REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opieka, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rada Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Edukacji Prawnej

3 września 2015 r. Minister Sprawiedliwości – Pan Borys Budka podjął decyzję o powołaniu Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej.

Program ochrony brzegów morskich

Rada Ministrów 31 sierpnia 2015 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego „Program ochrony brzegów morskich”. Jakie są główne założenia tego programu?

III transza deregulacji podpisana przez Prezydenta

Prezydent RP podpisał w dniu 27 sierpnia 2015 r. prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości ustawę o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, czyli tzw. III transzę deregulacji dostępu do zawodów.

Zasady działania opiekuna prawnego wobec majątku i spraw niemajątkowych osoby ubezwłasnowolnionej

Opiekun jest przedstawicielem ustawowym osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, o ile osoba taka nie pozostaje jeszcze pod władzą rodzicielską. Opiekun sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką. Jest jej przedstawicielem ustawowym. Podlega przy tym nadzorowi sądu opiekuńczego.

REKLAMA

Doradcy podatkowi bez zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej od 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązkiem stosowania kas rejestrujących, bez względu na wysokość osiąganych obrotów, będą objęci m.in. doradcy podatkowi, prawnicy (z wyjątkiem notariuszy), lekarze, dentyści, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne - takie rozwiązanie wynika z projektu rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji na kasach rejestrujących.

Zatrudnienie niani 2014

Przedmiotem „Narady rodzinnej” były zasady zatrudniania niani w 2014 roku. Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Kto płaci podatek i składki w przypadku zatrudnienia niani? Poniżej poradnik, jak zatrudnić nianię w 2014 roku.

Dzienny opiekun alternatywą dla żłobka i niani

Dzienny opiekun jako alternatywa dla żłobka i niani to główny temat majowej „Narady Rodzinnej”. Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad dziećmi, które nie ukończyły 3 roku życia. Jest zatem alternatywnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy nie korzystają ze żłobka lub niani.

Prawne podsumowanie października 2013 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących urlopu wychowawczego, usług płatniczych oraz scalania i wymiany gruntów, które weszły w życie w październiku 2013 r., jak również wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Podsumowanie Tygodnia Mediacji

W organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości Tygodniu Mediacji wzięło udział prawie 5000 osób.

"Nowoczesna kancelaria prawna – dokumenty i sprawy pod kontrolą" - 27.11.2013 r.

Kancelaria prawna jak każda inna jednostka potrzebuje systemu, który ułatwi pracę z dokumentami. Ze względu jednak na swój charakter wymaga wyjątkowej dbałości o bezpieczeństwo i porządek. Warto więc wybrać rozwiązanie, które w najwyższym stopniu spełni oczekiwania naszej kancelarii, a ponadto zapewni odpowiedni poziom zaufania dla klientów.

Ogólnopolska konferencja "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw"

W dniach 21 – 22 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbywa się 10 Ogólnopolska konferencja "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw".

Egzaminy na aplikacje prawnicze

W dniu 28 września 2013 r. o godz. 11.00 na terenie całego kraju, po raz ósmy, zostaną przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz szósty egzamin konkursowy na aplikację komorniczą.

Czy opiekunowi prawnemu przysługują dwa dni na opiekę nad dzieckiem?

Opiekun prawny sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem osoby pozostającej pod jego opieką. Czy jako pracownikowi przysługuje mu prawo do dwóch dni wolnego na opiekę nad dzieckiem? Jakie warunki musi spełnić opiekun?

Zwolnienie opiekuna i ustanie opieki nad małoletnim

Sąd opiekuńczy może zwolnić opiekuna z ważnych powodów wskazanych w ustawie. Po ustaniu opieki opiekun zobowiązany jest do spełnienia określonych obowiązków. Jakie to obowiązki?

Polski wymiar sprawiedliwości w światowych rankingach

Polska wysoko w rankingach dotyczących praworządności i sprawiedliwości na świecie.

Zwiększona ochrona dłużników w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym

7 lipca 2013 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która nakłada na sąd obowiązek ustalenia numeru PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną.

Nowości prawne w czerwcu i lipcu 2013 r.

Prezentujemy najważniejsze nowości prawne w czerwcu i lipcu 2013 r. Newsletter składa się z wykazu wybranych zmian prawa oraz komentarzy.

Prawne podsumowania maja 2013 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowego Rejestru Karnego, które weszły w życie w czerwcu 2013 r., jak również ostatnio publikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Przyjęcie do przedszkola w 2014 roku

Przyjęcie dziecka do przedszkola w 2014 r. może być uzależnione od kolejności zgłoszenia. Trzylatki dopiero od września 2017 r. mają mieć gwarancję miejsca w przedszkolu.

Prawne podsumowanie marca 2013 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach, zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach, centralnego rejestru form ochrony przyrody, które weszły w życie w marcu 2013 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podsumowanie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2013 - podsumowanie.

Prawne podsumowanie lutego 2013 r.

Podsumowanie prawne lutego, zawiera wybrane, najnowsze zmiany w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących funduszy inwestycyjnych, prawa zamówień publicznych oraz radiofonii i telewizji, które weszły w życie w lutym 2013 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Gdzie i na jaką pomoc mogą liczyć osoby pokrzywdzone? Jak uzyskać poradę? Weź udział w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Obowiązek przechowywania Monitora Sądowego i Gospodarczego będzie zniesiony

Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Świąteczne życzenia

Niech magiczna noc Wigilijnego Wieczoru przyniesie spokój i radość, a każda chwila Świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem.

Opiekun prawny dla osoby starszej

Opiekuna osoby starszej ustanawia sąd opiekuńczy, jeśli istnieją ku temu powody. Przyczyną takiej konieczności może być niezdolność do dbania o interesy osobiste, majątkowe czy potrzeby życiowe. Wyznaczony opiekun jest przedstawicielem ustawowym danej osoby, co oznacza, że może dokonywać czynności prawnych w jej imieniu.

Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych

Sejm RP 7 grudnia 2012 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2013 roku

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego w 2013 roku. Podana kwota obowiązuje od 1 listopada 2012 roku.

Prawne podsumowanie listopada 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu prawa prasowego oraz prawa o zgromadzeniach, które weszły w życie w listopadzie 2012 r., a także ostatnio opublikowane orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Uprawa GMO w Polsce - Sejm uchwalił ustawę o nasiennictwie

Uchwalona ustawa przewiduje możliwość obrotu materiałami siewnymi, m. in. nasionami GMO. Sejm przyjął ustawę o nasiennictwie w piątek, 23 listopada 2012 r.

Urlop wychowawczy 2013

Od 1 stycznia 2013 roku wejdzie w życie istotna zmiana, która zmodyfikuje dotychczas funkcjonującą instytucję urlopu wychowawczego. Urlop ten jest uprawnieniem pracowniczym, związanym z pełnieniem funkcji rodzicielskich.

Nowy specjalny zasiłek opiekuńczy - od 2013 r.?

Jeżeli projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie, od 2013 r. będzie funkcjonował nowy, tzw. specjalny zasiłek opiekuńczy.

Prawne podsumowanie października 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu organizacji i funkcjonowania spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz międzynarodowego postępowania karnego, które weszły w życie w październiku 2012 r., a także ostatnio opublikowane orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Sądu Najwyższego oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Zasiłek pielęgnacyjny 2013

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w przypadku zaistnienia konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osobie ze względu na jej niezdolność do samodzielnej egzystencji, gdy osoba ta nie została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Zniesienie sądów rejonowych

Minister Sprawiedliwości podpisał 5 października 2012 r. rozporządzenie w sprawie reorganizacji 79 sądów rejonowych.

Prawne podsumowanie września 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie we wrześniu 2012 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Prawne podsumowanie sierpnia 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w sierpniu 2012 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Projekt nowelizacji Prawa lotniczego przyjęty przez rząd

28 sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo lotnicze, przedłożony przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji przyjęty

Rada Ministrów przyjęła 21 sierpnia 2012 r. projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji regulujący zasady usług medialnych na żądanie (VOD).

Minister Sprawiedliwości w sprawie Amber Gold

Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku o niezwłoczne przedstawienie wyników wewnętrznego nadzoru nad działalnością administracyjną sądów na obszarze okręgu gdańskiego w sprawach karnych dotyczących obecnego prezesa spółki Amber Gold.

Prawne podsumowanie lipca 2012 r.

Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami w przepisach prawnych, jakie weszły w życie w lipcu 2012 r. Omawiamy również aktualne orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego.

Prawne podsumowanie czerwca 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w czerwcu 2012 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego.

Prawne podsumowanie kwietnia 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w kwietniu 2012 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Zanieczyszczający płaci - nowe zasady gospodarowania odpadami

Zgodnie z propozycjami rządu to producenci powinni ponosić większe koszty postępowania z odpadami. Nowe przepisy mają wpłynąć na ochronę środowiska.

Międzynarodowy Dzień Praw Autorskich

23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich. To coroczne święto, obchodzone od 1996 roku, organizowane jest w celu promocji czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej.

Świadczenia rodzinne w 2012 r.

Z dniem 1 stycznia 2012 r. obowiązuje zmieniona ustawa o świadczeniach rodzinnych, która wprowadza istotne zmiany dotyczące np. wysokości świadczenia pielęgnacyjnego oraz prawa do świadczeń rodzinnych.

Prawne podsumowanie marca 2012

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w marcu 2012 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Trybunały Konstytucyjnego.

Nowe przepisy w zakresie skarg i wniosków dotyczących działania sądów powszechnych

W dniu 28 marca 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 203, poz. 1192; dalej „nowelizacja”), która wprowadziła wiele zmian w zakresie organizacji polskiego wymiaru sprawiedliwości. Z punktu widzenia każdego z nas ważną zmianą, która zostanie wprowadzona przez nowelizację będzie uregulowanie trybu postępowania w sprawach rozpatrywania skarg i wniosków dotyczących działalności sądów powszechnych, dlatego tym zmianom poświęcimy niniejszą publikację.

Trwa żałoba narodowa

Prezydent w niedzielę pojawił się na miejscu katastrofy kolejowej niedaleko Szczekocin. W wypadku, do którego doszło w sobotę zginęło 16 osób.

Umowa uaktywniająca - wzór

W jaki sposób zawrzeć umowę uaktywniającą z nianią? Poniżej przedstawiamy przykład umowy, jaką rodzice mogą podpisać z opiekunką.

REKLAMA