REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opieka naprzemienna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

800 plus po rozwodzie: ZUS żąda zwrotu połowy świadczenia a WSA uchyla decyzje ZUS-u

Na podstawie ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (art. 5 ust. 2a), w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego (tzw. 800 plus) ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego. W praktyce jednak przed orzeczeniem rozwodu świadczenie przyznawane jest jednemu z rodziców w pełnej wysokości. Czy zatem ZUS ma podstawy do żądania w takiej sytuacji zwrotu połowy wypłaconych świadczeń? - odpowiedź na to pytanie zawiera uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) we Wrocławiu wydanego 18 lipca 2024 r., sygn. akt: IV SA/Wr 768/23.

Co z ulgą dla samotnie wychowujących, gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną?

Pomimo formalnego orzeczenia o opiece naprzemiennej, dziecko faktycznie przebywa wyłącznie pod opieką jednej osoby, która ponosi koszty jego utrzymania i wychowania. Jest również oświadczenie matki dziecka, potwierdzające ten stan rzeczy. Co w takim przypadku z ulgą dla samotnie wychowujących?

Ulga dla samotnego rodzica również przy opiece naprzemiennej

Ulga dla samotnego rodzica umożliwia potencjalnie znaczne korzyści w rozliczeniu rocznym PIT. Co w przypadku opieki naprzemiennej? Okazuje się, że również wtedy można skorzystać z ulgi, jeśli piecza nad dzieckiem jest wykonywana realnie przez jedno z rodziców.

Polscy mężczyźni coraz częściej walczą o opiekę naprzemienną nad dziećmi

Od wielu lat obserwowana jest tendencja wzrostowa rozwiązywanych małżeństw w Polsce i Europie. Niestety zdarza się, że skutki rozstań najbardziej odczuwają małoletnie dzieci. Widać jednak światełko w tunelu. Od kilku lat w Polsce coraz więcej ojców ubiega się o opiekę naprzemienną, walcząc w sądzie o prawo do równego podziału czasu spędzonego z dzieckiem. 

REKLAMA

Opieka naprzemienna - MS planuje doprecyzowanie przepisów

Czy opieka naprzemienna zostanie zdefiniowana? O planowanych zmianach przepisów poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Opieka i kontakty z dzieckiem - RPD proponuje zmiany

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do ministra sprawiedliwości o wprowadzenie zmian w prawie rodzinnym. Chodzi o definicję opieki naprzemiennej i wykonanie sądownie ustalonych kontaktów dziecka z rodzicem.

500 plus a opieka naprzemienna - co z uchwałą NSA?

Czy warunkiem przyznania 500+ rodzicowi jest orzeczenie sądu rodzinnego o opiece naprzemiennej, czy też wystarczające jest ustalenie faktycznego sprawowania opieki nad dzieckiem w porównywalnych i powtarzających się okresach? NSA odmówił podjęcia uchwały.

Rozliczenie PIT - opieka naprzemienna

Rozliczenie PIT w przypadku opieki naprzemiennej może wzbudzać wątpliwości. Czy rodzic może w takiej sytuacji skorzystać z ulgi przewidzianej dla samotnych rodziców?

REKLAMA

Opieka naprzemienna – wszystko co warto o niej wiedzieć

Czym jest opieka naprzemienna? W jaki sposób można ją ustalić? Jak wpływa na alimenty i inne świadczenia? Prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące opieki naprzemiennej, porady oraz orzecznictwo.

Rodzicielski plan wychowawczy – jak napisać (wzór)

W jakich sytuacjach warto napisać rodzicielski plan wychowawczy? Co powinno zawierać takie pismo? Prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące porozumienia wychowawczego oraz prosty wzór.

Świadczenie z programu „Dobry start” a rozwód

W jaki sposób rozwód wpływa na prawo do świadczeń w ramach programu „Dobry start”? Który z rodziców powinien otrzymać świadczenie na dziecko? W jakich przypadkach kwota jest dzielona na pół?

Sądy coraz częściej przyznają władzę rodzicielską obojgu rodzicom

Tylko 40 procent kobiet otrzymuje wyłączną władzę rodzicielską nad dziećmi. Sądy coraz częściej przyznają władzę rodzicielską obojgu rodzicom, kierując się dobro dziecka. Rośnie również odsetek rozwodów bez orzekania o winie.

Opieka naprzemienna 2018 – nowe przepisy

Możliwość orzekania przez sądy opieki naprzemiennej ma wprost wynikać z przepisów prawa materialnego. Takie zmiany proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości w przygotowanej nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

REKLAMA