REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Operat szacunkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Operat szacunkowy – dlaczego jego posiadanie jest tak istotne dla zniesienia współwłasności nieruchomości? Co daje operat szacunkowy?

Jedną z form zniesienia współwłasności nieruchomość jest spłata pozostałych współwłaścicieli. Aby tego dokonać, należy precyzyjnie i realnie określić wartość danej nieruchomości. W dzisiejszej publikacji wyjaśnimy, dlaczego posiadanie operatu szacunkowego jest tak ważne dla rzetelnego określenia wartości danej nieruchomości. Taki dokument często pomaga przy spornych stanowiskach stron odnośnie wartości nieruchomości. 

Na czym polega aktualizacja operatu szacunkowego?

Operat szacunkowy jest dokumentem, który jest powszechnie wykorzystywany w różnego rodzaju sytuacjach. Najczęściej wykorzystujemy go do określenia miarodajnej wartości danej nieruchomości w celu np. zniesienia współwłasności tej nieruchomości, nabycia lub zbycia nieruchomości, wyliczenia wartości w odniesieniu do służebności przesyłu etc. Często zdarza się, że trzeba zaktualizować operat szacunkowy. Wyjaśniamy, na czy to polega i które przepisy regulują przedmiotową kwestię.

Jak obliczyć PCC przy wyższej cenie licytacyjnej niż wartość rynkowa nieruchomości?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nieruchomości jest wartość rynkowa nieruchomości, ustalana na dzień nabycia, a podatek jest naliczany od ceny umownej, pod warunkiem, że cena odpowiada wartości rynkowej określonej na podstawie przeciętnych cen w obrocie nieruchomościami tego samego rodzaju i lokalizacji.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA