REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opłata cukrowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zapłaciłeś opłatę cukrową? Minął termin na złożenie informacji CUK-1 i na zapłatę podatku. Sprawdź zasady.

Zapłaciłeś opłatę cukrową? 25 dzień miesiąca był ostatnim dniem na złożenie informacji CUK-1. Czy to wspiera prozdrowotne wybory konsumentów i ogranicza spożycie słodkich napojów? Bez względu na to, jaka jest odpowiedź na to pytanie, termin minął, a płacić trzeba.

O co chodzi z podatkiem cukrowym? Jakie produkty są nim objęte?

Opłata od środków spożywczych, znana również jako opłata cukrowa lub podatek cukrowy, ma na celu promowanie zdrowych wyborów konsumentów i ograniczenie spożycia słodzonych napojów. Jej głównym celem jest zniechęcenie konsumentów do spożywania napojów o wysokiej zawartości cukru i motywowanie producentów do ograniczenia ilości cukru i substancji słodzących w ich produktach.

Podatek cukrowy od cukru zawartego w owocach?

Konferencja uzgodnieniowa w sprawie ustawy o podatku cukrowym nie przyniosła korzystnych rozstrzygnięć dla sadowników – informuje Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS). Ustawodawca nie zrezygnował z planów opodatkowania opłatą cukrową m.in. nektarów, soków wzbogaconych witaminami i napojów z co najmniej 20% zawartością soku z owoców czy warzyw. Stowarzyszenie KUPS i organizacje reprezentujące sadownictwo oraz przetwórstwo owoców i warzyw ostrzegają przed konsekwencjami i wskazują na liczne absurdy regulacji. Podatek cukrowy nie obejmie wody czy soku. Jednak napój będący połączeniem obu składników – ma być obłożony taką opłatą. Julian Pawlak, prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) uważa, że projekt ustawy niesie szereg poważnych zagrożeń „od utraty konkurencyjności droższych w produkcji wartościowych napojów z owoców i warzyw, przez zmniejszenie udziału tych napojów w koszyku konsumenckim na rzecz tańszych napojów, po ograniczenie zapotrzebowania na owoce i warzywa od krajowych producentów – i to w czasach kurczenia się rynków zbytu” – ostrzega.

Opłata cukrowa - zmiany w 2023 roku

Tak zwana opłata cukrowa (opłata od środków spożywczych) nie obejmie nowych produktów; jej pobór ma być uproszczony, możliwe też będzie uzyskanie zwrotu opłaty w przypadku wywozu napojów z kraju - wynika z wyjaśnień resortu finansów przekazanych PAP. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2023 r.

REKLAMA

Nowa wersja Informacji CUK-1 (opłata cukrowa)

Opłata od środków spożywczych (opłata cukrowa). Resort finansów przygotował nową wersję aplikacji webowej - Informacja CUK-1.

Interpretacje dot. opłat „cukrowej” i „małpkowej” wydawane przez Dyrektora KIS

Interpretacje dot. opłat „cukrowej” i „małpkowej”. Ministerstwo Finansów informuje, że podpisana 8 kwietnia 2021 r. przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw przenosi na Ministra Finansów właściwość co do interpretowania przepisów dotyczących opłat „cukrowej” i „małpkowej”. Dyrektor KIS będzie wydawał interpretacje indywidualne w zakresie obu opłat. Przepisy określają również terminy i sposób procedowania wniosków o interpretacje, które zostały złożone do innych organów.

Opłata cukrowa przerzucona na konsumentów. Wyższe ceny napojów

Opłata cukrowa. Po wejściu w życie opłaty cukrowej (zwanej potocznie "podatkiem od cukru") w styczniu 2021 roku, ceny napojów bezalkoholowych wzrosły średnio o 26 proc. - wynika z najnowszych danych CMR. Dodano, że producenci napojów słodzonych przerzucili opłatę cukrową na konsumentów.

Podatek cukrowy - 25 lutego mija termin na złożenie pierwszych deklaracji CUK

Podatek cukrowy (opłata cukrowa). Termin na złożenie pierwszych informacji dotyczących opłaty od środków spożywczych (CUK) i zapłatę tej opłaty upływa 25 lutego 2021 r.

REKLAMA

Podatek cukrowy – jak obliczyć wysokość opłaty?

Podatek cukrowy to opłata od środków spożywczych, która została wprowadzona 1 stycznia 2021 r. Ile wynosi podatek od cukru i jak go wyliczyć? Kto ma obowiązek płacenia podatku? Na jaki rachunek trzeba wpłacać? Jakie są obowiązki podmiotu produkującego na zamówienie produkty objęte opłatą?

Podatek cukrowy 2021. Kiedy i jak płacić?

Podatek cukrowy to opłata od napojów z dodatkiem substancji słodzących oraz kofeiny lub tauryny. Gdzie i kiedy należy uiścić opłatę od cukru?

Podatek cukrowy od 2021 r. Czym jest, kto płaci i ile wynosi?

Podatek cukrowy to nowa opłata obowiązująca w Polsce od 2021 r. Dlaczego został wprowadzony, co obejmuje i ile wynosi podatek cukrowy?

Nowe podatki 2021 – jak wpłyną na polskie firmy i ceny?

Jakie nowe przepisy podatkowe dla przedsiębiorców wpłyną na funkcjonowanie polskich firm? Kto może stracić, a kto może zyskać? Czy podatek cukrowy uderzy po kieszeniach każdego z nas? Komentuje Marek Moczulski, prezes Zarządu Unitop.

Kto zapłaci podatek od cukru?

Czy podatek od cukru będzie zdrowy i kto za to zapłaci? Prawdopodobnie dojdzie do zmian w ustawie wprowadzającej opłaty za napoje słodzone, tzw. małpki i reklamy suplementów diety. Niższa wysokość opłaty od producentów napojów zmniejszy wpływy do budżetu państwa o ok. 40 proc., a więc o prawie 1 mld zł.

Nowe podatki i opłaty w 2021 r.

Zapłacimy nowe podatki i opłaty w 2021 r. To konsekwencja zwiększonych wydatków publicznych i zadłużania państwa. Nowe daniny obciążą niektóre grupy podatników m.in. w ramach „uszczelniania” systemu podatkowego. Pojawi się też opłata cukrowa czy podatek handlowy.

Podatek cukrowy 2021 – kto i ile zapłaci?

Pomimo masowej krytyki wielu środowisk oraz negatywnych opinii co do celowości i trafności proponowanych regulacji, od 1 stycznia 2021 r. wchodzą w życie przepisy zmieniające niektóre ustawy w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Nowelizacja wprowadza m.in. opłatę od gotowych do spożycia napojów z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących oraz kofeiny i tauryny, zwaną „podatkiem cukrowym”.

Opłata cukrowa od 1 stycznia 2021 r. – kto zapłaci i w jakiej wysokości?

Regulacje wprowadzające opłatę cukrową (zwaną także podatkiem od cukru lub podatkiem cukrowym) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Którzy podatnicy będą zmuszeni ją uiszczać oraz w jakiej wysokości? Jakie sankcje przewidział ustawodawca za brak wpłaty w terminie opłaty cukrowej?

REKLAMA