REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opłata, Transport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłaty za parkowanie w sobotę bezprawne?

Czy opłaty za postój na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania mogą być pobierane w soboty? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu podważył taką praktykę.

Czy wystąpi WNT jeżeli dostawca towarów nie jest zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej?

Spółka otrzymała zlecenie na transport towarów z Czech do Polski. W związku z tym, Spółka zamierza nabyć kontener w Czechach od przedsiębiorcy zagranicznego pochodzącego spoza Unii Europejskiej (który nie jest zidentyfikowany dla potrzeb VAT na terenie UE i nie posiada nr VAT UE). Po zakończeniu transportu kontenery zostaną sprzedane w Polsce innemu podmiotowi. Wobec powyższego Spółka ma wątpliwość czy transakcję zakupu kontenera może uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz czy powinna ją wykazać w deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej? Spółka dowiedziała się, że sprzedawca jest osobą prawną, która prowadzi stałą działalność handlową na terenie Czech, obejmującą sprzedaż kontenerów, jednakże z nieznanych przyczyn sprzedawca nie zarejestrował się dotąd jako podatnik podatku od wartości dodanej w Czechach.

Przemieszczenie własnych towarów do magazynu w państwie trzecim a VAT

Czy wywóz towarów własnych z terytorium Polski do magazynu podatnika w państwie trzecim stanowi czynność opodatkowaną VAT oraz czy sprzedaż tych towarów z ww. magazynu podatnika podlega VAT w Polsce.

Różne kryteria rekrutacji i opłaty w żłobkach

Wysokość opłaty za pobyt dziecka w gminnym żłobku lub klubie dziecięcym każdy samorząd ustala indywidualnie w uchwale podjętej przez radnych. Konkretne kryteria, jakie stosują samorządy przy rekrutacji również należą do indywidualnej decyzji gmin. Ustawa żłobkowa wskazuje tylko jeden warunek, związany z wiekiem dziecka.

REKLAMA

Gdzie najlepiej założyć firmę transportową? Na Słowacji!

Wysokie podatki z jakimi od lat muszą zmagać się polscy przedsiębiorcy powodują, że coraz więcej firm rejestruje swoją działalność poza granicami naszego kraju. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się Słowacja, wyjątkowo atrakcyjna dla firm z branży transportowej.

Ryczałt za noclegi w kabinie pojazdu – zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców

Uregulowanie zasad zwrotu przez pracodawcę kosztów noclegu pracownikom – kierowcom, którzy będąc w trasie i wykonując obowiązki pracownicze śpią w kabinie ciężarówki/pojazdu – to cel projekt nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców oraz o zmianie ustawy o transporcie drogowym, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Wyznaczenie przychodu przy świadczeniu usług w oparciu o model logistyczny zwany dropshippingiem

Dropshipping stanowi model logistyczny, w ramach którego prowadzenie działalności gospodarczej opiera się na pośrednictwie handlowym przy sprzedaży przez internet. Z uwagi na specyfikę działalności, określenie przychodu na gruncie podatków dochodowych dokonywane jest w odmienny sposób, niż w przypadku tradycyjnych form działalności związanych z oferowaniem sprzedaży produktów przez internet.

Czy samofakturowanie może dotyczyć usług transportowych?

Czy samofakturowanie może dotyczyć usług transportowych? W celu zoptymalizowania procesu obiegu faktur dostarczanych przez przewoźników zewnętrznych Spółka planuje wdrożenie systemu samofakturowania (tj. wystawiania przez nią, jako nabywcę, faktur w imieniu dostawców). Ale, czy proces samofakturowania jest dopuszczalny w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, a także czy Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionych w ten sposób faktur?

REKLAMA

Usługi transportu międzynarodowego – kiedy można stosować stawkę 0% VAT

Przedsiębiorcy działający w branży transportowej często niemal mechanicznie stosują stawkę VAT 0% dla usług transportu międzynarodowego. Tymczasem zawsze pamiętać należy, że ustawa o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) określa szczególne przypadki zastosowania stawki 0 %.

Outsourcing transportu wewnętrznego

Outsourcing transportu wewnętrznego staje się coraz popularniejszy. Prześledzimy go na przykładzie case study.

Przewożenie sprzętu narciarskiego samochodem

Box dachowy to zdaniem ekspertów z automobilklubu ADAC najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób przewożenia samochodem sprzętu narciarskiego. Według tych samych ekspertów alternatywą dla boxa może być także specjalny uchwyt do przewozu nart/snowboardu na dachu albo po prostu odpowiednio duża przestrzeń wewnątrz pojazdu.

Do kiedy polscy kierowcy cieżarówek mogą wyjechać z Rosji?

Rosjanie poinformowali, że polskie ciężarówki przebywające na terenie Rosji i obwodu kaliningradzkiego muszą wyjechać z nich do 15 lutego.

Czy warto inwestować w transport drogowy i spedycję w Polsce?

Rynek firm transportowych w Polsce jest bardzo duży. Okazuje się jednak, że udział transportu drogowego w całym transporcie w Polsce będzie systematycznie rósł.

Umorzenie wierzytelności w świetle ulgi za złe długi

Jeśli podatnik ma trudności z uzyskaniem zapłaty od kontrahenta za dostarczony towar lub wyświadczoną usługę, może skorzystać on z tzw. ulgi za złe długi, czyli dokonania korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dokonanej czynności na podstawie art. 89a ustawy o VAT.

Jakie dokumenty powinny być stosowane dla nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w 2016 r.?

Nasze przedsiębiorstwo zajmuje się transportem wyrobów akcyzowych (olejów i paliw) przemieszanych z Niemiec (oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej) do Polski. Pragniemy uzyskać informację, czy zmiany w akcyzie, które wejdą w życie od 1.01.2016 r. oznaczają dodatkowe obowiązki dla firm transportowych. Czy w 2016 r. dojdzie do zmian rodzaju dokumentów, które mają być dołączane do przesyłki wyrobów akcyzowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo.

Ubezpieczenia na życie - opłata likwidacyjna

Opłata likwidacyjna ww ubezpieczeniach na życie wynosi często od kilkudziesięciu do nawet 100% zainwestowanego kapitału. Z tego powodu kwestii tzw. opłat likwidacyjnych w polisolokatach uważnie przyjrzał się Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Elektroniczny rejestr przedsiębiorców transportu drogowego - kiedy zacznie działać?

Polska nie przygotowała do tej pory elektronicznego rejestru przedsiębiorców transportu drogowego. Rząd PO miał na to czas do końca 2012 roku, jednak tego nie zrobił. W rezultacie Polsce grożą kary, bo Komisja Europejska skierowała skargę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Opłata planistyczna - bez odsetek od nieterminowej płatności

Opłata planistyczna jest nieopodatkowaną należnością budżetową o charakterze publiczno-prawnym. Z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie wynika prawo do naliczania odsetek od nieterminowo uiszczanej opłaty planistycznej.

Opłaty za ścieki w Opolu w 2016 r.

W 2016 r. w Opolu i okolicznych gminach nie wzrosną ceny za dostarczanie wody. Wzrosną ceny odbieranych ścieków.

Na czym polega transport intermodalny?

Czy odpowiedzią na pytanie, w którą stronę powinny zmierzać firmy z branży logistycznej jest rozwój transportu intermodalnego?

W październiku 2015 r. odnotowaliśmy spadek w sprzedaży usług transportowych

Przewozy ładunków ogółem w październiku spadły o 0,5 proc. rdr, a przeładunki w portach spadły o 22,1 proc. rdr.

Plany rozwoju transportu zbiorowego dla Warszawy

Na czym polegać ma rozwój transportu zbiorowego w stolicy? Warszawa stawia przede wszystkim na rozbudowę metra i sieci wypożyczalni rowerów. Ale to nie wszystko!

Stawki podatku od środków transportowych obowiązujących w 2016 roku

W 2016 roku wysokość stawek podatku od środków transportowych nie ulegnie zmianie w stosunku do roku obecnego. Wiąże się to z kursem euro, który w stosunku do złotówki nie umocnił się na tyle, by konieczna była zmiana stawek podatkowych.

Opłaty za usuwanie drzew i krzewów 2015/2016

Od początku 2016 roku będą obowiązywały nowe zwaloryzowane stawki za usuwanie drzew i krzewów. Maksymalne kwoty opłat określają przepisy ustawy o ochronie przyrody, obowiązujące od 28 sierpnia 2015 r.

Ustawa metropolitalna u Prezydenta

Utworzenie warszawskiej metropolii ma m.in. usprawnić konstrukcję stref biletowych na jej obszarze oraz obniżyć ceny biletów w obecnej drugiej strefie. Wszystko za sprawą ustawy metropolitalnej, która zakłada powstanie 10 związków metropolitalnych na terenie Polski.

Opłaty reklamowe trafią do gmin

Celem nowego prawa jest określenie, że opłata reklamowa jest dochodem gminy. Obecnie gmina pobiera m.in. opłatę skarbową, targową oraz miejscową (pobierana od osób przebywających w danym miejscu dłużej niż dobę w celach turystycznych, szkoleniowych.

Bezpłatny dowóz do szkoły nie tylko obowiązkowo

Gmina może zapewnić bezpłatny transport dzieci i młodzieży do szkół i przedszkoli, gwarantując opiekę w trakcie jego trwania. Nie ma przeszkód, by taki transport został zorganizowany również w innych przypadkach niż wymienione w ustawie o systemie oświaty jako obowiązkowe.

Zabezpieczenie wykonania usługi transportowej – kaucja gwarancyjna

Przewoźnik będący podatnikiem zarejestrowanym dla celów VAT w Polsce, zawarł umowę o świadczenie usługi transportu towarów z Warszawy do Paryża na rzecz kontrahenta z Francji. W celu zabezpieczenia zapłaty przewoźnik zażądał wpłacenia przez usługobiorcę kaucji gwarancyjnej w wysokości 1.000 euro. Po wykonaniu przedmiotowej usługi transportowej i otrzymaniu zapłaty zgodnie z umową kaucja gwarancyjna została zwrócona podmiotowi z Francji. Jakie są skutki wpłacenia i zwrotu ww. kaucji gwarancyjnej na gruncie ustawy o VAT?

Cena darmowego podręcznika

Ile kosztuje darmowy podręcznik? Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina rodzicom o tym, iż szkoła nie może żądać od rodzica kwoty większej niż ta, która wynika z przepisów.

Polacy na wakacje jeżdżą głównie samochodem

Według badań przeprowadzonych przez Polską Organizację Turystyczną aż 81% respondentów wybiera samochód, jako środek transportu na wakacje.

Nieskuteczne kary za reklamy

Nowy tryb wymierzania kar administracyjnych za niezgodne z prawem umieszczanie tablic urządzeń reklamowych okaże się w praktyce najprawdopodobniej nieskuteczny. Zamiast więc pomóc w uporządkowaniu przestrzeni i zasileniu gminnych budżetów, narazi samorządy na prowadzenie długotrwałych i nieskutecznych postępowań administracyjnych, a w konsekwencji również egzekucyjnych.

Będzie jedna Państwowa Komisja Badania Wypadków Transportowych

Ministerstwo infrastruktury i Rozwoju pracuje nad tym, by zamiast trzech oddzielnych komisji zajmujących się wypadkami lotniczymi, morskimi i kolejowymi, powołać jedną, któa zajęłaby się problemem kompleksowo.

Przez niemiecką płacę minimalną wzrosną ceny przewozów

Podniesienie płacy minimalnej w Niemczech to działanie sprzeczne prawem UE. Co więcej jest ono niezgodne z zasadami wolnego rynku i dlatego zdaniem przedstawicieli polskiej branży spedycyjnej płaca minimalna powinna być zniesiona.

Jak duże ciężary może przenosić pracownik?

Przepisy jasno określają, jakie ładunki mogą być przenoszone przez pracowników. Niemniej, dobór odpowiednich urządzeń transportowych to już kwestia pracodawcy. Czym się kierować przy ich wyborze?

Pełnomocnictwo do wypowiedzenia opłaty z tytułu użytkowania wieczystego

Czy Prezydent Miasta reprezentujący Skarb Państwa w postępowaniu o aktualizację opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego może umocować pracownika Urzędu Miasta do złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu dotychczasowej wysokości opłaty, czy jednak czynność ta w zakresie aktualizacji opłaty jako czynność cywilnoprawna należy do wyłącznej kompetencji Prezydenta Miasta?​

Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej - zmiany

Sejm znowelizował ustawę o pomocy społecznej. W ustawie znalazł się przepis, który ma wyeliminować możliwość obciążania dorosłych dzieci kosztami za pobyt w domu pomocy społecznej ich rodziców, którzy zostali pozbawieni praw rodzicielskich.

E-procedury transportowe dla przedsiębiorców

Elektroniczny Punkt Kontaktowy prowadzony przez Ministerstwo Gospodarki daje możliwość przedsiębiorcom wykonania wielu procedur realizowanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego drogą elektroniczną, m.in. zmiana nazwy, adresu przedsiębiorstwa, osoby zarządzającej transportem, uzyskanie zezwoleń, licencji.

Terminal LNG w Świnoujściu - w tym roku przyjmie pierwszy statek?

Według zapewnień ustępującego ministra skarbu, Włodzimierza Karpińskiego, jeszcze w tym roku gazoport w Świnoujściu przyjmie pierwszy gazowiec.

Opłaty śmieciowe - wyjaśnienia RIO w Lublinie

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie wyjaśniła wątpliwości w kwestii stosowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe przepisy weszły w życie 1 lutego 2015 r.

Sprowadzone pojazdy bez opłaty recyklingowej od 1 stycznia 2016 r.

Zniesienie opłaty recyklingowej w stosunku do osób fizycznych ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Obecnie opłata ta jest wpłacana zarówno przez osoby fizyczne dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdu, jak i przez przedsiębiorców wprowadzających pojazdy, którzy nie mają obowiązku zapewnienia sieci zbierania pojazdów.

Zakup biletów lotniczych dla pracowników a VAT

Czy podatnik, który dokonał zakupu biletu lotniczego np. z Polski do Francji bezpośrednio od podmiotu węgierskiego, a następnie przekazał go nieodpłatnie pracownikowi w celu odbycia podróży służbowej jest zobowiązany do rozliczenia importu usług? Czy nieodpłatne przekazanie biletu pracownikowi podlega w tym przypadku opodatkowaniu VAT?

Wyższe kary za nielegalne reklamy

Wśród poprawek zaproponowanych przez Senat w ustawie krajobrazowej najważniejsza zmiana dotyczy egzekwowania kar za ustawianie i utrzymywanie reklam nielegalnych bądź niezgodnych z gminnym kodem reklamowym, który będzie ustalany przez samorządy. Kara za takie reklamy będzie wynosić czterdziestokrotność opłaty reklamowej, której wysokość będą ustalać gminy.

Jak rozliczyć podatkowo usługę transportową

Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem VAT transakcji "transportu". Usługę transportową świadczy kontrahent z Polski posiadający NIP UE dla kontrahenta z Niemiec posiadającego numer UE. Transport zaczyna się w Polsce kończy w Niemczech.

Opłaty od ogłoszeń i reklam publikowanych w gminnym biuletynie

Czy gmina może pobierać opłaty od ogłoszeń i reklam publikowanych w biuletynie informacyjnym od przedsiębiorców lokalnych działających na terenie gminy?

Wynagrodzenie dla właściciela parkingu za przechowanie pojazdu

Czy starostwo powiatowe w formie decyzji administracyjnej może przyznać od właściciela pojazdu na rzecz właściciela parkingu, na którym ten samochód jest przechowywany, wynagrodzenie?

VAT- Otrzymanie zaliczki w eksporcie ze stawką 0%

Czy spółka, która zawarła umowę sprzedaży jednego z samochodów przedsiębiorstwu zarejestrowanemu na Ukrainie, a które wpłaciło 100% zaliczkę na poczet sprzedaży może zastosować względem zaliczki preferencyjną 0% stawkę podatku VAT?

Nowa organizacja ruchu ma poprawić bezpieczeństwo na drogach

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało, że w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia resortu, które wprowadzają istotne zmiany w obowiązujących przepisach techniczno-budowlanych w zakresie drogownictwa. Resort przypomniał, że przekrój 2+1, czyli wyposażanie dróg naprzemiennie raz w jeden, raz w dwa pasy ruchu, jest już stosowany na drogach krajowych.

Opłata za ślub poza urzędem stanu cywilnego - klasyfikacja budżetowa

Jak powinna wyglądać prawidłowa klasyfikacja opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego? Wyjaśnień udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach.

Ślub poza urzędem stanu cywilnego

Od 1 marca 2015 roku istnieje możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Dotychczas takie rozwiązanie było możliwe jedynie w szczególnych okolicznościach.

Polacy mają w rękach 25% europejskiej branży transportowej

Polska branża transportowa jest niezwykle silna w Europie. Niestety, szykują się dla niej utrudnienia, które mogą zmniejszyć jej wpływy na Starym Kontynencie.

REKLAMA