REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opieka, Pomoc społeczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sejm zajmie się "ustawą żłobkową"

W najbliższym tygodniu sejm zajmie się tzw. ustawą żłobkową. Jest to bardzo ważny akt prawny, na który czeka bardzo wielu rodziców w Polsce.

Jakie kary dla właścicieli placówek pomocy społecznej bez zezwolenia?

Rząd przyjął projekt ustawy regulującej kwestie sankcji dla podmiotów, które prowadzą bez wymaganego zezwolenia placówkę zapewniającą całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Renta socjalna dla opiekuna prawnego

Jeżeli dla osoby pobierającej rentę socjalną ustanowiono opiekę prawną, świadczenie to wypłacane będzie osobie sprawującej tę opiekę - zdecydował Sejm, który poparł poprawkę Senatu do noweli ustawy o pomocy społecznej.

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej przewiduje możliwość przyznawania rodzinom zastępczym wyższych świadczeń oraz ujednolica zasady przyznawania im pomocy pieniężnej.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Na rozpoczętym dzisiaj, 26 stycznia, posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.

Wynagrodzenie dla opiekuna prawnego

Aby wypłacić wynagrodzenie przyznane przez sąd opiekunowi prawnemu gmina najpierw musi przeprowadzić wywiad środowiskowy na podstawie którego wyda później decyzję administracyjną.

Rządowy program dożywiania

Rządowy program dożywiania służy wsparciu najbiedniejszych. Liczba osób korzystających z niego systematycznie rośnie i wszystko wskazuje na to, że w 2010 r. jeszcze więcej potrzebujących z niego skorzysta.

Obowiązek opiekowania się w czasie choroby

Obecnie żyję w konkubinacie i oboje z partnerem postanowiliśmy na razie nie wstępować w związek małżeński. Mam jednak wątpliwość, czy partner (poza pewnym zobowiązaniem moralnym) ma prawny obowiązek opiekowania się mną w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak choroba czy utrata pracy?

REKLAMA

Kontrakt socjalny

Kontrakt socjalny to pisemna umowa z osobą ubiegającą się o pomoc. Umowa określa uprawnienia i zobowiązania stron umowy. Zawieranie kontraktów ma w założeniu doprowadzić do spadku liczby beneficjentów pomocy społecznej.

Jakie są obowiązki opiekuna małoletniego

Obecnie opiekę dla małoletniego ustanawia się w wypadku, gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo w przypadku rodziców nieznanych.

Władza rodzicielska- poradnik

Władza rodzicielska oznacza sprawowanie opieki nad dzieckiem. Czy jednak w pełni zdajemy sobie sprawę, co kryje się pod pojęciem władzy rodzicielskiej. Kiedy ulega ona zawieszeniu? Czy rodzice mogą zostać pozbawieni władzy rodzicielskiej? Co dzieje się z władzą rodzicielską w czasie rozwodu i separacji.

Zasiłek dla osoby zajmującej się dzieckiem niepełnosprawnym - nowelizacja

Osoby, które przed 1 maja 2004 roku - gdy obowiązywała poprzednia ustawa o pomocy społecznej - złożyły wniosek o zasiłek stały, lecz nie został on rozpatrzony, będą miały prawo ubiegać się o ten zasiłek - przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, którą przyjął Sejm.

Pomoc pieniężna dla rodzin zastępczych

Rodzinie zastępczej udziela się pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka.

Rodzina zastępcza

Rodzinę zastępczą może tworzyć małżeństwo lub osoba samotna.

Rodzinny dom dziecka

Rodzinny dom dziecka jest szansą na normalne funkcjonowanie dzieci przebywających w placówce rodzinnej.

Duże domy dziecka do likwidacji

Gminy będą musiały ponosić część kosztów pobytu dzieci w rodzinach zastępczych. Takie zmiany przewiduje nowy projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Konieczne zmiany w domach dziecka

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła funkcjonowanie domów dziecka w Polsce. Największy problem to ciasnota, a mała liczba wychowanków to podstawowy wymóg w unijnych standardach, które polskie placówki muszą spełniać.

Kiedy dziecko może być oddane do placówki opiekuńczej

Placówki opiekuńczo-wychowawcze są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej opieki i wychowania oraz wspieranie działań rodziców w wychowaniu i sprawowaniu opieki.

Jak otrzymać wsparcie na dożywianie dzieci w szkołach

Dożywianie dzieci jest zadaniem należącym do kompetencji gminy. Samorządy mogą otrzymać dotacje na ten cel z budżetu państwa. Można także za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego zorganizować bezpłatne dostawy mleka do szkół. Od przyszłego roku ruszy unijny program dostawy owoców i warzyw dla dzieci w wieku do dziesięciu lat.

Jakie są możliwości awansu w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej

Jakie przepisy regulują obecnie prawa i obowiązki zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej?

Warunki udzielania pomocy materialnej dla uczniów

Stypendium szkolne oraz zasiłek szkolny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów rada gminy nie może upoważnić ośrodka pomocy społecznej.

Kto dostanie skierowanie do domu pomocy społecznej ?

Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku ustanawia zasady kierowania potrzebujących do domów pomocy społecznej.

REKLAMA