REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
15 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Opiekuna Osoby Starszej. To ciężka, wymagająca, niedoceniana i niestety niewystarczająco wynagradzana praca. Opiekunów osób starszych brakuje od lat i zapotrzebowanie będzie tylko rosło.
To jedna z propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która miałaby objąć opiekunów i opiekunki w żłobkach. Co jeszcze proponuje rząd?
Rząd Donalda Tuska zaproponuje bon senioralny w maksymalnej wysokości 2150 zł, dla osób powyżej 75 roku życia - poinformowała 21 marca 2024 r. minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Chodzi o to aby zapewnić pomoc seniorowi w jego mieszkaniu, tak by nie była konieczna pomoc w domu spokojnej starości. Z założeń projektu ustawy o bonie senioralnym wynika, że projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu w III kwartale 2024 r. Dopiero w dniu 14 października 2024 r. opublikowano projekt ustawy o bonie senioralnym. Ustawa ma wejść w życie od 2026 roku. Pierwotnie zakładano, że stanie się to od 2025 roku.
Wakacje to czas radości, beztroski i odpoczynku, szczególnie dla dzieci. To również okres, w którym wielu rodziców decyduje się na wyjazd na zasłużony urlop. Jednak dla wielu z nich organizacja wakacji może być wyzwaniem, szczególnie jeśli nie mają z kim zostawić swoich pociech. Właśnie dlatego opiekun/opiekunka wczasowa dla dzieci odgrywa tak ważną rolę w sezonie wakacyjnym. To osoba, która dba o bezpieczeństwo, zabawę i komfort dzieci podczas wakacyjnych wyjazdów.
REKLAMA
Jakie są cechy opieki uzasadniającej przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego? Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne? Co oznacza pracę zarobkową? Poniżej szczegóły, które pokazują, że nie każda opieka uzasadnia przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
Opiekun w żłobku – czy każdy może nim zostać? Praca opiekuna w żłobku wiąże się z pracą z bardzo małymi dziećmi, co wymaga nie tylko umiejętności opiekuńczych, ale także odpowiednich kwalifikacji do wykonywania takiego zawodu. Czy ukończenie kursu wystarczy, żeby móc pracować w żłobku? Co należy do obowiązków opiekuna w tego typu placówce? Czy jest to praca dobrze płatna?
W piątek, 24 marca 2023 r. osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie opuścili Sejm RP. Protest został czasowo zawieszony ze względów zdrowotnych. Czy rząd spełni oczekiwania protestujących, czy renta socjalna będzie podwyższona do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Według danych ZUS-u na koniec 2021 r. rentę socjalną pobierało 289,7 tyś osób.
Domy opieki to instytucje mające na celu zapewnienie całodobowej specjalistycznej opieki osobom starszym, które tego potrzebują głównie z powodów medycznych. Jak znaleźć dobry dom opieki? Jakie są kwalifikacje do domu opieki? Jak przygotować seniora na pobyt w takiej placówce?
REKLAMA
Opiekun osoby starszej. Praca, jako profesjonalny opiekun osoby starszej, nie jest łatwa. Ale bez wątpienia daje ogromną satysfakcję, zwłaszcza tym osobom, które czerpią radość z pomocy innym. Opiekun musi być przygotowany na trudne, a czasem nieprzewidywalne sytuacje. Jak zostać opiekunem osoby starszej? Jak wygląda praca i zarobki?
Opiekun skoczek. Praca opiekuna osób starszych w Niemczech wiąże się zazwyczaj z kilkumiesięcznym pobytem za granicą – nie każdy opiekun może sobie na to pozwolić m.in. przez wzgląd na obowiązki rodzinne, dzieci, drugą pracę. Z myślą o takich osobach stworzono krótkoterminowe zlecenia – trwające kilka-kilkanaście dni, w większości przypadków nie dłużej jednak niż 3 tygodnie. Opiekunowie tacy nazywani są skoczkami. Jak wygląda ich praca? Na czym polega?
Kto i kiedy może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Jakie są zasady jego przyznawania? Ile dni przysługuje dni urlopu opiekuńczego? Czy podczas urlopu opiekuńczego pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę?
Aż 61% Polaków zna osobiście bądź poznało opiekuna osoby starszej lub przewlekle chorej, natomiast blisko 28% Polaków opiekowało się nieodpłatnie osobą przewlekle chorą. Aby zwrócić uwagę na problemy i potrzeby opiekunów, a także docenić i podkreślić ich ogromne znaczenie dla społeczeństwa, powołany został Ogólnopolski Dzień Opiekuna (12 lutego), który obchodzimy już po raz piąty.
REKLAMA