy polskie szkoły są w stanie sprostać temu wyzwaniu?

Znamy wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017

Znane są wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017 r. Okazuje się, że uczniom sprawiają trudność zadania z chronologii historycznej. Problemy mają także z geometrią.

Rusza budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Dzięki Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej wszystkie szkoły w Polsce będą miały dostęp do szybkiego internetu.

Na jaki czas udzielane będzie zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki?

Z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zmieniony został zapis o czasie na jaki udzielane będzie zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki.

REKLAMA

Jak będzie wyglądało świadectwo szóstoklasisty w roku szkolnym 2016/2017?

Uczeń kończący klasę VI w roku szkolnym 2016/2017 otrzyma takie świadectwo jak uczeń, który kończy klasę IV i V.

Zmiany w Karcie Nauczyciela 2017 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało propozycje zmian dla nauczycieli, psychologów, pedagogów oraz logopedów. Co się zmieni?

Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty?

Ósmoklasiści napiszą egzamin z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Egzamin będzie trwał 3 dni. Organizacja egzaminu będzie identyczna jak organizacja egzaminu gimnazjalnego.

Zmiany w szkolnictwie wyższym - wywiad z prof. Janem Szmidtem

O zmianach w szkolnictwie wyższym z prof. Janem Szmidtem rozmawiała Ludwika Tomala (PAP). Poruszony został temat prac nad Ustawą 2.0.

Zmiany w ustawie żłobkowej 2017 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmiany w ustawie żłobkowej. 2 latki uczęszczające do żłobka mają przebywać w większych grupach. Resort twierdzi, że powstaną nowe miejsca pracy dla opiekunów (ok. 15 tys.).

Edukacja dzieci z niepełnosprawnościami - zmiany już w 2019 r.

Rodzice oraz przedstawiciele organizacji reprezentujących dzieci z niepełnosprawnościami spotkali się z Minister Edukacji Narodowej. Zmianie mają ulec przepisy dotyczące wsparcia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Edukacja włączająca - stanowisko MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że dla dzieci niepełnosprawnych ma być organizowane kształcenie specjalne. Kształcenia specjalnego nie należy mylić z nauczaniem indywidualnym.

Sytuacja prawna nauczycieli po reformie oświaty

Zarówno samorządy, jak i dyrektorzy szkół starają się ratować miejsca pracy swoich nauczycieli. Niestety, reforma oświaty ma wpływ nie tylko na zwolnienia w szkołach, ale również na to, że nauczyciel będzie musiał pracować na część etatu. W najtrudniejszej sytuacji są nauczyciele gimnazjów.

System Informacji Oświatowej 2017 r.

Sejm zdecydował o konsolidacji Systemu Informacji Oświatowej. Dane wprowadzane będą przez aplikację internetową. Do tej pory wprowadzane były przez bazy lokalne. Szkoły oraz placówki oświatowe muszą przesłać do Systemu Informacji Oświatowej dane między innymi o majątku placówki i jej wydatki. W Systemie znajdą się także dane dotyczące liczby nauczycieli oraz uczniów.

Czy uczniowie będą mieli się z czego uczyć?

Reforma oświaty wpłynęła m.in na podstawę programową, a ta z kolei wymusza zmianę podręczników. Czasu jest coraz mniej a podręczniki dostosowane do nowej podstawy programowej nadal nie są gotowe. Czy uczniowie klas pierwszych, czwartych oraz siódmych będą mieli się z czego uczyć we wrześniu?

Rusza egzamin gimnazjalny 2017 r.

Egzamin gimnazjalny w 2017 roku ma trwać od 19 kwietnia do 21 kwietnia. Pierwszego dnia gimnazjaliści będą zdawać egzamin humanistyczny obejmujący język polski, historię oraz WOS.

Dodatkowe miejsca pracy dla nauczycieli już w 2017 r.

Nauczyciele przez reformę oświaty mieli tracić pracę. Resort edukacji zapewnia jednak, że powstaną dodatkowe miejsca pracy. Dyrektorzy nie mogą już zwiększać liczby godzin ponadwymiarowych. Od roku szkolnego 2017/2018 będą mieli obowiązek tworzyć nowe miejsca pracy.

Doskonalenie nauczycieli za granicą

Doskonalenie zawodowe nauczycieli może odbywać się nie tylko w kraju, ale także za granicą. Okres doskonalenie nauczycieli za granicą wlicza się do okresu zatrudnienia w kraju.

Co zmieni się w organizacja kształcenia w jednostkach pomocy społecznej oraz podmiotach leczniczych?

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolach i szkołach specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej został przekazany przez MEN do konsultacji publicznych. Przepisy mają wejść w życie 1 września 2017 r.

Szczyt dotyczący Zawodu Nauczyciela - wzmacnianie kompetencji zawodowych

Odbył się Międzynarodowy Szczyt dotyczący Zawodu Nauczyciela. Czego wymaga praca nauczyciela? Czy po Szczycie nauczyciele polscy mogą spodziewać się kolejnych zmian?

Zasiłek na zagospodarowanie dla nauczyciela 2017 r.

Zasiłek na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi gdy nie wykonywał on wcześniej żadnej pracy na podstawie umów wynikających z Kodeksu pracy. Jest to forma wsparcia finansowego dla początkującego nauczyciela, który dopiero rozpoczyna karierę zawodową.

Dodatek mieszkaniowy dla nauczyciela

Dodatek mieszkaniowy przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców. Od stanu rodzinnego nauczyciela zależy jego wysokość.

Sieć szkół zakończona - reforma oświaty 2017 r.

Kuratorzy oświaty zaopiniowali już wszystkie uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

Szkoły sportowe a reforma oświaty

Wiemy jak będą wyglądać oddziały sportowe i szkoły sportowe, oraz oddziały mistrzostwa sportowego i szkoły mistrzostwa sportowego. Minister Edukacji Narodowej podpisała Rozporządzenie w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego.

Jak szkoła może pozyskać środki z 1% podatku?

Szkoła bezpośrednio nie może przyjąć środków przekazanych w ramach 1% podatku. Ma prawo jednak pozyskać te środki. W jaki sposób? Z czym się to wiąże? Jakie są minusy pozyskiwania środków w taki sposób?

Nowa sieć szkół na półmetku

Do zaplanowania nowej sieci szkół przez samorządy pozostało już niewiele czasu. Jak radzą sobie z tym samorządy? Jak układa się współpraca z MEN?

Zerówka czy pierwsza klasa szkoły podstawowej - rodzice mogą wybrać

Polskie prawo oświaty daje rodzicom wybór. Kiedy ich dziecko rozpoczyna 6 rok życia mogą skierować je na roczne przygotowanie przedszkolne czyli do tzw. zerówki, bądź wysłać je do pierwszej klasy podstawówki.

Rekrutacja do szkół i przedszkoli 2017 r. - rozporządzenie podpisane

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenia w sprawie rekrutacji. Pierwsze rozporządzenie dotyczy rekrutacji do szkół i przedszkoli, drugie rekrutacji absolwentów dotychczasowych gimnazjów.

Monitoring w szkole - wytyczne GIODO

Brak uregulowań prawnych dotyczących monitoringu w szkole to duży problem. GIODO przygotował w końcu stosowne wytyczne.

Szkoły publiczne niebezpieczne dla dzieci - raport NIK

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w szkołach publicznych. Dzieci uczą się w za małych salach, przerwy są zbyt krótkie a tornistry za ciężkie. Zajęcia wychowania fizycznego także są utrudnione, a jest to spowodowane niebezpiecznymi boiskami. Jakie jeszcze nieprawidłowości stwierdzono?

Z jakich podręczników będzie uczyć się Twoje dziecko?

W Dzienniku Ustaw RP opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2017 r. w sprawie dopuszczenia do użytku szkolnego podręczników. W rozporządzeniu określono m.in.  jakie warunki muszą spełniać podręczniki, z których będą uczyć się dzieci.

Przedszkolaki i uczniowie w trudnej sytuacji – reforma oświaty 2017 r.

Skłaniam się ku temu, że jest to powrót do szkoły lat 70, czyli szkoły, w której wszystko było odgórnie ustalone, w której nauczyciel miał robić to, co zostało określone przez Ministra – rozmowa z Burmistrzem Krzysztofem Skolimowskim

Nowa sieć szkół Warszawa – Praga Południe

Łączne koszty „dobrej zmiany” w oświacie na Pradze-Południe przekroczą kwotę 5 mln zł. Do tego, oczywiście, dojdą inne, nawet chyba ważniejsze koszty ludzkie (nauczyciele) oraz jakościowe (poziom nauczania zakłócony bałaganem i nowa wykładnia nauczanych treści) - Jerzy Gierszewski, Rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Dzielnica Praga-Południe

Sieć szkół w Warszawie z podziałem na dzielnice

Sieć szkół w Warszawie dostosowana do nowej struktury oświaty. Jakie zmiany czekają szkoły w poszczególnych dzielnicach Warszawy?

Nowa sieć szkół - Warszawa

Nowa sieć szkół w stolicy ma objąć 252 szkoły podstawowe, w tym 38 szkół specjalnych i 3 dla dorosłych. Aż 115 szkół podstawowych będzie miało zmieniony obwód.

Organizacja roku szkolnego 2017/2018 - przeszkody prawne

Rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli budzi poważne wątpliwości. Chodzi o to, że dyrektorzy szkół i przedszkoli, jak również samorządy muszą stosować przepisy, które mają obowiązek wykonać wcześniej, niż te w ogóle zaczną obowiązywać.

Stosowanie nowych przepisów oświatowych przed dniem 1 września 2017 r.

Czy dyrektorzy szkół oraz jednostki samorządu terytorialnego mogą stosować nowe przepisy oświatowe przed dniem 1 września 2017 r.? Na to pytanie odpowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kiedy nauczyciel może ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną?

Nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub niewywiązywanie się z nałożonych na nich przez Kartę Nauczyciela obowiązków.

Wzrost płac nauczycieli w 2017 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego. Wynika z niego, że nauczyciele otrzymają podwyżki w wysokości od 29 do 40 zł brutto.

Podwyżki dla nauczycieli 2017 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynika z niego, że nauczyciele dostaną podwyżkę od 29 do 40 zł brutto.

Egzamin gimnazjalny 2017/2018–2019/2020

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na lata szkolne 2017/2018–2019/2020 do trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum oraz branżowej szkoły I stopnia, dla kandydatów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum.

Czego będą się uczyć dzieci w 8 - letniej szkole podstawowej?

Lekcje z języka obcego już od I klasy szkoły podstawowej. Geografia oraz biologia zostaną wprowadzone dopiero w V klasie. Chemii oraz fizyki dzieci będą uczyły się dwa razy w tygodniu w VII i VIII klasie.

Dotacje na podręczniki w roku szkolnym 2017/2018

Przygotowany został projekt rozporządzenia w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe. MEN opracował także nowy wzór formularzy na 2017 rok.

Projekt uchwały ws. sieci szkół

Wzór uchwały jaką mają przyjąć samorządy w sprawie sieci szkół został opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Polska szkoła 2017 - 2022

Prawo oświatowe i przepisy je wprowadzające weszły w życie. W roku szkolnym 2017/2018 Polska wraca do 8 - letniej szkoły podstawowej, 4 - letniego liceum oraz 5 letniego technikum.

Opłaty za przedszkole 2017

Rodzice 6-latków realizujących w przedszkolu obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego zapłacą wyłącznie za wyżywienie dziecka.

Reforma oświaty w 2017 r. - kalendarium zmian

Dnia 1 września 2017 r. wejdzie w życie reforma oświaty zakładająca likwidację gimnazjów. Oznacza to powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich gimnazjów i 5-letnich techników. Przedstawiamy szczegółowe kalendarium zmian w systemie edukacji.

REKLAMA