REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opony całoroczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opony zimowe 2024/2025: zmiana przepisów w kilku krajach Europy. Gdzie są obowiązkowe, a gdzie tylko zalecane?

W tym sezonie zimowym zmienią się regulacje dotyczące stosowania opon zimowych z symbolem M+S m.in. we Francji, Niemczech i Szwecji. Przed planowaną podróżą warto też sprawdzić, w których państwach opony zimowe są obowiązkowe, a gdzie jedynie zalecane, aby bezpiecznie dotrzeć do celu i uniknąć ewentualnych mandatów. Goodyear opracował przewodnik po aktualnych przepisach dotyczących opon zimowych w wybranych krajach Europy. 

Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

Opony całoroczne

Opony całoroczne, nazywane także oponami wielosezonowymi, to rodzaj opon samochodowych, które są zaprojektowane do użytkowania przez cały rok, zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych.

Jak sprawdzać opony całoroczne?

Jak sprawdzać opony całoroczne? Bo choć nadają się na każdy sezon, nadal wymagają nieco uwagi od kierowcy. Powinien on pamiętać o...

REKLAMA

Opony letnie w zimie: ubezpieczenie nadal obowiązuje?

Opony letnie w zimie stanowią ewidentne zaniedbanie kierowcy. Tylko czy to może się stać podstawą dla ubezpieczyciela do odrzucenia roszczenia?

Opona całoroczna a zimowa. Są takie same?

Opona całoroczna a zimowa: czym się różnią, jakie mają parametry i jak wygląda ich klasyfikacja prawna? O tym opowiemy w tym materiale.

Opony letnie z homologacją zimową: co to znaczy?

Opony letnie z homologacją zimową, czyli dziś przyjrzymy się ciekawej alternatywie dla zimówek. Czemu tak się je określa i skąd wzięła się nazwa?

Opony wielosezonowe a przepisy. Co mówi prawo?

Czy każdy kierowca powinien mieć dwa komplety opon sezonowych? No właśnie nie. Dobrym rozwiązaniem mogą być opony wielosezonowe.

REKLAMA

Top 10: Opony całoroczne - główne wady i zalety wielosezonówek!

Jak coś jest do wszystkiego, to jest do... niczego? No właśnie okazuje się, że nie. I choć opony całoroczne sprawdzają się w naprawdę zróżnicowanych warunkach, nadal nie są dobrym pomysłem dla wszystkich kierowców. Zatem kiedy warto kupić wielosezonówki?

Jaki wpływ mają opony na bezpieczeństwo drogowe?

Ponad 1/3 wypadków ma związek z kondycją ogumienia, natomiast tylko 2/3 kierowców w sezonie jesienno-zimowym jeździ na oponach zimowych lub całorocznych z homologacją zimową - takich informacji dostarczają eksperci PZPO. Specjaliści wskazują, że opony jako jedyny element łączący pojazd z drogą mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Odpowiednie ogumienie zwiększa bezpieczeństwo, skraca drogę hamowania oraz przekłada się na zmniejszone zużycie paliwa.

Kiedy opony nadają się do wymiany?

Opony to jedyna powierzchnia styku między samochodem a nawierzchnią, dlatego ich jakość i stan techniczny mają kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Kiedy opony nadają się do wymiany? Oto pięć sygnałów, które świadczą o tym, że należy wymienić opony na nowe.

Opony? Nigdy z drugiej ręki!

Zakup używanego ogumienia o nieznanej historii to zawsze ruletka – nigdy nie ma pewności, czy nie trafi się na wadliwą oponę. W fabrykach nowe opony z zerowym przebiegiem są prześwietlane promieniami rentgenowskimi, żeby zbadać czy nie posiadają wewnętrznych wad. Czy warto kupić opony z drugiej ręki?

Nowa terenowa opona od Nokiana

Ciężki sprzęt użytkowany w terenie nie może zawieść, a w off-roadowych warunkach opony mają niebagatelne znaczenie. Firma Nokian zaprezentowała nową oponę terenową, przeznaczoną zarówno dla wojska, jak i do cywilnych pojazdów

Jak często należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Wielu kierowców bagatelizuje kwestię ciśnienia w oponach. O zbyt niskim ciśnieniu przypominamy sobie w najmniej odpowiednim czasie, a warto pamiętać, że zarówno za niskie jak i za wysokie ciśnienie w oponach negatywnie wpływa na stan ogumienia. Jak często należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Jak zbudowane są opony?

Początki współcześnie znanych nam opon samochodowych sięgają końca lat 40 XX wieku. Dokładnie w 1947 roku po raz pierwszy została zaprezentowana światu opona bezdętkowa, która jest obecnie podstawowym i najpopularniejszym typem opony stosowanym w samochodach. I choć założenia konstrukcyjne pozostały podobne do tych z połowy ubiegłego wieku to stały rozwój techniki, wiedzy inżynierskiej i materiałowej sprawił, że najnowsze modele znacząco odbiegają od swoich pierwowzorów.

Czy warto kupić opony całoroczne?

Coraz krótsze i cieplejsze zimy sprawiają, że wielu kierowców zastanawia się nad zakupem opon całorocznych. Jakie wady i zalety ma tego typu ogumienie? Czy warto kupić opony całoroczne?

Jakie błędy najczęściej popełniają wulkanizatorzy?

Oddając nasz samochód do wulkanizatora na zmianę opon lub ich naprawę oczekujemy profesjonalizmu. Niestety, z jakością usług w warsztatach wulkanizacyjnych bywa różnie. Jakie błędy najczęściej popełniają wulkanizatorzy?

Kiedy opona jest do wymiany?

Nieważne czy jest markowa, czy budżetowa, niektóre uszkodzenia dyskwalifikują oponę z dalszej eksploatacji. Nie warto się narażać. Sprawdź, kiedy opona jest do wymiany.

Na którą oś założyć lepsze opony?

Przy okazji każdej zmiany opon zimowych na letnie i na odwrót tysiące polskich kierowców ma wątpliwości związane z ogumieniem. Na którą oś założyć lepsze opony - na przednią czy tylną? Podpowiadamy jak założyć opony, by nie ucierpiało na tym bezpieczeństwo podróżowania.

Firma Nokian świętuje swoje 120-lecie

Nokian to jeden z najbardziej znanych producentów opon na świecie, kojarzony zazwyczaj z wysokiej klasy oponami zimowymi. Fińskie przedsiębiorstwo w tym roku świętuje swoje 120-lecie.

Nokian wprowadzi do sprzedaży nowe opony zimowe

Fiński producent opon właśnie ogłosił, że wprowadzi do sprzedaży nowe modele opon zimowych, przeznaczonych na różne rynki na świecie. Mowa o oponach Nokian Hakkapeliitta R3, Nokian Hakkapeliitta R3 SUV, Nokian WR SUV 4 oraz Nokian WR G4.

Co wybrać? Opony zimowe, czy całoroczne?

Co wybrać? Opony zimowe, czy całoroczne? Kluczowy w tym względzie jest sposób eksploatacji samochodu. Oba rozwiązania mają wady i zalety, przedstawiamy je poniżej.

Michelin rozwija technologię CrossClimate

Michelin rozwija innowacyjną technologię CrossClimate, czyli konstrukcji opon letnich z homologacją zimową. Producent oferuje nowatorskie ogumienie w coraz szerszej gamie rozmiarów.

Pierwsza całoroczna opona Fuldy - MultiControl

Fulda Multikontrol to pierwsza całoroczna opona niemieckiego producenta. Czym się charakteryzuje i w jakich rozmiarach jest dostępna?

Opony sezonowe, czy całoroczne?

Czy zamiast każdego sezonu zmieniać ogumienie nie lepiej skorzystać z obfitej oferty opon całorocznych? Można. Ale to, czy takie rozwiązanie będzie dla użytkownika satysfakcjonujące zależy od wielu czynników.

Lepsze są opony sezonowe czy całoroczne?

Czy zakup opon całorocznych zamiast zimowych jest lepszym rozwiązaniem? Czy zawsze taka strategia pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji?

REKLAMA