REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opłata, Postępowanie administracyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłaty lokalne

Mianem opłat lokalnych określamy daniny publiczne nakładane w drodze ustawy na określone podmioty, które w przeciwieństwie do podatków są ekwiwalentne, tzn., że możemy domagać się od urzędników w zamian za ich wniesienie konkretnych świadczeń.

Jak toczy się postępowanie nakazowe co do wykroczenia lub przestępstwa skarbowego?

Postępowanie nakazowe jest odstępstwem od podstawowej formy procesu - postępowania zwyczajnego (w którym rozpoznawane są jedynie przestępstwa skarbowe). Pozwala na szybsze i mniej formalne zakończenie sprawy sądowej.

Kolejna ustawa deregulacyjna

Rada Ministrów przyjęła 14 lipca 2011 r. projekt ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców. To kolejny pakiet deregulacyjny.

Kary dla urzędów za długotrwałe rozpoznawanie spraw

Nowe przepisy skracają procedurę nakładania grzywny na urzędy za opieszałość lub bezczynność.

REKLAMA

Zmiana imienia – jak i kiedy?

Imię jest podstawową nazwa identyfikującą człowieka. W wyjątkowych sytuacjach można jednak dokonać jego zmiany. Kto i w jakich sytuacjach może wystąpić o zmianę imienia?

Niższe opłaty od wniosku o zarejestrowanie spółki w KRS

Dnia 1 lipca w życie weszła ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Jak korzystać z elektronicznego systemu poboru opłat?

1 lipca 2011 roku zaczął funkcjonować na polskich drogach elektroniczny system poboru opłat viaTOLL. Jakie kroki należy przedsięwziąć, by móc z niego skorzystać?

Czym jest viaTOLL?

1 lipca 2011 roku wszedł w życie elektroniczny system poboru opłat viaTOLL, który obejmuje samochody o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Gdzie obowiązuje? Jakie są zasady jego funkcjonowania?

REKLAMA

Od 1 lipca autostrada A2 w pełni płatna

Od 1 lipca 2011 r. odcinek Konin – Stryków autostrady A2 będzie płatny. Za 100 km trasy kierowcy samochodów osobowych zapłacą 20 zł.

Nowe stawki za przejazd autostradami

20 groszy za kilometr dla samochodów oraz 10 groszy dla motocykli. Takie stawki będą ponosili kierowcy za przejazd autostradami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Co to są opłaty lokalne?

Rada gminy pobiera od jej mieszkańców różnego rodzaju podatki i opłaty, w tym m.in. podatek od nieruchomości, ale i opłaty lokalne, takiej jak opłatę targową czy klimatyczną. Jakie inne opłaty lokalne może pobierać gmina? Jaka jest ich wysokość?

Odpowiedzialność majątkowa funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa

Nowe przepisy prawa mają zahamować niekorzystne trendy w działaniu administracji. Od 17 maja 2011 r. urzędnicy odpowiadają materialnie za szkody wyrządzone rażącym naruszeniem prawa.

Kto jest zwolniony z opłaty uzdrowiskowej?

Opłata uzdrowiskowa pobierana jest od osób, które w celach wypoczynkowych lub zdrowotnych przebywają w miejscowościach uzdrowiskowych. Nie każdy jednak jest obowiązany uiścić tą opłatę. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje zwolnienia.

Czym jest opłata skarbowa?

Jednym z warunków rozpatrzenia przez urząd naszego wniosku jest przedstawienie dowodu uiszczenia opłaty skarbowej. Czym jest i za jakie czynności jest pobierana?

Kto jest zwolniony z opłaty klimatycznej?

Opłata miejscowa, potocznie określana klimatyczną pobierana jest za pobyt w celach turystycznych, wypoczynkowych bądź szkoleniowych. Jej wysokość ustalana jest przez ragę gminy, ale nie może być wyższa niż 1,99 zł za dzień. Czy opłata jest pobierana zawsze?

Ile kosztuje uzyskanie licencji na wykonywanie transportu taksówką?

Aby zostać licencjonowanym taksówkarzem należy spełnić szereg formalności. Wśród nich znajdziemy nie tylko posiadanie odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdem czy ukończenie szkolenia, ale również złożenie szeregu dokumentów i uiszczenie opłaty za licencję.

Jakie są uprawnienia stron w toczącym się postępowaniu administracyjnym?

Strony postępowania administracyjnego są wyposażone na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) w konkretne uprawnienia procesowe. Dzięki nim, mają możliwość wpływania na korzystną treść decyzji administracyjnej. Ekspert wyjaśnia z jakich praw mogą podczas procedury korzystać przedsiębiorcy.

Jak uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa?

Jeżeli na naszej nieruchomości znajduje się drzewo, które chcielibyśmy wyciąć, mamy obowiązek otrzymać zezwolenie, które wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Otrzymanie zezwolenia wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty, której wysokość zależy od obwodu drzewa.

Kupno mieszkania cz. 3. Sprawdź czy nie kupujesz także długów

Kupując mieszkanie powinniśmy sprawdzić dokładnie jego stan od strony prawnej. Należy m.in. sprawdzić, czy na nabywanej nieruchomości nie ciążą żadne długi.

Do jakiej sumy urzędnicy będą ponosić odpowiedzialność?

Urzędnicy, którzy w swoich działaniach wyrządzili szkody zawinionych działaniem rażąco naruszającym prawo, poniosą odpowiedzialność odszkodowawczą. Będzie podlegać ona ograniczeniom.

Urzędnicy będą odpowiadać za złe decyzje

Przepisy prawa, jakie weszły w życie 17 maja 2011 r., pozwolą na uderzenie po kieszeniach nieuczciwych urzędników. Będą oni ponosić odpowiedzialność za rażące naruszenie prawa.

Urzędnicy odpowiedzą finansowo za popełnione błędy

17 maja kończy się bezkarność urzędników. Tego dnia wchodzi w życie ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Prawne podsumowanie kwietnia 2011 r.

Niniejsze publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w kwietniu 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Skarga na bezczynność organu bardziej skuteczna?

25 marca 2011 roku Sejm uchwalił zmiany w postępowaniu administracyjnym i sądowo-administracyjnym. Po ich wejściu w życie skarga na bezczynność organu administracji będzie bardziej skuteczna.

Co to jest opłata śmieciowa?

Liczba dzikich wysypisk śmieci rośnie z miesiąca na miesiąc. Zaradzić ma temu nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Wprowadzić ma ona tzw. opłatę śmieciową, która pobierana będzie od wszystkich gospodarstw domowych.

Brak stanowiska innego organu

Art. 106 § 1 k.p.a. stanowi, że jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ (wyrażenie opinii lub zgody albo wyrażenia stanowiska w innej formie), decyzję wydaje się po zajęciu stanowiska przez ten organ.

Czym jest opłata adiacencka?

Zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy tzw. opłat adiacenckich. Przepis ten stosuje się także do użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych, którzy na podstawie odrębnych przepisów nie mają obowiązku wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste lub wnieśli, za zgodą właściwego organu, jednorazowo opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego.

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego

Od 11 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Nowe przepisy regulują m.in. skargę na przewlekłość postępowania, odmowę wszczęcia postępowania, doręczanie decyzji podmiotom zagranicznym, przekazanie sprawy przez organ niewłaściwy, uchylenie lub zmianę decyzji.

Co zrobić w razie utraty dowodu rejestracyjnego?

W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego trzeba będzie udać się do właściwego Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o wydane duplikatu. Należy jednak przygotować odpowiednie dokumenty i złożyć oświadczenie.

Dokumenty niezbędne przy rejestracji samochodu

Aby samochód został dopuszczony do ruchu, niezbędne jest zarejestrowanie pojazdu. Przy rejestracji niezbędny jest szereg dokumentów. Jakich?

Jakie są skutki błędu w doręczeniu pisma?

Doręczanie pism w postępowaniu administracyjnym (jak i w każdym innym postępowaniu) jest czynnością istotną z tej przyczyny, iż od dnia ich doręczenia zaczynają biec terminy na podjęcie różnych działań. Jakie będą więc skutki błędu w doręczeniu pisma?

Urzędnik za błędną decyzję zapłaci dwunastokrotność swojego wynagrodzenia?

Ustawa o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa podpisał Prezydent. Wejdzie ona w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z treścią jej przepisów urzędnik za błędną decyzję zapłaci z własnej kieszeni.

Jak przebiega postępowanie w sprawie skargi kasacyjnej?

Skarga kasacyjna przysługuje od wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny. Skarga kasacyjna powinna spełniać wymogi formalne, przewidziane w ustawie. Jak przebiega postępowanie przed NSA?

Kiedy można zawiesić postępowanie administracyjne?

Postępowanie administracyjne może zostać zawieszone obligatoryjnie bądź fakultatywnie. W tym drugim przypadku, może nastąpić to wyłącznie na wniosek strony postępowania. Co warto wiedzieć o zawieszeniu postępowania administracyjnego?

Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji?

Czasem zdarza się, że decyzja administracyjna dotknięta jest wadą. Wadą tak istotną, że stwierdza się jej nieważność. Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji?

Jakie są przesłanki wznowienia postępowania?

Wznowienie postępowania należy do nadzwyczajnych środków zaskarżenia decyzji administracyjnych. Jakie przyczyny muszą wystąpić, aby postępowanie mogło zostać wznowione?

Jak wnieść skargę kasacyjną do NSA?

Jednym z zadań Naczelnego Sądu Administracyjnego jest rozpoznawanie środków odwoławczych od orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych. Takim środkiem jest m.in. skarga kasacyjna. Jakie są zasady jej wnoszenia?

Czym jest postępowanie wyjaśniające?

Jedną z faz postępowania administracyjnego jest postępowanie wyjaśniające. Co do zasady, przeprowadzane jest przez organ, który bezpośrednio zajmuje się naszą sprawą. Na czym polega? Jakimi zasadami się rządzi?

Kiedy rozprawa zostanie odroczona?

Kodeks postępowania administracyjnego wskazuje katalog przyczyn, które spowodują odroczenie rozprawy. Kiedy rozprawa zostanie przełożona na inny termin? Jakie konsekwencje mogą wyniknąć z niestawiennictwa strony na rozprawie?

Kiedy w postępowaniu administracyjnym powinna odbyć się rozprawa?

W postępowaniu wyjaśniającym, gdy zaistnieją przyczyny wskazane w kodeksie postępowania administracyjnego, może zostać przeprowadzona rozprawa. W jakim celu się ją przeprowadza? Kiedy w ogóle może mieć miejsce?

Kto nie może być świadkiem w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym mogą być brane pod uwagę różnego rodzaju dowody. Wśród nich szczególne miejsce zajmują zeznania świadków. Czy istnieją ograniczenia w kwestii dopuszczalności zeznań świadków?

Czym jest bonifikata w opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste?

Do 31 marca 2011 roku należy uiścić opłatę roczną za użytkowanie wieczyste. Niektórzy użytkownicy wieczyści mogą jednak wnioskować o przyznanie bonifikaty w wysokości 50% opłaty rocznej.

Ile może wynosić opłata targowa?

Opłata targowa pobierana jest od osób dokonujących sprzedaży na targowiskach. Kto ustala jej wysokość? Jakie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o podatkach opłatach lokalnych w tej kwestii?

Jak ubiegać się o paszport?

Choć podróżowanie po Unii Europejskiej możliwe jest wyłącznie z ważnym dowodem osobistym, paszport jest niezbędnym dokumentem, aby móc wyjechać poza jej granice. Jakich formalności należy dopełnić, aby go uzyskać?

Jak przywrócić termin w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym wyróżniamy dwa główne rodzaje terminów: wynikające z ustawy (a te znów dzielimy na instrukcyjne i zawite) oraz wyznaczone przez organ zajmujący się naszą sprawą. Dlaczego zachowanie terminu jest tak istotne i co zrobić, aby utracony termin przywrócić?

Czym jest fikcja doręczenia w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym zawiadomienia i wezwania są stronom doręczane przez organy administracyjne. Choć, co do zasady, powinny zostać doręczone do rąk własnych adresata, w postępowaniu administracyjnym istnieje również fikcja doręczenia. Czym jest i z jakimi skutkami się wiąże?

Jak doręcza się pisma w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym zawiadomienia i wezwania są stronom doręczane przez stosowne organy. Kto je doręcza? Jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Jak należy ustalić przychód w formie ryczałtowej?


Pani Marta Kowalska jako właścicielka lokalu mieszkalnego wynajęła nieruchomość w oparciu o ryczałtową formę opodatkowania od uzyskiwanych przychodów. W umowie najmu został ustalony czynsz w wysokości 1000 zł uiszczany do 5 dnia każdego miesiąca. Jednakże lokator nie zapłacił czynszu za dwa miesiące w ustalonym terminie. Czy w takiej sytuacji Pani Marta Kowalska ma obowiązek odprowadzić podatek?

Jak napisać poprawnie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania?


Poszczególne etapy postępowania w zakresie wyboru odpowiedniej formy opodatkowania zależą przede wszystkim od tego, czy rozpoczynamy dopiero usługi najmu lub czy w dalszym ciągu kontynuujemy już prowadzoną działalność gospodarczą.

Uprawnienia najemcy zawarte w umowie najmu rzeczy


Sporządzenie postanowień dotyczących uprawnień najemcy w umowie najmu rzeczy ma istotne znaczenia zarówno dla podmiotu wynajmującego, jak i najemcy. W przypadku powstania ewentualnych sporów – strony będą mogły odnieść się do postanowień umownych i na tej podstawie egzekwować swoje obowiązki oraz żądać przysługujących im uprawnień.

REKLAMA