REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Okresy składkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracowałeś przed 1999 r.? ZUS podwyższy emeryturę, gdy okażesz te dokumenty (np. umowy, książeczkowy dowód osobisty). Jaki wniosek trzeba złożyć?

Zawsze warto jest zrobić porządki w dokumentach, sprawdzić szuflady i segregatory. Czasem we własnym mieszkaniu można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

Emerytury stażowe w sejmie

Emerytury stażowe - Sejm zaczyna prace nad zgłoszonym przez "Solidarność" obywatelskim projektem. Jak emerytury stażowe ocenia BCC?

Jak ustalana jest wysokość renty?

Obliczanie wysokości renty często przysparza kłopotów. Zwłaszcza, że to ubezpieczony decyduje o tym, które lata będą podstawą do naliczenia świadczenia.

REKLAMA

Emerytura mieszana 2014 r.

W 2014 r. emerytura mieszana będzie przyznana również osobom, które w 2014 r. osiągną wiek emerytalny. Wysokość emerytury będzie ustalana na wniosek osoby ubezpieczonej, która nie pobiera wcześniejszej emerytury oraz nie przystąpiła do OFE oraz nie będzie pobierać emerytury z OFE za pośrednictwem ZUSu.

Jaki staż ubezpieczeniowy uprawnia do renty z tytułu niezdolności do pracy

Jednym z warunków otrzymania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy jest warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. Posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego uzależnione jest wieku, w którym powstała niezdolność do pracy.

Emerytura powszechna niezależna od długości okresów składkowych i nieskładkowych

Prawo do emerytury powszechnej bez względu na liczbę lat okresów składkowych i nieskładkowych uzyskają osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku. Prawo przysługuje po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego.

Dla kogo dodatkowa możliwość przejścia na emeryturę wcześniejszą

Dodatkowa możliwość przejścia na emeryturę przysługuje osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 roku. Dotyczy to między innymi osób, które pracowały w szczególnych warunkach oraz w szczególnym charakterze, prowadziły działalność twórczą lub artystyczną.

REKLAMA

Kto ma prawo do emerytury w wieku powszechnym

W Polsce obecnie powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Prawo do emerytury w wieku powszechnym przysługuje ubezpieczonym, którzy urodzili się przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

Komu przysługuje emerytura w wieku przy obniżonym stażu

Prawo do emerytury w wieku powszechnym może przysługiwać również przy obniżonym o 5 lat stażu ubezpieczeniowym. Emerytura ta przysługuje osobom ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

Emerytura powszechna z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy

Przejście z renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę powszechną jest obowiązkowo dokonywane przez organ rentowy. Wymagane jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.

Okres składkowy i nieskładkowy przyznania renty

Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby w jakim powstała niezdolność do pracy.

Okresy składkowe

Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty, i obliczaniu ich wysokości, uwzględnia się m.in. okresy składkowe i nieskładkowe, o którym mowa w przepisach Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Renta wojskowa

Mój tata jest inwalidą wojskowym po wypadku z czynnej służby. Ma przyznaną rentę III grupy. Urodził się w 1944 r. Obecnie pobiera pół emerytury z pracy. Czy po skończeniu 65 lat należy mu się emerytura wojskowa?

Czy do przyznania renty wymagany jest długi staż ubezpieczeniowy

Uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy zależy od udowodnienia stażu ubezpieczeniowego. Na szczęście jest on krótszy niż w przypadku nabycia prawa do emerytury. 

Renta inwalidzka a okres składkowy

Czy pobyt na rencie inwalidzkiej w latach 1996-2004 zaliczany jest jako okres nieskładkowy - do stażu emerytalnego? 

Czy można doliczyć do renty lata pracy w gospodarstwie

Pracowałem w gospodarstwie ok. 5 lat, w latach 70-dziesiątych. Ponadto mam 32 lata pracy w zakładzie pracy. Teraz mam przyznaną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. ZUS policzył mi tylko te 32 lata pracy, a nie ujął pracy na roli. Czy prawidłowo? 

Od jakich okresów składkowych zależy wysokość emerytury

Okresy składkowe to takie okresy aktywności zawodowej, za które były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne albo ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także niektóre okresy, za które składka nie została opłacona, gdyż nie było takiego obowiązku.

Jak jest możliwość otrzymania wcześniejszej emerytury

Mój Tata, przepracował około 23 lat i ma obecnie 62 lata. Nie pracował od kliku lat. Jest osobą chorą na cukrzyce i nadciśnienie a przed czterema laty przeżył udar. O jakiego rodzaju świadczenie może się ubiegać?  

REKLAMA