REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opłaty, Sąd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłaty od "małpek" i słodzonych napojów

Wprowadzenie opłat od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml (tzw. małpek) oraz słodzonych napojów (tzw. podatek cukrowy) - takie rozwiązania zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Wyższe opłaty za żłobki już od 1 stycznia 2020 r.

W wielu gminach od 1 stycznia 2020 r. wzrosną opłaty za żłobki. Żłobki publiczne dostają pieniądze z budżetu samorządów, a rady gmin ustalają w uchwałach wysokość opłat za pobyt dziecka w żłobku i maksymalne stawki za wyżywienie.

Ocena okresowa urzędnika sądu lub prokuratury - kryteria i odwołanie od oceny

Urzędnicy zatrudnieni w sądzie lub prokuraturze podlegają ocenom tak jak pracownicy w wielu zakładach pracy, przy czym w przypadku urzędników, kryteria oceny zostały wskazane ustawowo. Jakie kryteria przyjął ustawodawca i co zrobić, gdy nie zgadzamy się z otrzymaną oceną?

Opłata paliwowa 2020 - stawki

W 2020 roku wzrosną w porównaniu do 2019 roku o kilka złotych stawki opłaty paliwowej, która ma wpływ na ceny paliw. 7 listopada 2019 r. Minister Infrastruktury ustalił w obwieszczeniu te stawki.

REKLAMA

Wycinka drzew bez zezwolenia w 2020 r.

Jakie drzewa można wycinać na własnej posesji bez zezwolenia? Czy w 2020 r. zmienią się przepisy dotyczące wycinki drzew?

Stawka opłaty OZE w 2020 roku bez zmian na poziomie 0 zł

Rok 2020 będzie już trzecim rokiem z rzędu, kiedy stawka opłaty OZE pozostanie na zerowym poziomie- poinformował 28 listopada 2019 r. Urząd Regulacji Energetyki. Urząd przypomniał, że opłata OZE została wprowadzona nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2015 roku i po raz pierwszy doliczono ją do rachunków w lipcu 2016 roku. Wtedy ustawodawca ustalił ją na poziomie 2,51 zł za MWh. Rok później wyniosła 3,7 zł za MWh a od 2018 r. ustalono ją na poziomie zero. Tak było w 2019 r. i tak pozostanie w 2020 r.

Specjalny tryb rozstrzygania spraw gospodarczych od 7 listopada 2019 r.

Od 7 listopada 2019 r. w Kodeksie postępowania cywilnego ustanowiony zostaje specjalny tryb rozstrzygania spraw gospodarczych. Ma on skrócić proces z nawet kilku lat do pół roku. Zawiera w sobie jednak kilka pułapek dotyczących m.in. ograniczenia ws. dostarczania dowodów czy powołania świadków.

Podwyżka wynagrodzenia w 2020 r. - m.in. żołnierze, nauczyciele, urzędnicy

Od 1 stycznia 2020 r. wiele grup zawodowych może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia. Wzrost płac czeka żołnierzy, nauczycieli, urzędników, pracowników sądów i prokuratur, inspekcji sanitarnej, policjantów, strażaków i służbę graniczną. W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę wyższe pensje otrzymają najmniej zarabiający. Podwyżka świadczenia w 2020 r. dotyczy również emerytów i rencistów.

REKLAMA

Prawa seniora w sądzie i urzędzie

Często zdarza się, iż osoby starsze mają trudności w załatwieniu spraw w sądach czy urzędach. Problemy te mogą wynikać z niepełnosprawności, nieznajomości obowiązujących przepisów czy nieumiejętności posługiwania się nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Przepisy prawa przewidują jednak wiele ułatwień dla seniorów.

Pobyt seniora w domu pomocy społecznej – zasady, opłaty

Zasady dotyczące pobytu seniora w domu pomocy społecznej oraz odpłatności za świadczone przez te placówki usługi określa ustawa o pomocy społecznej. Co powinien wiedzieć o nich senior?

Czy w sądach zabraknie biegłych w sprawach kredytów frankowych?

Opinie biegłych są dla sądów merytorycznym wsparciem przy wydawaniu orzeczeń. W sprawach frankowych sporządzanie takich opinii trwa nawet 6 miesięcy? Czy po wyroku TSUE w sądach nie zabraknie biegłych do wydawania opinii w sprawach "frankowiczów"?

Dzień wolny od pracy z tytułu wezwania do sądu

Czy przysługuje nam dzień wolny kiedy dostaliśmy wezwanie do sądu? Może się zdarzyć, że zostaliśmy wezwani w charakterze świadka na rozprawę sądową – jak się zachować czy prosić o urlop wypoczynkowy a może bezpłatny? Czy jest inne rozwiązanie? Czy pracodawca musi nas zwolnić? Co z wynagrodzeniem za nieobecność w pracy?

Wyższe opłaty nie zmniejszą liczby spraw w sądach

Nowe stawki opłat to element dużej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Wynikają one z nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zdaniem adwokat Kancelarii BCLA zmiany nie będą miały istotnego wpływu na ilość pracy w sądach i liczbę wpływających praw.

Obowiązek przywrócenia pracownika do pracy może powodować więcej szkody niż pożytku

Ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, znowelizowano kodeks postępowania cywilnego, w tym przepisy dotyczące postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Jedna z istotnych i zarazem kontrowersyjnych zmian odnosi się do możliwości przywrócenia pracownika do pracy, jeszcze w czasie trwania postępowania przed sądem pracy.

Jednakowe standardy obsługi w sądach do końca 2020 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało jednakowe standardy obsługi w sądach. Pod koniec 2020 r. wszystkie formularze na stronach sądów będą identyczne. Interesanci otrzymają również proste instrukcje uczące jak wypełnić poszczególne pisma.

Prowadzenie dziecka za rękę po chodniku wykroczeniem?

Sąd Rejonowy w Sokółce skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie o art. 89 Kodeksu wykroczeń. Zdaniem sądu z konstrukcji tego przepisu wynika, iż nawet prowadzenie dziecka chodnikiem za rękę jest wykroczeniem.

Ile zarabia ławnik sądowy?

Ławnik sądowy bierze udział przy rozstrzyganiu spraw sądowych. Kto może zostać ławnikiem? Jakie wymagania należy spełnić? Ile zarabia ławnik sądowy?

Wyższe opłaty sądowe i koszty dochodzenia roszczeń

Jeżeli przed wakacjami sprawdzałeś koszty dochodzenia roszczeń i stwierdziłeś, że dasz jeszcze czas swojemu dłużnikowi, to ten czas wykorzystał ustawodawca i zmienił zasady gry. Zmiany, które weszły w życie 21 sierpnia 2019 roku, rozpoczynają zmiany w procedurze cywilnej, większość zmian w przepisach dotyczących dochodzenia roszczeń przez przedsiębiorców wejdzie w życie dopiero 7 listopada 2019 roku, ale opłaty sądowe zmieniają się już teraz.

Czy nowelizacja KPC ograniczy prawo do sądu?

Celem najnowszej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego jest m.in. usprawnienie i skrócenie czasu trwania postępowań sądowych. Prawnicy obawiają się jednak, iż w praktyce nowe przepisy mogą ograniczać prawo do sądu.

Nowe standardy w placówkach opieki

Zmiany przepisów mają ograniczyć nieprawidłowości w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. Rozszerzeniu ulegnie również katalog zwolnień z opłat za pobyt w DPS.

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Mobbing w pracy jest coraz częstszym zjawiskiem. Jak bronić się przed uporczywym i długotrwałym nękaniem lub zastraszaniem? Co należy zrobić przed zgłoszeniem mobbingu do sądu i PIP?

Zwolnienie z aresztu po wpłacie kaucji decyzją sądu - RPO

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zwolnienie z aresztu po wpłacie kaucji powinno odbywać się decyzją sądu, a nie prokuratora. Taki przepis przyjęty przez Sejm może wpłynąć na wydłużenie aresztu.

Niezgłoszenie upadłości a sądowy zakaz prowadzenia firmy

Niezgłoszenie upadłości może doprowadzić do sądowego zakazu prowadzenia firmy nawet na 10 lat. Lubelski sąd orzekł w ubiegłym roku blisko 200 zakazów prowadzenia działalności gospodarczej.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego podpisana przez Prezydenta

24 lipca 2019 r. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Nowe przepisy przewidują ważne zmiany nie tylko w procedurze cywilnej, ale również w zakresie opłat i kosztów sądowych.

Niezwłoczna eksmisja sprawcy przemocy domowej - nowe uprawnienia policji i sądów

Niezwłoczną eksmisję sprawcy przemocy domowej przewiduje przygotowany przez Ministerstwo sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Zdaniem resortu nakaz nie będzie stosowany przez policję całkowicie autonomicznie, lecz ma podlegać kontroli sądu.

Miarkowanie kary umownej

Nawet w przypadku zastrzeżenia wysokiej kary umownej, sąd może zmniejszyć jej wysokość. Nazywa się to miarkowaniem kary umownej. Sąd miarkuje karę umowną, jeśli okaże się, że jest ona rażąco wygórowana, ma niewielki związek z faktyczną realizacją zlecenia, wierzyciel nie poniósł szkody.

Opłaty w sprawach rodzinnych i spadkowych 2019 – ważne zmiany

Ważne zmiany dotyczące opłat w sprawach cywilnych m.in. spadkowych i rodzinnych przewiduje uchwalona w lipcu 2019 r. nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wiele stawek opłat ulegnie podwyższeniu.

Bezpłatny pobyt przy dziecku w szpitalu i darmowe leki dla kobiet w ciąży

Ustawa znosząca opłaty za pobyt rodziców przy łóżku dziecka weszła w życie 3 lipca 2019 r. Na etapie konsultacji społecznych jest projekt, zapewniający bezpłatny dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą.

Jak opodatkować farmę fotowoltaiczną

Spór, czy podatkiem od budowli należy opodatkować zarówno stałe elementy konstrukcyjne elektrowni słonecznej, jak i ogniwa na nich zamontowane, trwa od lat. Ostatnie wyroki sądów administracyjnych są niekorzystne dla gmin. Stwierdzają bowiem, że podatek od nieruchomości należy pobierać wyłącznie od elementów konstrukcyjnych takich urządzeń.

Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej (DPS) w 2019 r. – planowane zmiany

Więcej zwolnień z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej (DPS) przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który w czerwcu 2019 r. wpłynął do Sejmu. Planowane zmiany dotyczą osób, które ponoszą odpłatność za rodziców czy dziadków pomimo ich nagannego zachowania w przeszłości.

Urzędnik w sądzie i prokuraturze ze statusem funkcjonariusza publicznego

Przygotowywany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o urzędnikach i pracownikach administracyjnych sądów powszechnych, sądów wojskowych oraz powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury przewiduje dwie grupy osób zatrudnionych w sądach i prokuraturach: urzędników i pracowników administracyjnych. Urzędnicy mieliby stać się funkcjonariuszami publicznymi.

Bezpłatny pobyt przy dziecku w szpitalu - ustawa z podpisem Prezydenta

Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów, którzy towarzyszą swoim dzieciom i osobom niepełnosprawnym. Ustawę gwarantującą takie uprawnienie podpisał Prezydent.

Spółka cywilna nie jest stroną w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Spółka cywilna nie jest stroną postępowania w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Status strony mają jej wspólnicy. Na spółce cywilnej nie ciążą obowiązki, o których mowa w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Koszty i opłaty sądowe w sprawach cywilnych 2019 – będzie drożej

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach przyjęła w maju 2019 r. poprawki do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Zmodyfikowany projekt utrzymał większość propozycji dotyczących podwyżki kosztów w sprawach cywilnych. Jakie zmiany czekają konsumentów i przedsiębiorców zgodnie z najnowszą wersją nowelizacji?

Opłata recyklingowa obejmie prawie wszystkie foliówki

Ministerstwo Finansów chce, by od września 2019 r. wszystkie torby z tworzyw sztucznych, poza tzw. zrywkami, były objęte opłatą recyklingową - wynika z Aktualizacji Programu Konwergencji. MF szacuje, że wpływy ze sprzedawanych w sklepach foliówek w 2020 r. przekroczą 1,4 mld zł.

Czy urzędnik sądowy może odmówić wykonania polecenia?

Na co dzień urzędnicy wykonują różne polecenia wydane przez przełożonych lub przez sędziów, referendarzy czy asesorów. Niekiedy w trakcie wykonywania polecenia pojawia się wątpliwość, czy w każdym przypadku urzędnik jest zobowiązany do jego wykonania. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i jest uzależniona od tego, w jakich okolicznościach urzędnik odmawia wykonania polecenia.

Opłaty dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego - jaki paragraf?

Z jakim paragrafem będą księgowane opłaty dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego według ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów?

Kto ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki? - uchwała SN

Sąd Najwyższy podjął ważną uchwałę dotyczącą odpowiedzialności członków zarządu spółki za jej długi, o której mowa w art. 299 k.s.h. Otóż SN rozstrzygnął, że odpowiedzialność ta spoczywa na osobach faktycznie sprawujących funkcje członków zarządu zgodnie z podjętymi uchwałami spółki, niezależnie od danych widniejących we wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Kiedy można żądać orzeczenia separacji?

Kryzys w małżeństwie powoduje, że zaczynamy się zastanawiać nad możliwymi rozwiązaniami prawnymi. Jednym z nich jest wystąpienie o separację. Jakie są przesłanki orzeczenia separacji? Kiedy orzeczenie separacji jest niedopuszczalne?

Czy pracodawca może domagać się od związku zawodowego opłat za korzystanie z pomieszczeń i sprzętu do wykonywania działalności związkowej

Działająca od niedawna w naszym zakładzie pracy organizacja związkowa żąda nieodpłatnego udostępnienia jej pomieszczeń oraz sprzętu w celu wykonywania bieżącej działalności związkowej. Czy mamy obowiązek spełnić to żądanie, a jeśli tak, to czy możemy domagać się odpłatności z tego tytułu?

Opłaty za pobyt bezdomnych w noclegowni a VAT

Ośrodek pomocy społecznej (jednostka organizacyjna gminy) prowadzi noclegownię dla bezdomnych. Placówka jest czynna od zmierzchu do godziny ósmej rano następnego dnia. Z pobytu w noclegowni korzystają osoby skierowane decyzją ośrodka pomocy społecznej. Gmina zawarła z innymi gminami porozumienie w zakresie udzielenia schronienia bezdomnym mężczyznom z tychże gmin. Otrzyma z tego tytułu stosowną opłatę składającą się z opłaty stałej (niezależnej od udzielenia bezdomnym schronienia) i opłaty za pobyt (za każdą skierowaną osobę). Czy opłaty te korzystają ze zwolnienia z VAT? Czy należy wystawiać z tytułu ich pobrania faktury?

Zasada „Co nie jest zabronione, jest dozwolone” w Prawie Przedsiębiorców

Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wskazują, że w ustawie Prawo przedsiębiorców odnowiono zasadę „co nie jest zabronione, jest dozwolone” (art. 8). Jak stosowana jest ta zasada?

Przestępstwo skarbowe przy organizacji gier hazardowych

Sąd orzekł, że podmiot urządzający grę na automatach w różnych miejscach bez ważnej koncesji na kasyno gry popełnia przestępstwo w świetle przepisów Kodeksu karnego skarbowego w każdym z tych miejsc. W takim przypadku nie można zastosować do takich działań konstrukcji czynu ciągłego, skoro nie spełniają one warunku tożsamości czynów.

Opłata skarbowa 2019

Jakie czynności podlegają opłacie skarbowej w 2019 r.? Ile wynosi opłata skarbowa i jak można ją uiścić?

Strefy czystego transportu w Krakowie już obowiązują

Pierwsza strefa czystego transportu została uruchomiona 05.01.2019 w Krakowie. Na początku wprowadzono ją w formie testu na pół roku. Ma za zadanie ograniczyć ruch w miejscach gdzie będzie obowiązywać i zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w mieście.

Urzędowe poświadczenie przekształcenia użytkowania wieczystego we własność w 2019 r.

Właściciele mieszkań maksymalnie w ciągu roku powinni otrzymać urzędowe poświadczenie przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2019 r.

Podwyżka wynagrodzenia pracowników sądowych 2019

W 2019 r. pracownicy sądowi otrzymają 200 zł podwyżki miesięcznego wynagrodzenia. Przed Świętami mogą liczyć na nagrodę kwartalną. Ponadto przeznaczy się 30 mln zł na nagrodę uznaniową.

Korzystny wyrok dla frankowiczów

Utrzymuje się korzystny dla frankowiczów trend orzeczniczy. Pozwany kredytobiorca nie będzie musiał zapłacić bankowi ogromnej sumy. Wyrok jest prawomocny.

Kredyty frankowe: kolejny korzystny wyrok sądu

Przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie zapadł kolejny korzystny wyrok dla frankowiczów. Wprawdzie orzeczenie nie jest przełomowe, jednak eksperci zwracają uwagę na tworzący się nowy trend w tej kwestii.

Przywrócenie terminu w postępowaniu karnym

Wiele terminów obecnych w postępowaniu karnym to tzw. terminy zawite. Czynność podjęta po upływie terminu zawitego jest bezskuteczna. Jednakże w sytuacji, gdy niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od strony, może ona starać się o przywrócenie terminu zawitego do dokonania danej czynności. O czym należy pamiętać przywracając termin w postępowaniu karnym?

REKLAMA